Bornova’da Görmeniz Gereken Doğal Güzellikler


Bornova’da Görmeniz Gereken Doğal Güzellikler

İzmir’in tarihi ve turistik bir gezi destinasyonu olan Bornova, doğal güzellikler denince sahip olduğu Homeros Vadisi ile öne çıkmaktadır. Antik Çağ’da yaşamış İyonyalı bir felsefeci ve ozan olan Homeros’un adını taşıyan bu vadinin, ünlü ozanın doğduğu yer olduğu iddia edilmektedir.

Bornova’nın kalabalık caddelerinden uzaklaşıp doğa ile baş başa keyifli yürüyüşler, piknik, kahvaltı ve mangal yapabileceğiniz Homeros Vadisi’nin dışında, Bornova’da keşfedebileceğiniz doğal güzellikler arasında; yöresel ürünleri, bol oksijeni, muhteşem doğa manzaraları ve organik ürünlerle servis edilen lezzetli köy kahvaltıları ile öne çıkan Çiçekli ve Yakaköy köyleri, balık tutmak ve doğa ile baş başa olmak için tercih edebileceğiniz İkiz Göller de yer almaktadır.Birbirinden konforlu ve kaliteli konaklama seçenekleri sunan Bornova’da tatilinizi planlamak için İzmir Bornova Otelleri sayfamızdaki otellere göz atabilirsiniz.

Homeros Vadisi

Bornova’da Çamiçi mevkiinde bulunan Homeros Vadisi, ilçe merkezine ortalama 8-10 km uzaklıkta yer almaktadır. Özel araba ile ulaşım ortalama 15 dakika sürmektedir. Toplu taşıma araçları ile gitmek için 365, 168 ve 585 no’lu Eshot hatları tercih edilebilir.

Ege’de Homeros’un yaşadığı yer olduğu iddia edilen Homeros Vadisi, doğa yürüyüşleri için harika bir deneyim sunmaktadır. Bornova’nın dışa doğru uzanan tepelerinde yer alan vadiye doğru giderken, İzmir şehrinin muhteşem manzaralarını sunan virajlı yollardan da geçilmektedir. Yol boyunca, arabayı bir kenara çekerek nefes kesici manzaraların fotoğrafları da çekilebilir.

Homeros Vadisi; şelaleli küçük bir rezervuardan, büyük bir piknik alanından ve bazı kısa yürüyüş yollarından oluşmaktadır. Burası; yemek yemek, dinlenmek ve hatta mangal yapmak için de idealdir. Piknik yaptıktan sonra, yokuş yukarı tırmanan yolu takip ederek tepeye ulaşabilir, küçük bir köyden geçtikten sonra tekrar Homeros Vadisi’ne inebilirsiniz.

Tepeler ve vadi arasında doğa içinde bir yürüyüşün ardından Kuzuoğlu Restaurant’ta bir mola verebilirsiniz.

Homeros Vadisi, her mevsim ziyarete açıktır. Girişte herhangi bir kısıtlama ya da bilet bulunmamaktadır.

Çiçekli Köy

Bornova ilçe merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan küçük bir köy olan Çiçekli Köy’e, özel araba ile ulaşım ortalama 12-15 dakika sürmektedir. Toplu taşıma ile ulaşım için; İzmir metrosu ile Evka-3 durağında indikten sonra Çiçekli Köy minibüslerine aktarma yapılması gerekmektedir. Karşıyaka - Bornova dolmuşları ile gelinecekse, Manisa Kavşağı’nda inilerek Çiçekli Köy minibüslerine aktarma yapılabilir.

Yemyeşil ağaçlarla dolu doğası, bol oksijenli tertemiz havası, etrafı süsleyen renkli çiçekleri, organik ürünlerden oluşan lezzetli köy kahvaltıları, doğa ile başbaşa olabileceğiniz piknik alanları ve yöresel ürünleri ve çok daha fazlası ile şehrin kalabalığından uzakta, doğal bir ortamda keyifli vakit geçirmek için idealdir.

19. yüzyılda Boşnak aileler tarafından kurulan Çiçekli Köy, doğal güzellikleri ve kahvaltı mekanları ile giderek daha çok ziyaretçi çekmektedir. Çiçekli Köy’e gidildiğinde; tarihi bir taş köprü olan Fatih Sultan Köprüsü de mutlaka görülmelidir.

Yakaköy

Bornova’ya bağlı bir diğer köy olan Yakaköy; ilçe merkezine ortalama 15-20 km uzaklıktadır. Özel araba ile ulaşım ortalama 18-25 dakika sürmektedir. Toplu taşıma ile gitmek için, metro ile Evka-3 durağında indikten sonra Yakaköy minibüslerine aktarma yapılabilir. İzmir’den geliyorsanız, Bornova otobüsleri ile ilçe merkezinde indikten sonra, Çiçekli Köy minibüslerine aktarma yapılması gerekmektedir. Yakaköy, Çiçekli Köy’e ise ortalama 3-4 km uzaklıktadır.

Doğal güzellikleri ve bol oksijenli havası ile giderek daha fazla ziyaretçi ağırlayan Yakaköy; cevizi, bademi, zeytini ve kirazı ile ünlüdür. Şehrin kalabalığından uzaklaşıp doğa ile baş başa vakit geçirmek için ziyaret edebileceğiniz Yakaköy, İzmirliler tarafından özellikle güzel havalarda, hafta sonları keyifli bir köy kahvaltısı deneyimi için tercih edilmektedir.

Yakaköy, yılın her mevsimi ziyaret edilebilir. Ancak, ilkbahar ve yaz ayları ziyaret için daha uygundur.

İkiz Göller

Bornova’da Kayadibi mevkiinde bulunan İkiz Göller, ilçe merkezine ortalama 12-15 km uzaklıktadır. Özel araba ile yolculuk ortalama 20-25 dakika sürmektedir. Buraya, toplu taşıma ile ulaşım seçeneği bulunmamaktadır.

Homeros Vadisi’ne 10 dakika sürüş mesafesinde bulunan İkiz Göller, balık tutmak ve doğa ile baş başa olmak için muhteşem bir atmosfer sunmaktadır. İzmir’in adeta gizli bir cenneti olan İkiz Göller, özellikle hafta sonları kalabalık olabildiğinden, daha sakin bir ortam için hafta içi gidilmesi önerilmektedir. Sazan ve yayın balıkları tutabileceğiniz İkiz Göller; orman içinde doğal olarak oluşan bir göldür. Burası, doğal bir ortamda, kuş ve kurbağa sesleri arasında huzurun ve sakinliğin tadını çıkarabileceğiniz, muhteşem tabiat manzaralarına tanıklık edebileceğiniz, birbirine bağlanan iki göldür.

İkiz Göller, bahar ve yaz aylarında ziyarete uygundur. Daha sakin bir günde gitmek için, hafta içi günler tercih edilebilir.

İzmir’in en güzel ve en popüler köşelerinden Bornova’nın doğa harikası güzelliklerini yerinde görmek için Bornova Otelleri sayfamızı inceleyerek, bir birbirinden farklı hizmet seçenekleri sunan oteller arasından seçiminizi yaparak harika bir tatil planı oluşturabilirsiniz.