Selçuk Gezisinde Mutlaka Yapılması Gerekenler


Selçuk Gezisinde Mutlaka Yapılması Gerekenler

İzmir’de dünyaca ünlü tarihi ve kültürel miraslara ev sahipliği yapan turistik cazibe merkezi Selçuk’ta mutlaka yapılması gerekenler arasında ilk sırada Efes Antik Kenti’ne yapılacak bir ziyaret gelmektedir. Burada, uzun yıllar boyunca tarihçiler ve arkeologlar tarafından restore edilmiş Roma ve Bizans dönemi yapıları bulunmaktadır.

Selçuk ilçesinin tarihi, turistik ve doğal güzelliklerini keşfetmek için, ortalama üç günlük bir gezi yeterlidir. İlçenin merkezi, otantik karakterinin çoğunu korumuştur. Böylece ziyaretçiler, antik medeniyetlere dair net bir anlayışa sahip olabilir.

Selçuk’ta keşfedebileceğiniz tarihi kalıntılar ve kültürel öğelerin dışında, içinde bolca tarih ve hikaye barındıran dünyaca ünlü Şirince Köyü de keşfedilmesi gerekenler arasındadır. Her çeşit meyveli şarabı ve etkileyici doğası ile Şirince Köyü’ne yapılacak bir ziyaretin dışında Selçuk gezisinde mutlaka yapılması gerekenler arasında; Selçuk Arkeoloji Müzesi ziyareti, Meryem Ana Evi ziyareti, Şirince’de şarap tadımı, Artemis Tapınağı ziyareti, İsa Bey Cami ziyareti, Pamucak Plajı’nda günübirlik deniz tatilinin dışında, dilerseniz ilçe merkezine yaklaşık 20 km uzaklıktaki Kuşadası’nda keyifli bir gece geçirebilirsiniz.

Efes Antik Kenti’ni Görün

Selçuk ilçesinin ve Türkiye’nin en önemli kültür miraslarından biri olan Efes Antik Kenti, Roma ve Yunanistan’ın ihtişamlı günlerinde, 2000 yıl önce nasıl bir hayat yaşadıklarını hissedebileceğiniz bir yerdir.

Selçuk ilçe merkezinde yer alan Efes Antik Kenti, İzmir şehir merkezine ise ortalama 70 km uzaklıkta yer almaktadır. İzmir’in çeşitli bölgelerinden, Efes Antik Kenti’ne kültürel turlar da düzenlenmektedir. Şirince Köyü’nde konaklıyorsanız, Dr. Sabri Yayla Bulvarı üzerinden ortalama 3 km uzaklıktaki tarihi kalıntılara yaklaşık 30-40 dakika yürüyerek de ulaşabilirsiniz.

Buradaki etkileyici kalıntıları ortalama 2-3 saatte keşfedebilirsiniz, vaktiniz varsa burada yarım gününüzü geçirebilirsiniz.

Bu antik kent içerisinde görmeniz gereken yapılar ise; Büyük Tiyatro, Arcadian Yolu, Mermer Yolu, Celsus Kütüphanesi, Kürler Yolu, Yamaç Evleri, Hadrian Tapınağı, Herkül Kapısı ve Odean yer almaktadır.

Selçuk için tatil programınız hazır olduğunda, konaklama seçenekleri için Selçuk Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Meryem Ana Evi’ni Ziyaret Edin

Efsaneye göre; Meryem Ana yeryüzündeki son günlerini Bülbül Dağı’nda küçük bir taş kulübede geçirmiştir. Bu efsane doğru olabilir; çünkü Efes, Hitit döneminden beri antik dünyanın ibadet merkezi olmuştur.

Meryem Ana Evi, Selçuk ilçe merkezine ortalama 9 km, Efes Antik Kenti’nin yukarı giriş kapısına ortalama 5.5 km uzaklıkta, bir dağın tepesindeki parkın içerisinde bulunmaktadır. İlçe merkezinden özel araç ile yolculuk ortalama 10 dakika sürmektedir. Toplu taşıma ile gitmek isterseniz, Selçuk – Efes dolmuşlarını kullanabilirsiniz. Ancak, buraya gitmek için düzenli bir sefer bulunmamaktadır.

Meryem Ana Evi, her gün 08:00 ile 19:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Asırlar boyunca tarihe karışan Meryem Ana Evi’ni ziyaret ettiğinizde; şifalı olduğu söylenen hemen bitişiğindeki pınardan su içebilir ve çamların gölgesindeki dağın zirvesinin sunduğu manzaraların keyfini çıkarabilirsiniz.
Burada, her yıl 15 Ağustos gününde Meryem Ana’nın göğe yükselişini anmak için bir anma töreni de düzenlenmektedir.

Efes Arkeoloji Müzesi’nde Keşfe Çıkın

Efes Arkeoloji Müzesi, Selçuk ilçe merkezinde, Efes Antik Kenti’ne ortalama 3 km uzaklıkta yer almaktadır. Müze, ilçe merkezinde bulunduğundan yürüyerek kolayca ulaşım sağlanmaktadır. İzmir’den geliyorsanız, Tepeköy Selçuk İzban hattı ile Selçuk’ta indikten sonra Efes minibüslerine aktarma yapabilirsiniz.

Efes Arkeoloji Müzesi; Efes Antik Kenti’nde yapılan arkeolojik kazılardan elde edilen objelerin en iyilerini, Artemis Tapınağı’nda bulunan bazı eserleri ve bölgedeki önemli antik Helen ve Roma kentlerinden kalıntıları barındırmaktadır. Müze, Anadolu’nun bereket tanrıçası Artemis’in yumurta benzeri mermer heykelleri de dahil olmak üzere pek çok arkeolojik hazineye de ev sahipliği yapmaktadır.

2015 yılında yenilenerek yeniden ziyarete açılan müzede, çeşitli sergi alanları, hediyelik eşya ve kafeterya da bulunmaktadır.

Efes Arkeoloji Müzesi; her gün 08:30 – 17:30 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Artemis Tapınağı’nı Görün

Selçuk ilçe merkezinde, Efes Arkeoloji Müzesi’ne oldukça yakın bir konumda bulunan Artemis Tapınağı’na yürüyerek kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca, ilçenin çeşitli semtlerinden kalkan Efes minibüsleri ile de ulaşım sağlamak mümkündür.

Antik çağda dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı, asırlar boyunca ünlü bir ibadet yeriydi. Anadolu’da bir zamanlar bereket tanrıçası olan Artemis (Kibele)’in zengin mermer tapınağının küçük kalıntıları buradadır.

Tapınak, ayrıca her bahar buraya gelen leylekleri görmek için de idealdir. Etrafta görülecek çok fazla şey yok, ancak Selçuk’tan Efes Antik Kenti’ne giderken, Dr. Sabri Yayla Bulvarı üzerinden 3 km yürüme mesafesindeki Artemis Tapınağı görülmeye değerdir.

İsa Bey Cami’yi Ziyaret Edin

Selçuk ilçe merkezinde Aziz Yohannes Bazilikası’nın aşağısında bulunan İsa Bey Cami, 1375 yılında mimar Ali ibn el-Dimişki’nin eseridir ve Aydınoğulları’ndan Mehmet’in emriyle inşa edilmiştir.

Tasarım olarak, 1453 yılında İstanbul’un fethine kadar şekillenmeyen Osmanlı camilerinden ziyade, Arap ustaların eserlerini yansıtmaktadır.

Caminin avlusu ve iki minaresi, 15.yüzyılda meydana gelen iki depremle zarar görmüş ve caminin önündeki sütunlu sundurma yıkılmıştır. 1970’li yıllara kadar harabe halinde olan cami, 1975 yılında restore edilerek yeniden ibadete açılmıştır. Cami, ibadet için kullanılsa da, içerisinde bir ziyaretçi alanı da bulunmaktadır. Bu nedenle, içeride yürürken etkileyici mimarisinin tadını çıkarmak da mümkündür.

İsa Bey Cami’yi 08:00 – 22:00 saatleri arasında açıktır ve ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

Selçuklu Döneminden Kalma Yapıları Görün

Selçuk Otogarı’nın güneyinde, Selçuklu Dönemi’nden kalma bazı binalar, küçük bir cami ve Selçuk ara sokaklarını süsleyen eski taş evler de görülmeye değerdir.

Selçuk’ta ziyaret edebileceğiniz türbeler; Şehabeddin Sivasi Türbesi ve Sinan Dede Türbesi’dir. Burada, İsa Bey Cami dışında ziyaret edebileceğiniz camiler ise İshak Bey Cami ve Aydınoğlu Cami’dir.

Lezzetli Şirince Şaraplarını Tadın

Efes Antik Kenti yakınlarındaki Şirince Köyü, şehrin güneyinde, Selçuk ilçe merkezinin 8 km doğusunda, güzel bir tepede yer alan sevimli bir köydür. Zeytinyağı, meyve şarapları, doğal ürünleri ve otantik butik otelleri ile ünlü bu köyde, çok çeşitli restoranlar ve butik oteller de bulunmaktadır.

Kuş sesleri, havlayan köpekler, yaslı güvercinler ve sokaklarda oynayan çocukların sesleri eşliğinde Şirince, hafta içi günlerde çok kalabalık değildir. Sıcak ve yoğun turizm döneminde ise çok kalabalık olabilmektedir. Özellikle yaz sezonunda, Pazar günleri öğleden sonra saatlerde Şirince sokaklarında gezmek pek mümkün olmayabilir. Bu nedenle, daha sakin bir Şirince gezisi için bahar aylarını tercih edebilirsiniz.

Şirince Köyü, meyve şarapları ile ünlüdür. Burada, şarabın yanı sıra sirke, bal, sabun, pekmez, nar ekşisi gibi organik ürünler de bulmak mümkündür.

Özel arabayla gelecekseniz, ilçe merkezine yaklaşık 8 km uzaklıktaki köye, ortalama 10 dakikalık bir araba yolculuğu ile ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak için, gün boyunca 20 dakikada bir kalkan Şirince minibüslerini kullanabilirsiniz. Minibüsler, köyün merkezine doğru gitmektedir.

Pamucak Plajı’nda Denize Girin

Karamenderes Nehri’nin bu geniş hilalı, Selçuk ilçe merkezine ortalama 7 km ve Efes Antik Kenti’ne ortalama 4 km uzaklıkta yer almaktadır.

Plajın güney kesiminde büyük tatil otelleri bulunsa da, büyük bir kısmı halka açıktır ve giriş ücretsizdir. Yolun Kuşadası’na doğru giden güney ucunda ise Aqua Fantasy isimli bir su parkı bulunmaktadır.

Yumuşak kumu ve berrak denizi ile plaj, keyifli bir yüzme deneyimi yaşamak isteyen ziyaretçilere açıktır. Su sporlarına uygun olsa da, sörf yapmak zor olabilir.

Pirene, Milet, Didim Turu Yapın

Selçuk ilçe merkezine yaklaşık 100 km uzaklıkta bulunan bu üç büyüleyici arkeoloji bölgesi, Selçuk tatilinde günübirlik kültürel bir gezi yapmak için tercih edilebilir.

Selçuk’ta konaklıyorsanız, taksi ile ya da Selçuk Otogarı’ndan ulaşım sağlayan otobüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Yaz aylarında, otogardan kalkan minibüsler de bulunmaktadır.

Pirene, Milet ve Didim turu yapacaksanız, ortalama 4-5 saat yeterlidir. Miletos’ta eski yoldan geçerek, yaklaşık 5 km güneydeki Akköy’ü de ziyaret edebilirsiniz. Didyma’nın yaklaşık 4 km uzağındaki Altınkum Plajı ise yaz ayları için ideal bir tatil rotasıdır. Didyma’dan Selçuk’a doğru geri dönerken, ortalama 1.5 saatlik yol gitmeniz gerekmektedir.

Tarihi ve doğasıyla ziyaretçilerine görülmesi gereken pek çok seçenek sunan Selçuk için planladığınız tatilinizde konaklama yapacağınız otele henüz karar vermediyseniz Selçuk Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.