Çukurova Nerededir ve Nasıl Gidilir?


Çukurova Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Adana’nın Seyhan, Yüreğir, Sarıçam ile beraber dört merkez noktasından birisi olan Çukurova, şehrin en gelişmiş ilçesi olarak bilinmektedir. 2008 yılında çıkarılan Büyükşehir Kanunu ile Seyhan’dan ayrılarak yeni ilçe statüsü kazanmıştır.

Sarıçam, Karaisalı ve Seyhan ile komşu olan Çukurova, yeni yapılan bağlantı yolları ile ulaşım konusunda giderek rahatlamıştır. Adana merkez ilçeleri kuzey ve güney olmak üzere iki farklı bölümde toplanmıştır. Çukurova da şehir merkezinin kuzeyindeki ilçelerden bir tanesidir.
Ulaşım, çeşitli yollar ile sağlanmaktadır. Bunlardan en yaygın olanı hiç şüphesiz karayolu seçeneğidir. Modern ve yeni yapılmış yollar ile ilçeye ulaşım oldukça kolaydır.

Çukurova’ya havayolu ile ulaşım ise Adana Şakirpaşa Havaalanı ile gerçekleştirilmektedir. Seyhan ilçesinde bulunan havaalanı, Çukurova’ya araba ile 15 dakika uzaklıktadır. Şehrin trafiği ile birlikte bu rakam 20 dakikaya kadar uzayabilmektedir.

Çukurova’ya Nasıl Gidilir?

Adana ili, Türkiye’nin büyük şehirleri arasında bulunmaktadır. Nüfus ve gelişmişlik açısından da ilk on sırada gösterilmektedir. Şehrin merkez ilçelerinden birisi olan Çukurova’ya ulaşım bu yüzden oldukça kolaydır. Havayolu, demiryolu, karayolu bağlantı yollarından merkez ilçeye ulaşmanız mümkün olacaktır.

Seyahat rotanızı oluşturduktan sonra konaklama yapacağınız oteli belirlemek için birbirinden farklı hizmet seçeneklerine sahip Çukurova Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Çukurova’ya Havayolu ile Ulaşım

Çukurova’ya uçak ile ulaşım Adana Şakirpaşa Havaalanı üzerinden gerçekleştirilmektedir. Pek çok ilin aksine Adana Havaalanı şehir merkezinde bulunmaktadır. Bu da merkez ilçe Çukurova’ya oldukça yakın olduğu anlamına gelir. Adana Havaş otobüsleri şehir içine çalışmamaktadır.
Havaalanı zaten merkezde olduğu için toplu ulaşım ile Çukurova’ya ulaşım rahattır. Çıkış kapısına geldikten sonra Barkal dolmuşları ya da belediye otobüsleri sizleri karşılayacaktır. VIP giriş çıkışı kapısı karşısında bulunan park önünden beş dakikada bir toplu taşıma araçları geçmektedir.

Barkal dolmuşları Çukurova içerisine direkt gitmemektedir. İnönü Parkı dört yolda inerek bir daha ikinci bir belediye otobüsüne binmek gerekmektedir.

Taksi, Adana Havaalanı’ndan Çukurova’ya gidişte en çok kullanılan seçeneklerden bir tanesidir. Havaalanının iki çıkış kapısında da taksiler sizleri karşılıyor olacaktır.

Çukurova’ya Otobüs ile Ulaşım

Adana Büyükşehir Belediyesi Merkez Otogarı da tıpkı havaalanı gibi şehir merkezinde yer almaktadır. Bundan dolayı Çukurova’ya otogardan ulaşım oldukça kolaydır. Adana Otogarı’nda otobüsten indikten sonra sizi eski Atilla Altıkat Köprüsü’ne getirecek servisler beklemektedir.
Bu servislerin en son durağı burasıdır. Otobüs firmalarının servislerini kullanıp köprüde indikten sonra İnönü Parkı 5 dakika mesafededir. Buradan Çukurova’ya giden belediye otobüslerine binilmektedir.

8A ve 8B otobüsleri Çukurova’nın en işlek caddelerinden geçmekte olup 3 dakikada bir seferleri bulunduğu için yolculuğunuz daha kolay gerçekleşmektedir. Adana’da Çukurova’ya giden belediye otobüs fiyatları 3,50 TL olarak belirlenmiştir. Adana Kent Kart sahibi olmadan nakit para ile seyahat etmeniz mümkündür.

Çukurova’ya Tren ile Ulaşım

Adana Tren Garı Seyhan ile Çukurova ilçeleri arasında yer almaktadır. Merkezi konumdaki pozisyonu sebebi ile Çukurova’ya oldukça yakındır. Trenden indikten sonra karşıya geçmeniz belediye otobüslerini görmeniz için yeterlidir. İlçeye 5 dakika içinde ulaşım sağlanmaktadır.

Adana Garı 1912 yılından beri faal durumda bulunan işlek garlardandır. Türkiye illerinin pek çoğuna sefer düzenlemektedir.

Çukurova’ya Özel Araç ile Ulaşım

Adana şehir girişine iki alternatif yol ile ulaşılmaktadır. Bunlardan birincisi Mersin-Tarsus yolu boyunca uzanan rotayı takip etmenizdir. İkincisi ise Konya Ereğli yolundan aşağıya Pozantı ilçesinden gelen güzergahtır. Adana Otobanı’na girdiğiniz vakit sizi şehir içine çıkış sapakları bekliyor olacaktır.

Çukurova’ya özel araç ile ulaşım yapmak istiyorsanız Hastaneler çıkışını kullanmanız tavsiye edilmektedir. Bu çıkışı kullanarak Barajyolu mevkiine geçilmektedir. Bir diğer yakın çıkış ise üniversitedir. Çukurova Üniversitesi Sarıçam’a çıkıp oradan yedi dakika içerisinde ilçeye ulaşım sağlanmaktadır.

İstanbul’dan Çukurova’ya Ulaşım

İstanbul’dan Adana Şakirpaşa Havaalanı’na ulaşım yaklaşık 1 saat 30 dakika sürmektedir. 

İstanbul’dan Adana Merkez Otogarı’na otobüsle 13 saat 30 dakika gibi bir sürede ulaşılmaktadır. İstanbul’dan Çukurova’ya özel araç ile ulaşım 10 saat sürmektedir.

Ankara’dan Çukurova’ya Ulaşım

Ankara’dan Adana Havaalanı’na ulaşım 1 saat 5 dakika sürmektedir.  Ankara’dan Çukurova’ya özel araç ile ulaşım 5 saatte tamamlanmaktadır. Adana’dan Ankara’ya otobüs yolculuğu ile 6 saat 30 dakika sürmektedir.

İzmir’den Çukurova’ya Ulaşım

İzmir’den Adana Havaalanı’na ulaşım 1 saat 30 dakika sürmektedir. İzmir’den Çukurova’ya özel araç ile ulaşım ortalama 11 saattir. İzmir Adana otobüs yolculuğu ise 13 saatte tamamlanmaktadır.

Çukurova için planladığınız seyahatinizde hangi ulaşım seçeneğini kullanacağınız veya güzergahınızı belirledikten sonra uygun fiyatlarla konforlu bir konaklama deneyimi sunan otel seçenekleri için Çukurova Otelleri sayfamıza hemen göz atmalısınız.