Çamlıhemşin’in Görülmesi Gereken Doğal Güzellikleri


Çamlıhemşin’in Görülmesi Gereken Doğal GüzellikleriYemyeşil alanları, doğa manzaraları, serin akan suları, zengin bitki çeşitliliği, yayları, orman gülleri ve çok daha fazlası ile Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi, Karadeniz’de doğa turu ve yayla hayatını deneyimlemek için en ideal destinasyonlardan biridir.

Rafting, kano ya da zipline gibi heyecan verici spor olanaklarının da bulunduğu Çamlıhemşin’in doğal ortamında, manzaralı yürüyüş yollarından geçerken çok çarpıcı doğa harikası ile karşılaşmak mümkündür.

Ahşap ve tahta evlerin ağırlıkta olduğu yaylalarında, etkileyici bulut denizi manzaraları, Kaçkar Dağları ve Karadeniz’in manzaraları görülebilir.

Çamlıhemşin seyahatinde görülebilecek doğal güzellikler arasında; Fırtına Deresi, Kaçkar Dağları Milli Parkı, Pokut Yaylası, Gito Yaylası, Palovit Yaylası, Palovit Şelalesi, Elevit Yaylası, Huser Yaylası, Çat Vadisi, Hazindak Yaylası, Sal Yaylası ve Gelin Tülü Şelalesi yer almaktadır. 

Fırtına Deresi

Fırtına Deresi, dik yamaçlı bir vadide, dik kenarlı, güzel yeşil ve etkileyici bir ortam sunmaktadır. Geleneksel Hemşin yaşamını deneyimleyebileceğiniz Fırtına Deresi çevresinde; erken Osmanlı döneminde inşa edilmiş kemerli taş köprüler de görülebilir. Derenin yaklaşık 200 metre yukarısında bulunan kafenin terasına çıkıldığında da muhteşem köprü manzaralarına tanıklık edilebilir.

Kaçkar Dağları’nın Karadeniz yamacındaki birçok nehri birleştiren bu doğa harikası; rafting ve kano gibi heyecan verici doğa sporları için de uygundur. Nehrin rafting parkurunun uzunluğu 25 km civarındadır.

Fırtına Deresi’nde rafting yapmak için en uygun zamanlar ilkbahar ve yaz aylarıdır.

Çamlıhemşin ilçe merkezine yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunan Fırtına Deresi’ne ulaşım Ardeşen- Çamlıhemşin Yolu üzerinden sağlanmaktadır. Yolculuk 25 dakika civarında sürmektedir.

Çamlıhemşin'deki' konaklama seçeneklerine göz atmak için Çamlıhemşin Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.  

Kaçkar Dağları Milli Parkı

Çarpıcı doğal güzellikleri ve manzaralı yürüyüş yolları ile Kaçkar Dağları Milli Parkı, Çamlıhemşin’de en popüler günübirlik gezi rotalarından biridir. Çamlıhemşin ilçe merkezine 15 km uzaklıktadır. Ulaşım, Palovit- Trovit Yolu üzerinden sağlanmaktadır.

Hemşin Nehri ve Fırtına Vadisi çevresindeki Kaçkar Dağları Milli Parkı, zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. 3000 metre uzunluğundaki orman gülleri özellikle ilgi çekicidir. Bu milli park; domuz, keçi, geyik, çakal, ayı ve kurt gibi yaban hayvanlarına da ev sahipliği yapmaktadır.

Kuzeyinde Karadeniz ve güneyinde Kaçkar Dağı ile çevrili olan bu milli park, ziyaretçilerine yürüyüş, kamp, dağcılık ve helikopterle kayak gibi aktivite olanaklar da sunmaktadır.

Kaçkar Dağları Milli Parkı, haftanın her günü ziyarete açıktır.

Giriş ücreti kişi başı 12 TL’dir.

Pokut Yaylası

Çamlıhemşin’in en güzel destinasyonlarından biri olan Pokut Yaylası, ilçe merkezine 35 km uzaklıktadır. Ulaşım, Pokut- Şenyuva Yolu üzerinden sağlanmaktadır.

2032 metre yükseklikte bulunan yayla; sunduğu doğa manzaraları ve doğa içindeki tahta evleri ile Karadeniz genelindeki yaylalar arasında öne çıkmaktadır. Çam ormanlarının ağırlıkta olduğu Pokut Yaylası, geniş ağaç çeşitliliği ve kendine has mimarisi ile de öne çıkmaktadır.

Pokut Yaylası, yakınlardaki Sal Yaylası’na doğa yürüyüşü turları için de keyifli bir başlangıç noktasıdır. Küçük dağ evlerinin bulunduğu bu harika yayla, ziyaretçilerine konaklama seçeneği de sunmaktadır.

Temiz havası, muhteşem manzaraları ve lezzetli yöresel yemekleri ile Pokut Yaylası’nı ziyaret için en uygun zamanlar ilkbahar ve yaz aylarıdır.

Gito Yaylası

Çamlıhemşin’e 20-25 km uzaklıkta bulunan Gito Yaylası’na, Kantarlı Köyü Yolu üzerinden ulaşım sağlanmaktadır. Virajlı yolları nedeniyle, ulaşımın 4X4 araçlarla sağlanması önerilmektedir. Yolculuk, 1 saat 15 dakika civarında sürebilmektedir.

Rize’de kendinizi bulutların üzerinde hissedebileceğiniz en etkileyici yaylalardan biri olan Gito, beyaz bir örtü gibi akan mavi ve yeşilin derin varlığı ile ziyaretçilerini heyecanlandırmaktadır.

Dağ evlerinde konaklama için de tercih edilen Gito Yaylası, Karadeniz kartpostallarında görebileceğiniz salıncaklardan ikisine ev sahipliği yapmaktadır. Pansiyonların bünyesinde bulunan bu salıncaklarda 5-10 TL ödeyerek sallanabilirsiniz.

Sabah ve akşam ayrı keyifli olan yaylada, ziyaretçiler için doğal köy kahvaltısı seçeneklerinden yararlanılabilir, gün batımından sonra kemençe eşliğinde keyifli bir akşam geçirebilirsiniz.

Gito Yaylası’nı ziyaret için en uygun zamanlar ilkbahar ve yaz aylarıdır. Ancak, yaz aylarında bile akşamları hava 8-9 dereceye kadar düşebildiğinden, mutlaka yanınızda hırka ve mont getirmeniz önerilmektedir.

Palovit Yaylası

Palovit Yaylası,   Ulaşım, Palovit- Trovit Yolu üzerinden sağlanmaktadır. Yaylaya ulaşım sağlayan yollar virajlı olduğundan, yolculuk süresi 3 saate kadar çıkabilmektedir.

Trovit Yaylası’nın aşağısında yer alan Palovit Yaylası, Hemşinlerin kullandığı bir yayladır. Hayvancılık faaliyetlerinde bir geçiş noktası olması nedeniyle, günümüzde de önemli bir alandır.

Mimari yapısı ile taş işçiliğinin geleneksel bir örneği olan yayla, doğa ile başbaşa sakin ve huzurlu bir gün geçirmek için ziyaret edilebilir. Buraya gelindiğinde, ortalama 150-200 TL ödeyerek yayla evlerinde konaklamak da mümkündür.

Palovit Yaylası’nı ziyaret için en uygun zamanlar, ilkbahar ve yaz aylarıdır.

Palovit Şelalesi

Çamlıhemşin’e bağlı Şenköy mevkiinde bulunan Palovit Şelalesi, Kaçkar Dağı Milli Parkı içerisinde yer almaktadır. Ulaşım, Palovit – Trovit Yolu üzerinden sağlanmaktadır.

Yoğun su akışı ile Karadeniz’in en güzel manzaralarından birini sunan Palovit Şelalesi, son derece bakir bir alanda bulunan bir doğa harikasıdır. Su seviyesi, sıcak yaz günlerinde bile oldukça yüksektedir. 15 metre yükseklikten düşen güçlü suları, kayalık yerdeki yüksek bir noktadan izlenebilir.

Palovit Şelalesi’ne giden yol üzerinde, ziyaretçiler için bir dinlenme ve kamp alanı da bulunmaktadır. Yıl boyunca yoğun yağış alan bir bölgede bulunduğundan, ziyaret için en uygun zamanlar havaların ısındığı ilkbahar ve yaz aylarıdır.

Palovit Şelalesi’nin içinde bulunduğu Kaçkar Dağı Milli Parkı, haftanın her günü ziyarete açıktır.

Giriş ücreti, kişi başı 12 TL’dir.

Elevit Yaylası

Çamlıhemşin’e bağlı Yaylaköy Köyü’nde bulunan Elevit Yaylası, ilçe merkezine 2 km uzaklıktadır. Ulaşım, Yaylaköy Yolu üzerinden sağlanmaktadır.

1800 rakımlı bir alanda bulunan Elevit Yaylası, zengin bitki çeşitliliğiyle koruma altına alınmış bir Karadeniz yaylasıdır.

Elevit Yaylası’na gidildiğinde; gündüzleri piknik yapabilir, futbol maçlarına katılabilir, horon turlarına dahil olabilirsiniz. Akşam saatlerinde ise en çok ilgi gören yine horondur. Burada, akşam saatlerinde bir araya gelinerek horon oynanmaktadır.

Yaz sezonunda nüfusun yoğunlaştığı yaylada, her yıl Ağustos ayında eğlence ve şenlikler de düzenlenmektedir.

Elevit Yaylası’nı ziyaret için en uygun zaman ilkbahar ve yaz aylarıdır. Yaz aylarında akşamları sıcaklık 8-9 dereceye düşebildiğinden, yanınızda hırka ve mont getirmeniz önerilmektedir.

Çat Vadisi

Çat Deresi’nin iki kolunun buluştuğu Çat Vadisi, ilçe merkezine 6-7 km uzaklıktadır. Ulaşım, Çatköy Yolu üzerinden sağlanmaktadır.

Gürgen ve ladin ağaçlarının ağırlıkta olduğu, Elevit ve Hemşin derelerinin manzaralarını sunan etkileyici bir doğa harikasıdır. Yaz aylarında açan orman gülleri ile daha da güzelleşen vadinin yamaçlarına yayılan meyve ağaçları da oldukça etkileyicidir.

Çat Vadisi’ne gidildiğinde; tarihi Çat Köprüsü ve onun hemen altından akan dere de görülmeye değerdir. Zamanınız varsa, vadiye 5 km uzaklıktaki Elevit Yaylası ve yakınlardaki Babakale Kalesi de ziyaret edilebilir. Burada, konaklama ve lezzetli bir yemek deneyimi için ise Cancık tercih edilebilir.

Çat Vadisi, baharda açan orman gülleri ve envai çeşit bitkileri ile özellikle bahar ve yaz aylarında ziyaret edilmelidir. Burada, ziyaretçiler için kamp olanağı da sunulmaktadır.

Huser Yaylası

Kaçkar Dağları’nın eşsiz manzaralarını sunan bölgedeki en popüler yaylalardan biri olan Huser Yaylası, Rize’de en eğlenceli tur destinasyonlarından biridir.

Gün batımında meşhur bulut denizleri ile muhteşem manzaralar sunan Huser Yaylası, özellikle doğa tutkunları ve fotoğraf çekmeyi sevenlerden yoğun ilgi görmektedir.

Karadeniz’in Nemrut Dağı olarak anılan Huser Yaylası’ndan Kaçkar Dağları’nın en popüler zirveleri görülebilir. Zirvede bulunan Zirve Cafe’de manzara eşliğinde keyifli bir öğle yemeği yemek de mümkündür.

Huser Yaylası’nı ziyaret için en uygun zaman, havaların ısındığı ilkbahar ve yaz aylarıdır.

Hazindak Yaylası

Yukarışimşirli Köyü’nde bulunan Hazindak Yaylası, ilçe merkezine yaklaşık 45 km uzaklıktadır. Ulaşım, Pokut- Şenyuva Yolu üzerinden sağlanmaktadır. Yaylaya giden yollar virajlı olduğundan, yolculuk süresi 2 saati geçebilmektedir.

1900 metre rakımlı bir tepede bulunan Hazindak Yaylası’na Pokut Yaylası üzerinden yürüyerek ulaşım sağlanmaktadır. Palovit ve Aydar yaylalarının muhteşem manzaralarını da sunan Hazindak, doğal dokuya uygun ahşap evleri ile de oldukça etkileyicidir.

20-30 hanenin bulunduğu Hazindek Yaylası, adını Hazin Dağı’ndan almaktadır.

Rize’de en güzel fotoğrafları çekebileceğiniz yayla, doğa içinde kaybolmayı sevenler ve fotoğraf çekmek isteyenlerin hayran kalacağı bir yerdir. Doğallığını koruduğundan, büyüleyici manzaraları ve huzurlu atmosferi ile de görülmeye değerdir.

Hazindak Yaylası’nı ziyaret için en uygun zaman ilkbahar ve yaz aylarıdır. Burada, ziyaretçiler için konaklama seçeneği sunan bir tesis de bulunmaktadır.

Sal Yaylası

Şenköy mevkiinde bulunan Sal Yaylası, Pokut Yaylası’na yaklaşık 15 dakikalık yürüme mesafesindedir. İlçe merkezine 35-40 km uzaklıkta bulunan yaylaya ulaşım ise Pokut- Şenyuva Yolu üzerinden sağlanmaktadır.

Geleneksel Hamsin evlerinin bulunduğu Sal Yaylası, ahşap evlerinin dışında yüksekten sunduğu manzaraları ile de ünlüdür. Güzel havalarda buradan, Kafkas Dağları ve Karadeniz’i görmek de mümkündür.

Çinçiva Köyü tarafından kullanılan bu yaylada, yaz aylarıyla birlikte nüfus artmaktadır. Burada, ziyaretçiler için kamp olanağı da sunulmaktadır.

Sal Yaylası’nı ziyaret için en uygun zaman, havaların ısındığı ilkbahar ve yaz aylarıdır.

Gelin Tülü Şelalesi

Rengarenk doğası ve etkileyici manzaraları ile Gelin Tülü Şelalesi, Rize’nin en etkileyici doğa harikalarından biridir.

Kaçkar Dağı’nın eteklerinde bulunan Gelin Tülü Şelalesi, doğanın eşsiz bir oluşumudur. Yüzlerce metre yükseklikten akan suyu, gelinin duvağına benzemesi nedeniyle bu ismi almıştır.

Karadeniz ve Türkiye genelinde en uzun şelalelerden biri olan Gelin Tülü Şelalesi, kendine hayran bırakan güzelliği ile Aydar Yaylası sınırları içerisinde görülmeye değer noktalardan biridir.

Birbirinden konforlu ve kaliteli konaklama seçenekleri sunan Çamlıhemşin'de tatilinizi planlamak için Çamlıhemşin Otelleri sayfamızdaki otellere göz atabilirsiniz.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.