Dalaman Tatiline Gideceklere Plaj Rehberi


Dalaman Tatiline Gideceklere Plaj RehberiMuğla il merkezine bağlı olan 13 farklı ilçeden biri olarak bilinen Dalaman, il merkezinin 80 kilometre güneyinde Akdeniz ve Ege Denizi’nin birleştiği bir konumda yer almaktadır. Dalaman, em diğer tatil beldelerine yakın olması hem de çevresinde yer alan onlarca farklı koy ve plajları ile yaz turizminde gözde noktalardandır.

Dalaman'da eğlencenin tadını doyasıya çıkarabileceğiniz beach işletmeleri, tertemiz havasında hem denize girebileceğiniz hem de sevdiklerinizle birlikte piknik keyfi sürebileceğiniz koyları ve doğası, yeşile çalan masmavi renkteki denizinin berrak sularında yüzerken tatil keyfini sürebilirsiniz.

Burada gezilerek vakit geçirilmesi gereken plaj ve beachler arasında; Kille Koyu, Sarıgerme Plajı, Günlüklü Koyu, Bedri Rahmi Koyu, Sarsala Koyu, Kayacık Plajı, Yavansu Koyu yer almaktadır.

Kille Koyu

Çam kokusu eşliğinde turkuaz rengi berrak sularında huzur dolu bir gün geçirebileceğiniz Kille Koyu'na özel aracınız veya tekne turları ile ulaşabilirsiniz. Fethiye - Ortaca ilçelerinden hareket eden tekne turları ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu koya şahsi aracınız ile ulaşmak isterseniz Dalaman - Göcek güzergahını kullanarak Göcek Tüneli’ne girmeden hemen öncesinde yer alan benzin istasyonun bulunduğu sapaktan giriş yapmalısınız. Bu yol boyunca ilerlerken Boynuzbükü yol ayrımına geldiğiniz zaman Boynuzbükü olmayan taraftan yola devam etmelisiniz.

Kille Koyu'nda çam ağaçlarının muhteşem kokusu eşliğinde isterseniz piknik yapın isterseniz çakıllı denizinde sörf yapmanın tadını çıkartın. Buranın plaj kıyısı toprak olduğu için denizin giriş kısmının bulanık gelmesi sizleri aldatabilir; biraz ilerlediğiniz zaman berrak suyunun tadını çıkartabilirsiniz.

Bu koyun çevresinde WC, market ve duş gibi imkanlar bulunmadığı için ilçe merkezinden gelirken ihtiyaçlarınızı yanınıza almanızda fayda var.

Kille Koyu'nun çevresinde herhangi bir işletme bulunmadığı için ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Sarsala Koyu

Dalaman ilçe merkezinden yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta yer alan Sarsala Koyu'na hareket eden toplu taşıma aracı bulunmamaktadır. Bu sebeple şahsi aracınız veya taksi ile koya ulaşabilirsiniz.

Sarsala ile Koca Göl aynı güzergah arasında bulunması ve birbirine oldukça yakın olması nedeniyle bölgenin ziyaretçileri tarafından sıkça karıştırılmaktadır. Bu nedenle öncelikle karşılaşacağınız Koca Göl'ü geçtikten sonra karşılaşacağınız muazzam manzara sizlere bütün bildiğiniz koyları unutturacaktır.

Sarsala'nın çevresinde yer alan tahrip edilmemiş yemyeşil ormanı, caretta carettaların yılın belli dönemlerinde yüzdüğü turkuaz rengi berrak suların güzelliği hem yerli hem de yabancı turisti şaşkınlık içerisinde bırakır. Bu koyda plaj voleybolu, deniz bisikleti, şnorkel ve gözlük takarak kaplumbağaları izleyebileceğiniz aktiviteler gibi oldukça fazla imkan vardır.

Koy çevresinde araçlarınızı park edebileceğiniz otopark imkanı vardır. Bunun yanı sıra şezlong veya diğer ihtiyaçlarınız için kullanabileceğiniz birkaç özel işletme yer almaktadır. Şezlong kiralamak isterseniz yaklaşık ücreti 10 - 20 TL arasında değişmektedir.

Sarsala'nın kişi başı giriş ücreti yaklaşık 2 ile 4 TL arasında değişmektedir. Giriş ücreti içerisine otopark girişi dahildir.

Sarıgerme Plajı

Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı Sarıgerme Plajı her ne kadar Ortaca ilçesine bağlı olsa bile Dalaman Sarıgerme olarak bilinmektedir. Dalaman veya Ortaca ilçelerinden hareket eden Sarıgerme Plajı dolmuşlarını kullanarak ya da şahsi aracınız ile D555 karayolunu kullanarak öncelikle Güzelyurt Mahallesi’ne ulaşarak buradan plaj tabelalarını takip ederek kolayca ulaşabilirsiniz.

Bölge yakınlarında bulunan Dalaman Çayı’nın enerji potansiyeli ve akış hızı yüksek olduğu için geçtiğimiz yıllarda sık sık tomrukların taşınması büyük sorunlara neden olmaktaymış. Halk buna bir çözüm üretebilmek için çay ile denizin bağlantısını kesme yolunu kullanmış ve bu yöntemin adına germe denilmiştir. Plajın adı ise buradan meydana gelmektedir.

7 kilometrelik sahil şeridinde gün batımına doğru yürüyüşler yapabileceğiniz, altın sarısı kumsalının arasından çıkan kum zambakları ile enfes fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz ve sığ denizi ile tatilcilere nefis bir tatil deneyimi sunmaktadır. Bu plaj aynı zamanda hem kendisinin hem de çevresinin tertemiz olması nedeniyle mavi bayrağıyla ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Sarıgerme Plajı geçtiğimiz yıllarda araç girişi bulunmazken, yapılan çalışmalar neticesinde park sorunu çözüme kavuşturulmuştur.

Saat sabah yaklaşık 07:00 gibi hizmet vermeye başlayan plaj akşam saatlerinde 19:00 gibi hizmetini bitirmektedir.

Sarıgerme Plajı’na araç ile birlikte giriş ücreti yaklaşık 20-25 TL’dir. Eğer araç girişi olmadan plajı kullanmak isterseniz kişi başı ücreti yaklaşık 5-8 TL’dir. Şezlong kiralamak isterseniz bir tanesinin ücreti yaklaşık 15-20 TL’dir. Bu ücret içerisine ücretsiz WC ve duş kullanma imkanı dahildir.

Ortaca'nın en güzel tatil köşelerinden Sarıgerme’deki konaklama seçeneklerine Sarıgerme Otelleri sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Günlüklü Koyu

Muğla’nın Dalaman ilçesinden yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunan Günlüklü Koyu’na ulaşabilmek için dolmuş seferleri veya şahsi araçlarınızı kullanabilirsiniz. Dolmuş seferlerini kullanırken ilçe merkezinden hareket eden Yanıklar hattını, şahsi aracınız ile ulaşabilmek için ise D400 karayolunu kullanabilirsiniz.

Günlüklü Koyu adından da anlaşılacağı üzere ağaçların gölgesine kuracağınız hamak keyfini sürebileceğiniz, soğuk içeceğinizi özgürce yudumlama imkanı sunan, doğa yürüyüşü ve foto safari gibi aktiviteler için eşsiz bir yerdir. Koy çevresinde bulunan ‘Günlük’ ağaçları etrafa nefis bir koku yayarken, ilaç ve parfüm yapımında kullanılmaktadır. Özellikle yaz aylarında günübirlik tatilcilerin vazgeçilmez noktalarından biridir.

Bu koyun bir diğer avantajlı tarafı ise araçlar için otopark kısmının bulunmasıdır. Özellikle tatil beldelerinde günübirlik tatil noktalarında otopark sorunu yaşanırken bu koy etrafında bu sorun çözüme kavuşturulmuştur.

Günlüklü Koyu araçla birlikte giriş ücreti yaklaşık 27 ile 30 TL arasında değişmektedir. Araç haricinde giriş yapmak isterseniz kişi başı yaklaşık 8-12 TL’dir.

Bedri Rahmi Koyu

Bedri Rahmi Koyu bir diğer adıyla (Taşyaka), Muğla'nın Fethiye ilçesine bağlı Göcek Mahallesi'nde yer almaktadır. Tekne turları, şahsi aracınız veya dolmuşları kullanarak buraya kolayca ulaşabilirsiniz. Göcek veya Fethiye'den hareket eden tekne turlarının bir çoğu bu koya uğramaktadır. Bu koya şahsi aracınız ile ulaşabilmek için D-555 karayolunu kullanabilirsiniz. Aracınız ile belli bir kısma kadar ilerledikten sonra koya ulaşabilmek için zeytin ve çam ağaçları eşliğinde ufak bir doğa yürüyüşü yapmalısınız.

Bu koyun adının nereden geldiği ziyaretçiler tarafından oldukça fazla merak edilmektedir. Bedri Rahmi ve Halikarnas balıkçısı olarak bilinen bir kişi 1974 yılında Göcek taraflarına deniz yolculuğuna çıkmıştır. Cumhuriyet sonrası dönemde ün kazanan Bedri Rahmi; yapmış olduğu resim çalışmaları ile bilinmektedir. Göcek taraflarında çıkmış oldukları tur da Taşkaya Koyu'nda bir kayanın üzerine Bedri Rahmi büyük bir balık resmi çizmiştir. Görünüş olarak balık resmine benzetilse bile tek kare içerisinde 6 farklı hayvan resmini betimlemiştir.

Bedri Rahmi Koyu'nun çevresi çam ve zeytin ağaçları ile çevrilidir. Zeytin ağaçlarının hemen arkasında küçük bir plajı aynı zamanda 25 tekne kapasitesine sahip ahşap iskelesi bulunan restoran bulunmaktadır. Hem yerli hem de yabancı ziyaretçiler teknelerin sıkça yanaştığı bu koyun restoranında bir şeyler tüketir; turkuaz rengi suyunda deniz keyfini sürmektedir. Restoranın üst kısmına doğru ilerlediğiniz zaman yamaçların üzerinde antik döneme ait kaya mezarlıkları bulunmaktadır.

Bedri Rahmi Koyu (Taşkaya Koyu) ücretsiz olarak kullanılmaktadır.

Kayacık Plajı

Kayacık Plajı, Muğla'ya bağlı Dalaman ilçe merkezinden yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Bu plaja ulaşabilmek için şahsi aracınız ile D550 karayolunu kullanarak Dalaman Havaalanı istikametinde ilerlemelisiniz. Şahsi aracınız dışında dolmuş seferleri veya taksiyle kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Dalaman Havaalanı ile Kayacık Plajı arasında yaklaşık 7 kilometre mesafe bulunduğu için sahile oturduğunuz zaman yaklaşık 100-200 metre üzerinizden havalanan uçakların enfes görüntüsünü seyredebilirsiniz. Kayacık Plajı'nın denizi oldukça temiz olmasına rağmen fazlasıyla dalgalıdır. Akşam üzeri gün batımı eşliğinde hem uçakları seyredip hem de restoran kısmında güzel bir vakit geçirebilirsiniz.

Kayacık Plajı'na ücretsiz bir şekilde giriş yapabilirsiniz. Haftanın 7 günü 24 saat ziyaretçilerine açıktır.

Yavansu Koyu

Sarsala ile birbirine oldukça yakın olan koylardan bir diğeri Yavansu, Kuyrucak Burnu'nun güneydoğusuna konumlanmıştır. Bu koyun karayolu ile bağlantısı bulunmadığı için denizyolu ile ulaşabilirsiniz. Dalaman ilçe merkezinden öncelikle Sarsala'ya oradan balıkçı tekneleri ile bu koya ulaşabilirsiniz.

Yavansu, martı ya da martılı koy olarak da bilinmektedir. Koyun arka tarafında bulunan ormanlık ve dağlık alandan gelen suyu; yalnızca hayvanların içebileceği yavan bir tatta olması ve deniz kenarına martı gölgesi işlenmesi üzerine martılı koy olarak anılmıştır. Yavansu bir diğer adıyla Martı Koyu; deniz, kum ve güneş üçgeninin tadını doyasıya çıkarabileceğiniz, zeytin ve çam ağaçlarının arasında doğa ile iç içe geçireceğiniz huzurlu bir tatil imkanı sunar.

Yavansu bir diğer adıyla Martı Koyu'nu ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Dalaman Beachleri

Dalaman, etkileyici doğal güzelliklerinin çevrelediği çok sayıda plaja ev sahipliği yapmasının yanı sıra birçok beachi de bünyesinde barındırmaktadır. Dalaman’da hizmet veren beachlerde, deniz, kum ve güneşin tadını çıkarabilir, tatilinizi renklendirebilirsiniz. Dalaman’da hizmet veren beachler arasında öne çıkanlar; Sarçed Beach ve Blue Point Beach’tir.

Sarçed Beach - Plaj

Sarıgerme sahili üzerinde yer alan Sarçed, Kültür ve Turizm Bakanlığının desteği ile kurulmuştur.

200 metre uzunluğunda, 100 metre genişliğinde olan özel işletmenin yumuşacık kumsalı ve berrak denizinde tatilin keyfini çıkarabilirsiniz. Temizliği ve hijyen kurallarını harfiyen yerine getiren özel işletmede engelliler için WC, duş ve soyunma kabini bulunmaktadır.

Sarçed Beach giriş ücreti ise 25 TL’dir.

Adres:Sarıgerme, 48600 Ortaca/Muğla

Blue Point Beach

Dalaman ilçe merkezine yaklaşık 18 kilometre mesafede bulunan Göcek'in mavi bayraklı plajlarından birinde hizmet veren D-Marin bünyesine bağlı olan Blue Point Beach; müşterilerine sunduğu eşsiz ayrıcalıklar ile deniz, kum ve güneş üçlüsünün tadını doyasıya yaşatmaktadır.

Eğlence mekanının hem alkollü hem de alkolsüz servis hizmeti bulunmaktadır. Örneğin, 33 cl bir adet Efes Pilsen yaklaşık 45-50 TL'den satılmaktadır. Bir adet küçük su için ise yaklaşık 10-15 TL fiyat talep edilmektedir. Patates kızartması, meksika biberi ve soğan halkası ile servis edilen bir sandviç ise yaklaşık 80 TL'dir.

Blue Point Beach, giriş ücreti hafta içi 60 TL, hafta sonu ise kişi başı 100 TL'dir.

Adres:Göcek, 48310 Fethiye/Muğla

El değmemiş doğal güzellikleri, birbirinden güzel beldeleri, plajları, koyları ile yaz aylarının gözde rotalarından Dalaman’da tatilinizi Dalaman Otelleri arasından yapacağınız seçimle planlayabilirsiniz.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.