Amasra’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler


Amasra’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

Amasra, Bartın’ın en çok ziyaret edilen ilçelerinden biridir. Bünyesinde barındırdığı doğal güzellik alanları, tertemiz denizi ve tarihi yapıları ile dikkat çekmektedir. Yıl boyunca binlerce yerli ve yabancı turist ilçeyi ziyarete gelmektedir. Özellikle İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlere olan yakınlığı, ziyaretçi sayısının artmasında da büyük bir etkendir. Birbirinden güzel koylara sahip olan ilçede gezilecek çok sayıda yer bulunmaktadır.

Amasra gezinizde mutlaka görmeniz gereken başlıca yerler; Tavşan Adası, Amasra Kalesi, Amasra Müzesi, Göldere Şelalesi, Çakraz Plajı, Amasra Ağlayan Ağaç, Gürcüoluk Mağarası, Direkli Kaya, Çekiciler Çarşısı, Amasra Büyük Liman Plajı, Kuş Kayası Yol Anıtı, Amasra Cenova Şatosu, Galla Pazarı, Amasra Kemerdere Köprüsü ve Amasra Küçük Kilise’dir.

Tavşan Adası

İlçe merkezine 290 m uzaklıkta bulunan adaya ulaşım için; Çekiciler Sokak ve Küçük Liman Caddesi’ni kullanabilirsiniz. Bölgeye geldikten sonra adaya ulaşım tekne ile yapılmaktadır.

Kara ile bağlantısı bulunmayan Tavşan Adası, ilçenin en sık ziyaret edilen doğal güzelliklerinden biridir. Adada yapabileceğiniz pek çok keyifli aktivite bulunmaktadır. Adada bulunan tavşanlar ile harika bir gün geçirebilir, günbatımını buradan izleyebilirsiniz.

Adaya belirli dönemlerde tekne turları düzenlenmektedir. Bu tekne turlarına katılarak, ada gezinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bölgede yapılan birtakım çalışmalar sonucu manastır kalıntıları bulunmuştur. Ada ziyaretiniz sırasında bu manastır kalıntılarını da yakından görebilirsiniz.

Tavşan Adası’nı ücretsiz bir şekilde gezebilir, çevresinde bulunan tüm doğal güzellikleri yakından keşfedebilirsiniz.

Amasra Kalesi

Amasra Kalesi, ilçe merkezinde bulunmaktadır. Oldukça yakın bir konumda yer aldığı için Çekiciler Sokak ve Küçük Liman Caddesi üzerinden yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Amasra Kalesi, Bizans döneminde yapılan önemli tarihi yapılar arasındadır. Tarih boyunca Bizans döneminden sonra Cenevizliler ve Osmanlılar tarafından birçok kez yenileme çalışmaları yapılarak, kullanılmaya devam edilmiştir. Kale içerisinde Cenevizliler döneminden kalma bir de kilise mevcuttur. Bu kilise daha sonra camiye çevrilmiştir.

Kale, Zindan ve Somagir olmak üzere toplam iki bölümden oluşmaktadır. Hem tarihi özellikleri hem de harika manzarası ile dikkat çeken bu yapıyı, Amasra gezi listenize mutlaka eklemelisiniz.

Amasra Kalesi’ni günün her saati ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Amasra'nın tarihi ve turistik duraklarını yerinde göreceğiniz ve konforlu bir tatil planı yapmak için Amasra Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Amasra Müzesi

Amasra Müzesi, ilçe merkezinde yer almaktadır. Yürüme mesafesinde bulunan müzeye, Cumhuriyet Caddesi ve Selahattin Eyüce Caddesi üzerinden ulaşım sağlanabilmektedir.

Amasra Müzesi, 1955 senesinde belediye binasının bir odasında hizmete açılmıştır. 1884 senesinde, Bolu Kaymakamı İsmail Kemal Bey tarafından yaptırılan Bolu Mektebi, 1982 senesinde restore edildikten sonra müze olarak hizmete açılmıştır. Müze içerisinde hem arkeolojik hem de etnografik eserler sergilenmektedir.

Müzenin toplam 4 adet salonu bulunmaktadır. İki salonunda Helenistik, Roma, Bizans ve Ceneviz dönemlerine ait arkeolojik eserleri görebilmeniz mümkündür. Diğer iki salonda ise Osmanlı’dan kalma tarihi eserler sergilenmektedir. Amasra Müzesi, ilçeye geldiğinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasındadır.

Kış aylarında sabah saat 08.00 ile akşam saat 17.30 arası, yaz aylarında ise sabah saat 08.00 ile akşam saat 19.00 arası ziyaret edebilirsiniz. Hafta sonları ise ziyarete kapalıdır.

Amasra Müzesi’ne giriş ücreti 10 TL’dir.

Göldere Şelalesi

İlçe merkezine yaklaşık olarak 32 km uzaklıkta bulunan Göldere Şelalesi’ne özel aracınız ile Ankara Bartın Yolu/ D010 kara yolu üzerinden ulaşım sağlayabilmeniz mümkündür.

Göldere Şelalesi, doğa ile iç içe huzurlu bir gün geçirmek isteyenler tarafından tercih edilen bölgeler arasındadır. Ormanlık alan içerisinde bulunan şelale, ilçenin en güzel doğal güzelliklerinden biridir. Özellikle yaz mevsiminde ziyaretçisi eksik olmamaktadır.

Aileniz veya arkadaşlarınız ile birlikte harika bir gün geçirebilir, doğa harikası şelalenin fotoğrafını çekebilirsiniz. Muazzam manzarası ile dikkat çeken Göldere Şelalesi’ni Amasra gezi listenize mutlaka eklemelisiniz.

Göldere Şelalesi’ni ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Çakraz Plajı

İlçe merkezine yaklaşık olarak 15 km uzaklıkta bulunan plaja, ulaşım son derece kolaydır. Özel aracınız ile Cide Yolu Caddesi ve Ankara Bartın Yolu/D010 kara yolu üzerinden ulaşım sağlayabileceğiniz gibi ilçe merkezinden 30 dakika bir kalkan minibüsleri de kullanabilirsiniz.

Çakraz Plajı, ilçenin en bilinen plajları arasındadır. Masmavi denizi ve yemyeşil doğası ile dikkat çekmektedir. Plajda yüzme dışında yelkencilik, doğa sporları ve balıkçılık da yapılmaktadır. Plaj çevresinde konaklama yapabileceğiniz tesislerde bulunduğu için günübirlik geziler haricinde hafta sonu tatilleri için de oldukça uygundur.

Plaj çevresinde yiyecek içecek ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz işletmeler bulunmaktadır. Plajda ayrıca wc, soyunma kabini, duşluk gibi hizmetler de mevcuttur. Bu hizmetlerin ücreti 5-10 TL arasındadır. Harika bir denize ve kumsala sahip olan bu plajı, Amasra gezi listenize mutlaka eklemelisiniz.

Çakraz Plajı’na giriş ücreti yoktur. Şezlong ve şemsiye kiralamak isterseniz, kiralama ücretleri 10-15 TL arasındadır.

Amasra Ağlayan Ağaç

Amasra Ağlayan Ağaç, ilçe merkezine sadece 600 m uzaklıktadır. İlçenin Boztepe Mevkii’nde yer alan bölgeye ulaşım son derede rahattır. Küçük Liman Caddesi ve Nöbethane Sokak üzerinden yürüyerek ulaşmak mümkündür.

Amasra Ağlayan Ağaç, aynı zamanda bir Selvi ağacıdır ve yaklaşık olarak 500 yaşlarındadır. Yıl boyunca denizden ve havadan aldığı nemi saklayarak, bahar aylarında damla damla akıtmaktadır. Bu akıtma durumu ağlıyormuş gibi bir izlenim yarattığı için ismi buradan gelmektedir.

Bölgede ağaç ile aynı ismi taşıyan bir de çay bahçesi bulunmaktadır. Geziniz sırasında ağacın altında yer alan çay bahçesinde dinlenebilir, Ağlayan Ağaç manzarasını buradan da izleyebilirsiniz.

Bölgeyi ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilir, oldukça keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

Gürcüoluk Mağarası

İlçe merkezine yaklaşık olarak 10 km uzaklıkta bulunan mağaraya özel aracınız ile Cide Yolu Caddesinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca ilçe merkezinden kalkan otobüsleri de tercih edebilirsiniz.

Gürcüoluk Mağarası, birbirine geçişli 36 odadan meydana gelmektedir. Tabiat parkı statüsünde olan mağaranın uzunluğu ise 169 m’dir. Mağarayı yıl boyunca çok sayıda yerli ve yabancı turist ziyaret etmektedir.

2007 senesinde yapılan çalışmalar sonucunda mağaranın içerisi ışıklandırılmış ve yürüyüş yapabileceğiniz alanlar oluşturulmuştur. Aileniz ve sevdikleriniz ile birlikte keyifli bir gün geçirebileceğiniz yerler arasındadır. Özellikle mağara içerisinde bulunan damlataşları, dikitleri ve dikitlerin üzerinde yetişen bitkileri mutlaka görmelisiniz.

Gürcüoluk Mağarası’na giriş ücreti yoktur. Günün her saati ziyaret edebilirsiniz.

Direkli Kaya

Direkli Kaya, ilçe merkezinde yer almaktadır. Yakın bir konumda yer aldığından dolayı Çekiciler Sokak ve Küçük Liman Caddesi üzerinden yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Direkli Kaya, Cenevizliler döneminden kalma önemli tarihi yapılardan biridir. Harika deniz manzarası ile dikkat çeken bölgeyi çok sayıda tatilci ziyaret etmektedir. Direkli Kaya’nın 7 m yüksekliğinde bir kulesi bulunmaktadır. Denizi aydınlatmak ve gözetlemek amacıyla inşa edilmiştir.

Antik merdivene ve iskeleye sahip olan bu yapı, ilçenin önemli turistik bölgeleri arasındadır. Bölgeden denize girebilir, kayaların üzerinde güneşlenebilirsiniz. Ayrıca gün batımını izleyebileceğiniz en iyi noktalardan biridir.

Direkli Kaya’yı ücretsiz bir şekilde günün herhangi bir saati gelip ziyaret edebilmeniz mümkündür.

Çekiciler Çarşısı

Çekiciler Çarşısı, ilçe merkezinde yer almaktadır. 1 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan bölgeye Çekiciler Sokak üzerinden hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Çekiciler Çarşısı, ilçenin geleneksel ağaç oymacılığı işlerinin sergilendiği bir yerdir. Birbirinden renkli görüntüler veren dükkânları ile turistlerin ilgisini çekmektedir. Bu dükkânlarda ıhlamur, şimşir, dişbudak, kızılağaç, kiraz, ceviz gibi sağlam ağaçlardan yapılmış ürünler satılmaktadır.

Birbirinden farklı el emeği ürünlerinin sergilendiği çarşıyı, Amasra gezi listenize mutlaka eklemelisiniz. Özellikle sevdiklerinize hediyelik eşya almak isterseniz, bu bölgedeki dükkânları gezebilir ve el işi ürünlerden satın alabilirsiniz.

Çekiciler Çarşı’na giriş ücreti yoktur. Haftanın her günü sabah saat 08.00 ile gece saat 24.00 arası hizmete açıktır.

Amasra Büyük Liman Plajı

Amasra Büyük Liman Plajı, ilçe merkezine sadece 500 m uzaklıktadır. Yürüme mesafesinde yer alan plaja, Cumhuriyet Caddesi ve Tahir Hoca Caddesi üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Amasra Büyük Liman Plajı, ilçenin en büyük plajıdır. Karadeniz Yat Rallisi’ne de ev sahipliği yapmış olan bölge, özellikle günübirlik tatil düşünenler için oldukça uygundur. Yaz sezonunun açılması ile kalabalıklaşan plaj, uzun kumsalı ve tertemiz denizi ile dikkat çekmektedir.

Plaj çevresinde yiyecek içecek ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz işletmeler bulunmaktadır. Soyunma kabinleri ve duş hizmeti veren plajda şezlong ve şemsiye hizmeti ücretlidir. Kiralama ücretleri 5-15 TL arasındadır.

Amasra Büyük Liman Plajı’na giriş ücreti yoktur.

Kuş Kayası Yol Anıtı

İlçe merkezine 4 km uzaklıkta bulunan yapıya ulaşım son derece kolaydır. Özel aracınız ile Zübeyde Hanım Caddesi üzerinden ulaşım sağlanabilmektedir.

Kuş Kayası Yol Anıtı, Roma dönemine ait bir yapı olmakla birlikte dönemin tek yol anıtı olma özelliğini taşımaktadır. Gaius Julius Aquilla tarafından Roma askerlerinin dinlenme alanı olarak kullanması amacıyla yaptırılmıştır.

Gömü Yolu üzerinde yer alan anıt, üzerindeki insan ve kuş figürleri ile oldukça dikkat çekmektedir. Kuş Kayası Yol Anıtı, Amasra gezi listenize eklemeniz gereken yerler arasındadır.

Kuş Kayası Yol Anıtı’nı ücretsiz bir şekilde günün her saati gelip, ziyaret edebilirsiniz.

Amasra Cenova Şatosu

Amasra Cenova Şatosu, ilçe merkezinde bulunan Amasra Kalesi’nin içerisinde yer almaktadır. Yürüme mesafesinde bulunan bu tarihi yapıya, Çekiciler Sokak ve Küçük Liman Caddesi üzerinden ulaşım sağlayabilmektedir.

Amasra Cenova Şatosu, ilk yapıldığı zamanlarda iç kale olarak kullanılmış, sonrasında Cenovalılar tarafından şato haline dönüştürülmüştür. İlçenin önemli tarihi yapıları arasında yer alan şatonun toplam iki girişi bulunmaktadır.

Giriş kapılarından birinin üzerinde Cenova arması yer almaktadır. Diğer girişi ise kale içinde yüksek bir burç ile koruma altına alınmış şato kapısıdır. Amasra Kalesi’nin Büyük Liman tarafında bulunan basamakları ile şatoya çıkılmaktadır. Taşıdığı tarihi değer sebebi ile çok sayıda ziyaretçisi olmaktadır.

Amasra Cenova Şatosu’nu ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz. Günün her saati ziyarete açıktır.

Galla Pazarı

Galla Pazarı, ilçe merkezinde yer almaktadır. Yürüme mesafesinde yer alan bu pazara, Çekiciler Sokak üzerinden ulaşım mümkündür.

Galla Pazarı, Salı, Cuma ve Pazar günleri kurulan, bölge kadınlarının ürettiği organik ürünlerin satıldığı bir pazardır. Galla yöre ağzında kadın demek olduğu için yalnızca kadın satıcıların ürünlerine yer verilmektedir.

Pazarı ziyaret ederek, birbirinden lezzetli reçellerin, köy peynirlerinin tadına bakabilirsiniz. Ayrıca kesme erişteler, meyve ve kışlık tarhananın satıldığı pazarda daha pek çok organik ürüne de rastlamanız mümkündür.

Galla Pazarı’nı haftanın üç günü ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Amasra Kemerdere Köprüsü

İlçe merkezine yaklaşık olarak 3 km uzaklıkta bulunan köprüye ulaşım için; Bartın Amasra Yolu’nu kullanabilirsiniz.

Amasra Kemerdere Köprüsü, Roma döneminde Roma İmparatoru Claudius tarafından yapılmıştır. Köprü ayağında, Roma ile Postus arasında geçen savaşlarda 7 askerin mızraklarla yaptığı mücadeleyi tasvir eden kabartmalar yer almaktadır.

Köprü, Bizans dönemine ait önemli yapılar arasındadır. Amasra gezi listenize mutlaka eklemeniz gereken yerlerden biridir.

Amasra Kemerdere Köprüsü’nü ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilir, tarihi köprüyü yakından inceleyebilirsiniz.

Amasra Küçük Kilise

Amasra Küçük Kilise, ilçe merkezinde bulunan Amasra Kalesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Yürüme mesafesinde bulunan kiliseye, Çekiciler Sokak ve Küçük Liman Caddesi üzerinden ulaşım sağlanabilmektedir.

Amasra Küçük Kilise, 9.yüzyılda tuğla ve taş sistemi kullanılarak yapılmıştır. Eski bir şapel olan yapı, Bizans Dönemi’nin önemli kiliseleri arasında yer almaktadır. 15.yüzyılda Osmanlı Dönemi’nde camiye çevrilmiş ve 1930 senesine kadar ibadethane olarak kullanılmıştır.

Yapı, pencere kenarlarındaki özel desenleri ve fresk izleri ile oldukça dikkat çekmektedir. 2002 senesinde restore edilerek, Kültür ve Sanat Evi olarak kullanıma açılmıştır. Amasra gezi listenize mutlaka eklemeniz gereken yapılar arasındadır.

Amasra Küçük Kilise’yi ücretsiz bir şekilde günün herhangi bir saati gelip, ziyaret edebilirsiniz.

Amasra’da Günübirlik Gezebileceğiniz Yerler

Amasra, harika plajlarının, doğal güzellik alanlarının ve tarihi yapılarının yanı sıra günübirlik gezilebilecek yerleri ile de oldukça turistik bir bölgedir. Her yıl şehir dışından gelen çok sayıda yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Amasra geziniz sırasında günübirlik gezilecek yerler ile tatilinizi daha da eğlenceli bir hale dönüştürebilirsiniz.

İnkumu Plajı

İnkumu Plajı, ilçe merkezine yaklaşık olarak 30 km uzaklıktadır. Bartın şehir merkezinde yer almaktadır. Bölgeye ulaşım için; D010 kara yolunu kullanabilirsiniz.

İnkumu Plajı, ortalama 2-3 km uzunluğunda harika bir plaja sahiptir. Özellikle yaz aylarında pek çok tatilci bu bölgeyi tercih etmektedir. İlçe de yer alan plajlar dışında deniz, kum ve güneşin keyfini sürebileceğiniz yerler arasındadır. Özellikle Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında bir hayli kalabalık olmaktadır.

Plaj içerisinde soyunma kabinleri, duş, şezlong ve şemsiye gibi hizmetler de mevcuttur. Plaj çevresinde konaklamak isteyenler için oteller ve pansiyonlar da bulunmaktadır. Güzel bir tatil kaçamağı yapmak isteyenler için oldukça uygun bir yerdir.

İnkumu Plajı, Belediye’ye ait olduğu için giriş ücreti yoktur.

Şehir Hamamı

Şehir Hamamı, ilçe merkezine yaklaşık olarak 20 km uzaklıktadır. Bartın şehir merkezinde yer almaktadır. Bölgeye, özel aracınız ile D010 kara yolu üzerinden ulaşım sağlayabilmeniz mümkündür.

Şehir Hamamı, 1747 senesinde Bartın Voyvodası Çalıkoğlu tarafından yaptırılmıştır. Yapının duvarları harçlı moloz taş, iki katlı soyunma yeri ise ahşaptır. Ortasında küçük bir şadırvanın yer aldığı yapının biri büyük, üçü küçük olmak üzere toplam dört kubbesi bulunmaktadır.

Hamamın büyük bir bölümü ahşaptan olmakla birlikte özel bir mimari yapıya sahiptir. Şehir Hamamı’nı günübirlik gezi listenize ekleyebilirsiniz.

Şehir Hamamı’nı ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Ulu Yayla

Ulu Yayla, Bartın’ın Ulus ilçesinde yer almaktadır. Amasra ilçe merkezine yaklaşık olarak 72 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile D755 kara yolu üzerinden ulaşım mümkündür.

Ulu Yayla, ortalama 1000 m yüksekliğe sahiptir. Serin havası, bitki örtüsü ve çeşitli doğal güzellikleri ile gelen ziyaretçilerini kendine hayran bırakmaktadır. Yayla bölgesinde yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz herhangi bir tesis bulunmadığı için yanınıza mutlaka temel ihtiyaçlarınızı almanız gerekmektedir.

Yaylanın sakin yapısı ve yemyeşil alanları içerisinde doğa ile iç içe bir gün geçirebilir ve harika manzara fotoğrafları çekebilirsiniz. Ayrıca her yaz bu bölgede şenlikler düzenlenmektedir. Şenliklere katılım sağlayarak, tatilinizi daha da eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

Ulu Yayla, aileniz veya arkadaşlarınız ile birlikte günübirlik gezilecek yerler arasına eklemeniz gereken bölgelerdendir.

Bartın'ın en güzel köşelerinden Amasra'daki konaklama seçeneklerine Amasra Otelleri sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.