Amasra Nerededir?


Amasra Nerededir?

Amasra, Karadeniz Bölgesi’nin batı kesiminde yer alan Bartın’a bağlı bir ilçedir. İlçenin güneyinde ve batısında Bartın şehir merkezi, doğusunda Kurucaşile, kuzeyinde ise Karadeniz yer almaktadır. Bartın şehir merkezine uzaklığı yaklaşık olarak 19 km’dir. Amasra, küçük bir ilçe olmakla birlikte sakin yapısı ile dikkat çekmektedir.

Bünyesinde birbirinden harika doğal güzellik alanı ve önemli tarihi yapıları barındırmaktadır. Özellikle hafta sonu tatilleri için tercih edilen ilçe, ziyaretçilerine dolu dolu bir tatil sunmaktadır. İlçeye direkt olarak kara yolu ile ulaşım mümkündür. Kara yolu ile ulaşım seçenekleri arasında özel araç ve şehirlerarası otobüsler bulunmaktadır.

Amasra’ya Nasıl Gidilir?

Amasra’ya tüm şehirlerden kara yolu ile ulaşım sağlanabilmektedir. Özel aracınız ile kolay bir şekilde ulaşım sağlayabileceğiniz gibi şehirlerarası otobüs seferleri ile de gelebilirsiniz. Ayrıca hava yolu ile de aktarmalı olarak ulaşım sağlayabilmeniz mümkündür.

Amasra’ya Özel Araç İle Ulaşım

Amasra’ya özel araç ile ulaşım Türkiye’nin tüm şehirlerinden mümkündür. Zonguldak’tan Amasra’ya özel aracı ile gelmek isteyen tatilciler, D750 ve D010 kara yolları üzerinden kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirler. Zonguldak-Amasra arası yaklaşık olarak 107 km’dir. Araba yolculuğunuz ortalama 1,5 saat sürmektedir.

Eskişehir’den Amasra’ya özel aracı ile gelmek isteyen tatilciler, Dumlupınar Bulvarı ve D200 kara yolu üzerinden ulaşım sağlayabilirler. Bu rota üzerinde ücretli geçişler bulunmaktadır. Eskişehir-Amasra arası yaklaşık olarak 494 km’dir. Araba yolculuğunuz ortalama 6 saat sürmektedir.

Kocaeli’nden Amasra’ya özel aracı gelmek isteyen tatilciler, Anadolu Otoyolu/O-4/E80 yollarını kullanabilirler. Bu rota üzerinde ücretli geçişler bulunmaktadır. Kocaeli-Amasra arası ortalama 372 km’dir. Araba yolculuğunuz ortalama 4,5 saat sürmektedir.

Samsun’dan Amasra’ya özel aracı ile gelmek isteyen tatilciler için uygun rota İstanbul Samsun Yolu/D100/E80 yol güzergâhıdır. Samsun-Amasra arası ortalama 510 km’dir. Araba yolculuğunuz yaklaşık olarak 6,5 saat sürmektedir.

Kayseri’den Amasra’ya özel aracı ile gelmek isteyen tatilciler, Ankara-Niğde Otoyolu/Ankara-Tarsus Otoyolu/O21 yolları üzerinden ulaşım sağlayabilirler. Bu rota üzerinde ücretli geçişler bulunmaktadır. Kayseri-Amasra arası ortalama 645 km’dir. Araba yolculuğunuz yaklaşık olarak 7,5 saat sürmektedir.

Bursa’dan Amasra’ya özel aracı ile gelmek isteyen tatilciler için ise en hızlı rota seçeneği Anadolu Otoyolu/O-4/E80 üzerindendir. Bu rota üzerinde ücretli geçişler bulunmaktadır. Bursa-Amasra arası ortalama 488 km’dir. Araba yolculuğunuz yaklaşık olarak 6 saat sürmektedir.

Amasra’ya Otobüs İle Ulaşım

Amasra’ya Türkiye’nin tüm şehirlerinden otobüsler ile ulaşım sağlanmaktadır. Büyük şehirlerden direkt olarak otobüsler ile ulaşım sağlanabiliyor iken, diğer şehirlerden ulaşım için önce Bartın’a gelmeniz gerekmektedir.

Bartın şehir merkezine ulaşım sağladıktan sonra Amasra’ya gidebilmeniz için pek çok seçenek bulunmaktadır. Bartın Otogarından Amasra’ya 30 dakika bir düzenlenen otobüs seferlerini kullanabilirsiniz. Otobüs ile ortalama 20 dakika içerisinde ilçeye varış sağlanmaktadır.

Daha hızlı ulaşım sağlayabilmeniz adına otogarda ve birçok noktada bulunan taksi hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz.

Şehirlerarası otobüs ile ulaşımda bilet fiyatları yolculuğunuzun başladığı noktaya göre değişmektedir.

Amasra’ya Hava Yolu İle Ulaşım

Amasra’ya hava yolu ile ulaşım sağlayabilmeniz için öncelikle Bartın’a yakın bir konumda yer alan Zonguldak (Saltukova) Havalimanı’na iniş yapmanız gerekmektedir. Zonguldak Havalimanı, Bartın şehir merkezine yaklaşık olarak 38 km uzaklıktadır. Buradan, önce Bartın’a sonrasında toplu taşıma araçlarını kullanarak Amasra’ya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Birden fazla aktarma yapacağınız için bu ulaşım seçeneği hem masraflı hem de zahmetli olacaktır. Ayrıca yol süresi de uzadığı için hava yolu ulaşımı çok sık tercih edilmemektedir.

Amasra’ya Demir Yolu İle Ulaşım

Amasra ilçesinde demir yolu bulunmadığı için ulaşımı yapılamamaktadır. Tren ile gelmek isteyen tatilciler için en yakın demir yolu bağlantısı Ankara-Zonguldak demir yolu hattı üzerinde yer alan Zonguldak’a bağlı Saltukova beldesinde bulunmaktadır.

Tren yolculuğu yaparak Saltukova beldesine gelen tatilciler, buradan Bartın şehir merkezine geldikten sonra Amasra ilçesine sefer yapan otobüsleri tercih edebilir veya taksi hizmetlerinden yararlanarak, ulaşım sağlayabilirler.

Tren ile ulaşımda bilet fiyatları yolculuğunuzun başladığı noktaya göre değişmektedir.

Bartın’dan Amasra’ya Ulaşım

Bartın’dan Amasra’ya ulaşım için birçok seçenek bulunmaktadır. Özel aracınız ile konforlu ve hızlı bir şekilde ulaşım sağlayabileceğiniz gibi toplu taşıma araçlarından veya taksi hizmetlerinden de faydalanabilmeniz mümkündür.

Bartın’dan Amasra’ya özel aracı ile gelmek isteyen tatilciler, D010 kara yolunu kullanarak ortalama 20 dakika içerisinde ulaşım sağlayabilirler.

Bartın’dan Amasra’ya otobüs ile gelmek isteyen tatilciler, Bartın Otogarından 30 dakika 1 ilçeye hareket eden minibüsleri kullanabilir. Minibüs yolculuğunuz yaklaşık olarak 20 dakika sürmektedir. Minibüs ücreti 6-10 TL arasındadır.

Ayrıca daha hızlı ulaşım sağlayabilmeniz adına taksi hizmetlerinden yararlanmayı da tercih edebilirsiniz.

İstanbul’dan Amasra’ya Ulaşım

İstanbul’dan Amasra’ya ulaşım sağlayabileceğiniz pek çok yol alternatifi bulunmaktadır. Özel araca sahip tatilciler, daha hızlı ve daha kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirler. İstanbul-Amasra arası ortalama 459 km’dir.

İstanbul’dan Amasra’ya özel aracı ile gelmeyi tercih eden tatilciler için 2 farklı yol seçeneği mevcuttur. İlki, Bolu-Yeniçağa-Mengen-Devrek-Çaycuma-Bartın yolu, ikinci yol seçeneği ise Bolu-Gerede-Karabük-Safranbolu-Bartın yoludur. Bu güzergâhlar üzerinde ücretli geçişler bulunmaktadır. Araba yolculuğunuz yaklaşık olarak 6 saat 50 dakika sürmektedir.

İstanbul’dan Amasra’ya otobüs ile gelmek isteyen tatilciler, ilçeye direkt olarak ulaşım sağlayabilmektedir. İstanbul-Avrupa yakasından gelmek isteyenler, Esenler Otogarı veya Alibey Otogarından Amasra’ya sefer yapan otobüs firmalarını tercih edebilirler.

İstanbul-Anadolu yakasından gelmek isteyen tatilciler ise Ataşehir-Dudullu Terminali’nden Amasra’ya sefer yapan otobüslere binebilirler. Otobüs yolculuğunuz ortalama 6 saat 25 dakika sürmektedir. Otobüs bilet fiyatları ise 130-145 TL arasındadır.

İstanbul’dan Amasra’ya uçak ile gelmek isteyen tatilciler, öncelikle ilçeye yakın mesafede bulunan Zonguldak Havalimanı’na iniş yapmalı, buradan Bartın’a geçmelidir. Bartın’dan da ilçeye giden toplu taşıma araçlarından yararlanabilirsiniz. İstanbul-Zonguldak arası uçak bilet fiyatları ise ortalama 120-195 TL arasındadır. Uçak yolculuğunuz yaklaşık olarak 1 saat 10 dakika sürmektedir.

Ankara’dan Amasra’ya Ulaşım

Ankara’dan Amasra’ya özel aracınız ile rahat bir şekilde ulaşım sağlayabileceğiniz gibi şehirlerarası otobüs yolculuğunu da tercih edebilirsiniz. Ankara-Amasra arası ortalama 310 km’dir.

Ankara’dan Amasra’ya özel aracı ile gelmek isteyen tatilciler, Anadolu Otoyolu/O-4 ve D750 kara yolunu kullanabilirler. Bu rota üzerinde ücretli geçişler bulunmaktadır. Araba yolculuğunuz yaklaşık olarak 4 saat sürmektedir.

Ankara’dan Amasra’ya uçak ile gelmek isteyen tatilciler, ilçede havalimanı bulunmadığı için en yakın konumda yer alan Zonguldak Havalimanı’na iniş yapmalıdır. Buradan Bartın şehir merkezine ve sonrasında Amasra’ya ulaşım sağlayabilirsiniz. Uçak yolculuk süreniz ortalama 195-245 TL arasındadır. Uçak yolculuk süreniz ise aktarmalı olarak ortalama 3 saat 40 dakika sürmektedir.

Ankara’dan Amasra’ya otobüs ile gelmek isteyen tatilciler, Ankara Otogarından Amasra’ya sefer yapan otobüs firmalarını tercih edebilirler. Otobüs yolculuğunuz yaklaşık olarak 4 saat sürmektedir. Otobüs bilet fiyatları ise 90-100 TL arasındadır.

Ankara’dan Amasra’ya tren ile yolculuk yapabilmeniz mümkündür. Bunun için Ankara-Zonguldak demir yolu hattını kullanmanız gerekmektedir. Ankara Tren Garından Zonguldak’a giden tren seferlerini tercih edebilirsiniz. Tren yolculuğunuz ortalama 9,5 saat sürmektedir. Tren bilet fiyatları ise 15-20 TL arasındadır. Zonguldak’a vardıktan sonra buradan Bartın şehir merkezine ve ardından da ilçeye ulaşım sağlayabilirsiniz.

İzmir’den Amasra’ya Ulaşım

İzmir’den Amasra’ya gelmek isteyen tatilciler için pek çok ulaşım seçeneği mevcuttur. Özel aracınız ile ilçeye ulaşım sağlamak isterseniz, O-5 ve Anadolu Otoyolu/0-4/E80 yollarını kullanabilirsiniz. Yolda ücretli geçişler bulunmaktadır. İzmir-Amasra arası ortalama 811 km’dir. Araba yolculuğunuz yaklaşık olarak 8 saat 35 dakika sürmektedir.

İzmir’den Amasra’ya uçak ile gelmek isterseniz, ilçeye yakın konumda yer alan Zonguldak Havalimanı’na gitmeniz gerekmektedir. İzmir-Zonguldak arası uçak yolculuğunuz ortalama 14 saat 30 dakika sürmektedir. Uçak bilet fiyatları 350-360 TL arasındadır. Havalimanına vardıktan sonra ilçeye ulaşım için ilk önce Bartın’a geçmelisiniz. Aktarmalı olarak ilçeye ulaşım sağlayabileceğiniz için uçak seyahati fazla tercih edilmemektedir.

İzmir’den Amasra’ya otobüs ile gelmek isteyen tatilciler, İzmir Otogarından Amasra’ya sefer yapan otobüs firmalarını tercih edebilirler. Otobüs yolculuğunuz yaklaşık olarak 13 saat sürmektedir. Otobüs bilet fiyatları ise 180-185 TL arasındadır.

Amasra seyahati dönüşü sevdiklerinize alabileceğiniz hediyelik eşyalar ve yöresel ürünler listeniz hazır; fakat henüz konaklama yapacağınız otele karar verememişseniz öncelikle Amasra Otelleri sayfamızdan otelinizi seçebilirsiniz.