Buca Nerededir ve Nasıl Gidilir?


Buca Nerededir ve Nasıl Gidilir?

İzmir şehir merkezine oldukça yakın bir konumda bulunan; Bornova, Konak, Kemalpaşa, Torbalı ve Gaziemir ilçeleri ile komşu olan Buca; 1987 yılında ilçe statüsüne kavuşmuş, 500 bin kişilik nüfusu ile küçük ve sevimli bir gezi rotasıdır.

İzmir’in en önemli turizm bölgelerinden biri olan Konak’ın yanı başında bulunan, şehir merkezine yaklaşık 8-10 km uzaklıkta bulunan Buca ilçesi, merkezi konumu ile pek çok farklı ulaşım alternatifi sunmaktadır.

Buca’ya havayolu ile ulaşım, Gaziemir ilçesindeki Adnan Menderes Havalimanı ile sağlanmaktadır. Burada, Buca ilçe merkezine gitmek için Buca minibüsleri, dolmuşları, Eshot hatları ve Konak’a kadar giden Havaş seferleri ve taksiler ile sağlanmaktadır.

Buca’ya otobüs ile gitmek isteyen ziyaretçilerin, İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali’ni kullanmaları gerekmektedir. İzmir Otobüs Terminali, Buca ilçe merkezine 20 km uzaklıkta ve ulaşım Buca otobüsleri ve Havaş seferleri ile sağlanmaktadır.

Buca’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin en gelişmiş şehirlerinden biri olan İzmir; havayolu, karayolu, demiryolu ve denizyolu ile ulaşım seçenekleri ile oldukça geniş bir ulaşım ağına sahiptir. Buca’ya gitmek isteyen ziyaretçiler de bu ulaşım avantajlarından faydalanabilmektedir.

Seyahat rotanızı oluşturduktan sonra konaklama yapacağınız oteli belirlemek için birbirinden farklı hizmet seçeneklerine sahip Buca Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Buca’ya Havayolu ile Ulaşım

Buca’ya gitmek isteyen ziyaretçilerin, Gaziemir ilçesinde bulunan ve ortalama 25 km uzaklıkta bulunan Adnan Menderes Havalimanı’nı kullanmaları gerekmektedir. Havalimanından çıktıktan sonra, Havaş seferleri, Buca dolmuşları ve taksiler kullanılarak ilçeye ulaşım sağlanabilmektedir.

Havaş seferleri, ortalama 20-30 dakikada Buca’ya ulaştırabilmektedir. Buca dolmuşları, İzmir Çevre Yolu ve Atatürk Caddesi’ni takip ederek Belenbaşı ve Buca’ya ulaşım sağlamaktadır.

Buca’ya Otobüs ile Ulaşım

İzmir, Türkiye’nin en büyük şehirlerinden biri olduğundan, hemen her şehirden otobüs ile ulaşım seçeneği bulunmaktadır. Buca’ya gitmek isteyen ziyaretçiler, şehir merkezine 10 km uzaklıkta bulunan İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali’ni kullanabilirler.

Otobüs terminalinden Buca’ya ulaşım sağlayan Buca- Yeni Garaj dolmuşları ve otobüs şirketlerinin özel otobüsleri kullanılabilir.

Buca’ya Tren ile Ulaşım

Buca’ya tren ile ulaşım sağlamak isteyen ziyaretçilerin İzmir Mavi Tren’i kullanmaları gerekmektedir. Bu hat ile; Ankara, Kütahya, Eskişehir, Balıkesir ve Manisa şehirlerinden İzmir’in Konak ilçesinde bulunan Basmane durağında inilmesi gerekmektedir. Buradan, 36 ve 465 no’lu Eshot hatları kullanılarak Buca’ya ulaşım sağlanabilir.

Buca’ya Özel Araç ile Ulaşım

Buca’ya ulaşım sağlayabileceğiniz üç ana otoyol bulunmaktadır:İstanbul- İzmir, Ankara- İzmir ve Aydın- İzmir otoyolları. İstanbul, Bursa, Yalova, Balıkesir ve Soma taraflarından gelen ziyaretçilerin İstanbul- İzmir Otoyolu’nu kullanmaları gerekmektedir.

İstanbul ile İzmir arası bu yol ile ortalama 500 km’dir ve yolculuk ortalama 5 saat sürmektedir. 0-5 Otoyolu üzerinde ücretli geçişler bulunmaktadır.

Ankara, Afyonkarahisar, Uşak, Kırıkkale ve Yozgat gibi şehirlerden gelen ziyaretçilerin Ankara- İzmir Otoyolu’nu kullanmaları gerekmektedir. Ankara ile İzmir arası bu yol ile ortalama 600 km’dir ve yolculuk yaklaşık 7 saat sürmektedir. Rota üzerinde ücretli geçişler bulunmaktadır.

Didim, Muğla, Bodrum, Marmaris ve Aydın çevresinden gelen ziyaretçilerin Aydın- İzmir Otoyolu’nu kullanmaları gerekmektedir. Muğla ile İzmir arası bu yol ile ortalama 200 km’dir ve yolculuk yaklaşık 2-2.5 saat sürmektedir. Rota üzerinde ücretli geçişler bulunmaktadır.

İstanbul’dan Buca’ya Ulaşım

İstanbul’dan uçakla Adnan Menderes Havaalanı’na gidiş ortalama 45-50 dakika sürmektedir. Otobüs ile yolculuk ortalama 8 saat sürmektedir. İstanbul’dan Buca’ya gitmek isteyen yolcuların İzmir Otobüs Terminali’nde inmeleri gerekmektedir. Özel aracı ile Buca’ya gidecek yolcuların, İstanbul- İzmir Otoyolu’nu kullanmaları gerekmektedir. Bu yol ile yolculuk ortalama 5 saat sürmektedir.

Ankara’dan Buca’ya Ulaşım

Ankara’dan uçak yolculuğu ile Adnan Menderes Havaalanı’na gidiş ortalama 1 saat sürmektedir. Otobüs ile gitmek isteyen ziyaretçilerin İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde inmeleri gerekmektedir ve yolculuk ortalama 12 saat sürmektedir. Tren ile Ankara’dan Buca’ya gitmek isteyen ziyaretçiler, İzmir Mavi Tren’i kullanabilir. Tren ile Ankara- İzmir arası ortalama 14 saat sürmektedir. Özel aracı ile gitmek isteyen ziyaretçilerin Ankara- İzmir Otoyolu’nu kullanmaları gerekmektedir. Bu yol ile yolculuk ortalama 7- 7.5 saat sürmektedir.

İzmir’den Buca’ya Ulaşım

Buca ilçesi, İzmir şehir merkezine yaklaşık 20-25 km uzaklıkta yer almaktadır. Şehir merkezine ve turistik bölgelere yakın bir konumda bulunduğundan, İzmir’in pek çok farklı bölgesinden Buca’ya ulaşım seçeneği bulunmaktadır.
Özel aracı ile gitmek isteyen yolcuların İzmir Çevre Yolu’nu kullanmaları gerekmektedir. Bu yol ile yolculuk ortalama 40 dakika sürmektedir. Toplu taşıma araçları ile gitmek için; İzban ve Eshot hatları kullanılabilir.
İzban hattı ile Buca’ya ulaşım sağlamak için inilmesi gereken durak Şirinyer’dir. Otobüs ile gitmek için ise 470, 515, 74 ve 818 no’lu Eshot hatları kullanılabilmektedir.

Buca için planladığınız seyahatinizde hangi ulaşım seçeneğini kullanacağınız veya güzergahınızı belirledikten sonra uygun fiyatlarla konforlu bir konaklama deneyimi sunan otel seçenekleri için Buca Otelleri sayfamıza hemen göz atmalısınız.