Bayraklı Tatilinde Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler


Bayraklı Tatilinde Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

İzmir’in Bayraklı ilçesi, aslında şehrin ilk kurulduğu yerdir. İlçenin eski adının Smyrna olması da buradan gelmektedir. Yerleşimin çok eski yıllara, M.Ö 3000’lere kadar uzandığı Bayraklı, şehrin en köklü ve tarihi ilçelerinden biridir. Muhteşem bir İzmir Körfezi manzarasına tanıklık edebileceğiniz Bayraklı, bugün artık şehrin önemli bir finans ve ticaret merkezi olarak yoluna devam etmektedir. İzmir Adalet Sarayı’nı da sınırları içinde barındıran Bayraklı; hem sahil şeridi hem de tarihi ve turistik mekanları ile gezilecek yerler ile doludur.

Şehrin en kalabalık ilk 5 ilçesi arasında yer alan Bayraklı’nda görülmeye değer tarihi ve dini yapılar arasında Dünya Barış Anıtı ve Sent Antuan Katolik Kilisesi yer almaktadır. Ayrıca, burada yer alan alışveriş merkezleri de alışveriş, eğlence ve etkinlik için tercih edilebilir. Tarihe ve arkeolojiye meraklıysanız, Bayraklı ilçe sınırları içinde yer alan Smyrna Antik Kenti de görülmeye değerdir.

Bayraklı seyahatinizde, ilçeye yakın bir noktada yer alan ve günübirlik bir gezi için tercih edebileceğiniz tarihi ve turistik cazibe merkezleri de bulunmaktadır. Tarihi Asansör ve Saat Kulesi ile Konak, çarşısı ve sahili ile Karşıyaka ve tarihi yapıları ve doğal güzellikleri ile Bornova, Bayraklı seyahatinde günübirlik bir gezi düzenlemek için tercih edilebilir.

Smyrna Antik Kenti
Smyrna Antik Kenti, ilçe merkezine yaklaşık 12 km uzaklıkta yer almaktadır. Özel araba ve taksi ile ulaşım ortalama 20-25 dakika sürmektedir. Toplu taşıma araçları ile gitmek için 680, 681 ve 691 no’lu Eshot hatları kullanılabilir. Symrna Antik Kenti’ne İzmir Metrosu ile de ulaşım sağlanabilir.

İzmir, yerleşimin M.Ö 3000’li yıllara kadar dayandığı tarihi bir şehirdir. Bayraklı ise, İzmir’de yerleşimin ilk başladığı yer olarak kabul edilmektedir. Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Bayraklı’da bulunan Symrna Antik Kenti de eski bir Yunan şehridir. Burası, özellikle tarih ve arkeoloji meraklılarının ilgisini çekecek bir yerdir.

Smyrna Antik Kenti, pazartesi günleri ziyarete kapalıdır. Haftanın diğer günleri 09:00 ile 18:30 saatleri arasında açıktır.

Birbirinden konforlu ve kaliteli konaklama seçenekleri sunan Bayraklı’da tatilinizi planlamak için İzmir Bayraklı Otelleri sayfamızdaki otellere göz atabilirsiniz.

Bayraklı Sahili
Bayraklı Sahili, çevre ve kıyı düzenlemelerinin ardından gelişen, ilçenin turistik destinasyonlarından biridir. İlçe merkezine yaklaşık 6 km uzaklıkta bulunan Bayraklı Sahili’ne özel araba ve taksi ile ulaşım ortalama 10 dakika sürmektedir. Toplu taşıma araçları ile gitmek için İzban hattı ile Bayraklı durağında inilmesi gerekmektedir.

İzmir’de, en güzel İzmir Körfezi manzaralarından birini sunan Bayraklı Sahili; denize girebileceğiniz bir plaj, bisiklet ve yürüyüş yolları, dinlenme terasları, bisiklet parkları, çocuk oyun alanları, piknik alanları, sergi alanları, etkinlik alanı, spor aletleri gibi çok çeşitli aktivite seçeneklerine ev sahipliği yapmaktadır. Plaj alanı halka açık ve ücretsizdir. Ayrıca, ziyaretçiler için şezlonglar da bulunmaktadır.

Bayraklı Sahili, piknik alanı ile özellikle güzel havalarda oldukça kalabalık olabilmektedir. Sahilin içerisindeki parkta, yeme- içme için tercih edebileceğiniz bir kafe de bulunmaktadır.

Bayraklı Belediyesi Teras Park
Bayraklı’da Fuat Edip Baksi mevkiinde bulunan Bayraklı Belediyesi Teras Park, ilçe merkezine yaklaşık 2.5 km uzaklıkta yer almaktadır. Özel araba ile ulaşım yaklaşık 5 dakika sürmektedir. Toplu taşıma araçları ile gitmek için 240, 290, 330 ve 477 no’lu Eshot hatları kullanılabilir.

İzmir Körfezi’nin etkileyici bir manzarasını sunan ve ev sahipliği yaptığı Teras Cafe ile yılın her mevsimi ve haftanın her günü ziyaretçilerini ağırlayan Bayraklı Belediyesi Teras Park, İzmir şehrinin en güzel manzaralarından birini sunmaktadır.

6000 metrekarelik bir alan üzerine kurulu olan bu parkta; yürüyüş alanları, dinlenme alanları, körfez manzarası eşliğinde kahvaltı olanağı sunan bir kafe, muhteşem bir körfez manzarası, banklar, bisiklet yolları ve çocuk oyun alanları da bulunmaktadır. Bayraklı’nın turistik bir cazibe merkezi olan teras parkın içerisinde yer alan kafede; kahvaltı, öğle ve akşam yemeği seçenekleri bulunmaktadır.

Turgut Özal Rekreasyon Alanı
Bayraklı ilçe merkezine 6 km uzaklıkta bulunan Turgut Özal Rekreasyon Alanı’na özel araba ile ulaşım ortalama 10 dakika sürmektedir. Toplu taşıma araçları ile gitmek için 330, 502, 515 ve 543 no’lu Eshot hatları kullanılabilir.

Bayraklı’da park ve yeşillik denince akla ilk gelen adreslerden biri olan Turgut Özal Rekreasyon Alanı, hem konumu hem manzarası hem de bol oksijenli atmosferi ile hem ilçenin yerlileri hem de İzmirliler tarafından tercih edilmektedir. Yapılan çevre düzenleme çalışmalarının ardından bitki ve ağaç çeşitliliği arttırılan Turgut Özal Rekreasyon Alanı, deniz manzarası ve yeşillikler içinde keyifli bir gün geçirmek için tercih edilebilir.

Ege Perla
Bayraklı’da Adalet mevkiinde yer alan Ege Perla, ilçe merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta yer almaktadır. Özel araba ve taksi ile ulaşım ortalama 10-15 dakika sürmektedir. Toplu taşıma araçları ile gitmek için, İzban hattı ile Bayraklı durağında inilmesi gerekmektedir.

Bayraklı Sahili’nin yanı başında yer alan ve üst katlarında güzel bir İzmir Körfezi manzarası sunan, şık ve nispeten yeni bir alışveriş merkezi olan Ege Perla, alışveriş, yeme içme ve eğlence için tercih edebileceğiniz bir yerdir. Giyim ve elektronik mağazalarına ek olarak, burada kafe, restoran, kahve dükkanları ve eğlence mekanı gibi seçenekler de mevcuttu. AVM içerisinde, yılın belirli dönemlerinde çeşitli etkinlikler de gerçekleştirilmektedir.

Ege Perla, haftanın her günü 10:00 ile 22:00 saatleri arasında açıktır.

Sen Antuan Katolik Kilisesi
Bayraklı’da Fuat Edip Baksi mevkiinde yer alan Sen Antuan Katolik Kilisesi, ilçe merkezine yaklaşık 4 km uzaklıktadır. Özel araba ve taksi ile ulaşım ortalama 8- 10 dakika sürmektedir. Toplu taşıma ile ulaşım için İzban hattı ve 240, 290, 330 ve 477 no’lu Eshot hatları kullanılabilir.

19.yüzyılın sonlarında yapımına karar verilen ve 20.yüzyılın başında inşa edilen Sen Antuan Katolik Kilisesi, yanındaki İtalyan okulu, mezarlık ve manastırı ile Bayraklı’nın görülmeye değer tarihi ve dini yapılarından biridir. Gotik mimari tarzında inşa edilen kilise, günümüzde hala ibadete açıktır.

Sen Antuan Katolik Kilisesi, hafta sonları 10:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır ve ziyaret için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Westpark AVM Outlet
Bayraklı’da R. Şevket İnce Mahallesi mevkiinde yer alan Westpark AVM Outlet, ilçe merkezine ortalama 5 km uzaklıktadır. Özel araba ile ulaşım ortalama 10 dakika sürmektedir. Toplu taşıma araçları ile gitmek için 168, 249 ve 568 no’lu Eshot hatları ve Bayraklı dolmuşları kullanılabilir.

Westpark AVM Outlet; alışveriş, yeme içme ve çeşitli etkinlikler için tercih edebileceğiniz bir alışveriş merkezidir. İzmir’in ilk ve tek akvaryumu da yine bu AVM içerisinde yer almaktadır.

Folkart Sanat Galerisi
Bayraklı’da Manas Bulvarı üzerinde yer alan Folkart Sanat Galerisi, ilçe merkezine 6 km uzaklıkta yer almaktadır. Özel araba ile ulaşım ortalama 10-15 dakika sürmektedir. Toplu taşıma araçları ile gitmek için 249, 330, 515 ve 543 no’lu Eshot hatları kullanılabilir.

İzmir’in öne çıkan sembolleri arasına giren Folkart Towers içerisinde yer alan ve ülke genelinde en büyük sanat galerisi olma unvanına sahip olan Folkart Sanat Galerisi, İzmirli sanat severlerden büyük bir ilgi görmektedir. Sanat bilincini geliştirmek ve Türk sanatlarını uluslararası alanlarda tanıtmak için yola çıkan sanat galerisi, sanat dolu bir gün geçirmek için idealdir.

Folkart Sanat Galerisi, Pazar günleri kapalıdır. Haftanın diğer günlerinde 10:00 ile 19:00 saatleri arasında ziyaret açıktır. Galeriyi ziyaret ücretsizdir.

Funtastic Aquariums
Bayraklı’da R. Şevket İnce Mahallesi’nde bulunan Funtastic Aquariums, İzmir’in ilk ve tek akvaryumu olma özelliğine sahiptir.

İlçe merkezine yaklaşık 6 km uzaklıkta bulunan akvaryuma, özel araba ile ortalama 10 dakikada ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma araçları ile gitmek için 568, 249 ve 168 no’lu otobüs hatları kullanılabilir.

Denizaltının büyüleyici atmosferini çocuklara daha yakından göstermeyi amaçlayan Funtastic Aquariums’ta; biberonla koi besleme, köpek balığı besleme, vatoz besleme gibi çok çeşitli etkinlik olanakları bulunmaktadır. Tünel akvaryum konseptine sahip olan akvaryum içerisinde 55’in üzerinde teraryum ve tematik akvaryumlar yer almaktadır.

Farklı köpek balığı türleri, tropik su altı canlıları, özel denizaltı canlı türleri, okyanus türleri, vatozlar ve daha pek çok deniz canlısı türüne eğitici ve eğlenceli bir yolculuğa çıkılabilir. Funtastic Aquariums, özellikle çocuklu ailelerden ilgi görmektedir.

Bayraklı Günübirlik Gezilecek Yerler

Konak
İzmir şehir merkezinde yer alan Konak ilçesi, Bayraklı’ya 10-12 km uzaklıktadır. Şehrin tarihi ve turistik simgelerinden biri olan Konak; meydanı ve görülmeye değer yapıları ile Bayraklı seyahatinde günübirlik bir gezi için tercih edilebilir. Konak’ta mutlaka görülmesi gereken yerler arasında; Tarihi Asansör, Saat Kulesi, Kızlarağası Hanı, St Polycarp Kilisesi, Kemeraltı Çarşısı ve Konak Yalı Camii yer almaktadır.

Karşıyaka
Bayraklı ilçesine komşu olan Karşıyaka, ilçe merkezine yaklaşık 6-7 km uzaklıkta yer alır. Hem taraftarı hem de kendine has havası ile İzmir’de görülmesi gereken yerlerden biri olan Karşıyaka ilçesi, Bayraklı tatilinde günübirlik bir gezi rotası olarak da tercih edilebilir. Karşıyaka’da görülmesi gereken yerler arasında ise; Karşıyaka Çarşısı, Hamza Rüstem Fotoğraf Evi, Zübeyde Hanım Anıt Mezarı, Karşıyaka Bilim Müzesi, Bostanlı Güzel Sanatlar Açık Hava Müzesi ve şehrin en ünlü destinasyonlarından biri olan Bostanlı Sahili yer almaktadır.

Bornova
Bayraklı’nın komşusu olan ilçelerden biri de Bornova’dır. Bornova, Bayraklı ilçe merkezine yaklaşık 10 km uzaklıktadır. İzmir’de eski bir yerleşim yeri olan ve şehrin tarihi ve turistik destinasyonlarından biri olan Bornova, Bayraklı seyahatinde günübirlik bir gezi için de tercih edilebilir. Bornova’da görülmesi gereken yerler arasında; Homeros Vadisi, Çiçekli Köy, Yaka Köy, Aşık Veysel Rekreasyon Alanı, Küçük Park, Büyük Park ve Arkas Deniz Tarihi Müzesi yer almaktadır.

Bornova konaklama seçeneklerini incelemek isterseniz Bornova Otelleri sayfamızdaki otelleri inceleyip, zevkinize ve bütçenize en ideal otelden yerinizi ayırtabilirsiniz.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.