Bodrum’da Mutlaka Görmeniz Gereken Tarihi ve Turistik Yerler


Bodrum’da Mutlaka Görmeniz Gereken Tarihi ve Turistik YerlerTürkiye’nin en popüler turistik merkezlerinden biri olan Bodrum, Muğla iline bağlı şirin bir tatil beldesidir. Muğla il merkezinden yaklaşık 120 kilometre uzaklıkta yer alan Bodrum ilçesine ulaşımlar özel araçla, taksiyle veya şehir otogarından saat başı hareket eden Bodrum minibüsleriyle yapılabilmektedir.

Muğla’nın batı köşesinde kalan ilçe, 215 km kıyı uzunluğu ve pırıl pırıl masmavi denizi ile misafirlerine unutulmaz bir tatil deneyimi vadediyor.

Doğa harikası plajları, insana huzur veren doğal güzellikleri, yöresel festivalleri, eğlenceli gece hayatı ve farklı kültürlerden izler taşıyan muhteşem tarihi yapılarıyla sadece ülkemiz için değil dünya çapında da önemli bir öneme sahip olan Bodrum hem yerli hem de yabancı turistlere farklı tatil alternatifleri sunmaktadır.

Arnavut kaldırımlı sokakları, yemyeşil doğası, harika restoranları ve muhteşem manzarasıyla sizleri adeta büyüleyecek olan Bodrum’da görmeniz gereken tarihi ve turistik yerler ise; Sualtı Arkeoloji Müzesi, Bodrum Kalesi, Deniz Müzesi, Halikarnas Mozolesi, Antik Tiyatro, Zeki Müren Sanat Galerisi, Pedasa Antik Şehri, Myndos Kapısı, Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü, barlar sokağı ve eşsiz manzaralara sahip Bodrum koyları ve plajlarıdır.

Bodrum Kalesi ve Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum şehir merkezine oldukça yakın olan Bodrum Kalesi’ne toplu taşıma araçlarını kullanarak kolayca gidebilirsiniz. Eğer özel aracınızla kaleyi ziyaret etmeyi düşünüyorsanız ilçe merkezine giriş yaptıktan sonra Bodrum Kalesi ve Sualtı Arkeoloji Müzesi tabelalarını takip ederek rahatça ulaşabilirsiniz.

Bodrum'un sembolü olarak öne çıkan Bodrum Kalesi, iki liman arasında üç tarafı denizle çevrili bir kayalık üzerine 1406-1523 yılları arasında inşa edilmiştir. St. Jean Şövalyeleri’nin kalesi olarak bilinen yapının bir bölümü günümüzde Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılmaktadır. Kaleye çıktığınızda geçmiş dönemlere ait ipuçları sunan pek çok önemli eseri de görme şansına sahip olabilirsiniz.

Türkiye’nin tek sualtı arkeoloji müzesi olma özelliği taşıyan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, dünyanın önemli ve sayılı müzeleri arasında yer almaktadır. Bodrum Kalesi içerisinde yer alan Arkeoloji Müzesi’nde 14 adet sergi salonu bulunur.

Bodrum ve çevresinde yapılan kazı çalışmaları ve su altı kazılarından çıkarılan eserlerin sergilendiği bu muhteşem müzenin en önemli parçalarından biri ise 1025 yılında batan bir tekneye ait kalıntılardır. Dünyanın en eski batık gemi kalıntısı olarak kabul edilen kalıntılar, Serçe Limanı Cam Batığı Salonu’nda sergilenmektedir.

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, pazartesi günü hariç haftanın her günü hizmet vermektedir.

Müzenin ziyaret saatleri ise; yaz dönemi sabah 10.00 ile akşam 22.00 saatleri arası, kış dönemi ise sabah 08.00 ile akşam 18.00 saatleri arasındadır.

Bodrum Deniz Müzesi

2010 yılında Bodrum Kalesi’nin önündeki boş alanda kurulan çadırda eserlerini sergileyen Bodrum Deniz Müzesi, ilçe belediyesinin katkılarıyla Eski Bedesten binasına taşınmış ve müze olarak misafirlerine hizmet vermeye başlamıştır.

Bodrum Deniz Müzesi’nde sergilenen eserler arasında; birçok farklı yerden toplanan deniz kabukları ve Bodrum tipi tekne örneklerinin yanı sıra Cevat Şakir Kabaağaçlı’ya fotoğraflar, tarihi belgeler ve çeşitli özel eşyalar bulunmaktadır. Ayrıca yılın belirli tarihlerinde müze içerisinde çeşitli etkinlikler ve seminerler de düzenlenmekte. Böylece müzeyi ziyaret ettiğinizde farklı aktivitelere katılma şansını yakalayabilirsiniz.

Müze, pazartesi günleri haricinde haftanın her günü ziyarete açıktır. Kış dönemi olan 1 Kasım-30 Nisan tarihleri arasında 09.30 ile 17.30 saatlerinde, yaz dönemi olan 2 Haziran 31 Ekim tarihleri arasında 10.00 ile 17.00 saatlerinde müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Gaziler, şehit eş ve çocukları, engelli bireyler ve her engelliye refakat eden bir kişi, 12 yaş altı çocuklar ve profesyonel turist rehberleri ile ICOM kart sahipleri müzeyi ücretsiz olarak ziyaret edebilir.

Birbirinden konforlu ve kaliteli konaklama seçenekleri sunan Bodrum’da tatilinizi planlamak için Bodrum Otelleri sayfamızdaki otellere göz atabilirsiniz.

Zeki Müren Sanat Müzesi

Ülkemizde “Sanat Güneşi” olarak adlandırılan ünlü sanatçımız Zeki Müren’in son günlerini geçirdiği Bodrum’daki evi, 2000 yılından itibaren müze olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Bodrum’a bağlı Kumbahçe mahallesi sınırları içerisinde yer alan müze, Bodrum Kalesi’nin hemen arkasında konumlanmaktadır. Müzeye ulaşımlar ilçe merkezinden yürüyerek kolaylıkla sağlanabilmektedir.

İki katlı olan evin alt katı, sanatçının kullandığı şekilde dekore edilmiş ve üst katı ise müze olarak ziyarete açılmıştır.

Müzede sanatçının özel eşyaları, ödülleri, kostümleri, plakları, fotoğrafları ve kişisel diğer eşyaları sergileniyor. Müzenin ön bahçesinde ise Zeki Müren’in kullandığı arabayı ve bronz heykelini görebilirsiniz. Hayranlarından gelen mektupları da görebileceğiniz bu sanat galerisinde nostaljik zamanlar geçirebilirsiniz.

Bodrum ilçe merkezinde yer alan müzenin ziyaret saatleri ise; kış dönemi olan 1 Ekim-1 Nisan tarihleri arasında sabah 08.30 ile akşam 17.30 saatleri arasında, yaz dönemi olan  1 Nisan-1 Ekim tarihleri arasında ise sabah 10.00 ile akşam 19.00 saatleri arasındadır.

Halikarnas Mozolesi

Bodrum ilçe merkezinin Turgut Reis Caddesi’nde yer alan mozoleye 15 dakika gibi bir yürüyüşle gidebilirsiniz. Bunun için Bodrum otogarının arka kapısından çıkın ve ışıklardan karşıya geçin. 5-10 metre sağa doğru yürüdüğünüzde karşınıza Turgut Reis Caddesi çıkacaktır. Bu caddeden aşağıya doğru yaklaşık 10 dakika yürüdüğünüzde hemen sol tarafta mozoleyi göreceksiniz.

Yapıldığı dönemde oldukça görkemli bir mimariye sahip olan Halikarnas Mozolesi, Mısır ve Yunan mimarisinden izler taşıyor. Mozolenin için Yunan evlerini andırırken, piramit şeklindeki çatısıyla Mısır mimarisinden izler taşır ve bu özelliğiyle ondan sonra yapılan anıt mezarlara mozole denmesini sağlamıştır.

Turistlerin çok yoğun ilgi gösterdiği yapı, Bodrum en önemli turistik noktaları arasında yer alıyor.  Günümüzde açık hava müzesi olarak hizmet veren mozole alanında çok çeşitli kabartmaları, kalıntıları ve eşsiz mimari parçaları görebilirsiniz.

Dünyanın 7 antik harikasından biri olarak gösterilen Halikarnas Mozolesi’nin Pers İmparatorluğu’nun Kralı olan Mausolos için yapıldığı tahmin edilmektedir. 45 metre yüksekliğindeki mezarın dört tarafında ise farklı heykeller inşa edilmiştir. 

Myndos (Mindos) Kapısı

Bodrum şehir merkezine oldukça yakın olan Myndos Kapısı, Bodrum-Gümbet yolu üzerinde yer alıyor. İlçenin batı çıkışında bulunan Türk mezarlığının yanındaki Eski Kümbet yolunu aracınızla takip ettiğinizde Myndos Kapısı’na ulaşabilirsiniz.

M.Ö 360’lılı yıllarda yapıldığı düşünülen Myndos diğer adıyla Mindos Kapısı, Bodrum’un köklü tarihini gözler önüne seriyor. Helenistik ve Roma dönemlerine ait izleri taşıyan bu tarihi kapı aynı zamanda Halikarnassos’un da giriş kapılarından biridir.

Geçmiş tarihte Büyük İskender ve askerlerinin önüne kazılan hendekler nedeniyle geçemediği kapı olarak da bilinen Myndos Kapısı, yapılan kazı çalışmaları neticesinde bilinen ölçüleriyle ortaya çıkarılmış ve turistlerin ziyaretine ücretsiz olarak açılmıştır.

Bodrum Antik Tiyatro

Bodrum ilçe merkezinde Göktepe’de ve Bodrum-Turgutreis yolu üzerinde yer alan Antik Tiyatro, klasik çağdan günümüze kadar kalmayı başarmış önemli bir tarihi yapıttır. Bodrum limanına çok yakın bir mesafede bulunan antik tiyatroya ilçe merkezinden sahili takip ederek ulaşabilirsiniz.

Eğer limandan antik kente gitmeyi düşünüyorsanız, Saray sokaktan yukarıya doğru yaklaşık 200 metre yürüyün. Bu yürüyüşünüzün ardından karşınıza Turgut Reis Caddesi çıkacak. Caddeyi takip ederek Bodrum Kalesi yönüne doğru ilerlediğinizde hemen sağ tarafta Antik Tiyatro’yu göreceksiniz.

Anadolu’nun en eski tiyatroları arasından yer alan Bodrum Antik Tiyatro, yapılan restorasyon çalışmalarının ardından yılın belirli dönemlerinde çeşitli festival ve konserlere ev sahipliği yapmaktadır.

Toplamda 53 sıralı ve 13 bin kişilik kapasitesiyle günümüzde açık hava müzesi olarak da ziyaret edebileceğiniz Antik Tiyatro, sahne binası (Skene), yarım yuvarlak (Orkestra) ve oturma kademeleri (Kayea) olmak üzere 3 ana bölümden oluşmaktadır.

Antik Tiyatro’yu 1 Nisan-1 Ekim ayları arası sabah 08.30 ile 19.00 saatlerinde, 1 Ekim-1 Nisan ayları arasında ise 08.30 ile 17.30 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Pedasa Antik Kenti

Legeller tarafından yapıldığı düşünülen Pedasa Antik Kenti, Bodrum merkeze 5-6 km uzaklıkta yer almaktadır. Bodrum’un Konacık bölgesinin Gökçeler mevkiinde yer alan antik kente, kendi aracınızla ilçe merkezindeki tabelaları takip ederek 5 dakika gibi kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

Kente giriş yaptığınızda ormanlık alanı gezebilmeniz için ise aracınızı uygun bir yere park etmeniz gerekiyor. Çünkü, özel mülkiyet alanı içerisinde yer alan antik kenti sadece yürüyerek gezilmesine izin verilmektedir.

Bir Legel şehri olan Antik Kent’ten günümüze kadar çok fazla bir şey kalmasa da yapılan kazı çalışmaları sayesinde hala birçok tarihi parçayı görebilirsiniz.

İçerisinde birçok mezarın bulunduğu Pedasa Antik Kent’te yapılan kazılarda mezarlar açılmış ve Fransızlar tarafından incelenerek değişik bulgulara rastlanmıştır.

Üst üste bindirilerek inşa edilmiş olan mezar kalıntıları gözle görülebilir hale getirilmiş ve ziyaretçilere açılmıştır. 

Günümüzde harabe şeklinde görülebilen Pedasa Antik Kenti, haftanın her günü, dilediğiniz saatte ve ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebilmektedir.

Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü

2013 yılından beri hizmet veren Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü, yolcuların konaklamaları ve ihtiyaçlarını karşılamaları amacıyla açılmıştır. İlçe merkezine 13 km mesafede olan Sanat Köyü, Bodrum Yakaköy sınırları içerisinde yer alır. Özel aracınızla köye yaklaşık 20 dakikada ulaşabileceğiniz gibi şehir merkezindeki toplu taşıma araçlarını kullanarak da köye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Olağanüstü mimarisi ve konumu nedeniyle ziyaretçilerinin beğenisini kazanan mekanın içerisinde; tasarım atölyeleri, el işi dükkanları, sanat galerisi, restoranlar ve kafeler bulunmaktadır.

Heykel, resim vb. sergilerin düzenlendiği, film ve dans gösterilerinin yapıldığı mekanda aynı zamanda konserler ve defileler gibi çeşitli sanatsal ve kültürel faaliyetler de gerçekleştirilmektedir.

Özellikle yaz aylarında nişan, düğün gibi davet organizasyonlarının düzenlendiği Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü’nde, sergi alanı olarak ayrılan “Sandık Odası” bölümünde, yerel halkın günlük hayatta kullandığı çeşitli eşyalar sergilenmektedir.

Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü’nde düzenlenen sergiler, etkinlikler ve eğlenceli organizasyonlarla keyifli dakikalar geçirebilir, unutulmaz bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

Pazartesi hariç haftanın her günü 10:00 ile 20:00 saatleri arasında ziyaret edilebilen Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü’ne girişler ücretsizdir.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.