Bornova Nerededir ve Nasıl Gidilir?


Bornova Nerededir ve Nasıl Gidilir?

İzmir’in turistik bölgelerinden biri olan ve Manisa il sınırında bulunan Bornova; güneyinde bulunan Karşıyaka, Konak ve Bayraklı’yla birlikte kuzeyinde bulunan Kemalpaşa ve Buca ilçeleriyle komşudur. Sahil şeridi bulunmamakla birlikte, şehir merkezine oldukça yakın bir konumda bulunması ile İzmir’in sık ziyaret edilen bölgelerinden biri olan Bornova’ya ulaşım oldukça kolaydır.

Manisa’ya sınırı olan ve Aydın, Uşak ve Denizli illerinden karayolu ile ulaşımın rahat olduğu Bornova ilçesine Aydın - İzmir ve İstanbul - İzmir karayolları üzerinden ulaşım sağlanabilmektedir. İstanbul ile İzmir arası ulaşımı kolaylaştıran 0-5 Otoyolu üzerinden kolayca gidilmektedir.

Bornova’ya havayolu ile ulaşım Gaziemir ilçesinde bulunan Adnan Menderes Havalimanı ile sağlanmaktadır. Buradan, Bornova’ya ulaşım ise havalimanının önünden kalkan Havaş seferleri ve Havalimanı ile Bornova Metro arası sefer düzenleyen Eshot hatları ile sağlanmaktadır.
Bornova’ya otobüs yolculuğu ile gitmek isteyen ziyaretçilerin ise Bornova Otobüs Terminali’ni kullanmaları gerekmektedir. Otogardan Bornova ilçe merkezine özel araba ve taksi ile ulaşım ortalama 10 dakika sürmektedir.

Bornova’ya Nasıl Gidilir?

İzmir şehri kara, hava ve demiryolu ile ulaşım seçeneklerine sahip olması ile Türkiye’de en geniş ulaşım ağlarını sunan şehirlerden biridir. Bornova’ya gitmek isteyen ziyaretçiler de bu ulaşım seçeneklerinden faydalanabilmektedir.

Bornova’ya Havayolu ile Ulaşım

Bornova’ya havayoluyla gitmek isteyen yolcuların Adnan Menderes Havalimanı’nı kullanmaları gerekmektedir. Gaziemir ilçesinde bulunan havaalanının önünden kalkan Havaş seferleri, ziyaretçileri Bornova ilçe merkezine ulaştırmaktadır. Bu hat, havalimanının önünden kalkmaktadır ve yolculuk ortalama 20-30 dakika sürmektedir. Bilet fiyatı 15 TL’dir.

Havalimanından Bornova’ya toplu taşıma ile gitmek için 200, 202 ve 204 no’lu otobüs hatları da kullanılabilir.

Seyahat rotanızı oluşturduktan sonra konaklama yapacağınız oteli belirlemek için birbirinden farklı hizmet seçeneklerine sahip Bornova Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Bornova’ya Otobüs ile Ulaşım

İzmir, Türkiye’nin en gelişmiş şehirlerinden biri olduğundan, şehir merkezine Türkiye’nin hemen her yerinden otobüs ile doğrudan ulaşım seçeneği bulunmaktadır. İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali, Bornova ilçesinde bulunduğundan İzmir’e yapılacak otobüs yolculuğu ile Bornova’ya doğrudan ulaşmak mümkündür.

İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali, ilçe merkezine yaklaşık 5 km uzaklıktadır ve taksi ile yolculuk ortalama 8-10 dakika sürmektedir.

Bornova’ya Tren ile Ulaşım

İzmir iline şehirlerarası tren yolculuğu ile ulaşım mümkündür. İzmir Mavi Tren kullanılarak; Ankara, Eskişehir, Kütahya, Balıkesir illerinden İzmir’e ulaşım sağlanabilmektedir.

Basmane, Çiğli ve Menemen duraklarında indikten sonra Bornova’ya aktarma yapılabilir. Bornova’ya en yakın durak ise Basmane durağıdır. Basmane ile Bornova arası ortalama 9 km’dir ve iki mesafe arası yolculuk yaklaşık 15 dakika sürmektedir.

İzmir Mavi Tren ile; Ankara ile İzmir arası 15 saat, Eskişehir ile İzmir arası 12 saat, Kütahya ile İzmir arası 14 saat, Balıkesir - İzmir arası 13 saat sürmektedir.

Bornova’ya Özel Araç ile Ulaşım

Bornova’ya ulaşım İzmir - İstanbul, İzmir - Ankara ve İzmir - Aydın otoyolları ile sağlanmaktadır. Bornova’ya gitmek isteyen ziyaretçiler, nereden geldiklerine bağlı olarak bu otoyollardan birini kullanabilir.

İstanbul ve çevresinden gelen yolcuların İzmir - İstanbul Otoyolu’nu kullanmaları gerekmektedir. Bu yol sayesinde İstanbul ile İzmir arası ortalama 3-4 saat sürmektedir. Ankara ve çevresinden gelen yolcuların İzmir - Ankara Otoyolu’nu kullanmaları gerekmektedir. Bu yol ile ulaşım ortalama 4.5 - 5 saat sürmektedir. Aydın ve Kuşadası bölgelerden gelen yolcuların İzmir - Aydın Otoyolu’nu kullanmaları gerekmektedir. Bu yol ile Aydın - İzmir arası yolculuk ortalama 60-90 dakika sürmektedir.

İzmir’in Bergama ve Dikili bölgelerinden gelinecekse, O-30 ve E87 otoyolları ve Tire, Torbalı gibi bölgelerden gelinecekse de E87 ya da E96 otoyolları kullanılmalıdır.

İstanbul’dan Bornova’ya Ulaşım

İstanbul’dan Bornova’ya havayolu ile ulaşım Adnan Menderes Havaalanı ile sağlanmaktadır. Bu şekilde yolculuk ortalama 50-60 dakika sürmektedir.

Özel araba ile İstanbul’dan Bornova’ya gitmek için; İstanbul - İzmir Otoyolu kullanılabilir. 0-5 Otoyolu üzerinden yapılacak yolculuk ortalama 4-4.5 saat sürmektedir.

Ankara’dan Bornova’ya Ulaşım

Ankara’dan Bornova’ya havayolu ile ulaşım Adnan Menderes Havaalanı ile sağlanmaktadır. Bu şekilde yolculuk ortalama 1 saat sürmektedir.

İzmir’den Bornova’ya Ulaşım

Bornova ilçesi; İzmir şehir merkezi olarak kabul edilen Konak ilçesine yaklaşık 12-13 km uzaklıkta bulunduğundan, oldukça merkezi bir konumda yer alır.

Bornova’ya gitmek için; İzmir Metrosu ve Eshot hatları kullanılabilir. Bornova Meydanı’na otobüs ile gitmek için 63 no’lu Eshot hattı kullanılabilir. Metro ile gitmek için, İzmir Metrosu ile Bornova durağında inmeniz gerekmektedir.

Bornova için planladığınız seyahatinizde hangi ulaşım seçeneğini kullanacağınız veya güzergahınızı belirledikten sonra uygun fiyatlarla konforlu bir konaklama deneyimi sunan otel seçenekleri için Bornova Otelleri sayfamıza hemen göz atmalısınız.