Antalya Nerededir, Nasıl Gidilir?


Antalya Nerededir, Nasıl Gidilir?

Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Antalya, Türkiye’nin önde gelen turizm merkezlerinden biridir. Yalnızca yerli değil, yabancı turistlerin de yaz aylarında akın ettiği Antalya, doğal güzellikleri, tarihi yapıları, koyları ve eşsiz plajlarıyla birlikte keyifli bir tatil deneyimi sunmaktadır. Gece hayatı bakımından da son derece eğlenceli olan Antalya, birçok yönüyle adeta turizmin ülkemizdeki başkenti konumundadır.

Akdeniz Bölgesi’nin batısında konumlanan Antalya, güneyde Akdeniz, batıda Muğla, kuzeyde Burdur ile Isparta ile komşudur. Şehrin tamamı Akdeniz Bölgesi sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Seyahat rotanızı oluşturduktan sonra konaklama yapacağınız oteli belirlemek için birbirinden farklı hizmet seçeneklerine sahip Antalya Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Antalya’ya Nasıl Gidilir?

Antalya’ya ulaşımlar, karayolu ve havayolu araçları ile sağlanabilmektedir. Türkiye’nin dört bir yanından rahatlıkla ulaşılabilen Antalya’ya birçok şehirden direkt otobüs seferi düzenlenirken; havayolu ulaşımları Antalya Havalimanı üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Antalya Havalimanı, il merkezine 11 kilometre uzaklıkta, şehrin doğusunda yer almaktadır.

Antalya’ya Havayolu ile Ulaşım

Antalya’ya uçakla seyahat etmek isteyen ziyaretçiler, şehir merkezi sınırları içerisinde yer alan Antalya Havalimanı’nı kullanmaktadır. İç ve dış hatlar olmak üzere her sene milyonlarca ziyaretçi ağırlayan havalimanına iniş yaptıktan sonra limanda bulunan Havaş servisleri, taksi veya araç kiralama hizmetleriyle şehir merkezine ulaşım sağlanabilmektedir. Havalimanında biniş yapacağınız Havaş servisleri için ödenecek olan ücret 20 TL, taksi ücreti ise ortalama 50 TL’dir.

Antalya’ya Otobüs ile Ulaşım

Antalya seyahatlerinde otobüs alternatifini kullanan ziyaretçiler, biletlerini Antalya Otogarı yönüne almaktadır. Şehir merkezinde bulunan Antalya Otogarı’na Türkiye’nin her bölgesinden direkt otobüs seferleri düzenlenmektedir. Yaz aylarında, kışa göre daha çok sefer düzenlenen Antalya, bu bakımdan yaz aylarında en çok turist kabul eden şehirlerin başında gelmektedir.

Antalya’ya Özel Araç ile Ulaşım

Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Antalya’ya özel araç ulaşımları son derece kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Türkiye’nin her bölgesinden, geniş ana yollar üzerinden, ulaşım sağlanabilen Antalya’ya rahatlıkla ulaşabilirsiniz. İç Anadolu Bölgesi’nden yapılacak olan özel araç seyahatlerinde; D695 karayolu kullanılarak, Afyonkarahisar, Konya ve Antalya güzergahı takip edilmektedir.

Marmara Bölgesi’nden Antalya istikametine özel araçla yapılacak olan seyahatlerde Bursa, Eskişehir, Afyonkarahisar ve Antalya tabelaları izlenmelidir. 
Ege Bölgesi’nden Antalya’ya yapılacak olan seyahatlerde ise E87 karayolu kullanılarak İzmir Çevre Yolu üzerinden Aydın’a bağlanarak Antalya tabelaları takip edilmelidir.

İstanbul’dan Antalya’ya Ulaşım

İstanbul’dan Antalya’ya seyahat etmek isteyen ziyaretçilerin karayolu ve havayolu araçları ile yolculuk yapabilme opsiyonları bulunmaktadır. Bu opsiyonlar arasında, özel araç, otobüs ve uçak seyahati yer almaktadır.

Özel araçla İstanbul’dan yola çıkıp Antalya’ya ulaşmak isteyen ziyaretçilerin, seyahatlerine Anadolu Otoyolu üzerinden çıkmaları gerekmektedir. Gebze’yi geçtikten sonra sırasıyla; Bursa, Bozüyük, Kütahya, Afyonkarahisar, Burdur ve Antalya tabelaları izlenmelidir. İstanbul ile Antalya arası mesafe yaklaşık 690 kilometre olurken; bu mesafe özel araçla 8 saat 10 dakika sürmektedir.

Otobüsle İstanbul’dan Antalya’ya seyahat etmek isteyen ziyaretçiler, Anadolu ve Avrupa Yakası’nda bulunan Alibeyköy, Harem, Silivri, Dudullu otogarlarından biniş yapabilmektedir. Varış noktası Antalya Otogarı olan seyahatler ortalama 11 saat 45 dakika sürmektedir. Günde ortalama 90 sefer düzenlenen İstanbul – Antalya arası otobüs bilet fiyatları ise 90 – 120 TL aralığındadır.

İstanbul ve Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Antalya Havalimanı’na yapacağınız uçuşlarda ise yolculuk süresi ortalama 1 saat 15 dakika sürmektedir. İstanbul’dan Antalya’ya günde ortalama 10 uçuş yapılmaktadır.

Ankara’dan Antalya’ya Ulaşım

Ankara’dan Antalya’ya ulaşım seçenekleri, özel araç, otobüs ve uçak olarak sıralanmaktadır.

Özel araçla Ankara’dan Antalya’ya yapılacak olan seyahatlerde, yola Eskişehir güzergahı üzerinden çıkılmalıdır. Daha sonra sırasıyla; Polatlı, Akşehir, Eğirdir ve Antalya tabelaları takip edilmelidir. Ankara ile Antalya arası mesafe toplam 480 kilometre olup; seyahatler 6 saat 30 dakika sürmektedir.

Ankara’dan Antalya’ya günde ortalama 40 otobüs seferi düzenlenmektedir. Yaklaşık 8 saat süren otobüs yolculuklarında ödenecek olan bilet ücreti 60 – 80 TL aralığındadır.
Ankara’dan Antalya’ya uçak seyahatleri Esenboğa Havalimanı ile Antalya Havalimanı arasında gerçekleştirilmektedir. Günde ortalama 10 sefer düzenlenen Antalya Havalimanı için uçuşlar ortalama 1 saat sürmektedir.

İzmir’den Antalya’ya Ulaşım

İzmir’den yola çıkarak Antalya’ya ulaşım sağlamak isteyen ziyaretçiler, özel araç, otobüs veya uçak seyahatlerini tercih edebilmektedir.

İzmir’den Antalya’ya özel araçla yapılacak olan yolculuklarda yola İzmir Çevre Yolu üzerinden çıkılmalıdır. Daha sonra sırasıyla; Aydın, Nazilli, Acıpayam, Korkuteli ve Antalya tabelaları takip edilmelidir. İzmir ile Antalya arası mesafe 450 kilometre olup, seyahatler ortalama 5 saat 45 dakika sürmektedir.

İzmir Otogarı’ndan Antalya’ya günde ortalama 30 otobüs seferi düzenlenmektedir. Ortalama 7 saat süren yolculuklarda bilet ücretleri 55 – 70 TL arasında değişmektedir.

İzmir’den Antalya’ya uçakla seyahatler, İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Antalya Havalimanı’na yapılmaktadır. Günde ortalama 15 sefer düzenlenen güzergahta bilet ücretleri sezonluk olarak değişiklik göstermektedir.

Antalya için planladığınız seyahatinizde hangi ulaşım seçeneğini kullanacağınız veya güzergahınızı belirledikten sonra uygun fiyatlarla konforlu bir konaklama deneyimi sunan otel seçenekleri için Antalya Otelleri sayfamıza hemen göz atmalısınız.