Adana’nın Meşhur Yemekleri ve Restoranları


Adana’nın Meşhur Yemekleri ve Restoranları

Adana, doğal güzellikleri ve tarihi yapılarının yanı sıra pek çok yöresel yemekleri ile de oldukça meşhur bir şehirdir. Lezzetli yemekleri ile gelen misafirlerini ağırlayan şehirde, kültürel çeşitlilik mutfağına da yansımış ve ortaya harika yemekler çıkmıştır. Gurme olarak görülebilecek şehirler arasında yer alan Adana içerisinde et yemekleri, balık yemekleri ve farklı ürünlerden hazırlanan mezeleri tadabilme imkânınız bulunmaktadır. 

Adana’da ne yenir diye düşünürken kendinizi restoranların önünde bulabilmeniz mümkündür. Adana mutfağında yer alan meşhur yemekler yörenin kültürüne göre farklı lezzetlerde sunulmaktadır. Adana’ya geldiğinizde mutlaka denemeniz gereken lezzetler arasında Adana kebabı, şırdan, lahmacun, içli köfte, çorba, bici bici gibi farklı tatlar bulunmaktadır.

Adana’nın kendine has lezzetlerini yerinde denemek için Adana Otelleri sayfamızdaki otellere göz atarak güzel bir tatil planı oluşturabilirsiniz.

Şırdancı Bedo’da:Şırdan

Adana’nın yöresel yemeklerinin arasında tadı damağınızda kalabilecek şırdan da bulunmaktadır. Hayvan sakatatından yapılan bu yemek, şehirde oldukça rağbet görmektedir. Hayvanın midesinin bir bölümünden yapılan bu yemeği yiyebileceğiniz pek çok mekân bulunmaktadır. Genellikle kullanılan hayvan sakatatı kuzu olmaktadır.

Dolmanın içerisine özel olarak hazırlanan baharatlı pirinç eklendikten sonra pişirilerek servis edilen harika lezzetlerden biridir. Bu harika lezzeti Şırdancı Bedo’da uygun fiyata tadabilirsiniz. Ayrıca şehir içerisinde ve yol kenarlarında da bu lezzeti sunan noktalara denk gelmeniz mümkündür.

Adres: Kocavezir Mah. Karacaoğlan Cd. No:8, Seyhan/Adana

Sıcak Yaz Aylarında Tüketilen Harika Bir Tatlı:Bici Bici Tatlısı

Bici tatlısı, Adana’nın en sıcak günlerinde serinlemek için tüketilen tatlılardan biridir. Hazırlanması son derece basit olan tatlı, nişasta kullanılarak yapılmaktadır. Hafif bir tatlı olmasının yanı sıra şehrin sıcak günlerinde sıklıkla tercih edilmektedir.

Üzerine bir parça buz rendelenerek servis edilmektedir. Kırmızı rengini alması içinse en son özel şerbeti eklenmektedir. Son olarak üzerine gül suyu dökülerek gelen ziyaretçilere sunulmaktadır.

Bici bici tatlısını şehirde pek çok yerde deneyebilmeniz mümkündür. Fiyatları uygun olmakla birlikte Cengiz’in Yeri, Faruk Usta ve Meşhur Bicici Abuzer Kadayıf dükkânlarından herhangi birini ziyaret edebilir ve bu harika tatlının tadına bakabilirsiniz.

Sakatat Yemekleri Arasında En Meşhuru:Paça

Paça, Adana’ya geldiğinizde pek çok noktada karşınıza çıkabilecek sakatat yemeklerinden biridir. Özellikle akşam yemeklerinde tercih edilen paça yemeğini denemek için mutlaka Meşhur Kuruköprü Paça Salonu’na gitmeniz gerekir.

Paça ile birlikte humus da deneme şansınız olan bu işletmede ayrıca Adana’ya özgü pek çok yöresel yemek tadabilme fırsatınız bulunmaktadır.

Adres: Yeşilyurt Mahallesi, Bülent Angın Bulvarı, No:4/A, Baraj Yolu/Adana

Muz ve Süt ile Yapılan Harika Bir Lezzet:Muzlu Süt

Muzlu süt, hemen hemen herkesin sevdiği içecekler arasında yer almaktadır. Adana’ya geldiğinizde mutlaka denemeniz gereken tatlardan biri olan muzlu süt hakkında pek çok gurme farklı görüşlere sahiptir. Buna rağmen bu içeceği en iyi yapan yer Adana’da bulunan Kazım Büfe’dir.

Satış fiyatı da son derece uygun olan muzlu sütü yerinde denemeden tatilinizi bitirmemeniz gerekir. Tadına baktıktan sonra lezzetli içeceğini tadını unutamayacaksınız. Ayrıca büfe içerisinde deneyebileceğiniz farklı içecekler, tatlılar da bulunmaktadır.  

Adres: Cemalpaşa Mahallesi, Toros Cd. Bahadır Apt. D:NO.34/B, 01120 Seyhan/Adana

Adana’nın En Meşhur Kebabı:Adana Kebabı

Adana denildiğinde ilk akla gelen yemeklerden biri de Adana kebabıdır. Günümüzde hemen hemen her şehirde bulabileceğiniz bu efsane lezzeti yerinde denemeniz gerekmektedir.

Şehirde en iyi yapan yer diye bir kavram yoktur. Adana’nın şehir merkezinde ve ilçelerinde kebabı yapan oldukça fazla yer bulunmaktadır. Adana kebabını denemeniz gereken yerler arasında Eyvan Kebap, Kebapçı Mesut,Onbaşılar Kebap, Kebapçı Adil yer almaktadır. Yöre halkı bu restoranları sıklıkla tercih etmektedir.

Adana’ya geldiğinizde şehir merkezinde veya ilçelerde bulunan restoranlardan birini mutlaka ziyaret etmeli ve Adana kebabının tadına bakmalısınız. 

Şişe Geçirilerek Sunulan Harika Bir Lezzet:Ciğer

Adana’nın meşhur lezzetleri arasında ciğer de yer almaktadır. Şişe geçirilerek servis edilen ciğer, isteğe göre farklı şekillerde de pişirilmektedir. Bu lezzeti yiyebileceğiniz tek yer Birbiçer Restoran’dır.

Şehirde ciğer yemek isterseniz, mutlaka bu restoranı tercih etmeniz gerekir. Restoranda ciğerin yanında salata, yeşillik, harika mezeler ve ev yapımı oldukça lezzetli olan ayran servis edilmektedir. Bu lezzeti Adana’ya geldiğinizde mutlaka denemelisiniz.

Adres: Hanedan Mahallesi, Bakımyurdu Cd. No:39, Seyhan/Adana

Adana’da Tahta Fıçılarda Hazırlanıp Sunulan:Adana Şalgamı

Şalgam, özellikle faydalı bir içecek olduğu için ülkemizde de sıklıkla tercih edilmektedir. Şalgamın merkezi ise şüphesiz ki Adana’dır. Şehirde, şalgamı yol kenarlarında, seyyar satıcılarda ve birçok mekânda bulabilmeniz mümkündür.

Pek çok mekânda sunulan Adana şalgamını mutlaka yerinde denemelisiniz. En lezzetli şalgam suyunu gelen misafirlerine sunan yer ise Kuruköprü Şalgamcısı Ali Göde’dir. Mekân işletmecisi gelen misafirlerine ayrıca bir bardak şalgam suyu ikram etmektedir. Tahta fıçılarda hazırlanıp servis edilen şalgam suyunun tadı damağınızda kalacaktır.

Adres: Kuruköprü Mahallesi, Kurtuluş Cd. No:3, 01060 Seyhan/Adana

Seyhan Baraj Gölü Etrafında Harika Bir Yöresel Kahvaltının Tadına Bakın

Adana’da harika bir sabah kahvaltısı yapabilmenize imkân sağlayan pek çok nokta bulunmaktadır. Bunlardan biri Seyhan Baraj Gölü etrafındaki yerlerdir. Muhteşem baraj ve nehir manzarası karşısında kahvaltı edebilir ve harika bir gün geçirebilirsiniz.

Muhteşem manzara karşısında sabah kahvaltısı için en çok tercih edilen yemeklerin başında sıkma gelmektedir. Sıkma, bir lavaş ekmeğinin arasına soğan konulan ve peynirden hazırlanan bir karışımın sürüldüğü bir yemek çeşididir. Baraj çevresinde sıkmanın tadına bakabileceğiniz pek çok mekân bulunmaktadır.

Lagün Göllerinden Gelen Muhteşem Bir Lezzet:Lagün Balığı

Adana’nın popüler ilçeleri arasında yer alan Yumurtalık ve Karataş ilçelerinde lagün gölleri bulunmaktadır. Özellikle av yasağının olmadığı bir mevsimde, bu lagün göllerinden tutulan taptaze balıkların tadına mutlaka bakmalısınız.

Hem Yumurtalık hem de Karataş ilçelerinde bulunan balık restoranları lagün balığını sizlere harika bir sunum eşliğinde sunacaktır. Adana’ya geldiğinizde lagün balığının tadına mutlaka bakmalısınız.

Tüm bu birbirinden güzel lezzetleri denemek ve keyifli bir Adana tatili yaşamak isterseniz Adana Otelleri sayfamızdaki oteller arasından seçiminizi yaparak, kolay bir şekilde rezervasyonunuzu oluşturabilirsiniz.