Çiğli Nerededir ve Nasıl Gidilir?


Çiğli Nerededir ve Nasıl Gidilir?

İzmir’in tarihi ve turistik bir bölgesi olan ve Ege Denizi’ne kıyısı bulunan Çiğli ilçesi; 10 mahallesi ve köyleri ile 1992 yılında ilçe statüsüne kavuşmuştur. Daha önceleri bir belde olarak bilinen Çiğli, ilçe olduktan sonra gelişimini sürdürmüştür.

İzmir’de Menemen, Karşıyaka ve Bayraklı ilçeleri ile komşu olan ve şehir merkezine 30 km uzaklıkta bulunan Çiğli ilçesi, merkezi konumu ile pek çok farklı ulaşım seçeneği sunmakta ve bu yönüyle ulaşım oldukça rahattır.
Çiğli’ye havayolu ile ulaşım, Gaziemir ilçesinde bulunan Adnan Menderes Havalimanı ile sağlanmaktadır. Buradan, Çiğli merkeze ulaşım ise İzban hattı ile sağlanmaktadır. Bu hat ile havalimanından Çiğli’ye ulaşım ortalama 1 saat sürmektedir.

Çiğli’ye otobüs yolculuğu ile gitmek isteyen ziyaretçilerin İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali’ni kullanmaları gerekmektedir. Bornova ilçesinde bulunan otobüs terminalinden Çiğli’ye giden dolmuşlar kullanılarak ilçeye ulaşım sağlanabilir.

Çiğli’ye Nasıl Gidilir?

İzmir ili hava, kara, demiryolu ile ulaşım gibi farklı seçeneklere sahip olması ile geniş bir ulaşım ağına sahiptir. Çiğli’ye gitmek isteyen yolcular da bu seçeneklerden yararlanabilmektedir.

Seyahat rotanızı oluşturduktan sonra konaklama yapacağınız oteli belirlemek için birbirinden farklı hizmet seçeneklerine sahip Çiğli Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Çiğli’ye Havayolu ile Ulaşım

Çiğli’ye uçak yolculuğu ile gitmek isteyen ziyaretçilerin kullanması gereken havalimanı, Gaziemir ilçesinde bulunan Adnan Menderes Havalimanı’dır. Havalimanından Çiğli’ye gitmek isteyen ziyaretçiler, havaalanının çıkışında bulunan İzban hattını kullanabilirler.

Çiğli’ye Otobüs ile Ulaşım

İzmir, Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden biri olduğundan, hemen her şehirden otobüs ile ulaşım seçeneği bulunmaktadır. Çiğli’ye gidecek ziyaretçiler, Bornova ilçesinde bulunan İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali’ni kullanabilirler. Buradan Çiğli’ye ulaşım ise Çiğli dolmuşları ile sağlanmaktadır.

Çiğli’ye Tren ile Ulaşım

İzmir iline Ankara, Eskişehir, Kütahya, Balıkesir ve Manisa illerinden tren ile ulaşım seçeneği bulunmaktadır. Çiğli’ye tren ile gitmek isteyen ziyaretçiler, bindikleri şehre bağlı olarak 2-14 saat arasında ulaşım sağlayabilmektedir. İzmir Mavi Tren hattının İzmir’deki durağı Basmane’de bulunmaktadır. Buradan, 346, 329, 342, 128 ve 295 no’lu Eshot hatları kullanılarak Çiğli’ye aktarma yapılabilir.

Ankara ile İzmir arası tren yolculuğu ortalama 14 saat, Eskişehir ile İzmir arası tren yolculuğu 11 saat, Kütahya ile İzmir arası 9 saat, Balıkesir ile İzmir arası 4 saat ve Manisa ile İzmir arası 1.5 saat sürmektedir.

Çiğli’ye Özel Araç ile Ulaşım

Çiğli’ye özel araba ile gitmek için kullanabileceğiniz üç farklı otoyol bulunmaktadır. Yola çıkacağınız şehre bağlı olarak; İstanbul - İzmir, Ankara - İzmir ve Aydın - İzmir otoyollarını takip edebilirsiniz.

İstanbul, Yalova, Bursa, Balıkesir, Eskişehir ve Manisa illerinden gelen ziyaretçiler İstanbul - İzmir Otoyolu’nu kullanabilir. İstanbul ile Çiğli arası ortalama 500 km’dir ve bu yol ile ulaşım ortalama 5 saat sürmektedir. Yol üzerinde ücretli geçişler bulunmaktadır.

Ankara, Afyonkarahisar, Uşak, Manisa gibi şehirlerden gelen ziyaretçiler Ankara - İzmir Otoyolu’nu kullanabilirler. Ankara ile Çiğli arası ortalama 600 km’dir ve bu yol ile ulaşım ortalama 7 saat sürmektedir. Yol üzerinde ücretli geçişler bulunmaktadır. Ücretsiz bir yolculuk için Anadolu Otoyolu kullanılabilir ve bu yol ile yolculuk ortalama 8 saat sürmektedir.

Aydın, Kuşadası, Bodrum gibi şehirlerden gelen ziyaretçiler, Aydın - İzmir Otoyolu’nu kullanabilirler. Aydın ile Çiğli arası ortalama 130 km’dir ve bu yol ile ulaşım ortalama 1-1.5 saat sürmektedir. Rota üzerinde ücretli geçişler de bulunmaktadır.

İstanbul’dan Çiğli’ye Ulaşım

İstanbul’dan Çiğli’ye uçakla gitmek isteyen ziyaretçilerin kullanması gereken havalimanı Adnan Menderes Havalimanı’dır. İstanbul- İzmir arası uçak yolculuğu ortalama 40-50 dakika sürmektedir. Buradan, İzban ile Çiğli’ye aktarma yapılabilir.

Otobüs ile gitmek isteyen ziyaretçilerin İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne gitmeleri gerekmektedir. Otobüs ile yolculuk ortalama 12-13 saat sürmektedir. Buradan, Çiğli dolmuşlarına aktarma yapılarak ilçe merkezine ulaşım sağlanabilmektedir.

Özel aracı ile gitmek isteyen ziyaretçiler, yeni yapılan İstanbul - İzmir Otoyolu’nu kullanabilmektedir. Bu yol ile, 500 km olan mesafe için yolculuk ortalama 5 saat sürmektedir.

Ankara’dan Çiğli’ye Ulaşım

Ankara’dan Çiğli’ye havayolu ile gitmek isteyen ziyaretçilerin Gaziemir ilçesindeki Adnan Menderes Havalimanı’nı kullanmaları gerekmektedir. Ankara - İzmir arası uçak yolculuğu ortalama 1 saat sürmektedir. Buradan, Çiğli’ye giden otobüs ve dolmuş hatlarına aktarma yapılabilir.

Otobüs ile gitmek isteyen yolcular, İzmir Otobüs Terminali’ni kullanabilir. Yolculuk ortalama 12-13 saat sürmektedir. Bornova ilçesinde bulunan otobüs terminaline ulaşım ise Çiğli dolmuş hatları ve Eshot hatları ile sağlanmaktadır.

Özel araba ile Ankara’dan Çiğli’ye gitmek isteyen ziyaretçilerin Ankara - İzmir Otoyolu’nu kullanmaları gerekmektedir. Bu yol ile 600 km olan mesafe için yolculuk ortalama 7 saat sürmektedir.

Ankara’dan Çiğli’ye trenle gitmek isteyen ziyaretçilerin İzmir Mavi Tren’i kullanmaları gerekmektedir. Ankara - İzmir arası tren yolculuğu ortalama 13 saat sürmektedir. Basmane’de bulunan durakta indikten sonra 346, 329, 342, 128 ve 295 hatlarına aktarma yapılabilir.

İzmir’den Çiğli’ye Ulaşım

Çiğli, İzmir şehir merkezine ortalama 30 km, havalimanına 45 km ve İzmir Mavi Tren’in bulunduğu Basmane bölgesine 30 km uzaklıktadır. İzmir’in farklı bölgelerinden, Çiğli’ye İzban, tren, metro, otobüs ve dolmuş hatları ile doğrudan ve aktarmalı olarak ulaşım seçenekleri bulunmaktadır.

İzmir şehir merkezinden Çiğli’ye ulaşım 542, 547 ve 920 no’lu Eshot hatları ile sağlanmaktadır. Havalimanı’ndan Çiğli’ye ulaşım İzban hattı ile doğrudan sağlanabilmektedir. İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde indikten sonra Çiğli dolmuşlarına aktarma yapılması gerekmektedir.

Çiğli için planladığınız seyahatinizde hangi ulaşım seçeneğini kullanacağınız veya güzergahınızı belirledikten sonra uygun fiyatlarla konforlu bir konaklama deneyimi sunan otel seçenekleri için Çiğli Otelleri sayfamıza hemen göz atmalısınız.