Balçova Tatilinde Mutlaka Yapılması Gerekenler


Balçova Tatilinde Mutlaka Yapılması Gerekenler

Şehir merkezine yaklaşık 10 km uzaklıktaki konumu ile Balçova; deniz kenarındaki konumu, tarihi, turistik ve kültürel cazibe merkezleri ile gezilecek ve yapılacak aktiviteler ile doludur.

Balçova denince akla ilk gelen güzelliklerden biri, muhteşem İzmir Körfezi manzaraları sunan İnciraltı Sahili’dir. Sahil şeridine dizilmiş restoranları ve yemyeşil alanları ile ünlü İnciraltı Sahili’nin yanı sıra; doğa ile buluşmak, dinlenmek ve spor yapmak isteyenlerin buluştuğu İnciraltı Kent Ormanı da ideal bir gezi noktasıdır. Doğa sporları ve bisiklet gibi olanaklara ek olarak, burada çimlere oturup aileyle piknik yapmak da mümkündür.

Balçova’ya gelindiğinde, sahil şeridinde bulunan Deniz Müzesi de görülmesi gereken yerlerden biridir. Burada mutlaka yapılması gerekenler arasında ayrıca; Aqua City su parkında keyifli bir gün geçirmek, Sakarya Parkı’nda doğa ile baş başa vakit geçirmek, Balçova’nın simgelerinden biri olan Teleferik’e binerek muhteşem İzmir manzaralarına tanıklık etmek, şifalı termal kaplıcalarda havuza girmek, sahilde yürümek ve sahilden kalkan tekneler ile birkaç saatlik bir mavi tur yapmak da yer almaktadır.

İnciraltı Kent Ormanı’nda Doğayla Buluşun

Balçova ilçe merkezine 4 km uzaklıkta bulunan İnciraltı Kent Ormanı, deniz kenarındaki konumu ile ilçenin popüler turistik cazibe merkezlerinden biridir.

Yürüyüş yapmak, bisiklete binmek, doğa ile buluşmak, ailenizle birlikte piknik yapmak, denize karşı oturmak, dalga sesleri eşliğinde keyif yapmak için tercih edebileceğiniz İnciraltı Kent Ormanı, günün her saati ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Yeşil ve mavinin buluştuğu park; binlerce farklı ağaç ve çok çeşitli kuş türlerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Oldukça büyük bir alan üzerine kurulu olan İnciraltı Kent Ormanı, kalabalık İzmir sokaklarından kaçıp nefes almak ve ağaçların ortasında doğa ile buluşmak için ideal bir ortam sunmaktadır.

Birbirinden konforlu ve kaliteli konaklama seçenekleri sunan Balçova’da tatilinizi planlamak için İzmir Balçova Otelleri sayfamızdaki otellere göz atabilirsiniz.

Aqua City’de Havuza Girin

Balçova’da Korutürk mevkiinde bulunan Aqua City, ilçe merkezine ortalama 2 km uzaklıktadır. Özellikle çocuklu ailelerden ilgi gören ve İzmir’in ilk ve tek su ve oyun parkı olan Aqua City, çok çeşitli eğlence konseptleri ile yılın her mevsimi ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Yüzme havuzları, eğlenceli kaydıraklar, aktivite seçenekleri, uzak kasesi gibi farklı aile kaydırakları, havuz oyunları, su jimnastiği, Survivor oyunları gibi eğlenceli yarışmaları, günlük turnuvaları, çocuklara yönelik aktiviteleri, su labirenti, güneşlenme terasları, çocuk oyun alanları, plaj, tropik ada, şelale, seyir terasları, korku mağarası, tırmanma kulesi gibi olanaklar da mevcuttur.

Oyun parkının içerisinde ayrıca fast foot ve gözlemeci gibi yiyecek alanları da bulunmaktadır.

Tesis, 10:00 ile 19:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Girişte, 12 yaş altı çocukların yanında ailesi olması gerekmektedir.

Sakarya Parkı’nda Dinlenin

Balçova’da Korutürk Mahallesi’nde bulunan Sakarya Parkı, ilçe merkezinde bulunan turistik bir doğal cazibe merkezidir.

Toplamda 25 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulu olan park; ailece keyifli vakit geçirebileceğiniz, piknik ve mangal yapabileceğiniz, birbirinden güzel hayvanları sevebileceğiniz, bank ve masalarda oturup sohbet edebileceğiniz ya da dilerseniz çimlerde oturup kitabınızı okuyabileceğiniz, doğa ile baş başa olma olanağı sunan bir parktır.

Yüzlerce yıllık zeytin ağaçlarına ev sahipliği yapan Sakarya Parkı’nda ayrıca çiçek bahçeleri ve süs havuzları gibi alanlar da mevcuttur.

Deniz Müzesi’ni Gezin

Balçova’da İnciraltı mevkiinde bulunan Deniz Müzesi, ilçe merkezine 4 km uzaklıkta yer almaktadır.

Türk denizcilik kültürünü tanıtmak için 2007 yılında ziyarete açılan Deniz Müzesi, açıldığı günden bu yana yüzbinlerce ziyaretçi ağırlamıştır. Ege ve Piri Reis gemilerinin yanı sıra, su altı ve su üstü denizciliği tanıma fırsatı da sunan müze, yüzyıllardır süren denizcilik geleneğini yakından tanımanıza olanak sunmaktadır.

Müzenin deneyimli ve eğitimli rehberleri eşliğinde yapılan müze türlerinde, Türk Deniz Kuvvetleri’nin gelenekleri, gemilerin isimlerinin nereden geldiği, denizcilik kıyafetleri ve denizciliğin zorlukları hakkında bilgi sahibi olmak da mümkündür. Müzenin içerisinde; büyük bir konferans salonu ile deniz izcileri ve sergi alanları da bulunmaktadır.

Deniz Müzesi, haftanın her günü ziyarete açıktır. Hafta sonları 10:00 ile 18:00 ve hafta içi 09:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Teleferiğe Binin

Balçova’nın tarihi ve turistik bir simgesi olan Teleferik, 1974 yılında açılmış İzmir’in ilk teleferiğidir. 2008 yılında kapatıldıktan sonra 2015 yılında yeniden açılan İzmir Teleferik, muhteşem bir İzmir manzarasına tanıklık etmek için en ideal yerlerden biridir.

Teleferik ile yapılacak yolculuğun sonunda; büyük bir park, restoran ve kafeler, yürüyüş alanları ve birbirinden güzel ağaçlar ile karşılaşılır. Hemen burada bulunan ve Teleferik Tesisi’ne bağlı olan Et Evi’nin bahçesinde mangal yapabilir, çocuklarla birlikte oyun parkında keyifli vakit geçirebilir ve ardından yeniden Teleferik kuyruğuna girebilirsiniz.

Balçova Teleferiği pazartesi günleri kapalıdır. Haftanın diğer günlerinde 12:00 ile 20:00 saatleri arasında ulaşım ve İzmir manzarası için tercih edilebilir.

Termal Havuza Girin

Farklı büyüklük ve ısılarda şifalı sulara ev sahipliği yapan İzmir’in Balçova ilçesi; teleferiği ile olduğu kadar termal havuzları ile de ünlüdür.

Açık ve kapalı kaplıca havuzların bulunduğu Balçova termal havuz ve otellerinde; rehabilitasyon havuzu gibi farklı konsept havuzlar da bulunmaktadır.

İlçede, termal havuz tesislerine ek olarak termal otel konseptli oteller de bulunmaktadır. Balçova Termal Otel adıyla hizmet veren ilçenin en büyük termal otelin içerisinde masaj ve spa gibi olanaklar da mevcuttur.

İnciraltı Sahilinde Yürüyün

İnciraltı Sahili, Balçova’nın en ünlü turistik cazibe merkezlerinden biridir. İlçe merkezine ortalama 4 km uzaklıkta bulunan sahil, ayrıca Kent Ormanı ve Teleferik gibi diğer popüler turizm bölgelerine de oldukça yakın bir konumdadır.
Sahil evleri, balık ekmek tekneleri, balık ve et restoranları, müzesi, parkları ve muhteşem deniz manzaraları ile İnciraltı’nın en kalabalık noktalarından biri olan sahil şeridi, özellikle güzel havalarda oldukça kalabalık olabilmektedir.
Ormanlık alanları, tertemiz havası, ağaçları, açık hava tiyatrosu, kır kahveleri ve çok daha fazlası ile doğanın ve tarihin çarpıcı güzelliklerine şahitlik edebileceğiniz bir yerdir.

Sahilde bulunan konumu ile İnciraltı Deniz Müzesi de İnciraltı Sahili’nde görülmesi gereken yerlerden biridir. İnciraltı Sahili’nde; denize karşı keyifli bir yürüyüş yapmak, sahil kenarındaki banklarda oturup manzarayı izlemek, burada bulunan kafe ve restoranlarda lezzetli yemekler yemek de mümkündür.

İnciraltı Sahili, özellikle güzel havalarda ve hafta sonları yoğun bir ilgi görmektedir. Daha sakin bir ortam için ilkbahar ve sonbahar ayları tercih edilebilir.

Tekne Turun Yapın

Balçova, sahip olduğu İnciraltı Sahili ile İzmir Körfezi’ne doğru keyifli bir tekne turu yapmak için en ideal noktalardan biridir.

İnciraltı sahilinden kalkan tekneler eşliğinde yapılan günübirlik tekne gezileri, temiz hava ve muhteşem manzaralar eşliğinde eğlence dolu bir gün seçeneği sunmaktadır.

Tekneler, Deniz Müzesi Gemisi’nin yanından kalkmaktadır.

Balçova’da yapılacaklar listeniz hazır olduğunda, konaklama seçenekleri için Balçova Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.