Çiğli Seyahatinde Gezilmesi Gereken Yerler


Çiğli Seyahatinde Gezilmesi Gereken Yerler

İzmir şehir merkezine 30 km uzaklıkta bulunan Çiğli ilçesi, şehrin popüler bir turizm bölgesi olmasa da, ziyaretçilerine keşfedilecek tarihi, turistik ve kültürel değerler sunmaktadır.

Çiğli denince, akla ilk gelen mekanlardan biri İzmir Doğal Yaşam Parkı’dır. Avrupa’nın en büyük hayvanat bahçesi olma unvanına sahip olan bu parkın içerisinde hem yırtıcı hayvanlar hem de memeli hayvanları gözlemleme fırsatı vardır. Çiğli seyahatinde gezilmesi gereken yerlerden biri de Kuş Cenneti’dir.

Her yıl binlerce kuşun göç yolu üzerinde bulunan Kuş Cenneti’nde bulunan gözlem alanları ve dürbünler ile gözlem yapmak mümkündür. İzmir Doğal Yaşam Parkı’nın içinde bulunduğu Sasalı Kent Ormanı ve Piknik Alanı da Çiğli’de doğa ile baş başa olmak ve piknik yapmak için tercih edilebilir.

Tarih ve arkeoloji meraklılarına hitap eden bir gezi alanı olarak ise Leukai Antik Kenti de Çiğli’de gezilmesi gereken yerler arasındadır.

İzmir Doğal Yaşam Parkı

Çiğli’nin Tuzla Mahallesi mevkiinde bulunan İzmir Doğal Yaşam Parkı, ilçe merkezine yaklaşık 3 km uzaklıktadır. Özel araba ile ulaşım ortalama 5 dakika sürmektedir. Toplu taşıma araçları ile gitmek için 777 ve 751 no’lu Eshot hatları kullanılabilir.

Yüzlerce farklı türde binlerce farklı hayvana ev sahipliği yapan bir hayvanat bahçesi olan İzmir Doğal Yaşam Parkı, çeşitli etkinlik ve eğitimlerin gerçekleştiği bir tesistir. Türkiye ve Avrupa genelinde en büyük doğal yaşam parkı olma özelliğine sahip olan bu parkta aslan, kaplan gibi farklı hayvan türleri özel cam kafesler içerisinde yer almaktadır. Yırtıcı hayvanların dışında, burada geyik, ceylan, tavuk, tavşan, koyun, keçi ve kaplumbağa gibi hayvan türleri de bulunmaktadır.

Özellikle çocuklu ailelerde büyük ilgi gören İzmir Doğal Yaşam Parkı’nın içerisinde kafeterya da bulunmaktadır.

Park, kış sezonunda 09:00 ile 17:00 ve yaz sezonunda 09:00 ile 18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Birbirinden konforlu ve kaliteli konaklama seçenekleri sunan Çiğli’de tatilinizi planlamak için İzmir Çiğli Otelleri sayfamızdaki otellere göz atabilirsiniz.

Kuş Cenneti

Çiğli’de Tuzla Mahallesi mevkiinde bulunan Kuş Cenneti, ilçe merkezine 4 km uzaklıkta yer almaktadır. Gazi Çiçek Caddesi üzerinden özel araba ile ulaşım ortalama 6-8 dakika sürmektedir. Toplu taşıma ile gitmek için 751 ve 771 no’lu otobüs hatları kullanılabilir.

Çiğli ilçesinin turistik bir cazibe merkezi olan Kuş Cenneti, Çamaltı Tuzlası içerisinde yer almaktadır. Yıl içerisinde on binlerce kuşun göç yolu üzerinde yer alan tesiste yer alan dürbün ve gözlem kuleleri ile farklı kuş türlerini yakından gözlemleme olanağı vardır. Ayrıca, bisiklet yolları ile gezinti yapmak da mümkündür. Kuş Cenneti içerisinde, Flamingo adaları da bulunmaktadır.

Çamaltı Tuzlası içerisinde yer alan İzmir Kuş Cenneti, şehrin en büyük ve en önemli kuş gözlem alanıdır. Koruma altına alınan bir doğal alan olan kuş cenneti, aynı zamanda ülke genelinde en önemli sulak alanlardan da biridir. Ev sahipliği yaptığı çok çeşitli kuş türleri arasında; leylek, kırlangıç, pelikan, gibi toplamda 200’ün üzerinde farklı kuş türü bulunmaktadır.

Kipa AVM

Çiğli’de Ataşehir mevkiinde yer alan Kipa AVM, ilçe merkezine 13 km uzaklıkta yer almaktadır. Ahmet Piriştina Caddesi üzerinden özel araba ile ulaşım ortalama 15-20 dakika sürmektedir. Toplu taşıma araçları ile gitmek için 428, 442, 595, 817 no’lu Eshot hatları ve İzban hattı kullanılabilir. Ayrıca, Havaş ile ulaşım sağlamak da mümkündür.

İzmir genelinde alışveriş, yeme- içme ve eğlence için tercih edebileceğiniz alışveriş merkezlerinden biri olan Kipa AVM’de; giyim mağazaları, kafe ve restoranlar, çocuk oyun alanları, dekorasyon mağazaları, eğlence alanları, elektronik mağazaları gibi seçenekler bulunmaktadır. AVM genelinde, yılın belli dönemlerinde çeşitli etkinlikler de gerçekleştirilmektedir.

Sasalı Kent Ormanı ve Piknik Alanı

Çiğli’nin Tuzla Mahallesi mevkiinde bulunan Sasalı Kent Ormanı ve Piknik Alanı, ilçe merkezine yaklaşık 3 km uzaklıktadır. Özel araba ile ulaşım ortalama 5 dakika sürmektedir. Toplu taşıma araçları ile gitmek için 777 ve 751 no’lu Eshot hatları kullanılabilir.

Sasalı Kent Ormanı ve Piknik Alanı, ailenizle birlikte piknik yapmak ya da doğa yürüyüşleri yapmak için tercih edebileceğiniz oldukça büyük bir orman alanıdır. Piknik ve mangal gibi olanakların dışında, şehrin karmaşasından uzaklaşıp doğa ile baş başa olmak için de tercih edilebilir. Park içerisinde yer alan İzmir Doğal Yaşam Parkı isimli bir hayvanat bahçesi de bulunmaktadır. Sasalı Kent Ormanı ve Piknik Alanı‘nın içerisinde bisiklet kiralama seçeneği de mevcuttur.

Sasalı Kent Ormanı ve Piknik Alanı, günün her saati ziyarete açıktır.

Çamaltı Tuzlası

İlçe merkezine yaklaşık 2.5 km uzaklıkta bulunan Çamaltı Tuzlası’na özel araba ile ulaşım ortalama 3-5 dakika sürmektedir. Toplu taşıma araçları ile gitmek için 771 no’lu Eshot hattı ve Çiğli dolmuşları kullanılabilir.

Çiğli tarihinde önemli bir yere sahip olan tuzla, Türkiye’nin en büyük tuzlası olma özelliğine sahiptir. Aslında, ülke genelinde tuz üretiminin %25’lik kısmını karşılamaktadır. İzmir Kuş Cenneti ve Homa Dalyanı’nı da içinde barındıran Çamaltı Tuzlası’nda üretim ise 19.yüzyılın ortalarında, burada İtalyanlar tarafından başlatılmıştır.

İzmir’in diğer ilçeleri gibi ziyaretçilerini büyüleyen Çiğli’de her bütçeye ve her zevke hitap eden Çiğli Otelleri arasından seçiminizi yaparak, tatilinizi planlayabilirsiniz.