Buca Tatilinde Görülmesi Gereken Doğal Güzellikler


Buca Tatilinde Görülmesi Gereken Doğal Güzellikler

İzmir şehir merkezinin yanı başında tarihi bir yerleşim yeri olan Buca; asırlık çınarları, tertemiz, bol oksijenli atmosferi, farklı kültürlerden izler taşıyan tarihi malikaneleri, köyleri, köylüleri, doğal su kaynakları, yemyeşil alanları, parkları, yürüyüş yolları, bisiklet parkurları ve çok daha fazlası ile tarihi bir atmosferde, doğa ile baş başa olabileceğiniz bir yerdir.

Adını sahip olduğu ve gürül gürül akan sulardan alan Kaynaklar Köyü’nün bulunduğu Buca ilçesi, hemen yanı başında bulunan ve eski bir yerleşim yeri olan Nif Dağı, muhteşem ağaçları ve doğal güzellikleri ile Yedigöller Parkı, Kaynaklar Köyü’nün meydanında bulunan 1000 yıllık çınar ağacı Kunduracı Çınarı gibi doğal güzellikleri, köylerinde bulunan meyve ağaçları, gölleri ve şelaleleri ile görülmeye değer doğal güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Buca’nın doğal güzellikleri arasında bulunan Kaynaklar Köyü’nde yürüyüş, tırmanma ve kamp için tercih edebileceğiniz doğal alanlar da görülmeye değerdir.

Kaynaklar

Buca ilçe merkezine yaklaşık 6-8 km uzaklıkta bulunan Kaynaklar, Buca’ya bağlı bir köydür. Nif Dağı’nın eteklerine kurulmuş olan bu köy, yaz kış serin havası ile ilçenin turistik ve doğal cazibe merkezlerinden biridir.
Adını sahip olduğu ve oldukça bol olan kaynak sularından alan bu köy, meydanında ev sahipliği yaptığı 1000 yıllık bir ağaç olan Kunduracı Çınarı, yine köy meydanındaki kahvehaneleri, yemyeşil alanları, tertemiz, bol oksijenli doğası, meyve ağaçları ve sakin atmosferi ile mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

Köy merkezindeki kahvehanede köyün yerlileri ile birlikte yapılacak bir sohbet eşliğinde kahvenizi yudumlayabileceğiniz gibi, burada bol oksijenli bir ortamda lezzetli bir köy kahvaltısı yapmak da mümkündür. Civciv seslerinin ve meyve ağaçlarının kokularının eşliğinde yapacağınız köy kahvaltısının dışında, burada gözleme ve içli çörek de mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasındadır.

Kaynaklar Köyü’nde köy kahvaltısı, bir köy evi olan Kaynaklar Köyün Delisi Kahvaltı Salonu’nun bahçesinde yapılmaktadır.

Köy, Buca ilçe merkezine 10 km uzaklıktadır ve araba ile ulaşım ortalama 15-20 dakika sürmektedir. Toplu taşıma ile ulaşım için 177 no’lu Eshot hattı ve Kaynaklar dolmuşları kullanılabilmektedir.

Birbirinden konforlu ve kaliteli konaklama seçenekleri sunan Buca’da tatilinizi planlamak için İzmir Buca Otelleri sayfamızdaki otellere göz atabilirsiniz.

Buca Yedigöller

Buca’nın en önemli turistik cazibe merkezlerinden biri olan Yedigöller, toplamda 100 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulu, oldukça büyük bir doğal alandır.

Parkın içerisinde; çok çeşitli bitki ve ağaç türleri, dinlenme ve oturma alanları, göller, şelaleler, su değirmeni, yel değirmeni, su kuyusu, yürüme yolları, palmiye ağaçları, seyir terasları ve çeşitli hayvan figürleri de bulunmaktadır. Ayrıca; piknik alanları, restoran ve kafe, seyir terasları, balık tutma alanları ve küçük bir adacığa da ev sahipliği yapmaktadır.

Yemyeşil bir alan üzerinde bulunan Buca Yedigöller Parkı’na giriş ücretsizdir. Buca Yedigöller, ilçe merkezine yaklaşık 15 km’dir ve araba ile ulaşım ortalama 20-25 dakika sürmektedir. Toplu taşıma ile ulaşım için Yedigöller dolmuşları ve 874, 285 ve 374 no’lu Eshot hatları kullanılabilir.

Nif Dağı

Nif Dağı’nın eteklerinde bulunan ve Buca’ya bağlı olan Kaynaklar Köyü’ne ziyarete gidildiğinde, Nif Dağı da mutlaka görülmesi gerekenler arasındadır.

İzmir’de Kemalpaşa ilçesine bağlı bir köy olan Vişneli Köyü’ne bağlı olan Nif Dağı, Buca ilçe merkezine yaklaşık 15-20 km uzaklıktadır.

Kemalpaşa ve Buca arasında kalan bu dağ, Antik Çağlardan günümüze kadar güzelliğini korumayı başarmış ve tarihte Olympos adını taşımış bir dağdır. Bugüne kadar yapılan arkeoloji çalışmalarında, farklı medeniyetlere ve kültürlere ev sahipliği yaptığı anlaşılan Nif Dağı’nda yerleşimin tarihi M.Ö 8.yüzyıla kadar uzanmaktadır.

Nif Dağı’na gidildiğinde, günümüzde nesli tükenen hayvanların resimlerinin yer aldığı ve doğal malzemelerle yapılmış olan mozaikler de görülmeye değerdir.

Kunduracı Çınarı

Buca’ya 8 km uzaklıkta bulunan Kaynaklar Köyü meydanında yer alan ve ilçenin tarihi çınarlarından biri olan Kunduracı Çınarı’nın yaklaşık 1000 yıllık olduğu düşünülmektedir.

Dört metre çapında ve 30 metre boyunca olan Kundurağacı Çınarı 1990’lı yıllarda tescil edilerek korumaya alınmıştır. Oldukça görkemli bir görünüme sahip olan bu ağaç, bir anıtsal ağaç niteliğinde Buca’nın tarihi ve doğal güzellikleri arasında yer almaktadır.

Kunduracı Çınarı’nın bulunduğu Kaynaklar Köyü mevkiine, ilçe merkezinden ortalama 10 dakikalık bir araba yolculuğu ile ulaşım sağlanabilmektedir. Toplu taşıma ile ulaşım için; Buca merkezden kalkan Kaynaklar minibüsleri ve 177 no’lu Eshot hattı kullanılabilir.

İzmir’in en güzel ilçelerinden Buca’nın doğa harikası güzelliklerini yerinde görmek için Buca Otelleri sayfamızı inceleyerek, bir birbirinden farklı hizmet seçenekleri sunan oteller arasından seçiminizi yaparak harika bir tatil planı oluşturabilirsiniz.