Adana Gezinizde Uğramanız Gereken Doğal Güzellikler


Adana Gezinizde Uğramanız Gereken Doğal Güzellikler

Adana, Akdeniz Bölgesi’ne dâhil olmakla birlikte aynı zamanda İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerine komşudur. Tarih boyunca önemli bir ticaret merkezi olarak görülen şehir, günümüzde hala önemini korumaktadır. Çukurova üzerinde kurulan şehrin çevresinde çok verimli topraklar bulunmaktadır. Adana, geçmişten günümüze kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Tarihi ve kültürel yapılarının yanı sıra harika doğal güzelliklere sahiptir. Özellikle bahar ve yaz aylarında şehir dışından birçok turist tatil; veya günübirlik geziler için gelmektedir.

Adana’ya geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken çok dikkat çekici doğal oluşumlar mevcuttur. Adana’nın en dikkat çeken ve görenleri hayran bırakan doğal güzelliklerinin başında Kapıkaya Kanyonu gelmektedir. Sevgi Adası, Yumurtalık Plajı, Akyatan Gölü ve Milli Parkı, Seyhan Baraj Gölü, Göller Yaylası, Yumurtalık Lagünü Milli Parkı, Karataş Plajı, Belemedik Yaylası, Göksu Nehri ve Kürebeli Yaylası mutlaka görmeniz gereken doğal güzellikler arasındadır.

Muhteşem güzellikleri kucaklayan Van için planladığınız tatilinizde konaklama yapacağınız otele henüz karar vermediyseniz Adana Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.  

Kapıkaya Kanyonu

Kapıkaya Kanyonu, Adana’ya yaklaşık olarak 55 km uzaklıktadır. Adana’nın Karaisalı ilçesinde yer almaktadır. Özel aracınız ile Kıralan Köyü Koyu üzerinden ortalama 1 saat içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kapıkaya Kanyonu, bölgenin en önemli doğal güzelliklerinin başında gelmektedir. Turizme kazandırmak için önemli yatırımların yapıldığı bölgede doğa yürüyüşü yapabileceğiniz pek çok alan bulunmaktadır. Toplam uzunluğu 20 km olan kanyon içerisinde birçok bitki türüne rastlamanız mümkündür. Ayrıca çadır kurup, kamp yapabileceğiniz alanlar da mevcuttur.

Kanyonda mutlaka görmeniz gereken doğa harikalarının başında şelale gelmektedir. Şelaleyi daha iyi görebilmeniz adına, alana ahşap seyir terası inşa edilmiştir. Muhteşem manzarası ile gelenleri kendine hayran bırakan kanyon, özellikle doğa fotoğrafı çekmeyi sevenler tarafından tercih edilmektedir. Ziyarete gelmeden önce mutlaka yanınızda fotoğraf makinenizi getirerek, harika kareler yakalayabilirsiniz.

Sevgi Adası

Sevgi Adası, Adana’nın Çukurova ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Adana’ya uzaklığı ortalama 67 km’dir. Özel aracınız ile Hacımusalı Köyü Yolu üzerinden ulaşım sağlayabilmeniz mümkündür.

Sevgi Adası, baraj yapımı ile birlikte, Çukurova ilçesinin içerisinde bulunan bir tepenin suyun üzerinde kalması sonucu meydana gelmiştir. Her sene yaz aylarında, baraj gölündeki suların çekilmesi ile ortaya bir yürüyüş yolu çıkmaktadır. Harika bir doğa yürüyüşü için tercih edebileceğiniz alanlar arasındadır.

Sevgi Adası’nı bir kayık kiralayarak ziyaret edebilirsiniz. Harika ve keyif dolu bir gün geçirebilirsiniz.

Yumurtalık Plajı

Yumurtalık Plajı, Adana’nın Yumurtalık ilçesinde yer almaktadır. Adana il merkezine ortalama 83 km uzaklıktadır.  Özel aracınız ile Ceyhan-Osmaniye Yolu’nu kullanarak ulaşım sağlayabilmeniz mümkündür.

Yumurtalık Plajı, 50 metre genişliğe sahip bir alanda yer almaktadır. Mavi bayraklı plajlardan biri olmakla birlikte en popüler plaj olarak da bilinmektedir. Kumsal bölümü ince kum ile kaplıdır. Denizi tertemiz ve billur gibidir. Denizin dibi de kum ile kaplıdır. Yaz aylarında kalabalıklaşan plaj, baharda da misafir çekmektedir.

Yumurtalık Plajı, bölgede harika bir tatil geçirebilmeniz için tercih edebileceğiniz alanlar arasındadır. Plajın çevresinde yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz restoran ve cafeler bulunmaktadır. Ayrıca plaj ürünleri satan alışveriş yerleri de mevcuttur.

Akyatan Gölü ve Milli Parkı

Akyatan Gölü ve Milli Parkı, Adana’nın Karataş ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Adana il merkezine uzaklığı yaklaşık olarak 50 km’dir. Özel aracınız ile D815 karayolunu kullanarak ortalama 1 saat içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Akyatan Gölü, ülkemizin en büyük lagün gölü olma özelliğini taşımaktadır. 14 bin hektarlık bir alanda yer almaktadır. Göle ulaşabilmeniz için öncelikle Akyatan Milli Parkı içerisinden geçmeniz gerekmektedir. Akdeniz ile arasında 2 km uzunluğunda kum tepeleri bulunmaktadır.

Gölün çevresinde birçok farklı türde göçmen kuşlara rastlamanız mümkündür. Ayrıca göl içerisinde balık tutma, avlanma, dalyan balıkçılığı, kuş gözlemi gibi aktiviteler yapılmaktadır. Doğa ile iç içe harika bir gün geçirebileceğiniz yerler arasındadır.

Özellikle bahar veya yaz aylarında gelip ziyaret edebilirsiniz.

Seyhan Baraj Gölü

Seyhan Barajı Gölü, Adana il merkezine yaklaşık olarak 13 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile Alparslan Türkeş Bulvarı üzerinden rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Seyhan Baraj Gölü, insan eliyle yapılmış bir göldür. Seyhan Nehri’nin önüne kurulan göl, 850 bin dönümlük arazi alanını kaplamaktadır. Gölün yapılma amacı ise Çukurova’yı sulama ve Adana il merkezini su baskınlarından korumaktır.

2006 yılından başlamak üzere Türkiye Offshore Şampiyonası’nın bir ayağı bu baraj gölü üzerinde yapılmaktadır. Her sene Mayıs ayında düzenlenen bu etkinlik özellikle ülke turizminde önemli bir yere sahiptir.

Turizm açısından önemli bir bölge olan Seyhan Baraj Gölü’nde yapabileceğiniz pek çok keyifli aktivite bulunmaktadır. Kano ile göl çevresinde gezintiye çıkabilir, baraj üzerinde harika günbatımını izleyebilirsiniz.

Göller Yaylası

Göller Yaylası, Adana il merkezine yaklaşık olarak 120 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile Kozan Ceyhan Yolu üzerinden ortalama 2 saat içerisinde ulaşım sağlayabilmeniz mümkündür.

Göller Yaylası, adeta doğanın merkez noktası gibidir. Ormanlık alanları ve bahar aylarında açan kır çiçekleri ile gelen ziyaretçileri harika bir doğa manzarası ile karşılamaktadır. Yayla içerisinde kıraathane, bakkal ve lokanta gibi mekânlar bulunmaktadır.

Göller Yaylası, Adana’ya geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken doğal güzellikler arasındadır. Yayla içerisinde bulunan lokanta da aileniz veya arkadaşlarınız ile birlikte farklı lezzetler tadabilir ve keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Yumurtalık Lagünü Milli Parkı

Yumurtalık Lagünü Milli Parkı, Adana’nın Yumurtalık ilçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Adana il merkezine uzaklığı ortalama 80 km’dir. Özel aracınız ile Turhan Cemal Beriker Bulvarı üzerinden ulaşım sağlayabilmeniz mümkündür.

Yumurtalık Lagünü Milli Parkı, 16 bin hektarlık bir alanda yer almaktadır. Parkın içerisinde irili ufaklı göller ile birlikte kumullar, yeşil alanlar ve pek çok farklı türde görebileceğiniz hayvan bulunmaktadır. Ayrıca göçmen kuşların uğrak noktası olan alan için kuş cenneti de denilmektedir.

Yılın her mevsimi ziyaret edilen bir alandır. Doğa ile iç içe bir gün geçirmek isteyenler tarafından tercih edilen bölgede muhteşem doğal güzellikleri keşfe çıkabilir ve fotoğraf çekebilirsiniz.

Karataş Plajı

Karataş Plajı, Adana il merkezine yaklaşık olarak 50 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile D815 karayolu üzerinden ortalama 1 saat içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Karataş Plajı, ülkemizin en uzun plajlarından biridir. Toplam uzunluğu 6 km olan plajın genişliği 50 m ile 100 m arasındadır. Doğusunda ve batısında birçok yerleşim yeri bulunmaktadır. Yaz aylarında şehir dışından pek çok tatilci bu plajı tercih etmektedir. Özellikle hafta sonları oldukça kalabalıktır.

Plajın kumsal bölümü ince kum ile kaplı olmakla birlikte denizin dibi de kumludur. Denizi tertemiz ve berraktır. Plaj etrafında yapabileceğiniz birçok aktivite bulunmaktadır. Plaja yakın alanlarda çadır kurup kamp yapabilir; kano, sörf, dağ bisikleti gibi aktiviteleri deneyebilir ve tatilinizi daha da eğlenceli hale getirebilirsiniz. Ayrıca plajın çevresinde restoranlar ve yürüyüş alanları da bulunmaktadır.

Belemedik Yaylası

Belemedik Yaylası, Adana il merkezine yaklaşık olarak 100 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile Adana-Mersin Otoyolu’nu kullanarak ulaşım sağlayabilmeniz mümkündür. Yolda ücretli geçişler bulunmaktadır.

Belemedik Yaylası, aynı zamanda tabiat parkı olarak koruma altına alınmıştır. Doğa ile iç içe zaman geçirmek isteyenlerin uğrak noktaları arasındadır. Özellikle bahar mevsimde çiçekler açmakta ve ortaya harika bir doğa manzarası çıkmaktadır. Yayla içerisinde yaban keçisi, yırtıcı hayvan ve farklı kuş türlerini görebilmeniz mümkündür.

Bölgede kamp yapabileceğiniz pek çok alan mevcuttur. Aileniz veya arkadaşlarınız ile birlikte çadır kurarak, kamp yapabilirsiniz. Belemedik Yaylası’nda birçok taş evlere ve ahşap evlere rastlamanız mümkündür. Bölge, doğaseverlere eşsiz doğa fotoğrafı çekme fırsatını sunmaktadır.

Göksu Nehri

Göksu Nehri, Adana’nın Feke ilçesinde yer almaktadır. Adana il merkezine 120 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile Adana- Sivas Yolu üzerinden ulaşım sağlayabilmeniz mümkündür.

Göksu Nehri, tertemiz havası ve harika doğası ile dikkat çekmektedir. Seyhan Nehri’nin en önemli kaynakları arasındadır. Akarsu turizmi açısından Adana’nın en hareketli alanlarının başında gelmektedir.

Göksu Nehri bölgesinde yapabileceğiniz eğlenceli aktiviteler bulunmaktadır. Yılın belirli dönemlerinde debisi artan nehir üzerinde su sporlarından kano ve rafting yapabilir, tatilinizi daha da keyifli bir hale getirebilirsiniz.

Kürübeli Yaylası

Kürübeli Yaylası, Tufanbeyli sınırları içerisinde yer almaktadır. Adana il merkezine uzaklığı yaklaşık olarak 200 km’dir. Özel aracınız ile merkezden yola çıkarak, Adana-Sivas Yolu üzerinden kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kürübeli Yaylası, bölgenin el değmemiş doğal güzelliklerinden biridir. Yaylanın içerisinde görebileceğiniz küçük bir gölet bulunmaktadır. Bu gölet bölgedeki tarım arazilerinin sulanması için kullanılmaktadır.

Yaylanın çevresinde alışveriş yapabileceğiniz veya konaklayabileceğiniz herhangi bir tesis yoktur. Kamp yapmak isterseniz, kamp malzemelerinizi yanınızda getirmeniz gerekmektedir. Adana’nın mutlaka görülmesi gereken doğal güzellikleri arasındadır.

Adana’nın doğa harikası güzelliklerini yerinde görmek için Adana Otelleri sayfamızı inceleyerek, bir birbirinden farklı hizmet seçenekleri sunan oteller arasından seçiminizi yaparak harika bir tatil planı oluşturabilirsiniz.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.