Bornova’nın Mutlaka Görülmesi Gereken Tarihi ve Turistik Yerleri


Bornova’nın Mutlaka Görülmesi Gereken Tarihi ve Turistik Yerleri

İzmir şehir merkezine oldukça yakın bir konumda bulunan Bornova, yerleşimin eski zamanlara dayandığı, tarihi ve şehrin turistik yerlerinden biridir.

Sahip olduğu tarihi, turistik ve doğal güzellikleri ile gezilecek ve görülecek yerler ile dolu olan Bornova; bir dönem burada yaşayan Levanten ailelere ait tarihi köşkleri, İzmir tarihine ışık tutan müzeleri, tarihi caddeleri, kiliseleri, camileri ve bahçeleri ile ziyaretçilerine görsel bir şölen sunmaktadır.

İzmir’de keyifli bir gezi için tercih edebileceğiniz Bornova’da mutlaka görülmesi gereken tarihi ve turistik yerler arasında; Peterson Köşkü ve Paggy Köşkü gibi tarihi 18.yüzyıla kadar uzanan tarihi köşkler, Santa Maria Katolik Kilisesi, Belkahve Ata Anı Evi, Homeros Vadisi, Aşık Veysel Rekreasyon Alanı, Mary Magdalene Anglikan Kilisesi, Edward Whittall Garden ve Ege Üniversitesi Etnografya Müzesi yer almaktadır.

Peterson Köşkü

İlçede Mustafa Kemal Caddesi üzerinde bulunan Peterson Köşkü, 19.yüzyılın ortalarında bir İngiliz ticaret adamı olan John Peterson tarafından inşa edilmiştir. Toplamda 40’a yakın odası bulunan bu köşkün yapı malzemeleri Avrupa’dan getirtilmiştir. Daha sonra, çıkan bir yangının ardından restore edilmiş ancak restorasyon çalışmaları hala tam anlamıyla bitmemiştir. Peterson Köşkü, 1800’lü yılların yaşam kesitini anlamak için anıtsal bir değere de sahiptir.

Keşfedilecek pek çok noktası İzmir’in en popüler noktalarından Bornova için planladığınız tatilinizde konaklama yapacağınız otele henüz karar vermediyseniz Bornova Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Paggy Köşkü

Ege Üniversitesi’nin karşısında yer alan Paggy Köşkü, 19.yüzyılın başlarında, Fransız Devrimi’nden sonra ülkesini terk eden Fransız bir iş adamı olan Fontan d'Escalon’a aittir. Köşk, günümüzde hala Paggy ailesinin torunlarının mülküdür. Zaman içinde restore edilen köşk, tarihi anıtsal niteliği ile görülmeye değerdir.

Pandespanian Köşkü

Ege Üniversitesi’nin fakültelerinden birinin girişinde bulunan Pandespanian Köşkü, 19.yüzyılın sonlarında Pandespanian Ailesi tarafından inşa ettirilmiştir. Halk arasında “yeşil köşk” adıyla da bilinen bu köşk, ailenin tekrar Fransa’ya dönmesi ile boş kalmıştır. Günümüzde, Ege Üniversitesi’ne aittir.

Murat Evi

Halk arasında perili köşk olarak da bilinen İzmir’in tarihi köşklerinden biridir. Bornova’da Gençlik ve Fevzi Çakmak caddeleri arasında bulunan bu köşkün tarihi 19.yüzyıla kadar uzanmaktadır. O dönem, İzmir’de yaşayan İngiliz bir aileye ait olan bu köşk, hem mimarisi hem de bahçesinde bulunan hamamı ile görülmeye değerdir. Günümüzde köşk, bahçesinde bir kafeye de ev sahipliği yapmaktadır.

Belhomme Evi

19.yüzyılın sonlarında İzmir’de yaşayan İngiliz bir aile için İngiliz bir mimar tarafından özel olarak tasarlanan Belhomme Köşkü, adını burada yaşayan Wolf kardeşlerden almaktadır. Ailenin şehri terk etmesinin ardından önce Yunan ve ardından İngiliz bir ailenin mülkiyetine geçerek Belhomme Evi adını almıştır. Bina, günümüzde ilçe belediyesine aittir ve Atatürk Kitaplığı olarak hizmet vermektedir.

Steinbuchel Evi

Bornova’da Gençlik Caddesi üzerinde bulunan Steinbuchel Evi, 19.yüzyılda Steinbuchel Ailesi tarafından inşa edilmiştir. Savaş döneminde bir karargah olarak hizmet veren bu köşk, tasarımı ile İngiliz mimarisini yansıtması ile de dikkat çekicidir.

Tristramp Köşkü

20.yüzyılın başında İngiliz bir aile olan Tristramp Ailesi tarafından inşa edilen bu köşk, Gençlik Caddesi üzerinde yer almaktadır. Ailenin İzmir’i terk etmesinin ardından devlet hazinesine devredilen köşk, Böcek Müzesi adıyla da bilinmektedir. Kaderine terk edilmiş olsa da, ilginç döşemeleri ve işlemeleri ile görülmeye değerdir.

Charlton Whittal

Halk arasında Büyük Ev adıyla da bilinen Charlton Whittal, Bornova’da Gençlik Caddesi üzerinde yer almaktadır. 19.yüzyılda bir İngiliz aile tarafından inşa edilen köşk; ilerleyen yıllarda bir manastır olarak hizmet vermiş daha sonra devlet hazinesine geçerek Ege Üniversitesi’nin rektörlük binası olmuştur.

Giraud Evleri

İzmir’in Levanten evleri arasında bulunan Giraud Evleri’nin tarihi 19.yüzyılın ortalarında inşa edilmiştir. 1960’lı yıllara kadar ailenin çocuklarının yaşamaya devam ettiği bu evler, 1950’li yıllarda Edmund’un eşinin de vefatının ardından başka bir ailenin eline geçmiştir.


Santa Maria Katolik Kilisesi

Bornova’da Erzene Mahallesi mevkiinde bulunan ve 18.yüzyılda inşa edilen Santa Maria Katolik Kilisesi, ilçe merkezine 3 km uzaklıktadır. Özel araba ile yolculuk ortalama 5-6 dakika sürmektedir. Toplu taşıma ile ulaşım için 963 no’lu Eshot hattı kullanılabilir.

Fransisken mezhebine mensup olanlar için inşa edilen Santa Maria Katolik Kilisesi, yapı olarak Bizans mimarisini yansıtmaktadır. 19.yüzyılda restore edilen kilise, Aziz John Evangeliste’ye adanmıştır. Küçük bir yapı olan bu kilse, toplamda 150 kişilik kapasitelidir. Yan tarafında küçük bir okul da bulunmaktadır. Kesme taşlardan yapılan kilise, pencereleri, avlusu ve gotik tarzdaki kapısı ile de görülmeye değerdir. Ayrıca, bahçesinde bölge tarihine ışık tutan mezarlar da bulunmaktadır. Kilise, günümüzde burada ikamet eden azınlık Levanten ailelere hala hizmet vermektedir.

Belkahve Ata Anı Evi

Bornova ilçe merkezine 15 km uzaklıkta Kavaklıdere mevkiinde bulunan Belkahve Ata Anı Evi’ne araba ile ulaşım ortalama 15 dakika sürmektedir. Toplu taşıma ile ulaşım için 765 no’lu Eshot hattı ve Kavaklıdere minibüsleri tercih edilebilir.

Belkahve, İzmir’in düşman işgalinden kurtulmasının başlangıç noktalarından biridir. Burada, geçmişe bir pencere açmak ve Atatürk’ü yaşatmak için kurulan anı evi, 2016 yılında açılmıştır Belkahve Atatürk Anı Evi’nde; savaş dönemine ait fotoğraflar, maketler ve eşyalar sergilenmektedir. Burada, Atatürk belgeselleri, videolar ve kendisine ait kitaplar da bulunmaktadır.

Kurtuluş Savaşı yıllarını yakından gözlemlemek ve Atatürk hakkında daha fazla bilgi edinmek için ziyaret edilebilecek Belkahve Ata Anı Evi, Cumhuriyet bilinci ve Atatürk sevgisini yaşatmak için hizmet vermektedir. İzmir tarihine ışık tutan anı evi, aynı zamanda ulu önderin en gerçekçi heykellerinden birine de ev sahipliği yapmaktadır.

Cumhuriyet Bayramı ve 10 Kasım gibi ünlerde yoğun ilgi gören Anı Evi, Pazartesi günleri kapalıdır. Haftanın diğer günlerinde ise 09:30 ile 16:30 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Arkas Deniz Tarihi Merkezi

Bornova ilçe merkezinde Erzene mevkiinde bulunan Arkas Deniz Tarihi Merkezi’ne yürüyerek ya da taksi ile ulaşım oldukça kısa sürmektedir. Toplu taşıma ile gitmek için; İzmir Metrosu ile 330, 515, 565 ve 963 no’lu Eshot hatları kullanılabilir.

2012 yılından bu yana hizmet veren bir deniz tarihi merkezi olan Arkas, görsel anlamda oldukça aydınlatıcı, bilgi dolu, çok güzel bir müzedir. Denizciliğe ilgisi olanlar için uygun bir atmosfer sunan müzede, gemi objeleri ve maketler sergilenmektedir. Özellikle, Türk deniz tarihi hakkında bilgi edinilebilir. Gizli bir hazine olarak Bornova’da mutlaka görülmesi gereken bir müze olan Arkas Deniz Tarihi Müzesi’nde ayrıca antika eşyalar ve birbirinden güzel tablolar da sergilenmektedir.

Müze, Salı ve Perşembe günleri 11:00 ile 17:00 saatleri arasında açıktır ve diğer günler ziyarete kapalıdır.

Etnografya Müzesi

Bornova’da Fevzi Çakmak Caddesi üzerinde yer alan Etnografya Müzesi, ilçe merkezine ortalama 3 km uzaklıktadır. Özel araba ve taksi ile ulaşım yaklaşık 5-6 dakika sürmektedir. Toplu taşıma ile gitmek için, İzmir Metrosu ile 330, 348, 515 ve 963 no’lu Eshot hatları kullanılabilir. Ayrıca, Fevzi Çakmak Caddesi’nden geçen dolmuş hatları da tercih edilebilir.

Bornova, İzmir ve çevresinde yapılan arkeolojik kazı çalışmalarından elde edilenlerin sergilendiği Etnografya Müzesi, tarih meraklıları için harika bir anlatım yeridir. Osmanlı’ya ait tarihi eserlerin de sergilendiği müze, tarihe bir yolculuk yapmak için idealdir. Etnografya Müzesi’nin hemen yanındaki İzmir Arkeoloji Müzesi de görülmeye değerdir.

Santa Maria Kilisesi

Bornova’da Erzene mevkiinde bulunan Santa Maria Kilisesi, ilçe merkezine ortalama 3 km uzaklıktadır. Özel araba ve taksi ile ulaşım yaklaşık 5-7 dakika sürmektedir. Toplu taşıma ile gitmek için; 63 no’lu Eshot hattı ve Erzene minibüsleri kullanılabilir.

Bir Fransiskan kilisesi olan bu Katolik kilise; manastırı ve görkemli binası ile İzmir’in görülmeye değer ibadethanelerinden biridir. Yılın her mevsimi İzmir’e gelen yerli ve yabancı turistleri ağırlayan Santa Maria Kilisesi, 19.yüzyılın sonlarında bir yangından geçmiş ve daha sonra restore edilmiştir. Kilise, günümüzde bir ibadethane olarak Katolik cemaatine hizmet vermeye devam etmektedir. Tarihi görünümü ile dış cephesi ve huzurlu atmosferi ile iç mekanı görülmeye değerdir.

Mary Magdalene Anglikan Kilisesi

Bornova’da Erzene mevkiinde bulunan Mary Magdalene Anglikan Kilisesi, ilçe merkezinde bulunduğundan yürüyerek ve taksi ile ulaşım oldukça kolaydır. Toplu taşıma ile gitmek için 313, 963 ve İzmir Metrosu kullanılabilir. Metro ile Bornova durağında inilmesi gerekmektedir.

19.yüzyılın ikinci yarısında Anglikanlar için Charlton Whittall tarafından inşa edilen kilise, hem mimarisi hem de bahçesinde bulunan süs havuzu ile görülmeye değerdir. İngiliz mimarisine göre klasik bir kilise olan Mary Magdalene Anglikan Kilisesi, yaklaşık 200 yıldır burada yaşayan Anglikan aileler tarafından sevilen bir kilise olmuştur.

Edward Whittall Garden

Bornova’nın tarihi ve turistik simgelerinden biri olan Edward Whittall Garden, ilçe merkezinde, Erzene mevkiinde bulunmaktadır. Bu turistik bahçe, ilçe merkezinde bulunduğundan yürüyerek ulaşım oldukça kolaydır. Toplu taşıma ile gitmek için 313, 963 ve İzmir Metrosu kullanılabilir. Metro ile Bornova durağında inilmesi gerekmektedir.

İzmir’in Levanten ailelerine ait bir köşkün yeniden düzenlenmesi ile kapılarını açan bu köşk, adını 19.yüzyılda ve 20.yüzyılın başlarına kadar burada yaşayan İngiliz bir ailenin üyesi olan Edward Whittall’den almaktadır.

Bornova’da Gençlik Caddesi üzerinde bulunan köşkün bulunduğu bahçe, günümüzde özellikle davetler ve düğünler için tercih edilmektedir.

Giriş yapmak için önceden rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.

Ege Üniversitesi Etnografya Müzesi

Bornova ilçe merkezinde Gençlik Caddesi üzerinde bulunan Etnografya Müzesi, merkezdeki konumu ile yürüyerek ve taksi ile ulaşım oldukça kolaydır. Toplu taşıma araçları ile gitmek için; İzmir Metrosu ve 963 no’lu Eshot hattı kullanılabilir.

1800’lü yılların sonunda inşa edildiği bilinen ve Sirkehane olarak da bilinen Etnografya Müzesi, 2000’li yıllara kadar özel bir mülktü. Daha sonra boş kalan yapı, devlet hazinesine geçerek restore edilmiş ve 2010 yılında Etnografya Müzesi olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Düğün evi konseptli bir bölümü de bulunan müze, Pazar ve Pazartesi günleri hariç 09:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

İzmir Tabiat Tarihi Müzesi

Ege Üniversitesi’ne bağlı olan Tabiat Tarihi Müzesi, ilçe merkezinde yer almaktadır. Üniversite kampüsünün içinde yer alan müze, bir doğa tarihi müzesi olarak yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Dinazor iskeletleri, fosiller, kayaçlar ve farklı türlerden örneklerin sergilendiği müze, özellikle çocuklu ailelerin ilgisini çekmektedir.

Bornova Kent Arşivi ve Müzesi

Bornova ilçe merkezinde bulunan Kent Arşivi ve Müzesi, sanata ve tarihe meraklı olanlar için turistik cazibe merkezlerinden biridir. Bornova ve İzmir tarihine biraz daha yakından bakmak için hizmet veren bu yaşayan müze, Cumartesi ve Pazar günleri hariç 09:00 – 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Tatilinizi İzmir’in en güzel ilçelerinden Bornova’da planlamak ve konaklama seçeneklerine göz atmak için İzmir Bornova Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.