Bolu’nun Mutlaka Denemeniz Gereken Ünlü Yemekleri ve Restoranları


Bolu’nun Mutlaka Denemeniz Gereken Ünlü Yemekleri ve Restoranları

Gezilecek yerleri açısından oldukça zengin olan Bolu şehri, her sene yerli ve yabancı on binlerce turistin uğrak noktası haline gelmiştir. Genel olarak doğal, tarihi ve diğer turistik alanlarda gezmeyi tercih eden ziyaretçilerin sayısı fazla olsa da şehir merkezinde gezerken karnı acıkan turistlerin tadına bakabileceği pek çok lezzet bulunmaktadır.

Bolu şehrinde gezintiye çıkan turistler, acıktıkları anda, şehir merkezinin hemen her noktasında yer alan restoranlarda çeşitli yiyecekler ile karınlarını doyurabilir. Bolu şehrinde yiyebileceğiniz yöresel yemekler arasında; Ovmaç Çorbası, Abant Kebabı, Mengen Pilavı, Kaldırık Dolması, Paşa Pilavı, Keş, Bolu Köftesi, Bakla Çullaması, Keşli Cevizli Erişte, Kedi Batmaz, Kabaklı Gözleme, Çantıklı Pide ve Bolubeyi Tatlısı yer almaktadır.

Ovmaç Çorbası

Ovmaç çorbası, genel olarak kış aylarında yapılan ve neredeyse her evde pişirilen, Bolu şehrine özgü lezzetlerden bir tanesidir.

Ovmaç çorbasının en büyük özelliği, diğer çorbaların aksine oldukça doyurucu olmasıdır. Nohut ve hamur parçalarının yanı sıra salça ve soğan eklenerek yapılan ovmaç çorbasının tadına merkezde bulunan pek çok restoranda bakabilirsiniz.

Abant Kebabı

Bolu şehrinin en popüler yöresel lezzetlerinden bir tanesi olan Abant kebabı, kızarmış ekmeğin üzerine kızarmış patlıcan, kaşar ve et eklenerek yapılmaktadır.

Et yemeği seven hemen herkesin beğeneceği lezzetlerden biri olan Abant kebabını, Bolu şehrinde yer alan hemen her et lokantasında yemek mümkündür.

Mengen Pilavı

Bolu mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden bir tanesi olan Mengen pilavı, şehirde bulunan lokantaların yanı sıra hemen her evde de pişmektedir.

Kavrulmuş mantar ve badem ile hazırlanan pilav, isteğe bağlı olarak yeşil fıstık ve domates eklenerek de yapılabiliyor. Başta kulağa garip gelse de mengen pilavı, tadına bakam hemen herkesin beğendiği lezzetlerden bir tanesidir.

Kaldırık Dolması

Bolu şehrinin vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan kaldırık dolmasını şehrin hemen her lokantasında tatmanız mümkündür. Aynı zamanda Bolu şehrinde bulunan hemen her evde yapılan lezzetlerden biri olan kaldırık dolması, hodan yaprağı olarak da bilinen kaldırıktan yapılmaktadır.

Kaldırık dolması genel olarak mısır unu ile yapılmaktadır. Yapraklar haşlandıktan sonra içerisine soğan, sarımsak ve mısır unu eklenmektedir. Son olarak da sarma şeklinde pişirilmektedir. Öte yandan kaldırık dolmasının üstüne sarımsaklı yoğurt döküp yeme gibi bir imkanınız da bulunmaktadır.

Paşa Pilavı

Bolu şehrinin yöresel lezzetlerinden bir tanesi olan paşa pilavı, bilinen normal pilavların aksine bulgur ya da pirinç ile yapılmamaktadır. Patates, haşlanmış yumurta ve soğan ile yapılan paşa pilavının üstüne, isteğe göre pulbiber, maydanoz ve zeytinyağı da eklenebilir.

Bolu şehrinin hemen her lokantasında paşa pilavının tadına bakmak mümkündür.

Keş

Bolu şehrinde keş olarak bilinen keş, aslında bir peynir çeşididir. Tuz ve yoğurt ile yapılan keş, genel olarak çökeleğe de oldukça benzetilmektedir. Kurutulmuş yoğurt olarak da bilinen keş peyniri, oldukça tuzlu ve serttir.

Çoğu yemeğin içinde kullanılan keş peynirini aynı zamanda tek başına da yemek mümkündür. Genel olarak Bolu şehrinde bulunan köylerde yapılan keş peynirini kahvaltılık ürünlerin satıldığı noktalarda bulmak mümkündür.

Köfteci Hasan’dan Bolu Köftesi

Bolu şehrinin en gözde ana yemekleri arasında yer alan Bolu köftesi, şehirde bulunan hemen restoranda ya da evde pişirilmektedir. Bolu köftesinin yapıldığı en popüler mekanların başında Köfteci Hasan gelmektedir. Köfteci Hasan, şehir merkezinin ortalama olarak 5 km uzağında yer almaktadır ve ulaşımı oldukça rahattır.

Özel kıyma ile yapılan köftelere maydanoz, çeşitli çeşniler ve soğan eklenerek yapılan Bolu köftesi, yanında çeşitli garnitürler ile servis edilmektedir. Tadına bakan hemen herkesin beğendiği Bolu köftesi, aynı zamanda Bolu’nun en sevilen yiyecekleri arasındadır.

Adres:Borazanlar, Borazanlar Mah Mehmet Akif Ersoy Bulvarı, Değerli Sk. 9/A, 14100 Bolu Merkez/Bolu

Bakla Çullaması

Bolu şehrinde pişen yemeklerin büyük bir çoğunluğu çeşitli sebzeler ile yapılmaktadır. Bu yemeklerden bir tanesi de bakla çullamasıdır.

Bolu sofralarının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan bakla çullaması, ayıklanmış bakla ve kuşbaşı et ile yapılmaktadır. Öte yandan bakla çullamasına soğan, tereyağı ve salça da eklenmektedir.

Keşli Cevizli Erişte

Bolu şehrinin meşhur yemekleri arasında yer alan keşli cevizli erişte, aynı zamanda Safranbolu’da da sık sık yapılmaktadır. Bolu şehrinde yapılan keşli cevizli erişte, çekilmiş ceviz ve keşin erişteler üzerine eklenmesi ile yapılmaktadır. Başta tereyağı ile kavrulan lezzetlere isteğe göre yoğurt da konulabiliyor.

Kedi Batmaz

Bolu şehrinin en sevilen lezzetleri arasında yer alan kedi batmaz yemeği, mısır unu ile yapılmaktadır. Hamur haline getirildikten sonra üzerine tereyağında pişmiş kaz ciğeri ya da keş peyniri dökülerek servis edilmektedir. Kedi batmaz yemeğini, Bolu şehrinin hemen her lokantasında tadabilirsiniz.

Kabaklı Gözleme

Bolu şehrinde en çok tercih edilen hamur işi lezzetlerden biri olan kabaklı gözleme, şehir sakinlerinin en çok tercih ettiği lezzetlerden bir tanesidir. Kabaklı gözleme, soğan ile kavrulan kabakların, el ile açılan hamurların içine eklenmesi ile yapılmaktadır. Kabaklı gözlemenin lezzetli olmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi; sacın üzerinde pişiyor olmasıdır.

Patatesli Köy Ekmeği

Patatesli köy ekmeği, Bolu’nun en popüler yiyeceklerinden bir tanesidir. Odun fırınında pişirilen patatesli köy ekmeği, ekşi mayalı tadı ile oldukça ilgi görmektedir.

Patatesli köy ekmeğinin tadına bakmak isteyen ziyaretçiler, sabahın erken saatlerinde, Bolu’da yer alan hemen her fırından bu lezzeti satın alabilir.

Çantıklı Pide

Bolu şehrinde, özellikle Ramazan aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan çantıklı pide, eller ile açılan bol mayalı hamurlar ile yapılmaktadır. Hamurun üstüne kıyma, soğan ve domates gibi lezzetlerin de eklenmesi ile özel fırında pişirilen pide, Bolu şehrinin hemen her lokantasında servis edilmektedir.

Tataraş Ev Yemekleri’nden Çiğ Börek

Bolu şehrinde oldukça sık yapılan lezzetlerden biri olan çiğ börek, börek seven hemen herkesin beğenebileceği lezzetlerin başında gelmektedir.

Elde açılan hamurların içine karabiber, soğan ve kıyma eklenerek yapılan bu börek, genel olarak çayla beraber tüketilmektedir. Çiğ böreğin sıklıkla tercih edildiği ve özenle hazırlandığı noktaların başında Tataraş Ev Yemekleri gelmektedir.

Adres:Tabaklar, 6B / B Parlak Apartmanı, Kutucular Sk., 14100 Bolu Merkez

Kaşık Atması

Kaşık atması, Bolu şehrinde oldukça sık tüketilen ve oldukça doyurucu olan lezzetlerden bir tanesidir.

Adının hakkını veren yemek, hamurların tencerede bulunan kaynar suya atılmasıyla yapılmaktadır. Ardından da Bolu keşi ve tereyağı ile karıştırılan hamurlar, sunuma hazır hale gelmektedir.

Bolubeyi Tatlısı

Bolu şehrinin en gözde tatlılarından bir tanesi olan Bolubeyi tatlısı, genel olarak profiterole benzetilmektedir. Margarin ve un ile yapılan hamurların arasına, piştikten sonra krema eklenerek yapılan tatlı, üzerine çikolata dökülerek servis edilmektedir. Bolubeyi tatlısını, Bolu şehrinde yer alan hemen her pastaneden satın alarak tadabilirsiniz.

Bolu'nun kendine has lezzetlerini yerinde denemek için Bolu Otelleri sayfamızdaki otellere göz atarak güzel bir tatil planı oluşturabilirsiniz.