Dörtdivan’ın Tarihi ve Turistik Yerleri


Dörtdivan’ın Tarihi ve Turistik Yerleri

Dörtdivan ilçesi, Bolu iline bağlıdır ve şehir merkezinden yaklaşık olarak 53 kilometre uzaklıktadır. Ankara - Bolu Yolu, D100 Yolu, Anadolu Otoyolu, O-4, E80 Yolu üzerinden ilçeye ulaşım sağlanabilir. Ulaşımı gerçekleştirmek için özel araç ya da ilçeler arası otobüsler kullanılabilir.

1071 tarihinde meydana gelen Malazgirt Savaşı’ndan sonra Anadolu’ya giren Oğuz Türklerinin Kayı Boyundan bir kısmı, bu yöreye yerleşmiştir ve yerleştikleri yerlere Oğuz boylarının adlarına özgü isimler vermiştirler. Dörtdivan ilçesi ise; bir yerleşim alanı olarak 1197 tarihinde, Selçuklular Dönemi’nde, 1. Alaaddin Keykubat zamanında kurulmuştur.

Meşhur gezgin ve Seyahatname yazarı, Evliya Çelebi’nin notlarına göre; Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat Bolu beyi iken, ele geçirdiği bu bölgenin dağlarında “Divan Kösü” çaldırmıştır. Bu sebeple bu bölgeye “Divan” adı verilmiştir. Bu divanlar başlangıçta 7 adet iken, daha sonra küçük olanlardan 3 tanesi kapatılmıştır ve 4 geriye tanesi kalmıştır. Bu olay üzerine bölgeye “Dörtdivan” adı verilmiştir.

Bu ilçenin önemli bir diğer özelliği ise; ünlü bir halk ozanı olan Köroğlu’nun, Dörtdivan’ın Aşağısayık köyüne, Hesinler Mahallesinde doğmuş olduğunun ifade edilmesidir.

İlçedeki tarım alanları ve yerleşim yerleri, genellikle düzlükten ve ovalık bölümlerden oluşmaktadır. Bu yüzden, yerleşim yerleri yani köyler birbirlerine oldukça yakındır.

İlçe, küçük olması ve yerleşiminin çok eski tarihlere uzanmamasının nedeni ile içerisinde az sayıda tarihi eser bulundurmaktadır. Bu eserler arasında kutsal bir yer olarak kabul edilen Kırklar Türbesi, Himmet Dede Türbesi burada bulunmaktadır ve Köroğlu’na ait olduğu düşünülen Köroğlu Konağı da bu ilçededir. Ayrıca ilçenin Geleneksel Dörtdivan Evleri görülmeye değerdir.

Kırklar Türbesi

Dörtdivan’ın Kılıçlar köyü içerisinde bulunan bu tarihi yapı, ilçe merkezinden yaklaşık 8 kilometre uzaklıktadır. Aladağ sokak üzerinden özel araç ya da taksi ile gidilerek yaklaşık 15 dakikada ulaşım sağlanabilir.

Bölge halkı için kutsal bir yer olarak kabul edilen bu alanda, geçmişte kırk tane kuyunun bulunduğu ifade edilmektedir. Günümüz de ise burada sadece iki tane kuyu mevcuttur. Kuyunun içerisindeki su her daim aynı seviyede bulunmakta ve ilk bakıldığında 10 - 15 litre civarında görünmektedir fakat kuyudan ne kadar su çekilirse çekilsin suyun hiç azalmadığı görülmektedir. Anlatılan rivayetlere göre; kuyuda hiç su azalmamıştır, yalnızca 1974 tarihinde meydana gelen Kıbrıs Savaşı sırasında kuyulardaki su çekilmiş ve kuyular kurumuştur. Savaş bittikten sonra su tekrar eski haline gelmiştir. Bu nedenle bölge halkı suya ayrı bir değer verir ve suyu kıbleye dönerek üç yudumda içmeyi gelenek haline getirmişlerdir.

Türbenin çevresindeki bir başka özellikte; türbe çevresinde bulunan taşların değişik biçimde olmasıdır. Burada bulunan taşlar kaya kütlesi biçiminde değil, yassı ve ince bir şekildedir.

Geçmiş zamanlarda, dileklerinin kabul edilmesini isteyenler ve özellikle de çocuk sahibi olamayıp anne baba olmak isteyenler bu türbeye giderek adak adarlarmış. Türbeye çocuk kıyafetler bırakarak dilediklerini gerçekleşeceğine inanmıştırlar. Günümüzde ise bu tip batıl inançlara sıkça rastlanılmamaktadır. Yalnızca bölgeden hacca gidecek olan kişiler burayı ziyaret yeri haline getirmişlerdir. Ayrıca yaz aylarında yaşanan kuraklık nedeniyle Dörtdivan ilçesi olarak buraya gelerek yağmur duası yapılmaktadır.

Yapısı ve biçimi ile değil, hikayeleri ve önemi ile kendine bir çok ziyaretçi çeken bu türbe, Dörtdivan’a uğrayan herkesin gitmesi gereken bir yerdir.

Giriş ücreti yoktur.

Himmet Dede Türbesi

Himmet Dede Türbesi, Dörtdivan ilçesine bağlı bulunan Sorkun ve Yukarısayık köyleri arasında yer alan bir tepede bulunmaktadır. İlçe merkezinden yaklaşık 4 kilometre uzaklıkta bulunan bu türbeye gitmek için özel araç ya da taksi kullanılabilir ve Köroğlu Caddesi üzerinden yaklaşık 10 dakikada ulaşım sağlanabilir.

Türbenin sahibi; 17. yüzyılda, Bolu’ya bağlı Gice Köyü’nde yaşamış olan Hacı Ali Merdan adında bir kişinin oğludur. Tek odalı bir şekilde yapılmış olan türbenin inşasında taş kullanılmıştır ve çatısı kiremittendir. Yapım yılına ait kesin bilgi bulunmamaktadır.

Türbede, Kırklar Türbesi’nde olduğu gibi, sürekli dua edilmekte dilekler dilenmektedir. Bu aktiviteler, bölge halkı tarafından bir adet haline getirilmiştir ve düzenli olarak yapılmaktadır.

Bölgeye gelen turistlerin birçoğu bu yapıyı ziyaret etmektedir ve bazı zamanlarda köy halkı ile geleneklerini gerçekleştirmektedirler.

Mekanın giriş ücreti yoktur.

Köroğlu Konağı

Dörtdivan ilçesinin Aşağısayık köyünde bulunan bu tarihi yapıya gitmek için özel araç ya da taksi kullanılabilir. Köroğlu Caddesi üzerinden giderek 3 kilometrelik bir yolu yaklaşık 5 dakikada gidebilirsiniz.

Köroğlu Konağı; dikdörtgen ve taş bir zemin kat üzerine 2 kat eklenerek yapılmıştır. Toplam 3 katlı olan bu konak, ahşaptan yapılmıştır ve günümüze kadar fazlasıyla hasar almıştır. Bolu bölgesinde yaşayan ve çevredeki dağlarda sığınarak savaşan ünlü ozan, edebiyatçı ve savaşçı olan Köroğlu’nun bu konakta yaşadığı ifade edilmektedir.

Anlatılanlara göre Köroğlu, bu konakta yaşamış ve dağlara çıktıktan sonra konak çocuklarına, daha sonra ise torunlarına kalmıştır. Ankara tarafından tescillenerek koruma altına alınmış olan bu konakta halen restorasyon çalışmaları devam etmektedir.

Konak dıştan görülebilir ve yapılan restorasyon çalışmasının işlemine göre içeriye girilebilir. Dörtdivan Belediye’sinin açıklamasına göre; restorasyon çalışmaları bittiği zaman bu konak bir müze haline getirilecektir. Konak, Dörtdivan ilçesini ziyaret eden hemen herkesin uğradığı bir yerdir.

Giriş ücreti yoktur.

Geleneksel Dörtdivan Evleri

İlçe merkezinde ve ilçeye bağlı köylerin hemen hepsinde görebileceğiniz evlerdir.

Bu bölgede inşa edilen evler, çevre bölgelerde bulunan diğer geleneksel evlerden daha farklı şekilde yapılmışlardır. Geleneksel Dörtdivan evleri kendine özgü özellikler bulundurmaktadır. Bu evler; yerden 50 - 100 santimetre yükseklikte yapılmıştır. Evlerin tahta döşemeli ve ayakkabıların çıkarılarak girilen bir bölümü vardır. Evlerin katında geniş bir salon ve salona bağlı açılan 2 - 3 adet oda, kiler ve tuvalet bulunmaktadır. Salonda merdivenler bulunur ve merdiven ile çıkılan üst katta ise, küçük bir salon daha bulunmaktadır.

Üst katta iki ya da üç oda, tuvalet ve banyo bulunmaktadır. Yakın tarih öncesinde, beton yapılara geçilmesi sonucunda, içeriden yukarıya çıkılmasını sağlayan merdivenler, dışarıdan yukarı çıkılan merdivenler ile değiştirilmiştir. Bu evlerin birçoğu halen kullanılmaktadır ve ilçeye gelen ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi görmektedir.