Aydın’da Mutlaka Görmek İsteyebileceğiniz Doğal Güzellikler


Aydın’da Mutlaka Görmek İsteyebileceğiniz Doğal Güzellikler

Türkiye’nin Ege Bölgesi’nin en ilgi çekici turizm bölgelerinden biri olan Aydın, hem yerli hem de yabancı turistler için son derece önemli bir yerdir. Antik kent cenneti olan Aydın içerisinde farklı medeniyetlerden günümüze kadar ulaşmış olan farklı antik kent çeşitlerinin bulunduğu Aydın’da doğal güzelliklerin sayısı da bir hayli fazladır.

İl sınırları içerisinde yer alan Didim ve Kuşadası başta olmak üzere pek çok ilçesinde yer alan doğal güzellikleri ile dikkat çeken Aydın’a gerçekleştireceğiniz ziyaretlerde bu doğa harikalarını ziyaret edebilirsiniz.Aydın ilinde yer alan doğal güzellikler; göller, mağaralar, plajlar ve parklar olarak dikkat çekmektedir. Arapapıştı Kanyonu, Bafa Gölü, Zeus Mağarası, Altınkum Plajı, Güvercinada, Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, Saplı Ada, Kadınlar Plajı, Görle Kanyonu ve Narlıdere Kanyonu görmek isteyebileceğiniz doğal güzelliklerdir.

Keşfedilecek pek çok noktası ile her yıl binlerce turistin vazgeçilmez adresi olan Aydın için planladığınız tatilinizde konaklama yapacağınız otele henüz karar vermediyseniz Aydın Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Arapapıştı Kanyonu

Aydın iline yaklaşık olarak 95 kilometre mesafede, Bozdoğan ilçesi sınırları içerisinde bulunan Arapapıştı Kanyonu, ziyaret etmek isteyebileceğiniz doğal güzelliklerden biridir. Kanyonu ziyaret edebilmek için Aydın il merkezinden kalkan minibüsler ile Bozdoğan ilçesine geçebilir ardından da kanyon tabelalarını takip ederek özel taksiler ile veya yürüyerek Arapapıştı Kanyonu’nu ziyaret edebilirsiniz.

Aydın Belediyesi tarafından 2017 yılında hizmete açılan Arapapıştı Kanyonu, ambiyansı ile en ilgi çekici doğal güzelliklerdendir. Yüksek zirvelere çıkarak turkuaz renginde suları seyretmek ve doğa sporları ile su sporları yapabilmek için ziyaret edebileceğiniz Arapapıştı Kanyonu, tekne turlarına çıkmak ve etkileyici fotoğraflar çekmek için de en uygun yerlerden biridir.

Bafa Gölü

Aydın il merkezine yaklaşık olarak 85 kilometre mesafede, Söke ilçesinde yer alan Bafa Gölü, il sınırları içerisindeki en hoş ambiyansa sahip doğal güzelliklerden biridir. İl merkezinden Söke’ye giden minibüslere binerek ilçeye ulaştıktan sonra özel araç veya özel taksiler ile D–525 karayoluna girip Ak – Yeniköy sapağına dönerek Bafa Gölü’ne ulaşabilirsiniz.

2000 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan Bafa Gölü, ünlü filozof Heraklit’in memleketi olarak bilinmektedir. Beşparmak Dağları’nın eteğinde yer alan bu göl, 1989 yılında Bafa Gölü Tabiat Parkı olarak ilan edilen bir doğal güzelliktir. Gölün mavisi ve çevrenin yeşilliği ile büyüleyici bir ortama sahip olan Bafa Gölü, kuş cıvıltıları ile yürüyüş yapmak ve temiz hava almak için mutlaka gidilmesi gereken yerlerden biridir.

Haftanın her günü açık olan Bafa Gölü, 07:00 – 20:30 saatleri arasında kapılarını ziyaretçilerine açmaktadır.

Bafa Gölü’ne girişler ücretsizdir.

Zeus Mağarası

Aydın il merkezine yaklaşık olarak 70 kilometre mesafede yer alan Zeus Yarımadası, Kuşadası Milli Parkı’nın içerisinde bulunmaktadır. Bu mağarayı ziyaret etmek için ilk olarak il merkezinden kalkan Kuşadası minibüslerine binebilir ve ardından da Milli Park minibüsleri ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Aydın’ın en ilgi çekici doğal güzelliklerinden biri olan Zeus Mağarası, denizden gelen su ile dağlardan gelen tatlı suyun buluştuğu bir noktadır. Bu ilginç özelliği ile tam 5 derecelik bir suya sahip olan Zeus Mağarası’nda derinlik ise yaklaşık olarak 15 metredir. Ayrıca bölge halkı mağarada bulunan su ve çamuru şifa kaynağı olarak görmektedir. Kuşadası’nın saklı cenneti olarak kabul edilen bu mağarayı ziyaret etmek için Kuşadası Milli Park’ına gittiğinizde dikkatli olmalısınız; zira yeterli sayıda tabela olmadığı için mağarayı kaçırabilirsiniz.

Zeus Mağarası’nın içerisinde bulunduğu Kuşadası Milli Park’ına girişler her gün 08:00 – 16:30 saatleri arasında gerçekleşmektedir. Milli parktan çıkış yapmak için son saat ise 19:00 olarak belirlenmiştir.

Altınkum Plajı

Yalnızca Ege Bölgesi’nin değil; Türkiye’nin en meşhur plajlarından biri olan Altınkum Plajı, Aydın’ın Didim ilçesinde bulunmaktadır. İl merkezine yaklaşık olarak 100 kilometre mesafede bulunan bu plaja gitmek için merkezden kalkan Didim minibüslerine binebilir ve ardından da Altınkum Mahallesi’ne giden minibüsleri kullanabilirsiniz.

Adından da anlaşılacağı üzere Altınkum Plajı’nda altın renginde incecik kumlar bulunmaktadır. Müthiş bir yapıya sahip olan Altınkum Plajı’nın denizi de oldukça berrak ve temizdir. Yılın 280 günü güneş alması ile bilinen bu plajda yılın büyük bölümünde tatil yapabilmek ve denizin keyfini çıkarabilmek mümkündür. Deniz suyu sıcaklığının ortalama olarak 23 derece olduğu bu plaj, Aydın’ın en önemli doğal güzelliklerinden biri olarak dikkat çekmektedir. Altın renkli kum ile masmavi denizin buluştuğu en güzel noktalardan olan Altınkum Plajı’nda sizler de keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Altınkum Plajı, 08:00 – 19:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Her gün denize girebileceğiniz bu plaj gün içerisinde çok kalabalık olduğu için diğer saatlerde temizlik işlemleri yapılmaktadır.

Ege’nin en güzel sahillerine ev sahipliği yapan Aydın’da planladığınız tatilinizde denizin keyfini ve manzarasını her an çıkarabileceğiniz bir konaklama deneyimi için Aydın Denize Sıfır Oteller sayfamıza göz atarak, size en uygun otelden yerinizi ayırtabilirsiniz.

Güvercinada

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde yer alan doğal güzelliklerden olan Güvercinada, il merkezine yaklaşık olarak 55 kilometre mesafede bulunmaktadır. Bu doğal güzelliği ziyaret etmek için Kuşadası’na merkezden kalkan minibüsler ile gidebilir ve ardından da yine minibüsler ile Hacıfeyzullah Mahallesi’ne giderek Güvercinada’yı ziyaret etmelisiniz.

Anakaraya yalnızca bir yol ile bağlı olan Güvercinada, küçük bir ada olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Adanın üzerinde Güvercinada Kalesi bulunmaktadır. Liman güvenliğini sağlamak için inşa edilmiş olan bu yapı, 3 metre yüksekliğinde surlar ile korunmaktadır. Adayı ziyaret ettiğinizde kaleyi de görebilir ve tarihi bir ziyareti de gerçekleştirmiş olursunuz.

Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

Kuşadası Milli Park ismi ile de bilinen Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, Kuşadası’nda bulunan doğal güzelliklerden biridir. Etkileyici bir bölge olan bu milli park, merkeze yaklaşık olarak 100 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. İl merkezinden kalkan Kuşadası minibüsleri ile ilçeye vardıktan sonra milli park minibüslerine binerek ziyaretlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı içerisinde Anadolu’da yetişen tüm bitki türleri bulunmaktadır. 28 bin hektarlık alanda yer alan bu milli park içerisinde 260’a yakın kuş türü, 804 bitki türü ve 28 memeli ile 42 farklı sürüngen çeşidi yer almaktadır. Zeus Mağarası’nın içerisinde bulunduğu bu milli park, ziyaretçiler için en gidilesi bölgelerden biridir.

Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’nda ziyaretçilerin yapabilecekleri farklı aktiviteler bulunmaktadır. Kuş gözetleme kulesinden çeşitli kuşları izleyebileceğiniz bu yerde aynı zamanda botanik turu yolu ve bisiklet parkurları yer almaktadır.

Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, haftanın her günü 08:00 – 16:30 saatleri arasında girişlerin yapılabildiği bir yerdir. Milli parktan sonra çıkış saati ise 19:00’dır.

Saplı Ada

Aydın’ın Didim ilçesinde yer alan Saplı Ada, il merkezine yaklaşık olarak 90 kilometre mesafede bulunmaktadır. Adayı ziyaret etmek isteyen misafirler merkezden kalkan Didim minibüslerine binerek ilçeye varabilir ve ardından da Akbük minibüsleri ile bu adaya ulaşabilirler.

Doğal sit alanı olarak ilan edilen Saplı Ada, anakaradan ayrılmış bir kara parçası izlenimine sahiptir. Adanın oluşum hikayesi ise bambaşkadır; Ege Bölgesi’nde gerçekleşen volkanik patlamar sonucunda etrafa şaşılan lavlar sonucunda oluşan bu ada, denizin ortasında yeşil bir nokta olarak görülmektedir. Ayrıca bölgede gerçekleşen gelgitler sonucunda deniz seviyesi azaldığından yürüyerek adayı rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz.

Saplı Ada’nın ziyaretçi saati açısından herhangi bir kısıtlaması bulunmamaktadır.

Kadınlar Plajı

Aydın il merkezine 55 kilometre mesafede, Kuşadası ilçesinde yer alan Kadınlar Plajı hem bir doğal güzellik hem de tarihi bir bölgedir. Bu plajı ziyaret etmek isteyenler il merkezinden kalkan minibüsler ile Kuşadası’na ulaştıktan sonra farklı bir minibüs ile Kadınlar Denizi Mahallesi’ne geçebilirler.

Osmanlı Dönemi’nde yalnızca kadınların kullanabildikleri bir plaj olan Kadınlar Plajı’nın isminin hikayesi tarihinden gelmektedir. İnce kum yapıda olan Kadınlar Plajı’nda tertemiz deniz ile buluşmak oldukça keyiflidir. Ayrıca plaj merkezi bir noktada bulunduğu için çevrede yer alan restoran ve kafelerden günlük ihtiyaçlarınızın tümünü sorunsuzca karşılayabilirsiniz.

Görle Kanyonu

Aydın’ın Karacasu ilçesinde yer alan Görle Kanyonu, il merkezine yaklaşık olarak 80 kilometre mesafede yer almaktadır. Karacasu ilçesine de yaklaşık olarak 25 kilometre mesafede bulunan bu kanyona gitmek için ilk olarak merkezden kalkan minibüsler ile Karacasu’ya ardından da Görle mevkiine giden minibüsler ile de ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Doğa yürüyüşleri, foto safari ve dağ tırmanışları için Aydın’ın en ilgi çekici yerlerinden biri olan Görle Kanyonu, 100 – 250 metre yüksekliğe sahiptir. Yeşil ve mavi renklerinin hakim olduğu bu kanyon, özellikle yaz aylarında doğa sporlarını seven ziyaretçiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Görle Kanyonu, haftanın her günü 09:00 – 18:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Narlıdere Kanyonu

Efeler ilçesinin İmamköy Mahallesi’nde yer alan Narlıdere Kanyonu, il merkezine yaklaşık olarak 5 kilometre mesafede bulunmaktadır. İl merkezinden İmamköy’e giden minibüsler ile kanyona rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Narlıdere Kanyonu içerisinde nar, çınar, köknar, sığla ve çam ağaçları yer almaktadır. Kahverengi ve yeşil renginin uyumu içerisinde bulunan Narlıdere Kanyonu’nın ismi de nar ağaçlarından gelmektedir. Ayrıca Paşa Yaylası’ndan akan buz gibi su da Narlıdere Kanyonu’ndan akmaktadır ve bu suyun da şifalı olduğuna inanılmaktadır. Kanyon çevresinde Yılan Kartalı, Atmaca, Tahtalı Güvercin ve Kızıl Şahin gözlenmiştir.

Ege’nin en popüler tatil merkezlerinden Aydın’ın doğa harikası güzelliklerini yerinde görmek için Aydın Otelleri sayfamızı inceleyerek, bir birbirinden farklı hizmet seçenekleri sunan oteller arasından seçiminizi yaparak harika bir tatil planı oluşturabilirsiniz.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.