Mengen’de Gezilmesi Gereken Yerler


Mengen’de Gezilmesi Gereken Yerler

Bolu iline bağlı olan Mengen ilçesi, Bolu merkezinin 63 kilometre doğusunda bulunmaktadır. Bolu merkezinden özel araç ya da ilçeler arası otobüsler ile 1 saatlik bir sürede ulaşım sağlanabilir. Bu ulaşım için Ankara Zonguldak yolu ve D750 yolu kullanılabilir.

Bu ilçe aşçıları ile ünlüdür. Fatih Sultan Mehmet, mutfağını Mengenli bir ustaya kurdurtmuştur ve ustanın yanında çalışanlarında Mengenli olması nedeniyle bölgede aşçılık gelişmiştir. O günden günümüze kadar durmadan gelişen aşçılık ile Mengen’in mutfağı da gelişmiştir.

Her sene ilçede Aşçılar Festivali düzenlenmektedir. Bu festival koruluk bir alanda yapılır ve kendine güvenen aşçılar yemekler yaparak aralarında yarışırlar.

Bu bölge, tarihi süreç içerisinde birçok medeniyetin egemenliği altında kalmıştır fakat geçmişten günümüze kadar gelen ve sergilenen bir tarihi yapı bulunmamaktadır. Bölgeye gelen turistler, doğal alanlar ve eşsiz lezzeti için gelmektedir. Bu sayede bölgenin yayla turizmi gelişmiştir.

Buradaki görülmeye değer doğal alanlar; Gelin Kayası, Mamatlar Yaylası, Akçakoca Yaylası, Ağalar Gölü ve Şirinyazı Göleti’dir.

Gelin Kayası

Meşhur Gelin Kayası, Mengen’den Pazar Köye giderken yolun sol tarafındaki kayalıklarda bulunur. Mengen’e bağlı olan Güneyhisar Mahallesindedir.

Kaya, uzaktan bakıldığı zaman duvaklı bir geline benzetilmektedir. Kayanın adı, hikayesinden ve biçiminden gelmektedir. Kaya, onu görenlerin çok çabuk ilgisini çekmektedir ve kayanın hikayesini duydukları zaman ilgileri artmaktadır.

Bölgedeki halk tarafından anlatılan ve efsanelere dayanan hikaye şu şekildedir; geçmiş zamanlarda, burada dillere destan güzelliğe sahip genç bir kız varmış. Bu kızın ailesi onu istemediği bir adam ile evlendirmeye karar vermişler ve kıza fikrini sormamışlar. Genç ve güzel kız düğün gününe kadar dualar etmiş fakat hiçbir değişiklik olmamış. Düğün günü geldiğinde bir düğün alayı hazırlanmış ve bu alay Pazarköy’e doğru giderken bu kayalıkların yanından geçiyormuş. Tam buradan geçerken genç kız kayalıklar bakarak son bir dua etmiş ve “Allah’ım beni taşa çevir ama bu eve yetişememeyim” demiş. Bu duasının üzerine kız oracıkta taşa dönmüş ve bu kayanın adı o günden beri Gelin Kayası olmuştur.

Geçmişten günümüze kadar bu efsane bu şekilde anlatılmaktadır. Bu sayede kaya ünlenmiş ve turistleri kendine çeken bir yer haline gelmiştir.

Mamatlar Yaylası

Mengen ilçe merkezinden 30 kilometre uzaklıktadır. Mengen Gökçesu yolu üzerinden 35 dakikada ulaşmak mümkündür. Mamatlar Yaylasına gidebilmek için özel araç ya da köy otobüsleri kullanılabilir ama otobüs ile gitmeyi tercih ederseniz, indikten sonra 15 dakika kadar yürümeniz gerekir.

Yaylanın yakınında Mamatlar Köyü bulunur ve ismini bu köyden almıştır. İlçenin yayalarını gezen kişiler tarafından ilçenin en güzel yaylası olarak ifade edilmektedir.

Yaylanın etrafını ağaçlar çevirmiştir ve bu ağaçlardan 2 tanesinin 900 yaşına ulaştığı tahmin edilmektedir. Bu yaşlı ağaçların türü meşedir e gövdelerinin kalınlıkları 2 metreyi geçmiştir. Ağaçlar ile çevrili olan yaylada bolca temiz hava ve bolca temiz alan bulunur.

Burada spor yapabilir, kamp kurabilir ve piknik yapabilirsiniz. Ailecek veya arkadaş grubu ile gidilebilecek bir yerdir.

Giriş kısıtlaması veya ücreti yoktur, herkese açık bir alandır.

Akçakoca Yaylası

İlçe merkezine 29 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Eskipazar, Gerede ve Mengen’in kesişim noktasındadır. Mengen’e bağlı Akçakoca Köyünde bulunmaktadır ve Eskipazar - Mengen yolu üzerinden gidilebilir. Özel araç ile 40 dakikada ulaşım sağlanabilir.

Bu yayla, yayla turizmine ve doğaya ilgisi olan birçok kişinin ziyaret durağıdır. Özellikler yaz aylarında sıcaktan kaçanlar için gidilebilecek bir yerdir. Temiz ve serin havası ile huzur bulabileceğiniz bir alandır. Hafta sonunu güzel bir piknik yaparak geçirmek isteyenlerin sıkça tercih ettiği bir yayladır.

Yaylanın özelliklerinden biri de, yakınında bulunan Kabalaklı bölgesidir. Burada bir kaynak suyu mevcuttur ve bu kaynağın olduğu yerde alabalık tesisleri kuruludur.

Piknik ve spor amaçlı bölgeye gelenlerin yanı sıra yaz aylarında kampçıların misafir olduğu bir yerdir. İlçeye gelen turistler kamp ve piknik yapmak için burayı tercih edebilirler.

Herkese açık bir alandır ve burada aktivite yapmak için tek şart çevreyi kirletmemektir.

Ağalar Gölü

Mengen merkezinden yaklaşık 8 kilometre güney batıda bulunur ve Mengen Gökçesu yolu üzerinden özel araç ile 20 dakikada ulaşılabilir.

Mengen bölgesinde en bilindik mesire yerlerinden birisidir. Bu gölde yaban ördekleri ve balıklar yaşar. Turistlerin burayı ziyaret etme amaçları arasında olta ile balık tutma, spor yapma, trekking yapma, kamp kurma ve piknik yapma faaliyetleri bulunmaktadır.

Gölün yakınında alışveriş yapacak yer bulunmamaktadır ve bu nedenle gelen herkes tüm malzemelerini getirerek gelmeyi tercih eder.

Buranın suyu berrak ve serindir, ayrıca çevrede bolca yeşil ve temiz alan mevcuttur. Turistler ve bölge halkı piknik yapmak için sıkça burayı ziyaret etmektedirler.

Şirinyazı Göleti

Mengen’e bağlı olan Bürnük Köyünde bulunmaktadır. Mengen merkezine 16 kilometre uzaklıktadır. Bu alana Pazarköy Caddesi üzerinden 25 dakikada özel araç veya ilçeler arası otobüsler ile gidilebilir.

Yeşilliğin içerisinde bulunmakta olan bu gölet, yapay bir gölettir. Orman İşletmeleri tarafından yapılmıştır, orman yangınlarında kullanılmak için yapılmıştır. Yapıldığı konum nedeniyle bir süre sonra çevreyle bütünleşmiş ve doğal bir göle benzemiştir. İçerisinde çeşitli canlılar yetişmiş ve çoğalmışlardır.

İlk başlarda bölge sadece piknik ve kamp amaçlı kullanılıyordu fakat gölde balıklar yetişmeye başladıktan sonra olta balıkçılığı gelişmiştir. Piknik yapmaya gelenler balık tutmaya da başlamışlardır ve bu eylem gitgide yayılmıştır.

Günümüzde bu bölgede olta balıkçılığı, kamp, piknik, trekking gibi aktiviteler oldukça sık yapılmaktadır.

Hem berrak bir su hem de temiz havanın bulunduğu bu alana her sene yerli ve yabancı

ık bir alandır ve herhangi bir giriş ücreti yoktur.

Mengen’de Günübirlik Gezilebilecek Yerler

Mengen’e gelen turistler doğa ile iç içe bir tatil geçirebilirler. Bunun yanı sıra bölgenin yakınlarında bulunan tarihi güzellikleri görme şansları vardır.

Karabük’te bulunan Hadrianapolis Antik Kenti, Bolu’nun Gerede ilçesindeki Gerede Keçi Kalesi, Bolu merkezindeki Bolu Müzesi görülmeye değer mekanlardır. Ayrıca tatiline doğal güzellikler ile devam etmek isteyenlerin gidebileceği Yedigöller Milli Parkı, Bolu merkezine bağlıdır.

Hadrianapolis Antik Kenti

Karabük’ün Eskipazar ilçesine bağlıdır. Mengen’e 46 kilometre uzaklıkta bulunur ve Eskipazar Mengen yolu üzerinden 1 saatte ulaşılabilir.

Antik kentin Roma Dönemi’ne ait olduğu tahmin edilmektedir ve Roma Dönemine ait kalıntılar bulunur. Kentte 3 tane Bizans Kilisesi ve bir adet sarnıç kalıntısı bulunmuştur. Kentin öne çıkan özelliklerinden bir tanesi de içerisinde bulunan mozaiklerdir.

Birçok tarihi eserin bulunduğu bu alan, özellikle sanat tarihi ve mimarisi ile ilgilenenlerin ziyaret edebilecekleri bir mekandır.

Kazı çalışmaları günümüze kadar devam etmektedir ve önemli çalışmalar yapıldığında bu alan ziyarete kapatılır. Bunun haricinde sürekli ziyarete açıktır.

Giriş ücreti bulunmamaktadır.

Gerede Keçi Kalesi

Mengen ilçesinin 34 kilometre güneyinde bulunan bu yapıya özel araç ile 35 dakikada ulaşım sağlanabilir. Mengen’den bu kaleye gitmek için Ankara Zonguldak yolu kullanılabilir.

Bu kale Bitinyalılar’dan kalmadır ve 1993 tarihinde restorasyon çalışması yapılmıştır. Kalen ismini aldığı ilgi çekici bir hikayesi bulunur. Kalenin hikayesini halktan duymak ve mimari yapısını incelemek isteyen birçok turist burayı ziyarete gelmektedir.

Kale, Akut Dağına hakim bir tepede inşa edilmiştir ve kaleye çıkılması zordur. Kaleye çıkıldığında eşsiz bir manzara görülmektedir.

Giriş ücreti yoktur.

Bolu Müzesi

Bolu merkezinde bulunan bu müze Mengen ilçesinden 63 kilometre uzaklıktadır. İlçeler arası otobüsler veya özel araç ile 1 saatte ulaşmak mümkündür. Bu müzeye gitmek için Ankara - Zonguldak yolu ve Ankara - Bolu yolu kullanılabilir.

Bolu çevresinde ele geçirilen tarihi eserlerin korunması ve sergilenmesi amacıyla kurulmuştur. Müze, arkeoloji ve etnografya bölümü olarak ikiye ayrılmıştır. Yaklaşık 1700 eseri sergilemekte olan bir müzedir. Ayrıca müzede fazlasıyla tarihi sikke bulunduğu için sikkelere özel bir bölüm yapılmıştır.

Müzenin bahçesinde büyük boyutlu eserler sergilenmektedir. Büyük taşlar, mezarlar, lahitler, sütunlar ve heykeller buradadır.

Giriş ücreti 5 TL’dir

Yedigöller Milli Parkı

Bolu merkezinde bulunan bu doğal alan, Mengen’e 54 kilometre uzaklıktadır. Yedigöller yolu üzerinden 1,5 saatte ulaşmak mümkündür.

Yaban hayatı gözlemlemek, karavan veya çadır ile kamp yapmak, trekking ve spor yapmak, olta balıkçılığı yapmak, bisiklet sürmek, piknik yapmak ve güzel fotoğraflar çekmek isteyen herkesin gidebileceği bir yerdir. Ayrıca burada konaklama mekanları mevcuttur ve güzel bir tatil yapma imkanı vardır.

Giriş ücretleri aracınıza göre değişmektedir.

Konaklama ücretleri ise kişi ve seçtiğiniz yere göre değişmektedir.

Mengen'deki konaklama seçeneklerine göz atmak için Mengen Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.