Amasra Gezinizde Uğramanız Gereken Doğal Güzellikler


Amasra Gezinizde Uğramanız Gereken Doğal Güzellikler

Amasra, Bartın’ın turistik ilçelerinden biridir. Yıl boyunca pek çok turiste ev sahipliği yapan ilçe, tarihi mekânları kadar harika doğal güzellikleri ile de oldukça dikkat çekmektedir. Özellikle bahar ve yaz aylarında Türkiye’nin dört bir yerinden ziyaretçisi gelmektedir. Yemyeşil ormanlık alanları, mesire yerleri, masmavi denize sahip harika plajları ve şelalesi ile dört mevsim de ziyaret edilen ilçeler arasındadır.

Amasra gezinizde mutlaka görmeniz gereken doğal güzelliklerin başında Tavşan Adası gelmektedir. Güzelcehisar Lav Sütunları, Göldere Şelalesi, Amasra Plajı, Amasra Ağlayan Ağaç, Gürcüoluk Mağarası, Amasra Boztepe, Amasra Büyük Liman Plajı, Amasra Delikli Şiri, Güzelcehisar Koyu ve Amasra Bakacak Mevkii, ilçenin en güzel doğal güzellik alanları arasında yer almaktadır.

Tavşan Adası

Tavşan Adası, Amasra ilçe merkezine sadece 290 m uzaklıktadır. Yürüme mesafesinde yer alan bölgeye ulaşım için; Çekiciler Sokak ve Küçük Liman Caddesi’ni kullanabilirsiniz.

Tavşan Adası, ilçenin kara ile bağlantısı olmayan tek bölgesi olma özelliği ile dikkat çekmektedir. Adanın içerisinde ve çevresinde keşfedebileceğiniz harika doğal güzellikler bulunmaktadır. Doğal güzelliklerinin yanı sıra bu ada özellikle tavşanları ile popülerdir.

Adaya belirli zamanlarda tekne turları düzenlenmektedir. Bu tekne turlarına katılım sağlayarak, tavşanları yakından görebilme fırsatını yakalayabilirsiniz. Ada içerisinde ayrıca 70 m uzunluğunda bir de mağara bulunmaktadır. Doğal güzellikleri ile göz kamaştıran bu adayı, bu mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Tarihi Amasra Kemere Köprüsü’nün hemen karşısında yer alan Tavşan Adası’na giriş ücreti yoktur.

Amasra Otelleri sayfamızı inceleyerek seyahatiniz boyunca şehrin tüm güzelliklerini yerinde göreceğiniz tatili planlayabilirsiniz.

Güzelcehisar Lav Sütunları

Güzelcehisar Lav Sütunları, Amasra’nın Güzelcehisar Mevkii’nde yer almaktadır. İlçe merkezine yaklaşık olarak 36 km uzaklıkta bulunan bölgeye, özel aracınız ile D010 kara yolu üzerinden ulaşım sağlayabilmeniz mümkündür.

Güzelcehisar Lav Sütunları, Türkiye’de ender görülmekle birlikte yüksekliği 30 m’dir. Lav sütunlarının çapları ise 50-100 cm arasında değişmektedir. Bu bölgenin en önemli özelliği, dünyanın en eski 3 yanardağından birinin kalıntılarının burada bulunmasıdır. Bu özelliği ile dikkat çeken bölgede, daha pek çok görebileceğiniz doğal güzellikler mevcuttur.

Geçmişi yaklaşık 80 milyon yıl öncesine dayanan lav sütunları, pek çok yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Bölgede gelen ziyaretçilerin rahat keşif yapabilmesi adına ahşap yürüyüş yolları, seyir terası ve iskele bulunmaktadır. Oldukça etkileyici bir görselliğe sahip olan bu bölgeyi mutlaka yakından görmelisiniz.

Güzelcehisar Lav Sütunları’nı ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Göldere Şelalesi

Göldere Şelalesi, ilçe merkezine yaklaşık olarak 32 km uzaklıktadır. Amasra ilçe sınırları içerisinde yer alan bölgeye, özel aracınız ile Ankara Bartın Yolu/ D010 kara yolu üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Küçük bir şelale olmasına rağmen sunduğu görsel şölenle, bölgenin en dikkat çeken doğal güzellikleri arasındadır. Sıklıkla yaz aylarında ziyaret edilen bölge, buz gibi akan suyu ile de oldukça popülerdir. Yemyeşil ağaçların arasından akan şelalenin sesine hayran kalabilirsiniz.

Göldere Şelalesi, harika görüntüsü ile birbirinden güzel kareleri yakalama fırsatı vermektedir. Bu sebepten dolayı bölgeye gelmeden önce yanınızda mutlaka fotoğraf makinenizi getirmelisiniz. Sevdikleriniz ile birlikte doğa ile iç içe harika bir gün geçirebilirsiniz.

Göldere Şelalesi’ne giriş ücreti yoktur. Özellikle yaz aylarında gelip ziyaret edebilirsiniz.

Amasra Plajı

Amasra Plajı, ilçe merkezinin kuzeyinde yer almaktadır. İlçe merkezine sadece 550 m uzaklıkta bulunan plaja ulaşım için; Cumhuriyet Caddesi ve Tahir Hoca Caddesi’ni kullanabilirsiniz.

Amasra Plajı, masmavi denizi ve harika kumsalı ile ilçenin doğal güzellikleri arasında yer almaktadır. Özellikle sakin yapısı ve çevresinde bulunan yeşillik alanları ile dikkat çeken bölgede harika bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Plaj, yaz aylarında ve hafta sonları biraz kalabalık olmaktadır.

Deniz suyunun en sıcak olduğu aylar ise Temmuz, Ağustos ve Eylül’dür. Tatilinizi bu aylardan birine denk getirebilirsiniz.

Özel aracınız ile gelmeyi tercih ederseniz, otopark hizmetinden yararlanabilmeniz için 12 TL ödemeniz gerekmektedir. Ayrıca plaj içerisinde yer alan duş ve wc hizmetleri de ücretlidir. Duş ve wc ücretleri 5-10 TL arasındadır.

Amasra Plajına giriş ücreti yoktur. Şezlong ve şemsiye kiralamak isterseniz, kiralama bedelleri 15-20 TL arasındadır.

Amasra Ağlayan Ağaç

Amasra’nın Boztepe Mevkii’nde yer alan Amasra Ağlayan Ağaç, ilçe merkezine yaklaşık olarak 600 m uzaklıktadır. Yürüme mesafesinde yer alan bölgeye Küçük Liman Caddesi ve Nöbethane Sokak üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Amasra Ağlayan Ağaç, yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çeken doğal güzellikler arasında yer almaktadır. Diğer adı Selvi Ağacı olan ağaç, yaklaşık 500 yaşındadır. Bu ağaç, denizden aldığı nemi bünyesine hapsettiği için bahar aylarında bu nemi damla halinde akmaktadır. Bu olay daha çok Nisan ve Mayıs aylarında yaşanmaktadır.

Bölgede ayrıca ağaç ile aynı ismi taşıyan bir de çay bahçesi bulunmaktadır. Bölgenin doğal güzelliklerini yakından keşfettikten sonra, çay bahçesinde dinlenebilir ve günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Amasra Ağlayan Ağacını ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Gürcüoluk Mağarası

Gürcüoluk Mağarası, ilçe merkezine yaklaşık olarak 10 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile Cide Yolu Caddesinden ulaşım sağlayabileceğiniz gibi özel aracınız yok ise ilçe merkezinden kalkan otobüsler ile de gidebilirsiniz.

Gürcüoluk Mağarası, tek galeriden oluşmaktadır. Toplam 169 m uzunluğuna sahip olan mağaranın içerisinde damlataş sütunları odacıklar oluşturmuştur. Ayrıca mağara içerisinde yer alan sarkıt ve dikitler oldukça dikkat çekicidir. Bölgeye yıl boyunca çok sayıda yerli ve yabancı turist akın etmektedir.

Aileniz ve arkadaşlarınız ile birlikte keyifli bir gün geçirmek için bu bölgeyi ziyaret edebilir, mağaranın içerisinde yer alan birçok doğal güzelliğin fotoğrafını çekebilirsiniz.

Gürcüoluk Mağarası’na giriş ücreti yoktur. Günün her saati ziyaret edilen yerler arasındadır.

Amasra Boztepe

Amasra Boztepe, ilçe merkezine sadece 550 m uzaklıktadır. Bölgeye yürüyerek ulaşım sağlayabilmeniz mümkündür. Çekiciler Sokak, Küçük Liman Caddesi ve Nöbethane Sokak üzerinden gidebilirsiniz.

Amasra Boztepe, ilçeyi en iyi şekilde izleyebileceğiniz noktalardan biridir. İlçenin en görkemli manzarasına ev sahipliği yapan bölge, eşsiz bir gün batımı izleme fırsatını ziyaretçilerine sunmaktadır. Tarihi Amasra Kemere Köprüsü, Boztepe ile ana karayı birbirine bağlamaktadır.

En çok tercih edilen bölgeler arasında yer alan Amasra Boztepe’yi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Doğa ile baş başa ve harika bir deniz manzarasına karşı keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Amasra Büyük Liman Plajı

İlçe merkezine sadece 500 m uzaklıkta bulunan Amasra Büyük Liman Plajına, Cumhuriyet Caddesi ve Tahir Hoca Caddesi üzerinden yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Amasra Büyük Liman Plajı, adından da belli olduğu üzere bölgenin en büyük plajıdır. Özellikle yaz aylarında hem ilçe halkı hem de tatilciler tarafından en çok tercih edilen plajlar arasındadır. Uzun kumsalı, tertemiz denizi ile dikkat çeken plaj, yaz aylarında oldukça kalabalıktır.

Sakin bir gün geçirmek isterseniz, plaja sabah saatlerinde gelmeyi tercih edebilirsiniz. Denize girmenin yanı sıra bölgede bulunan devasa midyeleri ve istiridyeleri de yakından görebilirsiniz. Plajın çevresinde yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz işletmeler de bulunmaktadır.

Amasra Büyük Liman Plajına giriş ücreti yoktur. Şezlong ve şemsiye hizmetleri ücretlidir. Şezlong kiralama ücreti 10-15 TL arası, şemsiye kiralama ücreti ise 5-10 TL arasındadır.

Amasra Delikli Şiri

Amasra Delikli Şiri, ilçe merkezine yaklaşık olarak 25 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile Ankara Bartın Yolu/D010 kara yolu üzerinden kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Amasra Delikli Şiri, panoramik görünümü ile bir yarımada şekline benzemektedir. Amasra geziniz sırasında görebileceğiniz en farklı doğal güzelliklerden biridir. Kayanın ortasına açılmış büyük bir delik bulunmaktadır. Bu büyük delik, gelen ziyaretçileri oldukça şaşırtmaktadır.

Amasra Delikli Şiri, bir rivayete göre adını birbirini seven Delkianus ve Shilla adlı genç âşıklardan almıştır. Günümüzde bu bölgeye tekne ile turlar düzenlenmekte ve deliğin içinden geçerken dilek dilenmektedir. Bu turlara katılarak, delikli kayayı yakından görebilir ve önünden geçerken dilek dileyebilirsiniz.

Amasra Delikli Şiri’yi ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Güzelcehisar Koyu

İlçe merkezine yaklaşık olarak 36 km uzaklıkta bulunan koya, özel aracınız ile D010 kara yolu üzerinden kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Güzelcehisar Koyu, ilçenin en güzel doğal güzellikleri arasında yer almaktadır. Bölgede hiçbir yerleşim alanı bulunmamaktadır. Koy içerisinde bir de doğal plaj mevcuttur. Bu plaj özellikle ilçe halkı tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Koy, doğal sit alanı olarak koruma altına alınmıştır.

Karadeniz’in en büyük sahillerinin başında gelen Güzelcehisar Koyu, Amasra geziniz sırasında mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasındadır. Çevresi yemyeşil ormanlarla kaplı olan bu bölgede hem doğa ile iç içe zaman geçirebilir hem de denize girebilirsiniz.

Güzelcehisar Koyu’na giriş ücreti yoktur. Bölgede şezlong veya şemsiye bulunmadığı için şemsiyenizi yanınızda getirebilirsiniz. Ayrıca özel aracınız ile gelirseniz, otopark ücreti 15 TL’dir.

Amasra Bakacak Mevkii

Amasra Bakacak Mevkii, ilçeye giderken hemen yol üzerinde yer almaktadır. İlçenin doğal güzelliklerini ve tarihi yapılarını kuş bakışı izleyebileceğiniz bir seyir noktasıdır.

Eşsiz manzarası ve doğası ile dikkat çeken bölge, sıklıkla ziyaret edilmektedir. Buraya özellikle yaz aylarında gelirseniz, közde veya haşlanmış mısırların tadına bakabilirsiniz. Muhteşem ilçe manzarasına karşı kahvenizi içebilir ve harika vakitler geçirebilirsiniz. Ayrıca bölgede çevreyi gözlemleyebileceğiniz dürbünler bulunmaktadır.

Bölgedeki dürbünler ile Amasra Limanı’nı, yelkenli gemileri ve balıkçı teknelerini izleyebilirsiniz. Burası aynı zamanda tarihi açıdan da büyük bir öneme sahiptir. Fatih Sultan Mehmet’in Lala’sına seslenerek, ‘’Lala Lala Çeşm-i Cihan Bu Mu Ola?’’ (dünyanın göz bebeği) diye haykırdığı yerdir.

Amasra Bakacak Mevkii’ni her zaman ziyaret edebilirsiniz.

Bartın'ın en güzel köşelerinden Amasra'daki konaklama seçeneklerine Amasra Otelleri sayfamızdan ulaşabilirsiniz.