Buca’nın Görmeniz Gereken Tarihi ve Turistik Yerleri


Buca’nın Görmeniz Gereken Tarihi ve Turistik Yerleri

İzmir şehir merkezine yaklaşık 25 km uzaklıkta bulunan ve eski bir yerleşim yeri olan Buca; Lidyalılar ve Cenevizliler’den başlayarak Roma, Bizans, Selçuklular, Osmanlılar ve Türkiye Cumhuriyeti’ne ev sahipliği yapmış; Rumlar, İngilizler ve Türklerin bir arada yaşadığı, çok kültürlü bir yerleşim yeri olmuştur.

Bugüne kadar ev sahipliği yaptığı farklı medeniyetlerden izler taşıyan ve özellikle tarihi konakları ile ilgi çeken Buca’da görülecek daha pek çok tarihi ve turistik cazibe merkezi de bulunmaktadır. Tarihte Levanten ailelerin yaşadığı bölgede, köşk ve malikanelere ek olarak, görülmeye değer kiliseler ve papaz okulu gibi eğitim alanları da bulunmaktadır.

Buca seyahatinizde görülmeye değer tarihi ve turistik yerler arasında; bir dönem Forbes ailesinin ikame ettiği Forbes köşkü ve Rees Köşkü gibi tarihi köşkler, Baltacı Malikanesi, Kız Kulesi, Şirinyer Sevgi Yolu, Mevlana Heykeli, Protestan Kilisesi, Su Kemerleri ve günümüzde bir yetiştirme yurdu olarak hizmet veren Papaz Okulu yer almaktadır.

Buca Tarihi Köşkleri

Yakın tarihe kadar bir Rum köyü olan İzmir’in Buca ilçesi; tarih boyunca Lidyalılar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuk Beylikleri ve Cenevizliler gibi farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır.

Son olarak 15.yüzyılda Osmanlıların eline geçen ilçe, Müslüman Türklerin de yaşadığı bir yer olmuştur. Rum ve Türk nüfusun ağırlıkta olduğu Buca ilçesinde bugüne kadar pek çok köşk inşa edilmiştir.

Buca gezinizde ziyaret edebileceğiniz tarihi köşkler arasında; Baltacı Malikanesi, şehrin levanten ailelerinden biri olan Rees ailesine ait Rees Köşkü, mimarisi ile oldukça etkileyici Russo Köşkü, görkemli bir yapı olan Forbes Köşkü, bir İtalyan iş adamına ait olan De Jongh Malikanesi, oldukça etkileyici görünen Davut Fargoh Köşkü, Baltacı Malikanesi, Mimar Vafiyedis’e ait olan ve mimarisi ile etkileyen Gavrili Köşkü yer almaktadır.

Keşfedilecek pek çok noktası İzmir’in vazgeçilmez rotası olan Buca için planladığınız tatilinizde konaklama yapacağınız otele henüz karar vermediyseniz Buca Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Kız Kulesi

İzmir’in tarihi Levanten ailelerinden gelen Hacı Andoniyadis’e ait bir yapı olan Kız Kulesi, oldukça ilginç bir tasarıma sahiptir.

Günümüzde ilçenin merkezi bir noktasında, konutların ortasında bulunsa da, aslında inşa edildiği dönemde bağlar ve zeytinlikler arasında bir yapıydı. Dışarıdan dolanan bir merdiveni kullanarak üst katlara çıkabileceğiniz Kız Kulesi’nin tepesindeki teras da oldukça etkileyicidir.

Hacı Andoniyadis’in vefatının ardından boş kalan bu kule ev, 24 saat ziyarete açıktır. Ziyaret için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Protestan Kilisesi

Protestan Baptist Kilisesi adıyla bilinen kilisenin tarihi 19.yüzyılın ilk yarısına gitmektedir. Bir Protestan Anglikan Kilisesi olarak kurulan bu kilise, Buca’da Adatepe mevkiinde bulunmaktadır.

1800’lü yıllarda bölgede yaşayan İngiliz göçmenler için inşa edilen Protestan Baptist Kilisesi, dünya genelinde sadece birkaç örneği bulunan bir orga sahiptir.

Bölgede yaşayan İngilizlerin buradan gitmesinin ardından ilçe belediyesine devredilen kilise, daha sonraları bir meclis salonu ve ardından nikah salonu olarak da kullanılmıştır.

1990’lı yılların başında bir kültür ve sanat merkezine dönüştürülen Baptist Kilisesi, daha sonra 2000’li yılların başında yeniden restore edilerek tekrar Protestanların ibadetine açılmıştır.

Buca Protestan Baptist Kilisesi, Pazartesi günleri hariç 12:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Su Kemerleri

Buca ilçe merkezine yaklaşık 20 km uzaklıktaki Şirinyer’de bulunan Su Kemerleri, tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte; şehre gelen su akışını düzenlemek için Romalılar tarafından inşa edilmiştir.

Tonlarca yumurta beyazı kullanılarak inşa edilen Buca Su Kemerleri, bu yumurta akı sayesinde oldukça yüksek oranda yapışkan özelliğe sahiptir.

Romalılar döneminde inşa edildikten sonra önce Bizanslılar, ardından Selçuklular ve Osmanlılara ev sahipliği yapan Su Kemerleri, inşa edildiği dönemde Akvadük Kemerleri adıyla da anılmıştır.

2000 yılı aşkın bir tarihe sahip olan Su Kemerleri, Buca gezinizde görülmeye değer tarihi noktalardan biridir.

Mevlana Heykeli

Buca ilçe merkezine 15 km uzaklıktaki Yaylacık mevkiinde bulunan Mevlana Heykeli’ne özel araba ile ortalama 25 dakikada ulaşım sağlanabilmektedir. Toplu taşıma ile, ilçe merkezinden kalkan Yaylacık minibüsleri veya 285 no’lu Eshot hattı ile gidilmektedir.

Buca’nın tarihi ve turistik yapılarından biri olan Mevlana Heykeli, 2000’li yılların başında açılmıştır. Bütün ihtişamı ile Bucalıları ve ziyaretçileri kucaklayan bu heykel, toplamda 7 ayda hazırlanmıştır.

Altında bir sosyal tesis de bulunan heykelin etrafında çam ağaçları, oturma alanları ve keyifli bir yürüyüş yolu da bulunmaktadır.

Forbes Köşk

Buca’da Kozağaç mevkiinde bulunan Forbes Köşkü, ilçe merkezine yaklaşık 15 km uzaklıktadır. Özel araba ile ulaşım ortalama 20-25 dakika sürmektedir. Toplu taşıma ile gitmek için; Kozağaç minibüsleri ile 353 ve 818 no’lu otobüs hatları tercih edilebilir.

Dönemin önde gelen Levanten ailelerinden biri olan Forbes ailesinin bir dönem ikamet ettiği Forbes Köşkü, içinde yer aldığı ormanlık tepe ve muhteşem manzarası ile ilçenin turistik ve tarihi cazibe merkezlerinden biridir.

Hem mimarisi hem de tarihi ile kendine özgü bir karaktere sahip olan bu köşk, Forbes ailesinin şehri terk etmesinin ardından başka bir aileye devredilmiş, ancak daha sonraları tamamen boş kalmıştır.

Köşk, her mevsim ziyarete uygundur ve 24 saat ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

Papaz Okulu

İnşa edildiği dönemde, bölgede yaşayan papazların eğitim için gittikleri bir okuldur. Kapuçin Papaz Okulu adıyla bilinen bu okulun tam tarihi bilinmemektedir.

Bina, günümüzde Buca Kız Yetiştirme Yurdu olarak hizmet vermektedir.

Tatilinizi İzmir’in en güzel ve en popüler noktalarından Buca’da planlamak ve konaklama seçeneklerine göz atmak için İzmir Buca Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.