Antalya’nın Meşhur Yemekleri ve Restoranları


Antalya’nın Meşhur Yemekleri ve Restoranları

Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Antalya’da Akdeniz İklimi hakimdir. İç kesimlerinde karasal iklim etkilerinin görünmesine karşın il genelinde sebze ve meyve yetiştiriciliği oldukça yaygındır. Antalya’nın batı bölgelerindeki ilçelerinde seracılığın oldukça gelişmiş olması da kentin ikliminin ve topraklarının ne kadar verimli olduğunu ispatlar niteliktedir.

Antalya halkının büyük bir kısmı çiftçilikle uğraşmaktadır. İç kesimlerdeki halk, daha çok tahıl yetiştirirken; sahil kesimlerine yakın olan yöre halkı sebzecilik ile uğraşmaktadır. Hayvancılığın da gelişmiş olduğu Antalya’da bu durum yemek tariflerine kadar yansımıştır. Yemeklerinde genellikle sebze, tahıl ve et ağırlıklı besinler kullanılan Antalya mutfağı, kendine has, özel tarifleriyle mutlaka tadılması gereken yemekler içermektedir.

Antalya’nın kendine has lezzetlerini yerinde denemek için Antalya Otelleri sayfamızdaki otellere göz atarak güzel bir tatil planı oluşturabilirsiniz.

Zencefil Restaurant’ta:Laba Dolması
Antalya ve Alanya mutfağına özgü lezzetlerin başında yer alan Laba Dolması, genellikle Mardin ve Diyarbakır bölgesinin meşhur yemeği olan Kaburga Dolması ile karıştırılmaktadır.
Alanyalıların küçükbaş hayvanların kaburga kemiklerinin bulunduğu bölüme “labalık” demesinden türeyen Laba Dolması, kuzu kaburganın üstündeki derinin kısmi bir şekilde açılıp, içerisinde soğan, domates, pirinç, baharat ve kıyma ile hazırlanmış iç pilav eklenerek iğne iplikle dikilir. Tereyağı sürdükten sonra pişirilmeye bırakılan yemek, pilavı altta, eti üstte ve kavrulmuş bademle etrafı süslenerek servis edilir.

Antalya mutfağının en güzel örneklerinden olan Laba Dolması’nın tadına, Alanya ilçesinde bulunan Zencefil Restaurant’ta bakabilirsiniz.

Adres:Büyükhasbahçe, Köşk Yolu Cd. No:15, 07400 Alanya/Antalya

Antalya Mutfağının Vazgeçilmezi:Domatesli Cive
Hızlı ve pratik bir şekilde hazırlanması ve tadının benzersiz olmasından ötürü Antalya mutfaklarının baş tacı olan Domatesli Cive, meze gibi görünse de tam bir yaz yemeğidir. Soğan ve biberler kavrulurken domateslerin eşlik ettiği tavaya sarımsak ve bulgur ilave edilerek pişirilen Cive, fesleğen ile süslenerek servis edilir.  Yapılışında ekstra bir su ihtiyacı duymayan yemek, zeytinyağı ile pişirilir.

Antalya sofralarının vazgeçilmezi olan Domatesli Cive’yi, başta Parlak Restaurant olmak üzere, herhangi bir restoranda uygun fiyatlı bir şekilde bulabilirsiniz.

Adres:Merkez, 2152 Sokak No:3, 07500 Serik/Antalya

Enginarlı Girit Kebabı’nın Tadına Mutlaka Bakın
Antalya mutfağının özel lezzetleri arasında yer alan Enginarlı Girit Kebabı, Yunan menşeli olmasına rağmen Antalya’da farklı bir forma bürünerek özelleştirilmiş bir yemek olarak günümüze ulaşmıştır.Kuşbaşı et, soğan ve enginarın birleşimiyle ortaya çıkan yemeği yaparken tercihen içerisine köfte de eklenebilmektedir. Yemeğe asıl lezzetini veren ufak dokunuşlar ise doğal tereyağı ve taze soğanlar olarak öne çıkıyor.

Antalya’da oldukça yaygın olarak bulunan Enginarlı Girit Kebabı’nı, bölgenin meşhur işletmeleri arasında yer alan Mavro Restaurant’ta deneyimleyebilirsiniz.

Adres:Atatürk Bulv., No:200/A, Altınkumi Bahtılı Köyü/Konyaaltı

Sofraların Olmazsa Olmazı Hibeş:Aynalı Restaurant
Antalya yöresinin en meşhur lezzetlerinden biri olan Hibeş, genellikle meze ve sos olarak yapılmaktadır. Özellikle makarna ve et yemeklerinin yanında servis edilen Hibeş, ekmek bandırarak yenilen, pratik bir meze olarak tüketilmektedir. İçerisinde tahin, baharat, limon suyu ve sarımsak bulunan yemek, hafif olması sebebiyle özellikle kahvaltı ve öğle yemeklerinde de rahatlıkla yenebilmektedir.

Uygun fiyatlı lezzetlerden olan Hibeş’i en keyifli şekilde, Antalya şehir merkezindeki Kaleiçi Mevkiinde bulunan Aynalı Restaurant’ta yiyebilirsiniz.

Adres:Kaleiçi Yat limanı Tuzkapısı Sokak No:7 Kaleiçi Yat Limanı, Muratpaşa/Antalya

Antalya’nın Meşhur İçli Köftesi:Frigya Biber Dolması
Bulgursuz bir şekilde yapılan Frigya Biber Dolması, Antalya mutfağına özel lezzetler arasında yer almaktadır. Biberlerin içlerinin doldurulması ile birlikte yapılan dolma, kızartılarak servis edilmektedir. Yaygın olarak bilinen biber dolmasından çok daha farklı bir lezzete sahip olan Frigya Biber Dolması, özellikle çayın yanında tüketilebilen aperatif yemekler arasında öne çıkmaktadır.

Yapımı oldukça pratik olan Frigya Biber Dolması’nı Antalya’da butik bir şekilde hizmet veren lokantalarda bulabilirsiniz.

Yöreye Has Mantı:Haluşka
Antalya yöresine ait bir mantı çeşidi olan Haluşka’nın yapımında hamur, karabiber, soğan ve kıyma kullanılmaktadır.

Farklı bir pişirme tekniği ile özel lezzete kavuşan Haluşka, üzerine peynir, salçalı sos veya sarımsaklı yoğurt dökülerek servis edilmektedir. Mantı sevenlerin kesinlikle tatması gereken lezzetlerden olan Haluşka’yı en iyi Yöresel Alanya Ev Mutfağı’nda yiyebilirsiniz.

Adres:Saray, Galatasaray Cd. 56 A, 07400 Alanya/Antalya

Hayranı Olacağınız Bir Lezzet:Kabak Çiçeği Dolması
Biberden yapılan dolma yemeklerine farklı bir hava katan Antalya mutfağı, Kabak Çiçeği Dolması ile kesinlikle tadılması gereken bir lezzet sunmaktadır. Kabak çiçeklerinin temizlendikten sonra, içlerine harç konulması için boşaltılması ve hazırlanan özel harç ile doldurulması ile yapılan dolma, Antalya yöresinin oldukça meşhur lezzetleri arasında yer almaktadır.

Kabak Çiçeği Dolması’nı Antalya merkezde hizmet veren Lara Balık’ta tadabilirsiniz.

Adres:Gençlik, Tevfik Işık Cad., No:8, Muratpaşa/Antalya

Antalya Usulü Börülce:Taze Ülübü
Akdeniz Bölgesi’nde taze börülceye verilen bir isim olan Ülübü, bölge mutfağının vazgeçilmezleri arasındadır. Özellikle sebze yemeklerini sevenler için kesinlikle denenmesi gereken bir lezet olan Taze Ülübü, börülce kokusunun hiçbir şekilde hissedilmediği bir yemektir.

Börülce, domates, şeker, soğan, salça, sarımsak, limon suyu ve tuz eklenerek yapılan Taze Ülübü’yü Antalya’da hizmet veren neredeyse bütün restoranlarda bulabilirsiniz.

Yöresel Atıştırmalık:Çiğirdik
Antalya’da özellikle çayın yanında tüketilen atıştırmalıklar arasında en çok tüketilen yiyeceklerden olan Çiğirdik, Susam Helvası olarak da bilinmektedir. Susam ve üzüm pekmezinin karıştırılmasıyla yapılan Çiğirdik, Antalya’da hediyelik eşya satan dükkanlardan, seyyar satıcılara kadar şehrin birçok yerinde satılmaktadır.

Fiyatı da oldukça uygun olan Çiğirdik’in tadına, en lezzetli bir şekilde Alanya Saray Börekçisi’nde bakabilirsiniz.

Adres:Aşağı Kapı Çaprazı, Best Home Ofis Yanı, Kızlarpınarı Mah., Spor Cad., No:11, Alanya

Kış Aylarında Tercih Edilen Lezzet:Sütlü Buğday Çorbası
Antalya bölgesine ait lezzetlerden olan Sütlü Buğday Çorbası, ülkemizde pek yaygın olarak bilinmemektedir. Besin değeri bakımından oldukça zengin olan çorba, özellikle kış aylarında tüketilmektedir. Yapımı son derece kolay olan Sütlü Buğday Çorbası, aşurelik buğday, süt, nohut, tahin, karabiber ve tuz eklenerek pişirilmektedir.

Antalya tatilinde Sütlü Buğday Çorbası’nın tadına bakmak isterseniz Esma Hanım’ın Yeri’ni ziyaret edebilirsiniz.

Adres:Saray, Galatasaray Cad., No:56/A, Alanya

Antalya’ya Özgü Bir Meze:Taratorlu Piyaz
Antalya mutfağına has mezelerden olan Taratorlu Piyaz, hem bölge halkı, hem de ziyaretçiler tarafından oldukça beğenilen bir salatadır.

Klasik piyazda yer alan kuru fasülye ve soğanın yanına tahin ile yumurtanı eklenmesiyle ortaya çıkan bu eşsiz lezzet, Antalya sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.

Antalya’ya Özgü Bir Tat:Göleviz
Antalya haricinde pek göremeyeceğiniz lezzetlerden olan Göleviz, yöre mutfağının önde gelen yemekleri arasında yer almaktadır.

Yapımı biraz zahmetli olan Göleviz’in pişirme süresi de oldukça uzundur. Tadan kişileri kendine hayran bıraktıran Göleviz’i Antalya’daki restoranların hemen hemen hepsinde bulabilirsiniz.

Antalya Mutfağına Özgü Kırmızı Tavuk Yemeği
Yöre mutfağının olmazsa olmazları arasında bulunan Kırmızı Tavuk Yemeği, pişirme tekniği, süslemeleri ve tadı ile birlikte öne çıkmaktadır. Fesleğen, maydanoz, tereyağı, salça ve patates kullanılarak yapılan Kırmızı Tavuk Yemeği, Antalya tatilinde mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasında yer almaktadır.

Kırmızı Tavuk Yemeği’ni en iyi Parlak Restaurant’ta yiyebilirsiniz.

Adres:Merkez, 2152 Sokak No:3, 07500 Serik/Antalya

Kuzu Etinden Gelen Lezzet:Yörük Kebabı
Antalya ‘da oldukça yaygın olan yörük kültürüne has yemeklerden olan Yörük Kebabı, kuzu eti, yufka ekmeği ve süzme yoğurt ile birlikte eşsiz bir lezzet olarak ortaya çıkmaktadır.

Protein bakımından oldukça zengin olan Yörük Kebabı, Antalya mutfağının yapımı zor yemekleri arasında yer almaktadır. Mutlaka tadılması gereken bir lezzet olan Yörük Kebabı’nı Sıralı Kebap’ta yiyebilirsiniz.

Adres:Çağlayan, Eski Lara Cad., No:419, Muratpaşa

Bol Yeşillikli Toros Salatası
Antalya mutfağına özgü bir lezzet olan Toros Salatası, içerisinde bulunan bol miktardaki yeşilliği ile ön plana çıkmaktadır. İçerisinde roka, nane, maydanoz, taze soğan ve sumak bulunan Toros Salatası, Antalya sofralarında tamamlayıcı olarak sıkça kullanılmaktadır.

Toros Salatası’nı Antalya’daki herhangi bir restoran veya lokantada yiyebilrsiniz.

Alanya’nın Meşhur Düğün Çorbası:Hülüklü Çorba
Antalya’ya bağlı Alanya ilçesinin meşhur lezzetlerinden olan Hülüklü Çorba, özellikle düğünlerde yapılan bir yemek olarak bilinmektedir. Gülüklü çorba olarak da bilinen yemek, içerisindeki bol malzeme ile birlikte ün salmıştır. Genellikle özel günlerde yapılan Hülüklü Çorba, protein bakımından oldukça zengindir.

Antalya Mutfağında Tatlı Lezzetler:Arap Kadayıfı
Ülkemizde Yassı Kadayıf olarak bilinen Arap Kadayıfı, Antalya yöresine ait bir tatlıdır. Özellikle kaymak ile birlikte tüketilen Arap Kadayıfı’nın içerisinde bol miktarda ceviz ve şerbet bulunmaktadır. Muhteşem bir lezzete sahip olan tatlı, yörede yaygın olarak tüketilmektedir.

Uygun fiyatlarıyla tadına bakabileceğiniz Arap Kadayıfı’nı Ünlüoğlu Baklavaları’nda bulabilirsiniz

Adres:Yeşilbahçe, Metin Kasapoğlu Cd. 1/B, 07160 Muratpaşa/Antalya

Ara Öğün Yemeği:Alanya Bohçası
Krep hamuru ile yapılan Alanya Bohçası, Antalya mutfağına özgü lezzetler arasında bulunmaktadır. Kahvaltıda, öğle saatlerinde çay ile birlikte yiyebileceğiniz lezzetlerden olan Alanya Bohçası, akşam yemeklerinde içerisine kuzu eti konularak yenmektedir. Bu enfes lezzeti yerinde denemek için Alanya Otelleri sayfamızdaki otellere göz atarak hemen güzel bir tatil planı oluşturabilirsiniz.

Alanya Bohçası’nı Antalya’da Mini Mutfak’ta lezzetli bir şekilde yiyebilirsiniz.

Adres:Şekerhane, Kalgıdım Sk., 07400 Alanya/Antalya

Finike Muz Tatlısı
Muz yetiştiriciliğinde bir dünya markası olan Antalya’ya özgü lezzetlerden olan Finike Muz Tatlısı, oldukça farklı bir tada sahiptir. Daha önce denemediyseniz mutlaka tadına bakmanız gereken tatlılardan olan Finike Muz Tatlısı, kısa sürede favoriniz olabilecek derecede lezzetlidir.

Fiyat olarak uygun olan Finike Muz Tatlısı’nı Robert’s Coffee’de bulabilirsiniz.

Adres:Bahçelievler Mah., Konyaaltı Cad., Atatürk Parkı İçi R-3, No:25/5, Muratpaşa

Tatlı Krizlerinize Antalya Mutfağından Çözüm:Şilofta
Oldukça pratik bir şekilde hazırlanabilen Şilofta, bölge mutfağının meşhur tatlıları arasında yer almaktadır. Tatlı krizleriniz için oldukça uygun olan Şilofta, hızlı hazırlanışı ve yoğun tadı nedeniyle tercih edilmektedir. Yapımında erişte kullanılan tatlı, ilk başta kulağa farklı gelse de mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasında bulunmaktadır.

Evlerinizde pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz Şilofta’yı Antalya’daki yöresel ev yemekleri yapan lokantalarda bulabilirsiniz.

Ramazan Aylarının Vazgeçilmezi:Bağaça
Antalya mutfağının benzersiz tatlıları arasında öne çıkan Bağaça, özellikle Ramazan aylarında tüketilmektedir. İçerisinde çam sakızı ve tahin bulunan Bağaça, oldukça hafif bir tatlıdır. Tok tutma özelliği ile Ramazan aylarında tercih edilen tatlı, Antalya’da mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasında bulunmaktadır.

Bağaça’yı en iyi yapan mekanlar arasında Meşhur 18’in Bağaçası yer almaktadır.

Adres:Balbey, Muratpaşa

Antalya’ya Özgü Un Helvası:Cillincop
Un helvası olarak bilinen tatlının Antalya mutfağında özelleştirilmesiyle ortaya çıkan Cillincop, oldukça hafif bir tatlıdır.

Pratik hazırlanışı nedeniyle oldukça çok tüketilen Cillincop, az malzeme ile yapılabilmektedir. Cillincop’u Antalya’da Helvacı Ali’de yiyebilirsiniz.

Adres:Haşimişcan Mah., Atatürk Cad., Nisan Apt., No:33, Daire:B, Muratpaşa

İncir Kak
Antalya yöresine ait bir tatlı çeşidi olan İncir Kak, bölgede oldukça sevilen ve çok tüketilen bir tatlıdır. Yapımında ister şeker ister pekmez kullanılan tatlı, pratik oluşu ve tadının benzersizliği nedeniyle tercih edilmektedir. Eski dönemlerde kavrulmuş susam ile yapılan İncir Kak, günümüzde susamsız şekilde yapılmaktadır.

İncir Kak’ı en lezzetli şekilde Özdoyum Restaurant’ta yiyebilirsiniz.

Adres:Cumhuriyet, 668. Sk. No:1, 07010 Muratpaşa/Antalya

Antalya Kahvaltılarının Vazgeçilmezi:Yöresel Reçeller
Turunçgiller bakımından oldukça zengin bir bölge olan Antalya’nın mutfağına özgü bir başka lezzet ise reçeldir. Turunç Kabuğu Reçeli, Bergamot Kabuğu Reçeli, Cevizli Patlıcan Reçeli, Kamkat Reçeli olarak çeşitlendirilen reçeller, yöresel Antalya mutfağının vazgeçilmezleri arasındadır.

Antalya yöresine ait reçellerini Antalya Reçelcisi’nden temin edebilirsiniz.

Adres:Havalimanı Yolu 10. Km No:451 Antalya

Tüm bu birbirinden güzel lezzetleri denemek ve keyifli bir Antalya tatili yaşamak isterseniz, Antalya Otelleri sayfamızdaki oteller arasından seçiminizi yaparak, kolay bir şekilde rezervasyonunuzu oluşturabilirsiniz.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.