Buca Tatilinde Gezilecek Birbirinden Güzel Yerler


Buca Tatilinde Gezilecek Birbirinden Güzel Yerler

İzmir şehir merkezine 20 km uzaklıktaki konumu ve şehrin turistik cazibe merkezlerine yakın bir konumda olması ile İzmir’in Buca ilçesi, İzmir seyahatinde gezilebilecek yerlerden biridir.

Sahip olduğu tarihi evleri, kültürel değerleri, doğal güzellikleri, alışveriş ve eğlence noktaları ile Buca’da gezilecek çok çeşitli yerler bulmak mümkündür. Hem aile ile yapılacak bir gezi hem de turistik ve kültürel amaçlı geziler için uygun bir rota olan

Buca’ya gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken birbirinden güzel yerler arasında; Buca Gölet, Şirinyer Sevgi Yolu, Yedigöller Parkı, Buca Hasan Ağa Parkı, Protestan Baptist Kilisesi, Kaynaklar Köyü ve Forbes Köşkü yer almaktadır.Buca’ya tatil için geldiğinizde, günübirlik bir gezi için ise; Konak ilçesinde bulunan ve şehrin simgelerinden biri olan Kordon, Seferihisar’a bağlı Sığacık Köyü, Kemeraltı Çarşısı ve doğal güzelliği ile ünlü Çiçekliköy tercih edilebilir.

Birbirinden konforlu ve kaliteli konaklama seçenekleri sunan Buca’da tatilinizi planlamak için İzmir Buca Otelleri sayfamızdaki otellere göz atabilirsiniz.

Buca Gölet

Buca’da bir doğa koruma alanı olan Buca Gölet, 29 Ekim mevkiinde yer almaktadır. İlçe merkezine 6 km uzaklıkta bulunan gölete araba ile ulaşım yaklaşık 10-12 dakika sürmektedir. Toplu taşıma ile ulaşım için 176 no’lu Eshot hattı ve Buca Gölet- Şirinyer Otogar dolmuş hatları tercih edilebilir.

Geniş bir alanda dolaşmak, yürüyüş yapmak, aileniz ve arkadaşlarınızla birlikte doğa içinde piknik yapmak için tercih edebileceğiniz Buca Gölet, özellikle güzel havalarda hafta sonları biraz kalabalık olabilmektedir. Daha sakin bir atmosfer için, hafta içi günlerde gidebilirsiniz.

Burada, piknik alanlarının yanı sıra; mangal yerleri, gölet barı, kafeterya, balık ve et restoranı, fast food restoranı, oyun alanları ve seyir terasları gibi alanlar da bulunmaktadır.

Buca Gölet’te, muhteşem bir göl manzarası eşliğinde lezzetli bir kahvaltı yapmak isteyenler için Ada Cafe & Pub’da günün erken saatlerinden itibaren serpme kahvaltı olanağı da bulunmaktadır. Ayrıca, içerisinde bulunan Göl Restaurant da lezzetli bir öğle ve akşam yemeği için en çok tercih edilen mekandır.

Muhteşem bir gölet ve doğa manzarası sunan Buca Gölet, yılın her mevsimi ve her zaman ziyarete açıktır.

Şirinyer Sevgi Yolu

İlçe merkezine yaklaşık 16 km uzaklıkta bulunan Şirinyer Sevgi Yolu, Buca’nın Şirinyer Mahallesi’nde bulunmaktadır. Özel araba ile yolculuk ortalama 30 dakika sürmektedir. Toplu taşıma ile ulaşım için İzban ile Şirinyer istasyonunda inebilir ya da 465 ve 470 no’lu Eshot hatlarını kullanabilirsiniz.

Şirinyer Sevgi Yolu, Buca’nın tarihi ve turistik sembollerinden biridir. 1998 yılında halka açılan bu yol, Forbes Sevgi Yolu olarak da bilinir. İlçenin önemli bir eğlence ve dinlenme mekanı olan Sevgi Yolu’nda; mini tiyatro, havuz, çiçek bahçeleri ile görülmeye değerdir.

Şirinyer Sevgi Yolu, her mevsim ziyarete açıktır. Bahar ve yaz aylarında havaların ısınması ile birlikte kalabalık da artmaktadır. Bu yolu, araç trafiğine kapalı olduğundan, yakın bir yere park edip yürümeniz gerekmektedir.

Protestan Baptist Kilisesi

Buca’da Adatepe mevkiinde bulunan Protestan Baptist Kilisesi, ilçenin tarihi sembollerinden biridir. İlçe merkezine yaklaşık 15 km uzaklıkta bulunan kiliseye; özel araba ile ortalama 20 km’lik bir araba yolculuğu ile ulaşım sağlanabilir. Toplu taşıma ile gitmek için 470 no’lu minibüs hattı ve Adatepe Mahallesi’nden geçen dolmuşlar kullanılabilir.

19.yüzyılda bir Anglikan kilisesi olarak kurulan Baptist Kilisesi, önceleri bağımsız, küçük bir köy kilisesi olarak hizmet vermiştir. Daha sonra dönemin padişahı tarafından yenilenen kilise, 20.yüzyılın ikinci yarısına kadar bir ibadethane olarak kullanılmaya devam etti. Bu tarihi yapı, daha sonraları bir nikah salonu ve kültür merkezi olarak kullanılmıştır.

Bir İngiliz cemaat kilisesi olan ve haç şeklinde bir taban plana sahip olan Baptist Kilisesi, daha sonraları yeniden ibadete açılarak kilise olarak kullanılmaya devam edilmiştir.

Buca Hasan Ağa Parkı

Buca’da Adatepe Mahallesi’nde bulunan Hasan Ağa Parkı, ilçenin turistik cazibe merkezlerinden biridir.

İlçe merkezine ortalama 15 km uzaklıkta bulunan parka; özel araba ile yolculuk ortalama 20-25 dakika sürmektedir. Toplu taşıma ile gitmek için; Adatepe dolmuşları ve 470 numaralı Eshot hattı kullanılabilir.

İzmir şehrinin ilk buz pateni alanına da ev sahipliği yapan Buca Hasan Ağa Parkı, belediye tarafından halka açıldıktan sonra bünyesinde sosyal tesisler de barındırmaktadır. İçerisinde uzun bir yürüyüş ve bisiklet parkuru da bulunan bu parkın eski adı Aliotti Bahçesi’dir.

Buca’da yaşayan İtalyan asıllı ve bölgenin Levanten ailelerinden biri olan Aliotti ailesine ait olan ve daha sonra 1900’lü yılların ilk yarısında Hasan Ağa tarafından satın alınan bu parkta yer alan köşk, 1930 yılında yanmıştır.

Kadifekale Dağı

Buca’da Laleli mevkiinde bulunan Kadifekale Dağı, ilçe merkezine yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunmaktadır. Özel araba ile yolculuk ortalama 30 dakika sürmektedir. Toplu taşıma ile gitmek için, Laleli’ye giden dolmuşlar ile 285, 470 ve 72 no’lu otobüs hatları tercih edilebilir.

35 metre yüksekliğindeki Kadifekale Dağı, en güzel İzmir manzarasını sunan yerlerden biridir. Burası, M.Ö 330’lu yıllarda Büyük İskender’in emri ile yapılmıştır.

Tarihte Pagos Dağı ile anılan Kadifekale Dağı, Roma ve Helenistik dönemlerde oldukça önemli bir yere sahipti. Efsaneye göre, Büyük İskender bu dağı rüyasında görmüş ve şehrin tepesinin eteklerine kurdurmuştur.

Kadifekale dağı, muhteşem manzaralara tanıklık etmek için idealdir. Her mevsim ziyarete uygun olsa da, yağmurlu havalarda gidilmesi önerilmemektedir.

Kaynaklar Köyü

Buca’ya 8 km uzaklıkta bulunan Kaynaklar Köyü, ilçenin tarihi bölgelerinden biridir. Özel araba ile ulaşım ortalama 15-20 dakika sürmektedir. Toplu taşıma ile gitmek için 105 ve 417 no’lu Eshot hatları kullanılabilir.

Buca’nın turistik cazibe merkezlerinden biri olan Kaynaklar Köyü, adını zamanında burada gürül gürül akan su kaynaklarından almıştır.

Çok çeşitli doğa manzaraları sunan bu köy, keyifli bir köy kahvaltısı yapmak için de idealdir. Burada kahvaltı için tercih edebileceğiniz yerler arasında; Bereket Organik Kahvaltı, Şirin Cafe Kaynaklar, Kamalı Kahvaltı Salonu ve Çınarlı Bahçe yer almaktadır.

Her mevsim ziyaret edebileceğiniz Kaynaklar Köyü, doğa ile baş başa bir kamp yapmak isteyenler için de uygundur. Yeşillikler ve çınar ağaçları ile kaplı yolları ve coşkun akan dereleri ile de görülmeye değerdir.

Yedigöller Parkı

Buca ilçe merkezine 15 km uzaklıkta bulunan Yedigöller Parkı’na özel araba ile ulaşım ortalama 20-25 dakika sürmektedir. Toplu taşıma ile gitmek için 285 ve 470 no’lu otobüs hatları kullanılabilir.

Buca’nın turistik cazibe merkezlerinden biri olan Yedigöller Parkı, sunduğu muhteşem manzaraları, doğal atmosferi ve sosyal tesisleri ile özellikle çocuklu aileler ve ilçeye tatil amaçlı gelen ziyaretçiler tarafından ziyaret edilmektedir.

100 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulu olan ve Bolu’daki Yedigöller Milli Parkı’ndan ilham alınarak kurulan Buca Yedigöller Parkı’nın içerisinde şelaleler, su kuyuları, yürüyüş parkurları, çam ve palmiye ağaçları ile dolu yeşil alanların yanı sıra açık hava diskosu, çocuk oyun alanları ve seyir terasları gibi alanlar da bulunmaktadır.

Buca Yedigöller Parkı’nı dört mevsim ziyaret edebilirsiniz. Havaların ısındığı bahar ve yaz aylarında, özellikle hafta sonları keyifli vakit geçirmek için tercih edilebilir.

Buca Günübirlik Gezilecek Yerler

Kordon

İzmir’in Konak ilçesinde bulunan ve şehrin turistik cazibe merkezlerinden biri olan Kordon, Buca’ya 25-30 km uzaklıktadır. İzmir Körfezi’nin muhteşem manzaraları eşliğinde yürüyüş yapmanın yanı sıra; burada Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Kemeraltı Çarşısı, tarihi İzmir Rum evleri, Gazi Kadınlar Sokağı ve Can Yücel Sokağı da mutlaka görülmelidir.

Sığacık Köyü

Seferihisar ilçesine bağlı bir köy olan Sığacık, Buca’ya 70 km uzaklıkta yer almaktadır. Türkiye’nin ilk yavaş şehir unvanını alan bu köy, son yıllarda giderek artan bir popülerlik kazanmıştır. Burada gezilecek yerler arasında; Sığacık Kalesi, Sığacık Pazarı, Kaleiçi sokakları, Teos Antik Kenti, Teos Marina, Değirmen ve Büyük Akkum Plajı yer almaktadır.

Çiçekliköy

Bornova ilçesine bağlı bir köy olan Çiçekliköy, Buca’ya 35-40 km uzaklıktadır. Sunduğu doğa manzaraları ile İzmir’in kalabalık caddelerinden uzaklaşmak için ziyaret edebileceğiniz Çiçekliköy, doğal ve organik bir köy kahvaltısı yapmak için İzmirliler tarafından sıkça tercih edilmektedir.

İzmir’in en gözde ve en güzel lokasyonlarından Buca’da her bütçeye ve her zevke hitap eden Buca Otelleri arasından seçiminizi yaparak, tatilinizi planlayabilirsiniz.