Bolu’da Gezilecek Birbirinden Güzel Yerler


Bolu’da Gezilecek Birbirinden Güzel Yerler

Bolu şehri, Karadeniz Bölgesi’nin en önemli turizm noktalarından bir tanesidir. Her sene yerli ve yabancı on binlerce turistin uğrak noktası haline gelen Bolu, bünyesinden pek çok doğal, tarihi ve turistik yeri bulundurmaktadır.

Bolu tatili boyunca ziyaretçilerin gezip görebileceği, aynı zamanda gezerken de oldukça hoş vakit geçireceği en popüler alanlar arasında ise; Atatürk Orman Parkı, Yedigöller Milli Parkı, Abant Tabiat Parkı, Kökez Tabiat Parkı Koruma Alanı, Karagöl Tabiat Parkı, Beşpınarlar Tabiat Parkı, Aladağ Yaylaları, At Yaylası, Akkaya Travertenleri, Tarihi Bolu Hükümet Konağı, Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi, Bolu Müzesi, Mudurnu Ahiler Müzesi ve Yıldırım Bayezid Hamamı (Orta Hamam) yer almaktadır.

Atatürk Orman Parkı

Bolu şehir merkezine yaklaşık olarak 2 km uzaklıkta yer alan Atatürk Orman Parkı’na ulaşım oldukça rahat ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Atatürk Orman Parkı’nı ziyaret etmek isteyen doğa severler, özel araçları, toplu taşıma araçları ya da taksiler aracılığı ile ulaşımlarını oldukça rahat ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilir. Aynı zamanda şehir merkezine yakın konumda bulunan ziyaretçiler, kısa bir yürüyüşün ardından yaya olarak da Atatürk Orman Parkı’na ulaşım gerçekleştirebilir.

Atatürk Orman Parkı’nı ziyaret eden gezginler, park içerisinde çeşitli doğa sporlarını yapabilir. Ziyaretçiler aynı zamanda park içerisinde yer alan 1 kilometrelik yürüyüş parkurunda yürüyüş ya da koşu gibi aktiviteleri gerçekleştirebilir, park içerisinde yer alan spor aletlerinde çeşitli spor hareketleri yapabilir. Öte yandan Atatürk Orman Parkı’nda bisiklet turları düzenlemek de mümkündür.

Atatürk Orman Parkı, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilir.

Ziyaretçiler, Atatürk Orman Parkı’na giriş yapabilmek için herhangi bir giriş ücreti ödemek zorunda değildir.

Yedigöller Milli Parkı

Bolu şehir merkezinin ortalama olarak 45 km uzağında yer alan Yedigöller Milli Parkı, ulaşımı açısından oldukça rahat bir konumda yer almaktadır. Yedigöller Milli Parkı’na ulaşım gerçekleştirmek isteyen ziyaretçiler, özel araçları ya da şehir merkezinden kalkan araçlar aracılığı ile oldukça kolay ve rahat bir biçimde ulaşımlarını tamamlayabilir.

Yedigöller Milli Parkı, adından da anlaşılacağı gibi yedi adet gölden oluşmaktadır. Bu göller arasında Seringöl, Deringöl, Küçükgöl, Nazlıgöl, Büyükgöl, Sazlıgöl ve İncegöl yer almaktadır. Yedigöller Milli Parkı, eşsiz manzarası nedeni ile genel olarak kış ve sonbahar aylarında sıklıkla ziyaret edilmektedir. Yedigöller Milli Parkı’nı ziyaret eden doğa sever vatandaşlar, burada aileleri ya da arkadaş grupları ile birlikte çeşitli doğa sporlarını yapabilir veya kamp çadırlarını kurabilir. Doğa ile iç içe olmaktan keyif alan herkesin mutlaka uğraması gereken doğal güzellikler arasında gösterilen Yedigöller Milli Parkı’nda aynı zamanda piknik yapmak da mümkündür.

Yedigöller Milli Parkı, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilmektedir. Yedigöller Milli Parkı’na giriş yapmak ve tesis hizmetlerinden yararlanmak için bazı ücretler bulunmaktadır.

Yedigöller Milli Parkı’na sivil girişi 7 TL, öğrenci girişi ise 3,5 TL’dir. Bir günlük karavan kiralama ücreti 45 TL, bir günlük çadır kiralama ücreti ise 40 TL’dir.

Yedigöller Milli Parkı’na araç girişi de aynı zamanda ücrete tabidir. Bisiklet girişleri 7 TL karşılığında, motosiklet girişleri 14 TL karşılığında, otomobil ve kamyonet girişleri 21 TL karşılığında, minibüs girişleri 63 TL karşılığında ve otobüs girişleri ise 189 TL karşılığında sağlanmaktadır.

Park içerisinde yer alan kır evlerinin fiyatları ise genişliklerine göre 400 TL ile 600 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Abant Tabiat Parkı

Bolu şehir merkezinden aşağı yukarı 35 km uzaklıkta yer alan Abant Tabiat Parkı, ulaşımı açısından oldukça rahattır. Abant Tabiat Parkı’nı ziyaret etmek isteyen doğa sever insanlar, varsa, özel araçları ya da şehir merkezinden kalkan otobüsler aracılığı ile ulaşımlarını kolayca gerçekleştirebilir.

Abant Tabiat Parkı, özellikle Abant Dağları üzerinde yer alan gölü sayesinde her seni yerli ve yabancı on binlerce turistin ilgisini çekmektedir. Ziyaretçiler, gölü çevreleyen çam ağaçlarını altında keyifli bir doğa yürüyüşü düzenleyip çevrede bulunan çeşitli canlı türlerini inceleyebilir. aynı zamanda ziyaretçiler, dilerlerse, Abant Tabiat Parkı’nda bulunan bisiklet kiralama noktalarından bisiklet kiralayıp aileleri ya da arkadaş grupları ile birlikte bisiklet turlarına da çıkabilir. Öte yandan park ziyaretçileri, göl kenarında balık tutabilir ya da kamp ve piknik gibi aktiviteleri gerçekleştirebilir.

Abant Tabiat Parkı, her gün ziyaret edilebilmektedir. Abant Tabiat Parkı’na giriş ücretleri sivil 7 TL, öğrenci 3,5 TL olarak belirlenmiştir.

Abant Tabiat Parkı’nda kamp çadırı kiralamak isteyen ziyaretçiler günlük kira bedeli olarak 40 TL, karavan kiralamak isteyen ziyaretçiler ise günlük kiralama bedeli olarak 45 TL ödemelidir.

Abant Tabiat Parkı’na araç girişi de aynı zamanda ücretlidir. Park’a bisiklet girişi 7 TL karşılığında, motosiklet girişi 14 TL karşılığında, otomobil girişi 21 TL karşılığında ve otobüs girişi de 189 TL karşılığında sağlanabilmektedir.

Doğasıyla ziyaretçilerine huzur dolu bir tatil vadeden Abant’ta tatilinizi planlamak için konaklama seçeneklerine Abant Otelleri sayfamızdan göz atabilirsiniz.

Kökez Tabiat Parkı Koruma Alanı

Bolu şehir merkezinden ortalama olarak 15 km uzaklıkta yer alan Kökez Tabiat Parkı Koruma Alanı, ulaşımı açısından oldukça rahat bir konumda yer almaktadır. Ziyaretçiler, Kökez Tabiat Parkı Koruma Alanı’na özel araçları, taksiler ya da belediye otobüsleri aracılığı ile oldukça rahat ve kolay bir şekilde ulaşım gerçekleştirebilir.

Oldukça yaşlanmış olan göknar ağaçlarına ev sahipliği yapan Kökez Tabiat Parkı Koruma Alanı, bu sebepten ötürü koruma alanı olarak ilan edilmiştir. Kökez Tabiat Parkı Koruma Alanı’nı ziyaret eden doğa sever insanlar, park içerisinde çeşitli doğa sporlarını gerçekleştirebilir, kamp ve doğal hayat gözlemciliği de yapabilir.

Kökez Tabiat Parkı Koruma Alanı, yılın her günü ve günün her saati tamamen ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

Karagöl Tabiat Parkı

Bolu şehir merkezinden yaklaşık olarak 65 km uzaklıkta yer alan Karagöl Tabiat Parkı’na ulaşım özel araçlar aracılığı ile oldukça rahat bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Karagöl Tabiat Parkı’nı ziyaret eden gezginler, park içerisinde yer alan ormanlık arazide aileleri ya da arkadaş grupları ile birlikte doğa yürüyüşleri, kamp ya da piknik gibi aktiviteleri yapabilir, keyifli vakit geçirebilir.

Karagöl Tabiat Parkı, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilir. Karagöl Tabiat Parkı’na giriş yapabilmek için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Beşpınarlar Tabiat Parkı

Beşpınarlar Tabiat Parkı, Bolu şehir merkezinden ortalama olarak 25 km uzaklıkta yer almaktadır. Beşpınarlar Tabiat Parkı’na ulaşım, özel araçlar, taksiler ya da toplu taşıma araçları aracılığı ile oldukça rahat ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Beşpınarlar Tabiat Parkı, özellikle hafta sonu tatillerinde ziyaret edilen ve genel olarak yerel halk tarafından ziyaret edilen doğal alanlardan bir tanesidir. Beşpınarlar Tabiat Parkı’nı ziyaret eden gezginler burada aileleri ya da arkadaş grupları ile birlikte keyifli doğa yürüyüşleri yapabilir. Öte yandan ziyaretçilerin park içinde kamp ya da piknik yapma şansı da bulunmaktadır.

Beşpınarlar Tabiat Parkı, yılın her günü ve günün her saati ziyarete açık bulunmaktadır. Parka giriş ücretleri ise sivil 5 TL, öğrenci 2,5 TL olarak belirlenmiştir. Beşpınarlar Tabiat Parkı’na aynı zamanda araç girişleri de ücretli bir şekilde sağlanmaktadır. Bisiklet girişleri 5 TL karşılığında, motosiklet girişleri 10 TL karşılığında, otomobil ve kamyonet girişleri 15 TL karşılığında, minibüsler 45 TL karşılığında ve otobüsler ise 135 TL karşılığında Beşpınarlar Tabiat Parkı’na giriş yapabilir. Park içerisinde yer alan tesis hizmetlerinden yararlanmak isteyen ziyaretçiler, bir günlük çadır kiralama bedeli olarak 30 TL, bir günlük karavan kiralama bedeli olarak da 40 TL ödemelidir.

Aladağ Yaylaları

Bolu şehir merkezinden aşağı yukarı 30 km uzaklıkta yer alan Aladağ Yaylaları’na ulaşım oldukça kolaydır. Ziyaretçiler özel araçları ya da şehir merkezinden kalkan otobüsler aracılığı ile oldukça rahat ve kolay bir şekilde Aladağ Yaylaları’na ulaşım gerçekleştirebilir.

Her sene hem yaz aylarında hem de kış aylarından on binlerce turist çeken Aladağ Yaylaları, özellikle yaz aylarında oldukça ilgi görmektedir. Yaz aylarında göz alıcı yemyeşil doğası sayesinde kamp ve trekking gibi aktivitelere olanak sağlayan Aladağ Yaylaları, kış aylarında ise tamamen beyaza bürünerek ortaya harika manzaralar çıkarmaktadır. Aladağ Yaylaları’na aileniz ya da arkadaş gruplarınız ile birlikte keyifli bir doğa yürüyüşü yapabilir veya doğanın tadını çıkarırken bir yandan da kar topu oynayabilirsiniz.

Aladağ Yaylaları yılın her günü ve günün her saati ücretsiz olarak ziyaret edilebilir. Aladağ Yaylaları’na herhangi bir giriş kısıtlaması da bulunmamaktadır.

At Yaylası

Bolu şehir merkezinden yaklaşık olarak 10 km uzaklıkta yer alan At Yaylası’na ulaşım, özel araçlar, taksiler ya da toplu taşıma araçları aracılığı ile oldukça rahat ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir.

At Yaylası, hayvan sever hemen her insanın ilgisini çekebilecek yerlerden bir tanesidir. Adından da anlaşılacağı üzere At Yaylası’nda özgürce gezen pek çok yılkı atı bulunmaktadır. Ziyaretçiler burada yabani atları kendi doğal yaşam alanlarında gözlemleyebilir. Öte yandan At Yaylası’nda küçük bir gölet, dere ve kiraz ağaçları da yer almaktadır. Ziyaretçiler At Yaylası’nda bulunan kiraz ağaçlarından kiraz koparabilir.

At Yaylası’nı aileniz ya da arkadaş gruplarınız ile birlikte yılın her günü ve günün her saati tamamen ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Akkaya Travertenleri

Akkaya Travertenleri, Bolu şehir merkezinden ortalama olarak 10 km uzaklıkta yer almaktadır. Ziyaretçiler, ulaşımı açısından oldukça rahat bir konumda yer alan Akkaya Travertenleri’ne özel araçları, toplu taşıma araçları ya da taksiler aracılığı ile oldukça rahat ve kolay bir şekilde ulaşım gerçekleştirebilir.

Dünyanın en yumuşak içimli sodası özelliği taşıyan Akkaya Travertenleri, aynı zamanda doğal maden suyu olarak oluşmuştur. Akkaya Travertenleri’nde bulunan ve tamamen doğal olarak oluşan havuzlarda aileniz ya da arkadaş gruplarınız ile birlikte suya girip serinleyebilir veya çeşmeden akan doğal maden suyunun tadına bakabilirsiniz.

Akkaya Travertenleri, yılın her günü sabah saat 09:00 ile akşam 20:00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.

Akkaya Travertenleri’ne girişler ise ücretli bir şekilde sağlanmaktadır. Travertenleri ziyaret etmek isteyen ziyaretçiler 5 TL karşılığında Akkaya Travertenleri’ne giriş yapabilir. Otomobil girişleri ise 15 TL karşılığında sağlanabilmektedir. Öte yandan havuzlara giriş için de ücret ödemek gerekmektedir. Havuz girişleri 15 TL’dir. 12 yaş ve altında olan çocuklar ise havuzlara ücretsiz giriş yapabilir.

Tarihi Bolu Hükümet Konağı

Bolu şehir merkezinin yaklaşık olarak 1 km uzağında yer alan Tarihi Bolu Hükümet Konağı, ulaşımı açısından oldukça rahat bir konumda bulunmaktadır. Tarihi Bolu Hükümet Konağı’na ulaşım gerçekleştirmek isteyen tarih meraklıları; özel araçları, belediye otobüsleri ya da taksiler aracılığı ile oldukça rahat bir şekilde ulaşımlarını gerçekleştirebilir. Aynı zamanda şehir merkezine yakın konumda bulunan ziyaretçiler kısa bir yürüyüşün ardından yaya olarak da Tarihi Bolu Hükümet Konağı’na ulaşım gerçekleştirebilir.

Tarihi Bolu Hükümet Konağı, Bolu şehrinin simgelerinden bir tanesidir. Tarihi 1811 yılına dayanan Tarihi Bolu Hükümet Konağı ilk yapıldığı tarihte üç katlı olarak yapılmıştı. Ancak birçok depremden ve yangın felaketinden sonra bir hayli zarar gören konak iki kata indirilmiş ve günümüzde Bolu Valiliği Binası olarak hizmet vermeye devam etmiştir.

Tarihi Bolu Hükümet Konağı, hafta içi her gün sabah saat 08:30 ile akşam üstü 17:30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Tarihi Bolu Hükümet Konağı’na giriş ise ücretsizdir.

Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi

Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi; Bolu şehir merkezinden yaklaşık olarak 1 km uzaklıkta, Tarihi Bolu Hükümet Konağı’nın karşısında yer almaktadır. Ulaşımı açısından oldukça kolay bir konumda yer alan Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi’ne özel araçlar, taksiler ya da toplu taşıma araçları aracılığı ile ulaşım gerçekleştirmek mümkündür. Öte yandan Bolu şehir merkezine yakın konumda bulunan ziyaretçiler kısa bir yürüyüşten sonra yaya olarak da Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi’ne ulaşım gerçekleştirebilir.

1915 yılında inşa edilen Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi, tek katlı dikdörtgen bir yapıdır. Günümüze kadar varlığını sürdüren yapı, günümüzde de aktif bir şekilde sanat merkezi olarak kullanılmaya devam etmektedir. Ahşap saçakları ve göz alıcı mimarisi ile dikkat çeken Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi’nde aynı zamanda çeşitli kurslar ve kültürel etkinlikler de düzenlenmektedir.

Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi’ni yılın her günü 09:00 ile 18:00 saatleri arasında ziyaret etme şansınız bulunmaktadır. Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi’ne giriş için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Bolu Müzesi

Bolu Müzesi, Bolu şehir merkezinden ortalama olarak 300 metre uzaklıkta bulunmaktadır. Ulaşımı açısından oldukça rahat bir konumda yer alan Bolu Müzesi’ne ulaşım, özel araçlar, toplu taşıma araçları ya da taksiler aracılığı ile gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda Bolu şehir merkezine yakın konumda bulunan tarih meraklıları Bolu Müzesi’ne yaya olarak da kısa bir süre içerisinde ulaşım gerçekleştirebilir.

Bolu şehrinde gerçekleştirilen kazı çalışmaları sonucunda ortaya çıkartılan arkeolojik eserlerin yanı sıra çeşitli etnografik eserlerin de yer aldığı Bolu Müzesi, Neolitik Dönem’den, Bizans Dönemi’nden ve Roma Dönemi’nden de önemli tarihi eserleri bünyesinde bulundurur. Bolu Müzesi’ni ziyaret eden tarih meraklıları, aileleri ya da arkadaş grupları ile birlikte müze içerisinde dolaşabilir, tarihi eserleri inceleyerek keyifli vakit geçirebilir.

Bolu Müzesi, yılın her günü saat 08:30 ile saat 17:30 arasında hizmete açıktır. Bolu Müzesi’ne giriş ücreti 10 TL’dir ve onun dışında herhangi bir giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Bolu'nun tarihi ve turistik duraklarını yerinde göreceğiniz ve konforlu bir tatil planı yapmak için Bolu Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Mudurnu Ahiler Müzesi

Bolu şehrinin Mudurnu ilçesinde yer alan Mudurnu Ahiler Müzesi, Bolu şehir merkezinden aşağı yukarı 55 km uzaklıkta yer almaktadır. Mudurnu Ahiler Müzesi’ni ziyaret etmek isteyen gezginler, özel araçları ya da şehirlerarası otobüsler aracılığı ile ulaşımlarını oldukça kolay ve rahat bir şekilde gerçekleştirebilir.

Anadolu’da yaklaşık yedi yüz yıllık bir geçmişe sahip olan ahilik geleneği, özellikle Mudurnu ilçesinde büyük bir önem arz etmektedir. Mudurnu Ahiler Müzesi, eski dönemlerin zanaatkarlarına ait pek çok ilgi çekici malzemeyi bünyesinde bulundurmaktadır. Mudurnu Ahiler Müzesi bünyesinde terzilere, bakırcılara ve demircilere ve geçmişte bulunan diğer zanaatlara ait birçok malzemeyi bulundurmaktadır. Bu sayede Mudurnu Ahiler Müzesi’ni ziyaret eden tarih meraklıları, geçmişteki meslek dalları konusunda bilgi sahibi olabilir, kullanılan materyalleri inceleyebilir.

Mudurnu Ahiler Müzesi, Pazar günleri hariç her gün sabah saat 10:00 ile akşamüstü 17:30 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Mudurnu Ahiler Müzesi’ne giriş ücretsizdir ve herhangi bir giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Yıldırım Bayezid Hamamı (Orta Hamam)

Ulaşımı açısından oldukça rahat bir konumda yer alan Yıldırım Bayezid Hamamı, Bolu şehir merkezinden aşağı yukarı 50 km uzaklıkta yer almaktadır. Yıldırım Bayezid Hamamı’nı ziyaret etmek isteyen gezginler özel araçları veya şehirlerarası otobüsler aracılığı ile ulaşımlarını kolayca gerçekleştirebilir.

Kendi içinde üçe bölünen Yıldırım Bayezid Hamamı, aileniz ya da arkadaş gruplarınız ile birlikte keyifli ve huzurlu bir gün geçirebileceğiniz, sessiz sakin bir yapıdır. Hamamı ziyaretiniz sırasında soğukluk ya da sıcaklık bölümlerinde dinlenebilir, çay ve yoğurtlu gözlemenin tadına bakabilirsiniz.

Yıldırım Bayezid Hamamı, randevulu olarak hizmet vermektedir.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.