Darıca’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler


Darıca’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

Darıca, Kocaeli’nin keyifle gezildiği içerisinde birçok doğal güzelliği ve tarihi yapıları barındırdığı ilçelerden biridir. İlçe merkezi de dâhil olmak üzere çevresinde birçok güzellikle yerler bulunmaktadır. Yaz sezonunun açılması ile birlikte sahillere şehir dışından pek çok kişi akın etmektedir. Günübirlik gezebileceğiniz yerleri de olan Darıca’nın uzun yaz tatiliniz için de uygun yerleri bulunmaktadır.

Darıca’ya geldiğinizde mutlaka gezilmesi gereken yerlerin başında Dudayev Parkı gelmektedir. Darıca Sahili, Denize Sevgi Parkı, Darıca Kalesi, Darıca Tarihi Deniz Feneri, Darıca Millet Bahçesi, meşhur tepesi ile Sancaktepe, Darıca Hayvanat Bahçesi, Ballıkayalar Tabiat Parkı, tarihi açıdan önemli bir kişilik olan Anibal’in Mezarı görmeniz gereken yerler arasındadır.

 

 

Dudayev Parkı
Dudayev Parkı, Darıca’ya yaklaşık olarak 3,5 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile gitmeyi planlarsanız, Tuzla Caddesi üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma araçlarını tercih etmek isterseniz, Darıca ilçe merkezinden hareket eden otobüslerle gidebilirsiniz.

Dudayev Parkı, kültür ve eğlencenin kalbi olarak nitelendirilmektedir. Başta Darıca halkı olmak üzere şehir dışından da birçok ziyaretçi gelmektedir. İçerisinde yürüyüş ve çocuk oyun alanları bulunmaktadır. Eğlenceli zaman geçirmek isteyenlerin tercih ettiği bir yer olan Dudayev Parkı’na istediğiniz zaman gelebilirsiniz. 

Park içerisinde bir amfi tiyatro da yer almaktadır. Birçok kültürel aktivite bu amfi tiyatronun içerisinde gerçekleşmektedir. Ayrıca Şehirler ve Kültürler Kaynaşması Festivali de bu alanda düzenlenmektedir. Kültürel aktivitelerden keyif alıyorsanız, gezi listenize burayı da eklemelisiniz.

Dudayev Parkı halka açık bir yer olduğundan dolayı giriş ücreti yoktur.

Darıca Otelleri sayfamızı inceleyerek seyahatiniz boyunca şehrin tüm güzelliklerini yerinde göreceğiniz tatili planlayabilirsiniz.

Darıca Sahili
Darıca Sahili, ilçe merkezine yaklaşık olarak 3,5 km uzaklıktadır. Darıca Sahili’ne özel aracınız ile gitmek isterseniz, Kavala Caddesi ve İstasyon Caddesi üzerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Özel aracınız yok ise İstasyon Caddesi üzerinden geçen otobüs veya minibüslere binebilirsiniz.

Marmara Denizi’ne bakan Darıca Sahili, doğal güzelliklerden oluşan muhteşem bir manzaraya sahiptir. Sahil kesiminde piknik yapabileceğiniz birçok alan mevcuttur. Ayrıca çocuklu aileler için çocuk oyun alanları da bulunmaktadır. Yemek yiyebileceğiniz kafeterya ve restoranlar da sahil bölümünde yer almaktadır.

Günübirlik tatil kaçamağı yapmak isteyenlerin tercih ettiği noktalardan biridir. Sizler de günübirlik veya hafta sonu tatiliniz için buraya gelebilir ve keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Darıca Sahili’ne her zaman gelebileceğiniz gibi özellikle piknik yapmak isterseniz, yaz veya bahar aylarını tercih edebilirsiniz.


Denize Sevgi Parkı
Denize Sevgi Parkı, Darıca ilçe merkezine ortalama 3 km uzaklıktadır. Konumu gereği oldukça yakın olan bu yere hem özel aracınız ile hem de toplu taşıma araçlarını kullanarak gelebilirsiniz. Özel aracınız ile gelmek isterseniz, Kavala Caddesi ve İstasyon Caddesi üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Özel aracınız yok ise İstasyon Caddesi üzerinden geçen toplu taşıma araçlarını kullanarak gidebilirsiniz.

Doğa turizmi açısından oldukça önemli bir yere sahip olan Denize Sevgi Parkı, eşsiz manzarası ile oldukça güzel bir yerdir. Park’ın içerisinde gezebileceğiniz, eğlenebileceğiniz, spor yapabileceğiniz, dinlenebileceğiniz, denize girebileceğiniz pek çok seçenek bulunmaktadır.

Ayrıca içerisinde yürüyüş alanları da yer almaktadır. Günübirlik gezmeyi sevenler için oldukça ideal bir yerdir. Çocuk oyun grupları, meydan girişi ile bütünleştirilmiş gemi maketi ve seyir balkonları bulunmaktadır. Ayrıca yemek yemek isterseniz, cafe ve lokanta gibi işletmelerde bölge içerisinde yer almaktadır.

Denize Sevgi Parkı halka açık bir yer olduğundan dolayı giriş ücreti yoktur. İstediğiniz zaman gelip eğlenebileceğiniz, stres atabileceğiniz ender yerlerden biridir. Burayı da gezi listenize eklemelisiniz.


Darıca Kalesi
Darıca Kalesi, ilçe merkezine 3 km uzaklıktadır. Yakın bir yerde olduğundan dolayı ister özel aracınız ile ister toplu taşıma araçlarını tercih ederek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Darıca Kalesi, Bizans döneminden günümüze kadar gelen tarihi yapılardan biri olmaktadır. Kalenin önünde bulunan iskelenin güvenliğini sağlamak adına yapılmıştır. Osmanlı döneminde ise savunma amacı ile kullanılmaya devam edilmiştir. Zaman içinde kalede birçok hasar meydana gelmiştir. Özellikle sur duvarı ve burcu dışında kaleden çok fazla bir kalıntı kalmamıştır.

Kale’nin içerisinde birçok cafe bulunmaktadır. Bir yandan gezerken bir yandan da bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Yolunuz Darıca’ya düşerse Darıca Kalesi’ni ziyaret etmeyi unutmayınız. Ayrıca kale içinden geçen gizli bir alt geçit bulunmaktadır. Bu alt geçitten sahile iniş vardır.

Ziyaret için istediğiniz mevsimde gelebilirsiniz. Giriş ücreti yoktur.

Darıca'nın tarihi ve turistik duraklarını yerinde göreceğiniz ve konforlu bir tatil planı yapmak için Darıca Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Darıca Tarihi Deniz Feneri
Darıca Tarihi Deniz Feneri, ilçenin önemli tarihi yapılarından biri olmaktadır. Doğal güzellikler arasında olan bu yapıyı Darıca’ya geldiğinizde mutlaka görmelisiniz.

1896 senesinde inşa edilen Darıca Tarihi Deniz Feneri, gemicilere yol göstermek ve karaya çarpmalarını engellemek maksadı ile yapılmıştır. 25 metre uzunluktaki gemilere hizmet vermekle birlikte yapının denizden yüksekliği de 20 metredir. 15 saniyede bir çakmaya programlanmıştır.

Dört mevsimde gelip görebileceğiniz bir yer olmakla birlikte herhangi bir giriş ücreti yoktur.

Darıca Millet Bahçesi
Darıca Millet Bahçesi, Darıca ilçe merkezine yaklaşık olarak 3 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile Kavala Caddesi veya İstasyon Caddesi üzerinden kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Darıca Millet Bahçesi, 900 dönümlük oldukça geniş bir alanda bulunmaktadır. İçerisinde spor alanları, sosyal tesisler, günübirlik tesisler, yemyeşil alanlar ve cafeler yer almaktadır. Özellikle doğa ile iç içe yürüyüş yapmayı sevenler için oldukça ideal bir yerdir. Yemyeşil alanlar içerisinde doğa yürüyüşü yapabilir ve temiz havayı içinize çekebilirsiniz.

Bahçe’nin içerisinde çocuklu ailelere yönelik çocuk oyun alanları da bulunmaktadır. Çocukların da spor aktivitelerinden yararlanabilmesi adına bahçenin içerisinde tek kale mini futbol sahası da yapılmıştır.

Darıca Millet Bahçesi halka açık bir yer olduğundan herhangi bir giriş ücreti yoktur.


Sancaktepe
Sancaktepe, Darıca’nın en yüksek tepesi olmakla birlikte ilçe merkezine ortalama 2,5 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Özel aracınız yok ise toplu taşıma araçlarından birini tercih ederek de ulaşım sağlayabilmeniz mümkündür.

Muhteşem manzarası ile görenleri adeta kendine âşık etmektedir. Ayrıca piknik alanları ve yürüyüş alanları da yer almaktadır. Günübirlik şehrin gürültüsünden kaçmak ve stres atmak için oldukça uygun bir yer olmakla birlikte burada dilerseniz yeşillikler içerisinde piknik yapabilirsiniz. Doğa yürüyüşünü seviyorsanız, yürüyüş yapabilir ve eşsiz manzaranın fotoğrafını çekebilirsiniz.

Sancaktepe’nin içerisinde cafeler ve büfeler de bulunmaktadır. Karnınız acıktığında yiyecek bir şeyler alabilir ve manzaranın keyfini çıkarmaya devam edebilirsiniz. Günübirlik gezmeyi tercih edenlerin uğrak yeri olan Sancaktepe’de gün batımını izlemek de ayrı bir keyif verecektir.

Sancaktepe’ye herhangi bir giriş ücreti yoktur. Her mevsim gelip görebileceğiniz yerlerden biridir.


Darıca Hayvanat Bahçesi
Darıca Hayvanat Bahçesi, ilçenin merkezine ortalama 2,5 km uzaklıktadır. Darıca ilçe merkezinden özel aracınız ile yola çıkarak, Tuzla Caddesi üzerinden 10 dakika içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca toplu taşıma araçları ile de gidebilmeniz mümkündür.

80 dönümlük bir alan içerisinde bulunan Darıca Hayvanat Bahçesi, çok sayıda bitki ve farklı türden hayvanları içerisinde bulundurmaktadır. 1993 yılından bu yana hizmet veren hayvanat bahçesi, hem kuş cenneti hem de botanik park olarak tanımlanmaktadır.

İçerisinde 8000’den fazla bitki çeşidi bulunan parkı şehir dışından çok fazla sayıda kişi ziyaret etmektedir. Sabah 10.30 ile akşam 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Darıca Hayvanat Bahçesi’ne giriş ücreti öğrenci ve yetişkine göre değişmektedir.


Ballıkayalar Tabiat Parkı
Ballıkayalar Tabiat Parkı, Darıca’ya yaklaşık olarak 15 km uzaklıktadır. Adını arıların bal yapmasından alan Ballıkayalara özel aracınız ile gitmeyi tercih ederseniz,  İstanbul-İzmit yolu üzerinden kolaylıkla gidebilirsiniz.

Park’ın içerisinde irili ufaklı pek çok çay ve şelale vardır.  Kayaların arasından akan çayların sesleri arasında doğa yürüyüşü yapabileceğiniz ender alanlardan biridir. İçerisinde pek çok gezi parkurları bulunduğundan dolayı özellikle trekking yapmayı sevenlerin uğrak yeridir. Ayrıca tırmanma alanları da bulunmaktadır.

Doğa yürüyüşünüzü yaparken farklı kuş türleri, keçi, köstebek, çakal, tilki gibi hayvanlarla karşılaşma şansınız vardır. Belirli aralıklarla bu bölgeye turlarda düzenlenmektedir. Dilerseniz bu turlara katılarak, grup halinde de ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca kamp yapabileceğiniz birçok alan da bulunmaktadır. Piknik de yapabilirsiniz. Piknik yapmak için ihtiyacınız olan ürünleri yanınızda getirebileceğiniz gibi dilerseniz masa da kiralayabilirsiniz.

Ballıkayalar Tabiat Parkı’na giriş ücretsizdir. Kamp yapmak için çadır kiralamak ücretlidir.
Anibal’in Mezarı
Anibal’in mezarı, Darıca’ya 7 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile Dr. Zeki Acar Caddesi üzerinden veya İstasyon Caddesi üzerinden kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Özel aracınız yok diye sakın üzülmeyin. Toplu taşıma araçlarını ile de ulaşım sağlayabilmeniz mümkündür.

Sami soyundan geldiği düşünülen Kartacalı Komutan Anibal’in mezarıdır. Bu mezar ortalama 24 ton ağırlığında taş lahitten yapılmıştır. Roma döneminde nam salmış bir tarihi kişilik olduğundan oldukça önemli bir yere sahiptir. Yeşillikler içerisinde yer alan bu mezarı tarihi ve turistik yapılar açısından gezi listenize ekleyebilirsiniz.

Dört mevsim de gelip ziyaret edebileceğiniz tarihi yapılardan biridir.


Darıca’da Günübirlik Gezebileceğiniz Yerler
Darıca, doğal güzelliklerinin yanı sıra pek çok tarihi ve turistik yapıları da içerisinde bulundurmaktadır. İlçe merkezi çevresinde günübirlik gezebileceğiniz veya hafta sonu tatillerinizi geçirebileceğiniz yerler de mevcuttur.

Aşağıda ailenizle, tek başınıza veya arkadaş gruplarınız eşliğinde özellikle günübirlik gidebileceğiniz yerlerin listesi vardır. Sizlere en uygununu seçip ufak bir keşif gezisine çıkabilirsiniz.


Kadırga Yaylası

Kadırga Yaylası, Darıca’ya yaklaşık olarak 65 km uzaklıktadır. Özel aracınız var ise Anadolu Otoyolu üzerinden ulaşım sağlayabilmeniz mümkündür. Yollarda ücretli geçişlerin olduğunu da belirtmek isteriz. Yolcuğunuz ortalama 1 saat civarı sürebilmektedir.

Kadırga Yaylası, günübirlik geziler için tercih edilen yerler arasındadır. Doğal güzellikler içinde bulunan bu yaylaya pek çok yerli ve yabancı turist gezmek amaçlı gelmektedir. Özellikle her yaz mevsiminde festivaller ve şenlikler düzenlenmektedir. Kültürel açıdan da önemli olan bu etkinliklere katılabilir ve keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Kadırga Yaylası, aynı zamanda sakin ve muhteşem bir manzaraya sahip olduğu için yanınızda mutlaka fotoğraf makinenizi de getirmeyi unutmayınız. Bir yandan kültürel açıdan keşfe çıkarken bir yandan da harika manzarası karşısında keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Özellikle festival ve şenliklere katılmak isterseniz, yaz mevsiminde gelmeyi tercih edebilirsiniz.


Saklı Göl Ulaşlı
Saklı Göl Ulaşlı, Darıca’ya ortalama 50 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile İzmit-Yalova Yolu üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Yollarda ücretli geçişler bulunmaktadır. Araba ile yolculuğunuz yaklaşık olarak 1 saat sürebilmektedir.

Saklı Göl Ulaşlı, el değmemiş yerlerden biri olmakla birlikte harika bir manzaraya sahiptir. Eğer ki yürüyüş yapmayı seviyorsanız, alanda yürüyüş parkurları bulunmaktadır. Göl’ün içerisinde bir yandan yürüyüş yapabilir bir yandan fotoğraf çekebilirsiniz. Günübirlik olarak gelinebilecek yerler arasında yer almaktadır. Stresten uzaklaşmak ve dinlenmek isterseniz, buraya gelebilirsiniz.

Dört mevsimde gelinebilir bir yer olmakla birlikte özellikle günübirlik veya hafta sonu kaçamağı için oldukça ideal bir seçimdir. Yolunuz Darıca’ya düşerse, Saklı Göl’ü ziyaret etmeden dönmemenizi tavsiye edebiliriz.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.