Antalya’da Görmeniz Gereken Doğal Güzellikler


Antalya’da Görmeniz Gereken Doğal Güzellikler

Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Antalya, doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve birbirinden güzel plajlarıyla birlikte dünya çapında bilinen bir tatil merkezidir. Keşfedilmesi gereken birçok güzelliğe ev sahipliği yapan Antalya, her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist tarafından turistik amaçlı ziyaret edilmektedir.Akdeniz ikliminin hakim olduğu Antalya, oldukça zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Bununla beraber Antalya ilinde gezip görebileceğiniz çok sayıda doğal güzellik yer almaktadır. Antalya tatilinde mutlaka görmeniz gereken doğal güzellikler arasında; Manavgat Şelalesi, Saklıkent Kanyonu, Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı, Karain Mağarası, Göynük Kanyonu, Köprülü Kanyon Milli Parkı, Kekova Adası, İncekum Tabiat Parkı, Çıralı Yanartaş, Dim Çayı ve Hidayetin Koyu bulunmaktadır.

Keşfedilecek pek çok noktası ile turistlerin vazgeçilmez adresi olan Antalya için planladığınız tatilinizde konaklama yapacağınız otele henüz karar vermediyseniz Antalya Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Manavgat Şelalesi

Antalya tatilinde hazırlayacağınız gezi rehberinin ilk sıralarında olması gereken doğal güzelliklerinden olan Manavgat Şelalesi, il merkezine 70 kilometre uzaklıkta, Manavgat ilçesinin Çayyazı mahallesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Şelaleye ulaşımlar, il merkezinden özel araçla Mersin – Antalya yolunu doğu yönüne takip ederek, taksiyle veya otogardan hareket eden Manavgat minibüsleriyle yapılabilmektedir. Manavgat ilçe merkezine ulaştıktan sonra Çayyazı dolmuşlarıyla bölgeye ulaşım sağlanabilmektedir.

Akdeniz Bölgesi’nin yanı sıra Türkiye’nin sayılı doğal güzelliklerinden olan Manavgat Şelalesi, 90 kilometrelik uzunluğu olan Manavgat Nehri tarafından meydana gelmiştir. 4 metrelik yükseklikten aşağı dökülen suların yarattığı benzersiz manzara ile birlikte Antalya tatilinin vazgeçilmezlerinden olan Manavgat Şelalesi, etrafı yeşil ağaçlarla kaplı eşsiz bir bölgede yer almaktadır.

Etrafında yiyecek ve içecek satın alabileceğiniz büfelerin de hizmet verdiği Manavgat Şelalesi, haftanın her günü 08:00 ile 18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

Birbirinden konforlu ve kaliteli konaklama seçenekleri sunan Manavgat’ta tatilinizi planlamak için Antalya Manavgat Otelleri sayfamızdaki otellere göz atabilirsiniz.

Saklıkent Kanyonu

Antalya’nın öne çıkan doğal güzellikleri arasında bulunan Saklıkent Kanyonu, il merkezine 190 kilometre uzaklıkta Seydikemer ilçesine bağlı Kayadibi mahallesinde yer almaktadır. Kanyona ulaşımlar, ilçe merkezinden özel araçla Antalya – Denizli yolundan Seydikemer tabelasını takip ederek, taksiyle veya Seydikemer dolmuşlarıyla yapılabilmektedir.

Antalya ile Fethiye sınırları arasında konumlanan Saklıkent Kanyonu, toplamda 18 kilometrelik bir uzunluğa sahiptir. 300 metrelik derinliği ile birlikte devasa kayaların bulunduğu kanyonda uzun yürüyüşler yapabileceğiniz birçok parkur bulunmaktadır. Doğa ile iç içe bir gezi planı yapmak istiyorsanız oldukça keyifli vakit geçirebileceğiniz Saklıkent Kanyonu içerisinde kızılçam sedir ve karaçam ağaçlarının oluşturduğu ormanlık alanlar da görülebilmektedir.

Antalya tatilinde şehir kalabalığından uzak, doğa ile iç içe vakit geçirip uzun doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz Saklıkent Kanyonu, haftanın her günü 09:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı

Antalya’daki gezinizde uğramanız gereken doğal güzelliklerden olan Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı, il merkezine 20 kilometre uzaklıkta Aksu ilçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Kurşunlu Şelalesi’ne ulaşımlar, özel araçla il merkezinden Antalya – Mersin yolunu kuzeye takip ederek, taksiyle veya Aksu dolmuşlarıyla yapılabilmektedir.

Antalya iline bağlı 7 göletin birleşip döküldüğü Kurşunlu Şelalesi, yaklaşık 20 metrelik bir yükseklikten dökülmektedir. Ferahlatıcı etkisiyle ve ortaya çıkan manzarasıyla birlikte Antalya tatilinin vazgeçilmezlerinden olan şelale, 1991 yılında tabiat parkı olarak ziyarete açılmıştır. Çevresinde Akdeniz ikliminin zengin bitki örtüsünün net bir şekilde görülebildiği şelalenin etrafında birçok yürüyüş alanı, piknik alanı ve restoran bulunmaktadır.

Haftanın her günü ziyaret edebileceğiniz Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı, 08:00 ile 18:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Karain Mağarası

Karain Mağarası, Antalya il merkezine yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta, merkez ilçesine bağlı Yağca mahallesi sınırları içinde yer almaktadır. Mağaraya, il merkezinden özel araçla Antalya – Burdur yolunu takip ederken Karain tabelasından sola dönerek, taksiyle veya otogardan hareket eden Yağca dolmuşlarıyla gidilebilmektedir.

1946 yılında keşfedilen mağara, Antalya bölgesinin önemli doğal güzellikleri arasında bulunmaktadır. Doğal karstik oluşumlar ile ortaya çıkan mağara etrafında yapılan kazı çalışmaları sonucunda bulunan eserler mağaranın yanında yer alan Karain Müzesi’nde sergilenmektedir.

Paleolitik çağdan, klasik çağa kadar yüzlerce insana ev sahipliği yapmış olan mağara, aynı zamanda arkeolojik sit alanıdır. Denizden 430 metre yükseklikte bulunan mağara kalsit duvarları, dar yolları ile birlikte 3 büyük oda, bir de küçük koridordan oluşmuştur.

Karain Mağarası’nı, Nisan – Ekim ayları arasında 08:00 – 19:00, Kasım – Mart ayları arasında 08:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Göynük Kanyonu

Göynük Kanyonu, Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı Beldibi mahallesinde yer almaktadır. Antalya’da gezilecek doğal güzellikler arasında bulunan Göynük Kanyonu, ilçe merkezine 35 kilometre uzaklıkta olup; ulaşımlar, özel araçla il merkezinden sırasıyla Kemer, Beldibi tabelalarını takip ederek, taksiyle veya Kemer - Beldibi dolmuşlarıyla yapılabilmektedir.

Antalya geziniz sırasında aileniz veya arkadaşlarınız ile birlikte keyifli doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz bir alan olan Göynük Kanyonu, Antalya’nın bunaltıcı sıcaklarında ferahlatıcı etkisiyle öne çıkmaktadır. Eşsiz manzaralara sahip olan kanyonda görebileceğiniz doğal güzellikler arasında şelale, akarsu ve birbirinden güzel ormanlık alanlar bulunmaktadır.

Bölgenin önemli doğal güzelliklerinden olan Beydağları Sahili Milli Parkı’nı da kısmen içine alan Göynük Kanyonu, aynı zamanda dünyanın en uzun yürüyüş yolu olan Likya Yolu’nun güzergahı üzerinde bulunmaktadır.

İçerisinde yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz birçok tesis bulunan Göynük Kanyonu, haftanın her günü 09:00 ile 18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Köprülü Kanyon Milli Parkı

Antalya’ya bağlı Manavgat ilçesinin Bozyaka mahallesinde bulunan Köprülü Kanyon Milli Parkı, il merkezine 90 kilometre uzaklıktadır. Parka ulaşımlar, il merkezinden özel araçla Mersin Antalya yolunu doğu yönüne takip ederek, taksiyle veya Manavgat dolmuşlarıyla yapılabilmektedir.

25 kilometrelik bir uzunluğa sahip olan Köprülü Kanyon Milli Parkı, Isparta’ya kadar uzanmaktadır. Çevresinde Akdeniz bitki örtüsünün zenginliğini görebileceğiniz kanyonda, uzun yürüyüşler yapabileceğiniz birçok parkur bulunmaktadır. Doğa ile iç içe vakit geçirebileceğiniz kanyon, özellikle kampçılar tarafından tercih edilmektedir.

Antalya tatilinde günübirlik gezilerin bir numaralı adreslerinden olan Köprülü Kanyon Milli Parkı, rafting gibi ekstrem sporlara da ev sahipliği yapmaktadır. Köprülü Kanyon Milli Parkı, 24 saat açık olup; girişler ücretsizdir.

Kekova Adası

Kekova Adası, Antalya’nın Demre ilçesinde yer almaktadır. Bölgenin öne çıkan doğal güzelliklerinden olan Kekova Adası’na il merkezinden ulaşımlar D400 karayolunu takip ettikten sonra Demre tabelasını izleyerek, taksiyle veya Demre dolmuşlarıyla yapılabilmektedir. Kekova Adası, Antalya şehir merkezine 190 kilometre uzaklıktadır. Bölgeye ulaştıktan sonra adaya ulaşımlar, tekne turlarıyla yapılabilmektedir.

Akdeniz tatilinde hem deniz keyfi yapabileceğiniz, hem de tarihi geziler düzenleyebileceğiniz Kekova Adası üzerinde herhangi bir yapılaşma bulunmamaktadır. Demre’ye bağlı Kaleköy limanından hareket eden tekne turlarının uğrak noktalarından biri olan Kekova Adası’nın altın renkli kumlarına sahip bir sahili bulunmaktadır. Turkuaz renkli deniziyle birlikte oldukça etkileyici bir görsel şölen sunan adanın etrafında girişleri yasak olan batık antik kentler de yer almaktadır.

Tekne turları ile ziyaret edebileceğiniz Kekova Adası’na girişler ücretsizdir.

İncekum Tabiat Parkı
İncekum Tabiat Parkı, Antalya’nın Alanya ilçesine bağlı Avsallar mahallesinde bulunmaktadır. Antalya’nın önemli doğal güzellikleri arasında öne çıkan İncekum Tabiat Parkı, il merkezine 100 kilometre uzaklıkta olup; ulaşımlar özel araçla Mersin – Antalya yolunu doğu yönüne takip ederek, taksiyle veya Alana minibüsleriyle yapılabilmektedir.

Yeşil ağaçlarla çevrili oldukça etkileyici bir güzelliğe sahip olan İncekum Tabiat Parkı’nda çok sayıda kızılçam, palmiye, defne, zakkum ve meşe ağaçları görülebilmektedir. Ormanların yeşilliğinin, Akdeniz’in maviliği ile buluştuğu eşsiz bir noktada bulunan park, şehir hayatından uzak ve sakin bir şekilde vakit geçirmek için ideal noktalardandır. Sahilinde denize girebileceğiniz İncekum Tabiat Parkı’nda ayrıca kamp, piknik ve doğa yürüyüşleri gibi aktivitelerinizi de gerçekleştirebilirsiniz.

Çıralı Yanartaş

Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı Ulupınar mahallesi sınırları içerisinde yer alan Çıralı Yanartaş, şehir merkezine 95 kilometre uzaklıktadır. Antalya – Kumluca yolunu takip ederek, taksiyle veya Kemer ilçesi otogarından Ulupınar dolmuşlarına binerek ulaşım sağlayabileceğiniz Çıralı Yanartaş, oldukça yüksek bir konumdadır.

Kemer’in doğal güzelliklerinden olan Çataldağ’ın eteklerinde yer alan Çıralı Yanartaş, oldukça etkileyici özelliklere sahiptir. Tepesinde bulunan kayalıkların arasında devamlı yanmakta olan metan gazının görülebildiği bölgede 24 saat ateş yanmaktadır. Binlerce yıldır sönmeyen aleviyle birlikte etrafında piknik, kamp gibi aktivitelerinizi gerçekleştirebileceğiniz Çıralı Yanartaş, Antalya tatilinin vazgeçilmezleri arasındadır.

Antalya tatilinizde istediğiniz zaman diliminde ziyaret edebileceğiniz Çıralı Yanartaş, aynı zamanda etkileyici manzaralara da tanıklık etmektedir. Çıralı Yanartaş’a girişler ücretsizdir.

Dim Çayı
Antalya’nın doğal güzelliklerinden olan Dim Çayı, Alanya ilçesinde yer almaktadır. Antalya şehir merkezinden özel araçla Alanya tabelasını takip ederek, taksiyle veya otogardan hareket eden Alanya minibüsleriyle ulaşım sağlayabileceğiniz Dim Çayı, serinletici etkisiyle öne çıkmaktadır.

Toros Dağları’ndan Alanya’ya kadar uzanan, oldukça uzun bir nehir olan Dim Çayı, Antalya sıcağından bunalanlar için bir kaçış noktası olmuştur. Yaz – kış olmak üzere yılın her dönemi ayrı bir güzelliğe sahip olan çay, bölgede huzur ve sessizlik sunan doğal güzellikler arasında bulunmaktadır.

Etrafında bulunan birçok restoran ve kafelerde yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz Dim Çayı’nın baraj bölgesine yakın konumlarında rafting sporu da yapılabilmektedir. Dim Çayı’na girişler ücretsizdir.

Hidayet Koyu
Berrak deniziyle ve huzur dolu atmosferiyle öne çıkan Hidayet Koyu, Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı Andifli mahallesi sınırları içerisindedir. İl merkezine 190 kilometre uzaklıkta bulunan Hidayet Koyu’na ulaşımlar, tekne turları, özel araç, taksi veya Kaş dolmuşlarıyla yapılabilmektedir.

Etrafını çevreleyen zeytin ağaçları ile birlikte Antalya’nın gizli cennetlerinden olan Hidayet Koyu’nun turkuaz renkteki denizinde gün boyu güneşlenebilir ve sahil boyunca uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. Caretta carettalara da ev sahipliği yapan koyun denizi dalgasız ve berraktır.

Deniz altı canlı çeşitliliği oldukça fazla olan Hidayet Koyu’nda amatör olarak su altı dalışları yapabilir, su altı dünyasında yeni keşifler yapabilirsiniz. Hidayet Koyu’na girişler ücretsizdir.

Akdeniz’in tatil cenneti Antalya’nın doğa harikası güzelliklerini yerinde görmek için Antalya Otelleri sayfamızı inceleyerek, bir birbirinden farklı hizmet seçenekleri sunan oteller arasından seçiminizi yaparak harika bir tatil planı oluşturabilirsiniz.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.