Ankara Seyahatinde Gezilecek Yerler


Ankara Seyahatinde Gezilecek Yerler

Türkiye’nin başkenti ve Anadolu’nun kalbi Ankara, İstanbul’dan sonra Türkiye’nin ikinci büyük şehridir. Doğu ile batı arasındaki sınırda yer alan bu güzel şehir; Orta Doğu ve Avrupa kültürlerini, yemeklerini ve sanatını da birleştirmekte, ziyaretçilerine modern ve geleneksel arasındaki sınırı geçme olanağı sunmaktadır.

Bugün, milyonlarca kişinin yaşadığı geniş bir metropol olan Ankara, vadiler ve tepeler boyunca her yere yayılır. Şehrin cazibe merkezlerinin başında gelen Ankara Kalesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Anıtkabir ve Roma harabelerini gezerek tarihi bir gezi gerçekleştirmek mümkündür. Ankara, aynı zamanda Anadolu’daki ilgi çekici yerlere ziyaretler için de bir başlangıç noktası olabilir.

Bu etkileyici şehirde, ayrıca gezilecek daha pek çok yer de vardır. Hafta sonu kaçamağı ya da daha uzun süreli seyahatlerde Ankara’da gezilmesi gereken yerler arasında ayrıca; Ulus Meydanı, Atakule, Gençlik Parkı, Beypazarı Kuyumcular Çarşısı, Roma Hamamı, Harikalar Diyarı, CerModern, Kuğulu Park, Kocatepe Cami, Samanpazarı ve Botanik Park da yer almaktadır.

Ankara Kalesi

Altındağ ilçesinde bulunan Ankara Kalesi, şehir merkezine 4 km uzaklıktadır. Araba ile Atatürk Bulvarı üzerinden giderek ulaşım sağlanabilir. Merkezi bir konumda bulunduğundan, taksi ile ulaşım da oldukça rahattır.

Erken Ortaçağ Dönemi’ne ait olan bu tarihi kale, Ulus’tan şehrin muhteşem manzaralarını sunmaktadır. Duvarlarının içindeki ahşap evlerde dükkan ve restoranların bulunduğu bir alan ve Rahmi M. Koç Müzesi de bulunmaktadır.

Ankara Kalesi, haftanın her günü 19:30’a kadar ziyarete açıktır. Kaleyi ziyaret için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Anıtkabir

Çankaya ilçesinde Akdeniz Caddesi üzerinde yer alan Anıtkabir, şehir merkezine 3 km uzaklıktadır. Araba ile gitmek için Gazi Mustafa Kemal Bulvarı kullanılabilir. Toplu taşıma araçları ile gitmek için Başkentray ve 220-7 no’lu otobüs hattı kullanılabilir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarının bulunduğu Anıtkabir; etkileyici mimarisi, milli atmosferi ve dev bronz kapıları olan sütunlu bir tapınaktır. Yılın her döneminde, ülkenin dört bir yanından gelen ziyaretçiler, burada ulu öndere saygısını sunmaktadır.

Anıtkabir’i ziyaret ücretsizdir. Anıt mezarın bulunduğu ana salon, Pazar günleri ziyarete kapalıdır. Haftanın diğer günlerinde 09:00 ile 16:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Ulus Meydanı

Altındağ ilçesinde bulunan Ulus Meydanı, şehir merkezine 3 km uzaklıktadır. Araba ile gitmek için Atatürk Bulvarı kullanılabilir. 131-1, 154-1 155-1 no’lu otobüsler ile de ulaşım sağlanabilir.

Ankara’da en tarihi yerler ve heybetli camileri görmek isteyenler için, Ulus, mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biridir. Aslanhane Cami ve Cenap Ahmet Paşa Cami gibi tarihi camiler ve Zafer Anıtı, şehrin bu bölümünde hala ayakta durmaktadır.

Ulus Meydanı’na gidildiğinde, yakınlardaki Ulus Gençlik Parkı, Augustus Tapınağı, Kurtuluş Savaşı Müzesi, Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi, Hitit Güneş Kursu Anıtı, Roma Hamamı Açık Hava Müzesi de mutlaka görülmelidir.

Ankara’nın tarihi ve turistik duraklarını yerinde göreceğiniz ve konforlu bir tatil planı yapmak için Ankara Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi

Altındağ ilçesinde bulunan Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi, şehir merkezine 2 km uzaklıktadır. Ulaşım, Atatürk Bulvarı ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma araçları ile gitmek için 288, 410, 411 ve 415 no’lu otobüs hatları kullanılabilir.

Atatürk yönetiminde ve 1927 yılında kurulan Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi, modern bir müze özellikleri taşımaktadır. Türk heykel ve resim sanatında nemli isimlerin eserlerinin sergilendiği müzede; heykel, resim ve seramik atölyeleri de bulunmaktadır. Müze içerisinde bulunan konser salonunda tiyatro, opera ve konser gibi etkinlikler de gerçekleştirilmektedir.

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi, 10:00- 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Müzeye giriş ücreti ise kişi başı 20 TL’dir. Müze, hafta sonları ve Pazartesi günleri kapalıdır.

Atakule

Çankaya ilçesinde bulunan Atakule, şehir merkezine 6 km uzaklıktadır. Araba ile gitmek için Dikmen Caddesi kullanılabilir. 408, 413 no’lu otobüs hatları ile ulaşım sağlamak da mümkündür.

1990’lı yılların başında açılan Atakule, 125 metre yüksekliğinde bir gözlem kulesidir. Adını, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ten almıştır. Çankaya’nın ve genel olarak Ankara’nın turistik cazibe merkezlerinin başında gelen Atakule, ziyaretçilerin tüm şehri görmelerini sağlayan açık bir teras alanına da sahiptir.

Ankara’da manzara eşliğinde yemek yemek için Atakule, sandalyenizden kalkmanıza gerek kalmadan şehrin panoramik manzaralarını sunan bir restorana da ev sahipliği yapmaktadır.

Atakule’nin seyir terasına girmek için kişi başı 10 TL ücret talep edilmektedir. Ziyaret saatleri ise, 10:00 ile 20:00 saatleri arasıdır.

Ulus Gençlik Parkı

Altındağ ilçesinde bulunan Ulus Gençlik Parkı, şehir merkezine 3 km uzaklıktadır. Araba ile gitmek için Celal Bayar Bulvarı kullanılabilir. 410, 411, 415 ve 482 no’lu otobüs hatları ile de ulaşım sağlamak mümkündür.

Ankara’ya trenle gelen ziyaretçilerin istasyondan inerken görecekleri ilk şeylerden biri, Gençlik Parkı’nda bulunan dönme dolaptır. Halka açık farklı bir park olan Gençlik Parkı, oldukça geniş bir yeşil alana, yüzme havuzuna, gölete, eğlence parkına, konser gibi etkinliklerin düzenlendiği bir amfi tiyatroya ve parkın içerisinde gezebileceğiniz trenlere de ev sahipliği yapmaktadır.

Parka yapılacak ziyaret sırasında, çevrede bulunan onlarca farklı stanttan mısır, dondurma gibi yiyecekler satın almak mümkündür. Gençlik Parkı, ayrıca akşam saatlerinde havuz başında lazer şovlarına da ev sahipliği yapmaktadır. Bu park, aslında günün her saatinde eğlencenin tadını çıkarabileceğiniz bir yerdir.

Club Watercity Aquapark

Gölbaşı’nda bir su parkı olarak hizmet veren Club Watercity Aquapark, şehir merkezine yaklaşık 25 km uzaklıktadır. Araba ile ulaşım Mevlana Bulvarı üzerinden sağlanmaktadır. 106-4 ve 101 no’lu otobüsler ile de gidilebilir.

Su kaydırakları, açık ve kapalı havuzları ile aileler için ideal bir destinasyon olan Club Watercity Aquapark’ın içerisinde, çok çeşitli spor alanları ve ilgi çekici yerlerin dışında, lezzetli yemekler yiyebileceğiniz bir restoran ve kafe de bulunmaktadır. Club Watercity Aquapark, sıcak Ankara günlerinde ailenizle birlikte keyifli bir gün geçirmek ve serinlemek için idealdir.

Club Watercity Aquapark, haftanın her günü 10:00 ile 19:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Giriş ücreti; hafta içi 55 TL ve hafta sonları 60 TL’dir. Çocuklar, indirimli olarak 40 TL’ye giriş yapabilmektedir ve 0-6 yaş çocuklar için ücretsizdir.

Beypazarı Kuyumcular Çarşısı

Beypazarı ilçesinde bulunan Ankara’nın tarihi çarşısı Kuyumcular Çarşısı, şehir merkezine 100 km uzaklıktadır. Özel araç ile D140 üzerinden ulaşım sağlanmaktadır. Toplu taşıma araçları ile gitmek için ise 439, 440-5, 456 ve 514 no’lu otobüs hatları kullanılabilir.

Zengin tarihi ve kültürel mirasları ile etkileyici bir Ankara ilçesi olan Beypazarı, aynı zamanda gümüş işçiliği ve hediyelik eşyaların bulunduğu kuyumcular çarşısı ile de meşhurdur.

Çok sayıda mücevher dükkanının bulunduğu bu çarşıda, aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli ürün bulmak mümkündür. Takıların dışında Beypazarı Kuyumcular Çarşısı, el sanatlarına göz atma ve çevresindeki geleneksel Türk evlerini görme olanağı da sunmaktadır.

Roma Hamamı

Altındağ’da Anafartalar mevkiinde bulunan Roma Hamamı, şehir merkezine 4 km uzaklıktadır. Araba ile gitmek için Atatürk Bulvarı kullanılabilir. 456 ve 481 no’lu otobüs hatlarını kullanarak da ulaşım sağlamak mümkündür.

Hikayeleri, heykelleri, yazıtları ile Roma Hamamı, Roma İmparatorluğu’nun tarihini daha yakından öğrenmenin iyi bir yoludur. 3.yüzyılda, dönemin Roma imparatoru tarafından inşa edilen Roma Hamamı; sıcak banyo olarak bilinen caldarium, ılık banyo olarak bilinen tepidarium ve soğuk banyo olarak bilinen frigidarium olmak üzere toplamda üç ana hamam alanının etrafında inşa edilmiştir.

Burada bulunan hamamlar, bir yangında tahrip olduğu sekizinci yüzyıla kadar kullanılmaya devam etmiştir. Günümüzde, yalnızca kalıntıları bulunsa da, eski tarihi kalıntılara meraklı olanlar ve onu çevreleyen gizem havasını keşfetmek isteyenler için keyifli bir gezi rotası olmaktadır.

Roma Hamamı, ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir.

Harikalar Diyarı

Sincan ilçesinde bulunan Harikalar Diyarı, şehir merkezine 30 km uzaklıktadır. Araba ile gitmek için Ankara Bulvarı kullanılabilir. Toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlamak için ise 411, 415 ve 515 no’lu otobüs hatlarına binilmesi gerekmektedir.

Güneşin tepede olduğu günler için Ankara da popüler bir gezi noktası olan Harikalar Diyarı, özellikle çocuklu ailelerden büyük ilgi gören büyük bir parktır. Oldukça büyük bir alan üzerine kurulu olan bu parkta; çocuklarla birlikte kano ve tekneler ile göletin üzerinde gezebilir, dev park alanının içerisindeki go-kart pistinde araba yarışı yapabilir, kaykay kayabilir, tekne gezisine çıkılabilir, basketbol ve golf sahalarına gidebilir, parkı gezmek için küçük trene binebilirsiniz.

Ziyaret saatleri, yaz döneminde değişiklik göstermektedir. Kış sezonunda, genellikle 19:00’da kapanmaktadır. Harikalar Diyarı’na giriş ücreti ise, kişi başı 40 TL’dir.

CerModern

Altındağ ilçesinde Anafartalar mevkiinde bulunan CerModern, şehir merkezine 2 km uzaklıktadır. Araba ile gitmek için Strazburg Caddesi ile kullanılabilir. 410, 411 ve 415 no’lu otobüs hatları ile ulaşım sağlamak da mümkündür.

Eski bir tren deposunun içinde bulunan CerModern, Türkiye ve Avrupa’nın dört bir yanından sanatçıların ilgi çekici ve önemli sergilerine ev sahipliği yapan, ülke genelinde en büyük modern sanat merkezerlerinden biridir.

Seminerlere ve çocuklar için sanat merkezli atölyelere de ev sahipliği yapan CerModern’in kafesi ise, hem çarpıcı mimarisi hem de lezzetli menüsü ile ziyaret edilmeye değerdir.

CerModern’e giriş ücreti kişi başı 25 TL ve öğrenciler için 15 TL’dir. Pazartesi günleri kapalıdır ve diğer günlerde 10:00 ile 20:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Kuğulu Park

Çankaya’da bulunan Kuğulu Park, şehir merkezine 5 km uzaklıktadır. Araba ile, Atatürk Bulvarı üzerinden ulaşım sağlanabilir. Toplu taşıma araçları ile gitmek için 303, 304 ve 391 no’lu otobüs hatları kullanılabilir.

Ankara seyahatinde dinlenmek, şehir içinde doğa ile buluşmak ve gölün üzerinde yüzen ördekleri beslemek için ziyaret edebileceğiniz Kuğulu Park, Tunalı Hilmi Caddesi’nin kalbinde yer alan şehrin en popüler parklarından birdir.

Parktaki banklardan birine oturarak, Ankara şehrinin günlük hayatını gözlemlemenin tadını çıkarabilirsiniz. Ardından, şehrin en iyi kafe ve butiklerini görmek için Arjantin ve Tunalı Hilmi caddelerine doğru yürüyüşe çıkılabilir.

Hamamönü

Altındağ ilçesinde bulunan Hamamönü Mahallesi, şehir merkezine 4-5 km uzaklıktadır. Ulaşım, Talatpaşa Bulvarı ile sağlanmaktadır. Merkezi bir konumda bulunduğundan, taksi ile ulaşım da oldukça rahattır.

Şehrin tarihi bir mahallesi olan Hamamönü, Ankara genelinde gezilebilecek en güzel yerlerden biridir. Şehrin tarihi ve Osmanlı’nın geç dönem mimarisi hakkında pek çok şey öğrenilebilir.

Tarihi bir atmosferde yapılacak bir kahvaltı ile başlayacak Hamamönü gezisi, restore edilmiş tarihi evlerin bulunduğu sokaklarında yürüyerek devam edebilir. Kumda pişirilmiş Türk kahvesi de buradaki kahvecilerde mutlaka denenmelidir.

İstiklal Marşı’nın yazarı Mehmet Akif Ersoy’un evi de Hamamönü’nde gezilecek yerler arasındadır. Burada, ayrıca küçük hediyelik eşya dükkanları da vardır ve fiyatları da oldukça uygundur.

Kocatepe Cami

Çankaya’da bulunan Kocatepe Cami, şehir merkezine 4 km uzaklıktadır. Araba ile ulaşım Necatibey Caddesi üzerinden sağlanabilir. Merkezi bir konumda bulunduğundan, taksi ile ulaşım da oldukça rahattır.

Kocatepe Cami, büyüklüğü ve etkileyici mimarisi ile oldukça etkileyici manzaralar sunmaktadır. Yapımına 1960’lı yıllarda başlanan ve 1980’li yıllarda tamamlanan bu cami, toplamda 25 bin kişiye kadar hizmet verebilmektedir. Cami, özellikle geceleri yapılan aydınlatma ile çok daha etkileyici görünmektedir.

Kocatepe Cami, haftanın her günü ziyarete ve ibadete açıktır. Giriş ücretsizdir.

Samanpazarı

Altındağ ilçesinde bulunan Samanpazarı, şehir merkezine 4 km uzaklıktadır. Ulaşım, Atatürk Bulvarı üzerinden sağlanmaktadır. Merkezi bir konumda bulunduğundan, taksi ile de kolayca ulaşım sağlanabilmektedir.

Ankara’nın en büyüleyici ve eski mahallelerinden biri olan Samanpazarı’nın keyfini çıkarmak için bir şey satın almanıza gerek yoktur. Halıdan antika eşyalara aradığınız pek çok şeyi bulabileceğiniz açık hava çarşısında yürürken, pek çok eski Osmanlı evini de görebilirsiniz.

Samanpazarı’na gelindiğinde, antika dükkanları ile dolu bir pasaj olan Pirinç Han da mutlaka görülmelidir.

Botanik Park

Çankaya ilçesinde bulunan Botanik Park, şehir merkezine 6 km uzaklıktadır. Araba ile gitmek için Dikmen Caddesi kullanılabilir. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak için 407, 413 ve 135 no’lu otobüs hatları kullanılabilir.

Ankara genelinde keşfedilecek çok sayıdaki parktan biri olan Botanik Park, doğa ile baş başa huzurlu ve keyifli bir gün geçirmek için ziyaret edilebilir. Şehir merkezinde, doğa ile buluşma olanağı sunan bu park, aynı zamanda şehir genelinde en huzurlu parklardan da biridir.

Şehrin kalabalığından uzaklaşmak için ünlü Atakule’nin yanındaki bu sevimli küçük parkta vakit geçirilebilir.

Botanik Park, 24 saat açık bir parktır ve ziyaret için ücret talep edilmemektedir.

Atatürk Orman Çiftliği ve Hayvanat Bahçesi

Yenimahalle ilçesinde bulunan Atatürk Orman Çiftliği ve Hayvanat Bahçesi, şehir merkezine 7 km uzaklıktadır. Ulaşım, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerinden sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile gitmek için Başkentray kullanılabilir.

Büyük bir rekreasyon alanı olan Atatürk Orman Çiftliği; içerisinde hayvanat bahçesi, süt ve bira fabrikası, çiftlik alanları ve restoranların bulunduğu bir yerdir.

Başkentlilerin piknik yapmak, doğa yürüyüşleri yapmak ve bisiklete binmek gibi aktiviteler için de tercih ettikleri Atatürk Orman Çiftliği’ne gidildiğinde, Atatürk’ün 1881 yılında dünyaya geldiği evin maketine de göz atılabilir.

Buraya gittiğinizde, ev yapımı bira ve dondurmanın da tadına bakabilirsiniz.

Atatürk Orman Çiftliği, haftanın her günü ziyarete açıktır ve girişler ücretsizdir.

Birbirinden konforlu ve kaliteli konaklama seçenekleri sunan Ankara’da tatilinizi planlamak için Ankara Otelleri sayfamızdaki otellere göz atabilirsiniz.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.