Bergama Gezilecek Yerler


Bergama Gezilecek Yerler

İzmir şehir merkezine ortalama 120 km uzaklıkta bulunan Bergama ilçesinde yerleşim çok eski zamanlara, M.Ö 5.yüzyıla kadar uzanmaktadır. Model olarak Atinada’daki Akropol’u modelleyen Pergamon Antik Kenti’ne ev sahipliği yapan ilçe; antik dönem kalıntıları, tapınakları, tarihi cami, kilise ve müzelerde sergilenen eserleri ile görülecek tarihi mekanlarla doludur.

Tarihi yapılarının yanı sıra, burada görebileceğiniz doğal güzellikler ve çok çeşitli turistik mekanlar da vardır.Tarihi çok eski dönemlere dayanan, şerbeti ve hala mesleğini devam ettiren küçük esnafların yer aldığı Arasta Çarşısı, Roma İmparatorluğu’nda önemli bir yere sahip olan Bergama Antik Kenti, tamamı taş tuğlalardan yapılan etkileyici mimarisi ile Kızıl Avlu, Bergama çevresinde arkeolojik kazılarda elde edilen tarihi eserlerin sergilendiği Bergama Arkeoloji Müzesi, Dünyanın ilk psikoterapi merkezi olan Asklepieion ve Hacı Hekim Hamamı, Bergama gezinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerdir.

Birbirinden konforlu ve kaliteli konaklama seçenekleri sunan Bergama’da tatilinizi planlamak için İzmir Bergama Otelleri sayfamızdaki otellere göz atabilirsiniz.

Bergama Antik Kenti

Antik dönemde Yunan Pergamonu olarak bilinen Bergama Antik Kenti, Bakırçay’ın geniş vadisinin kuzey tarafındaki bir tepede, Ege Denizi’ne ortalama 25 km uzaklıkta yer almaktadır. İzmir iline bağlı modern Bergama ilçesinin sınırları içerisinde yer alan bu antik kentin tarihi en azından M.Ö 5.yüzyıla kadar uzanmaktadır.

Helenistik Çağ’da önemli bir hanedanın yaşadığı alan olarak M.Ö 3. yüzyılda önemli hale gelen bu kent, Roma İmparatorluğu döneminde de önemli bir yere sahipti.

Bergama Antik Kenti, yerden yaklaşık 350 metre yükseklikteki bir tepenin üzerinde yer alır ve model olarak Atinada’daki antik kent alınmıştır. Şehrin yukarı bölümünde; kraliyet sarayları, tapınaklar, kutsal alan, tiyatro ve kütüphane gibi yapılar bulunmaktadır. Antik kentteki kütüphane, Antik Yunan medeniyetinin en iyi 2.kütüphanesidir.

Şehrin aşağı bölümünde ise tapınaklar, Attalus Evi, Agora ve Eumenes Kapısı ile Gymnasium bulunmaktadır.

Bergama Antik Kenti, yaz döneminde 10:00 ile 19:00 ve kış döneminde 08:30 ile 17:30 saatleri arasında ziyarete açıktır. Müze Kart’ınız varsa ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Kale Mahallesi

Bergama, eski çok kültürlülüğü kaybetse de, ara sokaklarında kalan eski evleri ile hala etkileyici bir atmosfere sahiptir. Eskiden Rumların yaşadığı eski taş evlerin bulunduğu Kale Mahallesi’nin dar sokakları, tarihi bir ruha sahiptir. Mahalle meydanı, domuz alışverişi yapıldığı için Domuz Meydanı olarak da bilinmektedir.

Bakırçay Ovası ile Selinos Çayı’nın üzerinde bulunan Kale Mahallesi, tarihi dönemlerin izini sürmek ve bol bol fotoğraf çekmek için Bergama’da ziyaret edilmesi gereken turistik yerlerden biridir. Buraya gelindiğinde, mahalleye adını veren kaleye de mutlaka çıkılmalıdır.

Arasta

Eski bir Osmanlı çarşısı olan ve tarihi 14.yüzyıla kadar uzanan Bergama Arasta, aynı zamanda ilçenin merkez çarşısıdır. İlçe merkezinden yürüyerek birkaç dakikada ulaşabileceğiniz Arasta çarşısında ayakkabıcılar, saraçlar, terziler, sepetçiler gibi toplamda 6-7 dükkan bulunmaktadır.

Bir ağacın gölgesinde mola verip dinlenebileceğiniz kafe ve çay bahçeleri de otantik atmosferi ile Arasta Çarşısı’nda yer almaktadır.

İlçe merkezindeki Arasta çarşısının girişinde, sizi büyük ve tarihi bir çınar ağacı karşılamaktadır. Hemen yanı başındaki çay bahçesine girerek, burada bol köpüklü bir Türk kahvesi içebilirsiniz. Bir kitap severseniz, çarşı içindeki ikinci el kitaplar satan kitapçı dükkanını da mutlaka ziyaret etmelisiniz. Buraya gelindiğinde, çarşının ünlü karadut suyu da mutlaka içilmelidir.

Eski Bergama Evleri

Yerleşimin oldukça eski dönemlere uzandığı Bergama ilçesinin hemen her sokağında, tarihi Bergama evlerine rastlamak mümkündür.

Bergama’nın özellikle doğu ve kuzey tarafları, eski taş ve ahşap evlerin ağırlıkta olduğu bölgelerdir. İlçe tarihine ışık tutan eski Bergama evlerine Bergama sokaklarını gezerken rastlayabilirsiniz. İlçenin tarihi bir camisi olan Yeni Cami’nin yakınlarında bulunan ve Bergama’nın tarihi yapılarından biri olan Bergama Evi de ilçede gezilecek yerler arasındadır.

Bergama Kapalı Çarşı

Bergama Kapalı Çarşı, Barbaros Mahallesi’nde yer almaktadır ve ilçe merkezine yaklaşık 1 km uzaklıktadır. Ulaşım, İsmet İnönü Caddesi üzerinden sağlanmaktadır. Merkezi konumu nedeniyle, yürüyerek ve taksi ile ulaşım oldukça kolaydır.

Tarihi Bergama Arasta Çarşısı içerisinde yer alan Kapalı Çarşı, 1980’li yıllarda bir sebze ve et hali olarak kullanılmıştır. 21.yüzyılda, daha çok hediyelik ve elektronik eşya dükkanlarının yer aldığı bir çarşı olarak kullanılan Kapalı Çarşı, hediyelik eşya alışverişi yapmak için ziyaret edilebilir.

Bergama Günübirlik Gezilecek Yerler

Bergama, denize kıyısı olan bir ilçe olmadığından, ziyaretiniz sırasında günübirlik bir deniz tatili için Dikili’nin Çandarlı mevkiinde bulunan koy ve plajlara gidebilirsiniz.

Çandarlı

Dikili’ye bağlı Çandarlı mevkii, masmavi berrak suları ile İzmir’de sakin ve keyifli bir deniz tatili için giderek daha fazla tercih edilmektedir. Çandarlı Halk Plajı’ndan ücretsiz olarak denize girebilir, daha sonra tarihi Çandarlı Kalesi’ni görebilir ve muhteşem gün batımı manzaralarına şahit olabilirsiniz. Çandarlı, Bergama’ya yaklaşık 35-40 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Kınık

 Bergama ilçe merkezine yaklaşık 20 km mesafede bulunan İzmir’in Kınık ilçesi, tarihi ve turistik bir günübirlik gezi için ziyaret edebileceğiniz bir yerdir. Kınık’ta gezilecek yerler arasında; Asar Kalesi, Boncuk Göl ve Karadere Köyü yer almaktadır. Buraya geldiğinizde, kilim dokuma atölyelerini de ziyaret edebilirsiniz.

Tarihi ve doğasıyla ziyaretçilerini etkisi altına alan Bergama’da her bütçeye ve her zevke hitap eden Bergama Otelleri arasından seçiminizi yaparak, tatilinizi planlayabilirsiniz.