Bolu’nun Mutlaka Görmeniz Gereken Tarihi Yerleri


Bolu’nun Mutlaka Görmeniz Gereken Tarihi Yerleri

Bolu şehri, Karadeniz Bölgesi’nin en önemli turizm noktalarından bir tanesidir. Her sene yerli ve yabancı on binlerce turistin uğrak noktası haline Bolu’da, görülmesi gereken pek çok doğal, tarihi ve turistik mekan yer almaktadır.

Özellikler tarihi ve turistik mekanları açısından oldukça zengin olan Bolu’da, görülmesi gereken pek çok tarihi yapı ve mekan yer almaktadır. Bolu’nun görülmesi gereken tarihi ve turistik mekanları arasında ise; Seben Kaya Evleri, Yukarı Taşhan, Gülezler Konağı, Göynük Zafer Kulesi, Tarihi Mudurnu Evleri, Göynük Evleri, Tarihi Bolu Hükümet Konağı, Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi, Bolu Müzesi, Mudurnu Ahiler Müzesi, Yıldırım Bayezid Cami, Gazi Süleyman Paşa Cami, Yıldırım Bayezid Hamamı (Orta Hamam) ve Akşemseddin Türbesi yer almaktadır.

Seben Kaya Evleri

Bolu şehir merkezinden ortalama olarak 50 km uzaklıkta yer alan Seben Kaya Evleri, ulaşımı açısından oldukça rahat bir konumda yer almaktadır. Ziyaretçiler, Seben Kaya Evleri’ne özel araçları ya da otobüsler aracılığı ile oldukça rahat ve kolay bir şekilde ulaşım gerçekleştirebilir.

Seben Kaya Evleri, içeriden geçişli şekilde tasarlanmıştır ve günümüz apartmanlarını anımsatmaktadır. Seben Kaya Evleri’nin M.Ö. 300’lü yıllarda erken Hristiyanlık döneminde yapıldığı düşünülmektedir. Orta Bizans dönemine kadar aktif bir şekilde kullanılan Seben Kaya Evleri, günümüze kadar geçmişten kalan izlerini taşımaktadır. Seben Kaya Evleri’nde aileniz ya da arkadaş gruplarınız ile birlikte keyifli bir tarih turu gerçekleştirebilir, diler iseniz evlere yakın konumda bulunan ahşap bungalov evlerde konaklayabilirsiniz.

Seben Kaya Evleri, yılın her günü ve günün her saati ziyarete açıktır. Seben Kaya Evleri’ni ziyaret etmek için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Birbirinden konforlu ve kaliteli konaklama seçenekleri sunan Bolu'da tatilinizi planlamak için Bolu Otelleri sayfamızdaki otellere göz atabilirsiniz.

Yukarı Taşhan

Yukarı Taşhan, Bolu şehir merkezinde yer aldığından dolayı ulaşımı açısından oldukça rahattır. Ziyaretçiler, varsa, özel araçları ile ulaşım gerçekleştirebileceği gibi öte yandan taksiler ya da belediye otobüsleri aracılığı ile de ulaşım gerçekleştirebilir. Şehir merkezinde yakın konumda bulunan ziyaretçiler, aynı zamanda kısa bir yürüyüşün ardından yaya olarak da ulaşımlarını gerçekleştirebilir.

Yukarı Taşhan, 1804 yılında Serbevvab Hacı Abdullah Ağa’nın isteği üzerine inşa edilmiştir. Yukarı Taşhan’ın toplamda 30 odası bulunmaktadır ve Büyük Cami’nin yanı başında yer almaktadır. Kesme taş ve molozlardan inşa edilen Yukarı Taşhan’da dikkatleri ilk çeken şeyler ise kemerler ve eyvanlı avlu oluyor. Yukarı Taşhan, yapıldığı tarihten günümüze kadar aktif şekilde kullanılmaya devam edilmektedir. Ziyaretçiler aynı zamanda Yukarı Taşhan sınırları içerisinde yer alan çay bahçesinde aileleri ya da arkadaş grupları ile birlikte hoş sohbetler edebilir, sıcak meşrubatlar içebilir.

Yukarı Taşhan, yılın her günü ve günün her saati ziyarete açıktır. Ziyaretçiler, Yukarı Taşhan’a giriş yaparken herhangi bir giriş ücreti ödemek zorunda değildir.

Gülezler Konağı

Bolu şehir merkezinde yer akan Karaçayır Mahallesi’nde bulunan Gülezler Konağı’na ulaşım, bulunduğu konum sebebi ile oldukça rahat ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Ziyaretçiler Gülezler Konağı’na özel araçları, taksiler ya da toplu taşıma araçları aracılığı ile oldukça kolay bir şekilde ulaşım gerçekleştirebilir. Öte yandan şehir merkezine yakın konumda bulunan ziyaretçiler, kısa bir yürüyüşün ardından yaya olarak da Gülezler Konağı’na ulaşım gerçekleştirebilir.

Gülezler Konağı, Milli Mücadele Dönemi’nde inşa edilmiştir. Bolu şehrinin en büyük konağı olma özelliğine sahip Gülezler Konağı içerisinde çeşitli sanatsal ve kültürel faaliyetleri inceleyebilir, aileniz ya da arkadaş gruplarınız ile birlikte konak içerisinde gezerek keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Gülezler Konağı, haftanın her günü ziyarete açıktır. Gülezler Konağı her sabah saat 08:00 ile akşam üstü 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Gülezler Konağı’na giriş yapabilmek için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Göynük Zafer Kulesi

Bolu şehir merkezinden ortalama olarak 95 km uzaklıkta yer alan Göynük Zafer Kulesi’ne ulaşım, özel araçlar ya da otobüsler aracılığı ile rahatça gerçekleştirilebilir. Ancak kuleye araç girişinin yasak olmasından dolayı yaklaşık 5 dakikalık bir yürüyüş ile Göynük Zafer Kulesi’ne ulaşmak mümkündür.

Göynük Zafer Kulesi, Milli Mücadele Dönemi’nde, Sakarya Meydan Muharebesi sırasında vefat eden şehitlerin anısına yapılmış tarihi bir yapıdır. Göynük Zafer Kulesi, toplam üç kattan oluşmaktadır ve üst odaları giderek daralmaktadır. Ziyaretçiler, Bolu’nun en fotojenik yerleri arasında yer alan Göynük Zafer Kulesi’nde, aileleri ya da arkadaş grupları ile birlikte kulenin tarihi yapısını inceleyebilir, kaliteli ve hoş fotoğraflar çekilebilirler.

Göynük Zafer Kulesi, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilir. Göynük Zafer Kulesi’ne giriş yapmak için ise herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması da bulunmamaktadır.

Tarihi Mudurnu Evleri

Bolu şehir merkezine ortalama olarak 50 km uzaklıkta yer alan Mudurnu ilçesi, bünyesinde pek çok tarihi konak bulundurmaktadır. İlçede bulunan toplamda 165 ev, tarihi konak arasında yer almaktadır. Ulaşımı açısından oldukça rahat bir konumda yer alan Mudurnu ilçesine özel araçlar ya da şehirlerarası otobüsler aracılığı ile ulaşım gerçekleştirebilir, Tarihi Mudurnu Evleri’ni gezebilirsiniz.

Tarihi Mudurnu Evleri’ni ziyaret eden gezginler, burada yer alan çeşitli cami, çeşme ve hamamları da ziyaret edebilir. Mimarisi açısından göze oldukça hoş gelen yapıların yer aldığı Mudurnu ilçesi, içerisinde bulundurduğu yapılar sayesinde Unesco Dünya Mirası Listesi’nde de yer almaktadır. Ziyaretçiler burada tarihi yapıları gezebilir, hoş fotoğraflar çekilebilir ve aileleri ya da arkadaş grupları ile birlikte Mudurnu’nun nostaljik sokaklarında gezinebilir. Öte yandan ziyaretçiler, Mudurnu’ya yakın bir konumda yer alan Tarihi Babas Kaplıcası’nı da ziyaret edebilir, başta romatizma olmak üzere pek çok hastalık için şifa bulabilir.

Tarihi Mudurnu Evleri’ni gezip görmek isteyen ziyaretçiler, yılın her günü ve günün her saati, tamamen ücretsiz bir şekilde Mudurnu ilçesinde yer alan yapıları gezip görebilir.

Göynük Evleri

Bolu şehrinin önemli turistik noktalarından biri olan Göynük, her sene yerli ve yabancı binlerce turistin ilgisini çekmektedir. Bolu şehir merkezinden yaklaşık olarak 95 km uzaklıkta yer alan Göynük’e ulaşım, özel araçlar ya da şehirlerarası otobüsler aracılığı ile oldukça kolay ve rahat bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Mudurnu ilçesinde olduğu gibi Göynük’te de oldukça hoş ve tarihi yapılar yer almaktadır. Kentsel sit alanı olarak ilan edilen ve koruma altına alınan evlerin en önemli özelliği, “hayat” ismi verilen ve ev halkının sosyalleşmesinde önemli rol oynayan avlulara sahip olmalarıdır. Öte yandan ahşap ve beton birleşiminden oluşan evler, bünyelerinden bulundurdukları çatı motifleri sayesinde de mimari açıdan birer inceleme noktası haline gelmiştir.

Göynük Evleri, yılın her günün ve günün her saati tamamen ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebilir.

Tarihi Bolu Hükümet Konağı

Bolu şehir merkezinden ortalama olarak 1 km uzaklıkta yer alan Tarihi Bolu Hükümet Konağı, ulaşımı açısından oldukça rahat bir konumda yer almaktadır. Ziyaretçiler, Tarihi Bolu Hükümet Konağı’na özel araçları, toplu taşıma araçları ya da taksiler aracılığı ile oldukça rahat bir şekilde ulaşım gerçekleştirebilir. Öte yandan şehir merkezine yakın konumda bulunan ziyaretçiler, Tarihi Bolu Hükümet Konağı’na kısa bir yürüyüşün ardından yaya olarak da ulaşımlarını gerçekleştirebilir.

Bolu şehrinin simgelerinden bir tanesi haline gelen Tarihi Bolu Hükümet Konağı, 1811 yılında inşa edilmiştir. Tarih boyunca pek çok doğal afet ve yangın nedeni ile zarar gören Tarihi Bolu Hükümet Konağı, önceden üç kata sahipken daha sonra iki kata indirilmiş ve günümüze kadar hizmet vermeye devam etmiştir. Tarihi Bolu Hükümet Konağı, günümüzde Bolu Valiliği binası olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Tarihi Bolu Hükümet Konağı, hafta içi her gün sabah saat 08:30 ile akşam üstü 17:30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Tarihi Bolu Hükümet Konağı’na giriş ücretsiz bir şekilde sağlanabilmektedir.

Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi

Bolu şehir merkezinden ortalama olarak 1 km uzaklıkta yer alan Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi, ulaşımı açısından oldukça rahat bir konumda yer almaktadır. Ziyaretçiler, özel araçları, taksiler ya da toplu taşıma araçları aracılığı ile Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi’ne oldukça rahat ve kolay bir şekilde ulaşım gerçekleştirebilir. Öte yandan şehir merkezine yakın konumda bulunan ziyaretçiler, kısa bir yürüyüşün ardından yaya olarak da Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi’ne ulaşımlarını tamamlayabilir.

Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi, 1915 yılında inşa edilmiş, günümüze kadar varlığını sürdürmüş ve sanat merkezi olarak aktif bir şekilde kullanılmaya devam edilmiştir. Tek katlı bir yapı olan Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi, ahşap saçakları ve muhteşem mimarisi ile oldukça dikkat çeken yapılar arasında yer almaktadır. Aynı zamanda sanat merkezinde kurslar ve kültürel etkinlikler de düzenlenmektedir.

Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi, yılın her günü sabah saat 09:00 ile akşam saat 18:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi’ne giriş yapabilmek için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Bolu Müzesi

Bolu şehir merkezinin aşağı yukarı 300 m uzağında yer alan Bolu Müzesi, ulaşımı açısından oldukça rahat bir konumda yer almaktadır. Ziyaretçiler, Bolu Müzesi’ne özel araçları, taksiler ya da toplu taşıma araçları aracılığı ile kolayca ulaşım gerçekleştirebilir. Öte yandan şehir merkezine yakın konumda bulunan ziyaretçiler, kısa bir yürüyüşün ardından yaya olarak da Bolu Müzesi’ne ulaşım gerçekleştirebilir.

Bolu Müzesi, Bolu il sınırları içerisinde yapılan arkeolojik kazılar sonucu bulunan eserlerin toplandığı, aynı zamanda etnografik eserlerin de içerisinde yer aldığı tarihi yapılardan bir tanesidir. Bolu Müzesi’ni ziyaret eden tarih meraklıları, Bolu tarihinin yanı sıra Neolitik Dönem, Roma Dönemi ve Bizans Dönemi zamanlarından kalma önemli tarihi yapı ve eserleri inceleyebilir.

Bolu Müzesi, haftanın her günü sabah saat 08:30 ile akşam saat 17:30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Bolu Müzesi’ne giriş ücreti 10 TL’dir. Onun dışından herhangi bir giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Mudurnu Ahiler Müzesi

Bolu şehir merkezinin aşağı yukarı 55 km uzaklığında yer alan Mudurnu Ahiler Müzesi, ulaşımı açısından oldukça rahat bir konumda yer almaktadır. Ziyaretçiler, Mudurnu ilçe sınırları içerisinde yer alan Mudurnu Ahiler Müzesi’ne özel araçları ya da şehirlerarası otobüsler aracılığı ile oldukça rahat ve kolay bir şekilde ulaşım gerçekleştirebilir.

Ahilik geleneği, Anadolu’da 700 yıllık bir geçmişe sahiptir ve aynı zamanda Mudurnu ilçesinde büyük bir önem arz etmektedir. Mudurnu Ahiler Müzesi içerisinde eski dönem zanaatkarlarına ait oldukça ilgi çekici malzemeler yer almaktadır. Ziyaretçiler Mudurnu Ahiler Müzesi içerisinde bakırcılara, demircilere, terzilere ve diğer geçmiş dönem zanaatlarına ait pek çok türden malzemeyi inceleyebilir.

Mudurnu Ahiler Müzesi, Pazar günleri hariç her sabah saat 10:00 ile akşamüstü 17:30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Mudurnu Ahiler Müzesi’ne giriş tamamen ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Yıldırım Bayezid Cami

Yıldırım Bayezid Cami, Bolu şehir merkezinden yaklaşık olarak 50 km uzaklıkta yer almaktadır. Yıldırım Bayezid Cami’ye ulaşım, özel araçlar ya da şehirlerarası otobüsler aracılığı ile oldukça rahat ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Yıldırım Bayezid Cami, adından da anlaşılacağı gibi Yıldırım Bayezid’in isteği üzerine inşa edilmiştir. İlk başlarda medrese ve kütüphane şeklinde yapılan külliye, günümüze kadar ne yazık ki sadece cami olarak gelebilmiştir. Yıldırım Bayezid Cami aynı zamanda “akıllı cami” olarak da bilinmektedir. Bunun sebebi ise deprem sonrasında mihrap kısmında bulunan denge sütunlarının camide herhangi bir kayma ya da sorun olup olmadığını anlama konusunda yardımcı olmasıdır. Öte yandan Yıldırım Bayezid Cami, içinde yer alan motifler ve nakış işi süslemeler ile de ilgi çekmektedir.

Yıldırım Bayezid Cami, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilir. Yıldırım Bayezid Cami’ye giriş yapabilmek için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Gazi Süleyman Paşa Cami

Bolu şehrinin Göynük ilçesinde yer alan Gazi Süleyman Paşa Cami, Bolu şehir merkezinden ortalama olarak 100 km uzaklıkta yer almaktadır. Gazi Süleyman Paşa Cami’ye ulaşım gerçekleştirmek isteyen ziyaretçiler, özel araçları ya da şehirlerarası otobüsler aracılığı ile oldukça rahat ve kolay bir şekilde ulaşım gerçekleştirebilir.

Gazi Süleyman Paşa Cami oldukça köklü bir geçmişe sahiptir. 1335 yılında inşa edilen cami, 1875 yılında yaşanan sel felaketinde yıkılmıştır ve ardından II. Abdülhamit tarafından yeniden inşa edilmiştir. Osmanlı mimarisinin izlerini hala net olarak taşıyan Gazi Süleyman Paşa Cami, ilk inşa edildiği dönemde ahşap olsa da zamanla betonlaşmıştır. Gazi Süleyman Paşa Cami’de günümüzde bile ibadet gerçekleştirmek mümkündür.

Gazi Süleyman Paşa Cami, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilir. Gazi Süleyman Paşa Cami’ye giriş için herhangi bir giriş ücreti ya da kısıtlama bulunmamaktadır.

Yıldırım Bayezid Hamamı (Orta Hamam)

Bolu şehir merkezine yaklaşık olarak 50 km uzaklıkta yer alan Yıldırım Bayezid Hamamı, ulaşımı açısından oldukça rahat bir konumda yer almaktadır. Yıldırım Bayezid Hamamı’na ulaşım gerçekleştirmek isteyen ziyaretçiler, özel araçları ya da toplu taşıma araçları aracılığı ile ulaşımlarını oldukça rahat ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilir.

Yıldırım Bayezid Hamamı, kendi içinde bölümlere ayrılmaktadır. Yuvarlak kemerli ve ihtişamlı bir kapıya sahip olan Yıldırım Bayezid Hamamı’nda, aileniz ya da arkadaş gruplarınız ile birlikte keyifli vakit geçirebilir, sıcaklık ya da soğukluk bölümlerinde hamamın tadını çıkarabilirsiniz. Öte yandan Yıldırım Bayezid Hamamı içerisinde yoğurtlu gözleme ve çay keyfi de yapma imkanınız bulunmaktadır.

Yıldırım Bayezid Hamamı, randevulu olarak hizmet vermektedir.

Akşemseddin Türbesi

Akşemseddin Türbesi, Bolu şehir merkezinden ortalama olarak 100 km uzaklıkta yer almaktadır. Akşemseddin Türbesi’ne ulaşım gerçekleştirmek isteyen gezginler, özel araçları ya da şehirlerarası otobüsler aracılığı ile oldukça rahat ve kolay bir şekilde ulaşım gerçekleştirebilir.

Akşemseddin Türbesi, Fatih Sultan Mehmet’in hocası olarak da bilinen ve İstanbul’un fethi sırasında önemli bir rol üstlenen Akşemsettin adına yapılan Akşemseddin Türbesi, aynı zamanda oldukça hoş bir ahşap işçiliği ile de dikkat çekmektedir.

Akşemseddin Türbesi, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilir. Akşemseddin Türbesi’ne giriş yapmak için herhangi bir giriş ücreti ya da kısıtlaması bulunmamaktadır.

Bolu'nun tarihi ve turistik duraklarını yerinde göreceğiniz ve konforlu bir tatil planı yapmak için Bolu Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.