Bayraklı Seyahatinde Mutlaka Yapılması Gerekenler


Bayraklı Seyahatinde Mutlaka Yapılması Gerekenler

İzmir’de yerleşimin ilk başladığı yer olarak kabul edilen ve şehir merkezinde yer alan Bayraklı, günümüzde İzmir’in bir ticaret, finans, alışveriş ve eğlence merkezidir.

Tarihte, 12 İyon kentinden biri olan Smyrna’nın kurulduğu yer olan Bayraklı; muhteşem İzmir Körfezi manzaraları, keyifli bir sahil şeridi, lüks otelleri, kuleleri, eğlence mekanları ile İzmir’in gelişen bölgelerinden biridir. Tarihi olarak bakıldığında, İzmir’de önemli bir uygarlık merkezi olan Bayraklı, Batı Uygarlığı’nın kurulduğu yer olarak görülmeye değerdir.

Bayraklı seyahatinde mutlaka yapılması gerekenler arasında ise; Dünya Barış Anıtı’nda muhteşem İzmir Körfezi manzaraları izlemek, Funtastic Akvaryum’da denizaltı canlıları ile tanışmak, Bayraklı Sahili’nde yürüyüş ve piknik yapmak, Bayraklı Sahili’nde bulunan küçük plajda denize girmek, etkileyici mimarisi ve resimleri ile Saint Antoine Katolik Kilisesi’ni ziyaret etmek, Folkart Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşmak, Teras Park’a gitmek ve Bayraklı’nın hareketli gecelerinde eğlence seçenekleri öne çıkmaktadır.

Dünya Barış Anıtı’nı Görün

Bayraklı’nın tarihi ve turistik sembollerinden biri olan Dünya Barış Anıtı, ilçede mutlaka görülmesi gereken bir yapıdır. Hem ilginç mimarisi hem de sunduğu muhteşem şehir ve deniz manzaraları ile görülmeye değer olan Dünya Barış Anıtı, hem gece hem de gündüz, birbirinden güzel manzaralar sunmaktadır.

Şehri en yüksekten görme fırsatı bulabileceğiniz Dünya Barış Anıtı’nda yağmurlu havalarda bir ziyaret ve gün batımı manzaralarını görmeniz de tavsiye edilir. Anıtın içerisinde bulunan bir restoran da bulunmaktadır. Tesis, keyifli bir öğle ve akşam yemeği için tercih edilebilir.

Sessiz, sakin ve huzurlu bir atmosferde muhteşem İzmir manzaralarına tanıklık etmek için Dünya Barış Anıtı, Bayraklı’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Birbirinden konforlu ve kaliteli konaklama seçenekleri sunan Bayraklı’da tatilinizi planlamak için İzmir Bayraklı Otelleri sayfamızdaki otellere göz atabilirsiniz.

Funtastic Akvaryum’a Gidin

İzmir’in ilk ve tek akvaryumu olma özelliğine sahip olan Funtastic Akvaryum, Bayraklı’da West Park Outlet AVM içerisinde yer almaktadır.

İki milyon litrelik bir su kapasitesine sahip olan akvaryum, birbirinden güzel ve çok ilginç su altı canlılarına ev sahipliği yapmaktadır. Su altı dünyasının keşfetmek ve özel akvaryum tünelinde gezintiye çıkmak için ziyaret edilebilecek Funtastic Akvaryum, özellikle çocuklu ailelerden ilgi görmektedir.

Köpek balığı besleme, vatoz besleme, biberonla koi besleme, atnalı yengeçlerine dokunma gibi farklı ve tematik etkinlik seçenekleri sunan Funtastic Akvaryum’da ayrıca 55’in üzerinde teraryum ve tematik akvaryum da bulunmaktadır.

Bayraklı Sahili’nde Yürüyün

İzmir Körfezi’nin en güzel manzaralarından birini sunan Bayraklı Sahili, son yıllarda yapılan çevre düzenlemelerinin ardından oldukça etkileyici bir görünüme kavuşmuştur.

Deniz kenarındaki konumu, yemyeşil görünümü, yürüyüş ve bisiklet parkurları ve hatta denize girebileceğiniz küçük bir plajı ile Bayraklı Sahili, özellikle yaz aylarında büyük ilgi görmektedir.

Bayraklı Sahili’nde, piknik yapabileceğiniz alanlar ve bisiklet kiralama gibi olanaklar da mevcuttur.

Saint Antoine Katolik Kilisesi’ni Görün

Bayraklı’da tarihi 19.yüzyıla kadar uzanan Saint Antoine Katolik Kilisesi’nde ilk Katolik ayın 1902 yılında gerçekleştirildi. Aynı yıl, burada bir manastır ve din okulunun inşaatına da başlandı. Bir yıl sonra ise hemen yanına bir Hıristiyan mezarlık yapıldı. İlk resmi tören, 1922 yılında gerçekleştirildi.

1900’lü yılların ikinci yarısında büyük bir depremde zarar gören Saint Antoine Katolik Kilisesi’nin iki çan kulesinden biri bu depremde yıkıldı. Genel olarak kilise, zaman içinde çeşitli yenileme çalışmalarından geçti ve günümüze kadar geldi. Saint Antoine Katolik Kilisesi, bugün hala ibadete açıktır.

İzmir’de Bayraklı’nın ilk sakinlerinin ruhunu taşıyan kilise, Gotik Mimari özelliklerini taşımaktadır. Saint Antoine Katolik Kilisesi, mimarisinin yanı sıra, St. Anthony tarafından yapılan ve duvarlarını süsleyen resimleri ve mozaik camları ile de görülmeye değerdir. 

Folkart Sanat Galerisi’ne Gidin

Şehrin turistik ve kültürel sembollerinden biri haline gelen Folkart Sanat Galerisi, sanat severleri buluşturan turistik bir cazibe merkezidir.

İzmir’de uluslararası sanat bilincini kazandırma hedefiyle yola çıkan Folkart Sanat Galerisi, çok çeşitli koleksiyonlara ev sahipliği yapmaktadır. İzmir ve Türkiye genelinde en büyük sanat galerisi olan Folkart’ta Salvador Dali’den Picasso’ya, Man Ray’den Georg Baselitz’e kadar sanat dünyasının efsane isimlerinin eserlerinin dışında, Türk sanat tarihinde öne çıkan ünlü isimlerin eserleri de sergilenmektedir.

Teras Park’ta Manzarayı İzleyin

İzmir Körfezi’nin ve İzmir’in en güzel manzaralarından birini sunan Teras Park, Bayraklı Belediyesi tarafından işletilen bir parktır.

Şehrin en güzel manzarasına sahip bir tepe üzerinde kurulan Bayraklı Belediyesi Teras Park’ta; çocuk oyun alanları, spor aletleri, dinlenme ve oturma alanları ve bolca yeşil alan bulunmaktadır. Tesisin içerisinde, yeme- içme için tercih edebileceğiniz ve muhteşem bir deniz manzarası sunan bir Teras Cafe de bulunmaktadır.

Kafe, manzarasının dışında; serpme kahvaltı, et çeşitleri, makarna ve pizza ve tatlı gibi seçenekler sunulmaktadır. Mekanın geniş bahçesinde yer alan çocuk oyun alanı ile çocuklu aileler için de uygundur.

West Park AVM’de Alışveriş Yapın

Bayraklı’da alışveriş, yeme-içme, teknoloji, etkinlik ve eğlenceyi buluşturan bir alışveriş merkezi olan West Park AVM, Ege Bölgesi’nin en büyük outlet’idir. Alışveriş mağazaları ve restoranların dışında, içinde bulunan akvaryum da özellikle çocuklu ailelerden büyük ilgi görmektedir. İzmir’in ilk ve tek akvaryumu olma özelliğine sahip olan bu akvaryumda sualtının büyülü dünyası keşfedilebilir.

West Park Outlet AVM içerisinde, ayrıca sinema salonları ve konser gibi etkinlikler için alanlar da bulunmaktadır. 

Eğlenin!

Bayraklı, İzmir’de gece hayatı denince akla ilk gelen destinasyonlardan biridir. Gece kulübü, meyhane, canlı müzik, fasıl gibi farklı eğlence türlerini buluşturan Bayraklı ilçesi, şehrin en popüler mekanlarından bazılarına da ev sahipliği yapmaktadır. Burada, sabahın ilk ışıklarına kadar dans edip eğlenmek, rakı- balık eşliğinde müzik dinlemek ya da ünlü isimlerin sahnelerini izlemek de mümkündür.

Bayraklı’da keyifli bir gece geçirmek için tercih edebileceğiniz mekanlar arasında; Tac Mahal, Öküz Folkart, Meyhane Nevizade, Monkey Club, Fasıltı Ocakbaşı Meyhane ve Rakışıklı Meyhane yer almaktadır.

Bayraklı’da yapılacaklar listeniz hazır olduğunda, konaklama seçenekleri için Bayraklı Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.