Göynük’te Görülmesi Gereken Doğal Güzellikleri


Göynük’te Görülmesi Gereken Doğal Güzellikleri

Göynük ilçesi, Bolu’ya yaklaşık 103 kilometre uzaklıkta, ilin güneybatısında bulunur. Bolu merkezden Göynük’e gitmek isteyenler, özel araç ya da ilçeler arası otobüsler ile yaklaşık 2 saatte ulaşım sağlayabilir.

“Sakin Şehir” unvanı ile anılan bir yerdir Göynük ve bunun nedeni; “Cittaslow” adlı sakin şehirler listesine eklenmesidir. Ayrıca bu ilçeye “Akşemseddin Diyarı” diye de bilinmektedir bunun nedeni ise; Akşemseddin Türbesi ve konağının burada olmasıdır. İlçenin her yerinde bir tarihi doku bulunduğu için buradaki bütün yerleşim alanları sit alanı olarak korunmaya alınmıştır.

İlçede piknik, kamp, olta balıkçılığı, yaban hayatı gözlemleme, bisiklet turu gibi aktivitelerin kolaylıkla yapılabildiği en önemli 3 tane alan mevcuttur. Doğanın ve tarihin bir arada olduğu bir yerde piknik ve kamp yapmak için Çubuk Gölü, yaban hayatı gözlemleme ve olta balıkçılığı için Sünnet Gölü Tabiat Parkı, bisiklet turu, trekking ve benzeri doğa sporları için Çayköy Göleti, bu aktiviteleri yapmak isteyenler için uygun yerlerdir.

Ayrıca Göynük ilçesinde 5 adet koruma altına alınmış anıt ağaç bulunmaktadır.

Çubuk Gölü

İlçe merkezinden yaklaşık 32 kilometre uzaklıkta bulunan bu alana gitmek için D170 yolu üzerinden 35 dakikalık bir yolculuk gerçekleştirmek gerekir. Köy otobüsleri ve özel araç ile bu ulaşım sağlanabilir.

Bu gölün etrafında eski yel değirmenleri bulunur. Doğal alan içerisindeki bu tarihi yapılar arasında güzel bir hafta sonu geçirilebilir. Bisikletiniz ile buraya gelerek göl etrafında dolaşabilir, piknik malzemelerinizi alarak buradaki masalarda piknik yapabilir ya da göl kenarında kamp kurabilirsiniz.

Göl kenarında masalar, banklar ve çeşme bulunur fakat bunların dışında yakın çevrede alışveriş yapılacak alanlar yoktur. Bu sebeple buraya gidecek olanlar, sorun yaşamamak adına, malzemelerini eksiksiz getirmelidirler. Etrafında bolca ağaç bulunduğu için bolca temiz havası vardır. Ailecek güzel bir piknik, arkadaş grubu ile kamp yapmak için ideal bir ortamdır.

Halka açık bir alandır ve giriş ücreti yoktur.

Sünnet Gölü Tabiat Parkı

Göynük merkezine yaklaşık 25 kilometre uzaklıktadır ve özel araç ile 30 dakikada gidilebilir. Buraya gitmek için en uygun yollar Bolu - Bilecik Yolu ve D160 Yolu’dur.

Erenler ve Korudağ tepeleri arasında bulunan vadi, meydana gelen heyelan sonucu tıkanmıştır ve bu sayede burada bir göl oluşmuştur. Gölün alanı yaklaşık olarak 18 hektardır ve 22 metre derinliğe ulaşır.

Göl içerisinde alabalık, mercan gibi balıklar yaşamaktadır ve bunların olta ile avlanması serbesttir. Bu nedenle birçok olta balıkçısı buraya gelmekte ve balık tutmaktadır. Ayrıca gölün çevresinde ördekler ve kazlar yaşamaktadır. Gölün çevresindeki ormanlık alanda ise tavşan, tilki, karaca ve bunlar gibi çeşitli hayvanlar bulunur. Bu sayede yaban hayatı gözlemlemek isteyen birçok turist buraya gelmektedir.

Gölün etrafında piknik ve yürüyüş yapabilir, dilerseniz bisiklet ile gezinebilirsiniz. Eğer burada daha fazla zaman geçirmek isterseniz, parkın içinde işletilmekte olan 45 odalı ve 115 yataklı bir konaklama tesisi mevcuttur.

Gölün ve parkın içerisinde zaman geçirmek ücretsizdir.

Çayköy Göleti

Göynük ilçesinden yaklaşık olarak 35 kilometre uzaklıktadır. Bu alana gitmek için özel araç ile Bilecik Sakarya Nallıhan Yolu ve D170 yolu üzerinden 45 dakikalık bir yolculuk gerçekleştirmek gerekir.

Çayköy Göleti, Çayköy Deresinin başladığı yerdir. Bu göletin etrafı orman ile çevrilidir ve gölet suyunun bir kısmı çevredeki tarım alanları için kullanılmaktadır. İlçeden doğaya doğru uzaklaşmak isteyenler için en uygun yer olarak burası ifade edilmektedir.

Bu gölet; orman içerisinde yürüyüş/koşu yapmak isteyenler, ağaçlar arasında kamp kurmak isteyenler, yaban hayatı yakından incelemek isteyenler, doğanın içinde piknik yaparak güzel bir hafta sonu isteyenler ve özellikle olta ile balıkçılık yapmak isteyenlerin tercih edebileceği bir yerdir.

Ailecek ya da arkadaşları ile şehir stresinden kaçmak isteyen birçok kişinin ziyaret etmeyi tercih ettiği bölgede birkaç tane tarım alanından başka yerleşim alanı yoktur ve sessiz sakin bir yerdir.

Giriş ücreti yoktur.

Anıt Ağaçlar

Göynük merkezinde, Çınarlar köprüsü yanında bulunan 5 adet anıt ağacı bulunur ve bunlar çınar ağacıdır.

Bu ağaçlar devlet tarafından koruma altına alınmışlardır ve her mevsimde apayrı bir güzelliğe bürünerek herkesi hayran bırakmaktadır. Çevredeki tarihi evlerin yanında bulunan bu tarihi ağaçlar, ilçeye giren turistlerin en çok dikkatini çeken şeyler olmayı başarmıştır.

Bu ağaçların hemen yanında çay bahçeleri ve çeşitli yeme içme mekanları açılmıştır. Tarihi evler arasında ve tarihi ağaçlar altında güzel bir kahvaltı yapmak isterseniz buraya gidebilirsiniz.

Ağaçları izlemek ve incelemek için ücret alınmaz, yalnızca işletmelere ait ürün ve eşyaları kullanmak isterseniz ücret ödersiniz.

Göynük'teki konaklama seçeneklerine göz atmak için Göynük Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.