Darıca Gezinizde Görmeniz Gereken Doğal Güzellikler


Darıca Gezinizde Görmeniz Gereken Doğal Güzellikler

Kocaeli’nin en popüler ve en çok tercih edilen ilçelerinden biri de Darıca’dır. Buraya her sene binlerce yerli ve yabancı turist günübirlik tatil için gelmektedir. Yaz tatilini geçirenlerin sayısı da epey fazladır. Darıca’da görmeniz gereken pek çok doğal güzellik alanları bulunmaktadır. Özellikle İstanbul’a yakın bir konumda olması sebebi ile buradan gezmek amaçlı gelenlerin sayısı çoktur. Yemyeşil alanlarla kaplı parklarının yanı sıra piknik yapabileceğiniz alanları da mevcuttur.

 

Darıca, özellikle meşhur Darıca Hayvanat Bahçesi ile ünlü bir ilçedir. Birbirinden farklı türdeki canlıları görmek için gelenlerin sayısı epey fazladır. Darıca’ya gelip de mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında gelmektedir. Eşsiz ve güzel manzarası ile Sancaktepe, spor alanları ve sosyal tesislerle çevrili Darıca Millet Bahçesi, kültür ve eğlence yeri olarak oldukça popüler olan Dudayev Parkı, doğal güzelliklerden oluşan harika bir manzaraya sahip Darıca Sahili, doğal güzellikleri ile Kadırga Yaylası, Bayramoğlu Tatil Beldesi, temiz havada yürüyüş yapabileceğiniz Ballıkayalar Tabiat Parkı, içerisinde yürüyüş yolları bulunan Denize Sevgi Parkı, ilçenin en gözde yerleri arasındadır.

Darıca Hayvanat Bahçesi
Darıca Hayvanat Bahçesi, ilçenin merkezine ortalama 2,5 km uzaklıktadır. Darıca ilçe merkezinden özel aracınız ile yola çıkarak, Tuzla Caddesi üzerinden 10 dakika içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca toplu taşıma araçları ile de gidebilmeniz mümkündür.

1991 senesinde farklı türden birçok kuşun olduğu bu parkın adı Kuş Cenneti iken sonrasında birçok farklı türden hayvanlar da eklenerek adı Darıca Hayvanat Bahçesi olmuştur. İçerisinde birçok kuş türünün olduğu Darıca Hayvanat Bahçesi’nde, 500’den fazla bitki ve 350 çeşit hayvan yer almaktadır. Her sene şehir dışından pek çok turist burayı ziyaret etmektedir. Hoşça vakit geçirebileceğiniz yerlerden biridir.

Günübirlik olarak da gelip ziyaret etmeniz mümkündür. Adeta kendinizi ormanın içerisinde gibi hissedebilirsiniz. Kocaeli il merkezinden gelmek isterseniz, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi otobüsleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Günübirlik tatil planlarını yaparken burayı da gezi listenize eklemenizi öneririz.

Darıca Hayvanat Bahçesi’ne giriş ücreti öğrenci ve yetişkine göre değişmektedir.

Sancaktepe
Sancaktepe, Darıca’nın en yüksek tepesi olmakla birlikte ilçe merkezine ortalama 2,5 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Özel aracınız yok ise toplu taşıma araçlarından birini tercih ederek de ulaşım sağlayabilmeniz mümkündür.

Muhteşem manzarası ile görenleri adeta kendine aşık etmektedir. Ayrıca piknik alanları ve yürüyüş alanları da yer almaktadır. Günübirlik şehrin gürültüsünden kaçmak ve stres atmak için oldukça uygun bir yer olmakla birlikte burada dilerseniz yeşillikler içerisinde piknik yapabilirsiniz. Doğa yürüyüşünü seviyorsanız, yürüyüş yapabilir ve eşsiz manzaranın fotoğrafını çekebilirsiniz.

Sancaktepe’nin içerisinde cafeler ve büfeler de bulunmaktadır. Karnınız acıktığında yiyecek bir şeyler alabilir ve manzaranın keyfini çıkarmaya devam edebilirsiniz. Günübirlik gezmeyi tercih edenlerin uğrak yeri olan Sancaktepe’de gün batımını izlemek de ayrı bir keyif verecektir.

Sancaktepe’ye herhangi bir giriş ücreti yoktur. Her mevsim gelip görebileceğiniz yerlerden biridir.


Darıca Millet Bahçesi
Darıca Millet Bahçesi, Darıca ilçe merkezine ortalama 3 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile Kavala Caddesi veya İstasyon Caddesi üzerinden kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilmeniz mümkündür.

Darıca Millet Bahçesi, 900 dönümlük çok büyük bir alana sahiptir. İçerisinde spor alanları, sosyal tesisler, günübirlik tesisler, yemyeşil alanlar ve cafeler bulunmaktadır. Spor yapmak için veya yürüyüş yapmak için oldukça ideal bir yerdir. Günübirlik tatil kaçamaklarında günübirlik tesislerden faydalanabilmeniz mümkündür.

Yemyeşil alanlar içerisinde doğa yürüyüşü yapabilir ve temiz havayı içinize çekebilirsiniz. Oldukça güzel ve ferah bir yer olan Darıca Millet Bahçesi’ne her zaman gelebilirsiniz. Bahçe’nin içerisinde ayrıca çocuklu ailelere yönelik çocuk oyun alanları da bulunmaktadır. Çocukların da spor aktivitelerinden yararlanabilmesi adına bahçenin içerisinde tek kale mini futbol sahası da bulunmaktadır.

Darıca Millet Bahçesi halka açık bir yer olduğundan herhangi bir giriş ücreti yoktur.


Dudayev Parkı
Dudayev Parkı, Darıca’ya ortalama 3,5 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile Tuzla Caddesi üzerinden ortalama 6-7 dakika içerisinde varabilirsiniz. Konumu gereği ilçe merkezine oldukça yakındır. Toplu taşıma araçlarını tercih etmek isterseniz, Darıca ilçe merkezinden hareket eden otobüsleri tercih edebilir veya taksi hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Kültür ve eğlence yeri olarak tabir edilen Dudayev Parkı’na ilçe halkı başta olmak üzere çevre illerden de birçok gelen olmaktadır. İçerisinde yürüyüş ve çocuk oyun alanları bulunmaktadır. Eğlenceli zaman geçirmek isteyenlerin tercih ettiği bir yer olan Dudayev Parkı’na dilediğiniz zaman gelebilirsiniz. Park’ın içerisinde yürüyüş yapabilir, doğa ile iç içe güzel vakitler geçirebilirsiniz.

Park içerisinde bir amfi tiyatro da yer almaktadır. Birçok kültürel aktivite bu amfi tiyatronun içerisinde yapılmaktadır. Ayrıca Şehirler ve Kültürler Kaynaşması Festivali bu alanda gerçekleşmektedir. Kültürel aktivitelerden keyif alıyorsanız, gezi listenize burayı da eklemelisiniz.

Dudayev Parkı’na herhangi bir giriş ücreti yoktur. Herkese açık bir yerdir.


Darıca Sahili
Darıca Sahili, ilçe merkezine yaklaşık olarak 3,5 km uzaklıktadır. Darıca Sahili’ne özel aracınız ile gitmek isterseniz, Kavala Caddesi ve İstasyon Caddesi üzerinden ortalama 8 dakika içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma araçlarını tercih etmek isterseniz, İstasyon Caddesi üzerinden geçen otobüs veya minibüslere binebilirsiniz.

16 km uzunluğunda ve Marmara Denizi’ne bakan bir yer olan Darıca Sahili, doğal güzelliklerden oluşan harika bir manzaraya sahiptir. Sahil kesiminde piknik yapabileceğiniz birçok alan bulunmaktadır. Ayrıca çocuklu aileler için çocuk oyun alanları da mevcuttur. Yemek yiyebileceğiniz kafeterya ve restoranlarda sahil kısmında bulunmaktadır.

Sahilinde boylu boyunca yürüyüş yapabilir, denize karşı oturup aileniz veya arkadaş grubunuzla güzel vakitler geçirebilirsiniz. Günübirlik aktivite yapmak isteyenlerin tercih ettiği yerlerden biridir. Sizler de günübirlik veya hafta sonu tatiliniz için buraya gelebilir ve dolu dolu eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

Darıca Sahili’ne her zaman gelebileceğiniz gibi özellikle piknik yapmak isterseniz, yaz veya bahar aylarını tercih edebilirsiniz.

Kadırga Yaylası
Kadırga Yaylası, Darıca ilçe merkezine yaklaşık olarak 65 km uzaklıktadır. Oldukça uzak bir yer olmasına rağmen birçok kişinin gelip ziyaret ettiği doğal güzelliklerden biri olmaktadır. Buraya özel aracınız ile Anadolu Otoyolu üzerinden ortalama 1 saat içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kadırga Yaylası’nda her yıl pek çok şenlik ve festival gerçekleşmektedir. Kültürel etkinlikler düzenlenen bu yere sizlerde gelebilir ve etkinliklere katılım sağlayabilirsiniz. Özellikle doğal güzelliklerin yanında yerli halkının da samimi ve içten yaklaşımlarını görmek için ideal bir yerdir. Açık havada hem temiz hava alabileceğiniz hem de kültürel etkinlere katılabileceğiniz bir yerdir.

Darıca ilçesinde gezdikten sonra rotanızı Kadırga Yaylası’na çevirerek, keyifli ve güzel bir güne devam edebilirsiniz. Şenlikler ve festivaller her yaz döneminde düzenlenmektedir. Yaz aylarında günübirlik gezileriniz için tercih edebilirsiniz.

Darıca Otelleri sayfamızı inceleyerek seyahatiniz boyunca şehrin tüm güzelliklerini yerinde göreceğiniz tatili planlayabilirsiniz.

Bayramoğlu Tatil Beldesi
Bayramoğlu Tatil Beldesi, Darıca ilçe merkezine yaklaşık olarak 4 km uzaklıktadır. Oldukça yakın bir konumda olan bu tatil beldesine özel aracınız ile Tuzla Caddesi üzerinden 15 dakika içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bayramoğlu Tatil Beldesi, özellikle İstanbul ve çevresinde ikamet edenlerin sıklıkla tercih ettiği tatil bölgelerinden biridir. Her yaz birçok yerli ve yabancı turist buraya gelmektedir. Kışın ne kadar sakin ise yaz döneminde oldukça kalabalık olmaktadır. Nezih bir yel olmakla birlikte birçok doğal güzelliği de içerisinde barındırmaktadır.

Pek çok yazlık konutları bulunan Bayramoğlu Tatil Beldesi’nde konaklamanız içinde uygun tesisler yer almaktadır. Darıca’nın diğer bölgelerine nazaran burası daha fazla gelişmiştir. Sizlerde yaz döneminde ufak bir tatil kaçamağı yapmak isterseniz, bu tatil beldesini tercih edebilirsiniz. Ayrıca günübirlik gezilebilecek yerlerden biri olduğu için dilerseniz konaklamadan sadece gezmek için bile gelebilirsiniz.

Bayramoğlu Tatil Beldesi’ne herhangi bir giriş ücreti bulunmaktadır. Yaz döneminde denize girmek için tercih edildiği gibi diğer mevsimlerde de her zaman ziyaret edilebilir bölgelerden biridir.


Ballıkayalar Tabiat Parkı
Ballıkayalar Tabiat Parkı, Darıca’ya yaklaşık olarak 15 km uzaklıktadır. Adını arıların bal yapmasından alan Ballıkayalar’a özel aracınız ile gitmek isterseniz, İstanbul-İzmit yolu üzerinden gidebilirsiniz. Araba ile yolculuğunuz ortalama 20 dakika sürmektedir.

Muhteşem bir doğa gezisini deneyimlemek için Ballıkayalar Tabiat Parkı’na gelebilirsiniz. Park’ın içerisinde birçok çay ve şelale yer almaktadır.  Kayaların arasından akan çayların büyülü sesleri karşısında huzurun tam da ortasında olduğunuzu hissedeceksiniz. Ayrıca içerisinde gezi parkurları ve tırmanış için alanlar da mevcuttur. Özellikle trekking tutkunu doğaseverler bu bölgeyi tercih etmektedir.

Trekking burada yapılan en büyük dağ sporlarından biridir. Yürüyüş yaparken farklı kuş türleri, keçi, köstebek, çakal, tilki gibi hayvanlarla karşılaşabilirsiniz. Belirli zamanlarda bu bölgeye turlarda düzenlenmektedir. Dilerseniz bu turlara katılarak, kalabalık bir grup halinde gelebilirsiniz.

Ayrıca kamp yapabileceğiniz birçok alan da bulunmaktadır. Piknik de yapabilirsiniz. Piknik yapmak için ihtiyacınız olan ürünleri yanınızda getirebileceğiniz gibi dilerseniz masa da kiralayabilirsiniz.


Denize Sevgi Parkı
Denize Sevgi Parkı, Darıca ilçe merkezine yaklaşık olarak 3 km uzaklıktadır. Konumu gereği oldukça yakın olan bu yere özel aracınız ile gidebilmeniz mümkündür. Kavala Caddesi ve İstasyon Caddesi üzerinden ortalama 6 dakika içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz. Özel aracınız yok ise İstasyon Caddesi üzerinden geçen toplu taşıma araçlarını tercih edebilirsiniz.

Denize Sevgi Parkı’na Kocaeli’den gelmek isterseniz, şehir merkezinden kalkan özel halk otobüsleri ile ulaşım sağlayabilmeniz mümkündür. Doğa turizmi açısından oldukça önemli bir yere sahip olan Denize Sevgi Parkı, eşsiz manzarası ile oldukça popüler bir yerdir. Park’ın içerisinde gezebileceğiniz, eğlenebileceğiniz, spor yapabileceğiniz, dinlenebileceğiniz, denize girebileceğiniz pek çok alan bulunmaktadır.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.