Ayvalık Nerededir? Ayvalık’a Nasıl Gidilir?


Ayvalık Nerededir? Ayvalık’a Nasıl Gidilir?

Ülkemizin batısında yer alan Ayvalık, Balıkesir’e bağlı bir ilçedir. Ege Denizi’ne kıyısı bulunan tatil beldesidir. Balıkesir merkezine uzaklığı 120 km, İzmir’e 130 km’dir. Kuzeyinde Kaz Dağları, doğusunda Madra Dağı yer alır. Yerleşim yerinin doğu kısmı komple çam ve zeytin ağaçları ile kaplıdır. Bölge turizm kadar değerli olan bir diğer sektör zeytinciliktir.

Edremit Körfezi’nin güney kısmında kalan, girintili çıkıntılı birçok adanın bulunduğu adadır. Yaz sezonunda deniz yolu ile Midilli ve yakın Yunana Adalarına günübirlik gemi turlarına katılınabilir.

Seyahat rotanızı oluşturduktan sonra konaklama yapacağınız oteli belirlemek için birbirinden farklı hizmet seçeneklerine sahip Ayvalık Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Ayvalık’a Karayolu İle Ulaşım Nasıl Olur?

Karayolu ile Ayvalık’a; özel araç ya da otobüsle ulaşım oldukça kolaydır. İzmir, Çanakkale ve Balıkesir üzerinden gelen ana yollar, çıkış noktasına göre tercih edilebilir.

Balıkesir’den Ayvalık Seferleri

Ayvalık, Büyükşehir Belediyesine bağlı olduğu için sıkça özel otobüs ve dolmuş taksi seferleri düzenlenir. Edremit - Balıkesir arasında çalışan belediye otobüsleri de ucuz ulaşım olarak tercih edilebilir. Özel araçla 120 km olan mesafe, yol durumu nedeniyle 1 saat, 1 saat 15 dakika sürecektir. Gün içinde karşılıklı olarak seferler gerçekleştirilmektedir.

İstanbul’dan Ayvalık’a Ulaşım Seçenekleri

İstanbul’dan Ayvalık’a kara ya da havayolu ile seyahat edilebilir. Karayolu ile gelmek istenirse iki seçenek bulunur. Biri Tekirdağ, Çanakkale üzerinden Feribot ile aktarma yapılarak, Balıkesir Altınoluk güzergahıdır. Bu yolun uzunluğu ise yaklaşık 446 km’dir. Daha sakin ve doğa ile iç içe bir yoldur.

Diğer kara yolu seçeneği ise İstanbul Eskihisar arabalı feribot ile Mudanya iskelesine inilerek, Bursa üzerinden Balıkesir’e doğru Ayvalık’a geçiş yapmak mümkündür. Yine yeni yapılan Osman Gazi Köprüsü kullanılarak da aynı hat üzerinden devam edilebilir. Bu yolun ortalama uzaklığı 380 ile 420 km’dir.

İstanbul’dan direkt Ayvalık seferleri olmasa da bölgeye özellikle sezonda birçok otobüs firması sefer düzenler. Yaz aylarında onlarca olan sefer sayısı, kış aylarında nispeten az olmaktadır.

Ankara’dan Ayvalık Güzergahı

Ankara’dan Ayvalık’a uçak ya da karayolu tercih edilebilir. Ankara’dan Eskişehir, Bursa, Balıkesir güzergahı takip edilerek kat edilecek yol yaklaşık 660 km, ortalama 7-7,5 saat sürer.

Uzun süren karayolu seyahatine alternatif olarak havayolu seçeneği kullanılabilir. Ankara’dan haftada birkaç kez karşılıklı olarak ve İstanbul aktarmalı Edremit Koca Seyit Havalimanı’na uçuşlar bulunmaktadır.

İzmir’den Ayvalık’a Karayolu İle Seyahat

İzmir’den Ayvalık seyahati yakın olduğu için karayolu tercih edilebilir. 130 km süren seyahat güzergâhında, Aliağa, Menemen, Dikili ve Altınova’dan geçilerek Ayvalık’a ulaşılır.  Otobüs ve özel araçla ortalama 1-1,5 saat süren yolculuk ile erişim sağlanır.

Ayvalık’a Havayolu İle Nasıl Gidilir?

İstanbul ve Ankara’dan Ayvalık’a seyahat etmek isteyenler hava yolunu tercih edebilir. Yaz ve kış aylarında her iki şehirden de aktarmalı olarak karşılıklı uçak seferleri vardır. Edremit Koca Seyit Havalimanı özellikle yaz aylarında daha çok sefere tabi olmaktadır. Havalimanı ile Ayvalık arası 41 km ve yaklaşık 38 dakika sürer. Uçaktan sonra shuttle kullanılabileceği gibi yerel minibüs ya da dolmuş taksiler de tercih edilebilir.

Ayvalık için planladığınız seyahatinizde hangi ulaşım seçeneğini kullanacağınız veya güzergahınızı belirledikten sonra uygun fiyatlarla konforlu bir konaklama deneyimi sunan otel seçenekleri için Ayvalık Otelleri sayfamıza hemen göz atmalısınız.