Bayraklı’nın Mutlaka Görülmesi Gereken Tarihi ve Turistik Yerleri


Bayraklı’nın Mutlaka Görülmesi Gereken Tarihi ve Turistik Yerleri

İzmir şehir merkezine oldukça yakın bir konumda yer alan ve muhteşem İzmir Körfezi manzaralarına tanıklık edebileceğiniz Bayraklı ilçesi, 2008 yılında ilçe statüsüne kavuşarak gelişimini sürdürmüştür.

Bayraklı’da yapılan kazı çalışmalar, burada yerleşimin M.Ö 3000’li yıllara kadar uzandığını göstermektedir. Önce Büyük İskender ve ardından Roma İmparatorluğu hakimiyetine giren ilçe, Cumhuriyet döneminde ise bir sayfiye yeri olarak varlığını sürdürmüştür. Yapılan imar planları ve düzenlemelerin ardından Bayraklı, günümüzde İzmir’in bir alışveriş ve ticaret merkezi olarak bilinmektedir. İzmir Adalet Sarayı da Bayraklı ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır.

Sosyal tesisler, alışveriş merkezleri, eğlence merkezleri, ticaret merkezleri gibi çok çeşitli tesise ev sahipliği yapan Bayraklı ilçesinin görülmesi gereken tarihi yerleri arasında ise; Dünya Barış Anıtı, Saint Antoine Katolik Kilisesi ve Smyrna Antik Kenti yer almaktadır.

Dünya Barış Anıtı

Bayraklı’da Doğançay Mahallesi’nde bulunan Dünya Barış Anıtı, ilçe merkezine ortalama 3 km uzaklıktadır. Özel araba ile ulaşım ortalama 5 dakika sürmektedir. Toplu taşıma araçları ile gitmek için 77 no’lu eshot hattını kullanabilir, İZBAN ile Bayraklı durağında indikten sonra 77 no’lu Eshot hattına aktarma yapabilirsiniz.

Sivas Katliamı’nda yaşamını yitiren aydınların anısına yaptırılan bir anıt olan Dünya Barış Anıtı, bir mesire alanı olarak Bayraklı’nın tarihi simgelerinden biridir. Güzel bir şehir manzarası sunan anıt, özellikle akşamları muhteşem bir manzaraya tanıklık etmenizi sağlamaktadır. Anıtın bulunduğu noktada soğuk havalarda sert bir rüzgar esebileceğinden, ziyaret için ilkbahar ve yaz aylarını tercih edebilirsiniz.

Dünya Barış Anıtı’nın yanında yer alan restoran da güzel bir manzara eşliğinde keyifli bir yemek yemek için tercih edilebilir. Anıtı, 24 saat ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Keşfedilecek pek çok noktası İzmir’in vazgeçilmez rotası olan Bayraklı için planladığınız tatilinizde konaklama yapacağınız otele henüz karar vermediyseniz Bayraklı Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Saint Antoine Katolik Kilisesi

Bayraklı’da Fuat Edip Baksi mevkiinde bulunan Saint Antoine Katolik Kilisesi, ilçe merkezine 4 km uzaklıkta yer almaktadır. Anadolu Caddesi üzerinden özel araba ile ulaşım ortalama 10-12 dakika sürmektedir. Toplu taşıma araçları ile gitmek için 240, 290 ve 330 no’lu Eshot hatları kullanılabilir.

20.yüzyılın başında Hristiyanlar için ibadete açılan kilisenin yanında daha sonra bir mezarlık, bir İtalyan okulu ve bir manastır da yapılmıştır. Taş ve tuğladan yapılan bir bina olan Saint Antoine Katolik Kilisesi, yuvarlak ve kemerli pencereleri ve çan kulesi ile de oldukça ilgi çekici bir görünüme sahiptir. Zaman içinde meydana gelen bir depremde hasar görse de, restore edilerek günümüze iyi bir şekilde gelmeyi başarmış bir yapıdır.

Bugün hala ziyaretçilerini ağırlayan Saint Antoine Katolik Kilisesi, 10:00 – 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır ve giriş ücretsizdir.

Smyrna Antik Kenti ve Tepekule Höyüğü

Bayraklı’da Tepekule mevkiinde bulunan Smyrna Antik Kenti ve Tepekule Höyüğü, ilçe merkezine ortalama 5 km uzaklıkta yer almaktadır. Özel araba ile ulaşım yaklaşık 10-12 dakika sürmektedir. Toplu taşıma araçları ile gitmek için 168, 330, 338 ve 359 no’lu Eshot hatları ile sağlanmaktadır.

İzmir’in eski adı olan Smyrna’nın adını taşıyan bu antik kent, küçük bir tepecik üzerine kuruludur. M.Ö 11.yüzyılda kurulan ve yapılan kazı çalışmalarında, daha sonraki yüzyıllarda mimari açıdan büyük bir öneme sahip olduğu anlaşılmıştır.

M.Ö 600’lü yıllarda oldukça parlak bir dönem geçiren Smyrna Antik Kenti ve Tepekule Höyüğü’NDE Anadolu’nun en eski Hellen tapınağı da yer almaktadır. Yine yapılan çalışmalarda, burada yerleşimin Arkaik döneme kadar uzandığı görülmektedir. Bir açık hava müzesi taşıyan Smyrna Antik Kenti ve Tepekule Höyüğü, Bayraklı’da turizm açısından önemli bir değere sahiptir.

Tatilinizi İzmir’in en güzel ilçelerinden Bayraklı’da planlamak ve konaklama seçeneklerine göz atmak için İzmir Bayraklı Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.