Datça Gezisinde Kesinlikle Yapılması Gerekenler


Datça Gezisinde Kesinlikle Yapılması Gerekenler

Muğla iline bağlı Datça ilçesi, doğal güzellikleri, eşsiz koyları ve tarihe tanıklık eden yapılarıyla birlikte her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Datça, gezilecek yerler bakımından da ziyaretçilerine birçok alternatif sunmaktadır.

Etkileyici doğası, Antik Çağ’dan günümüze ulaşan tarihi eserleri, antik kentleri, huzurlu atmosferi ve sakin yapısıyla beraber Datça’da keyifli bir tatil planı oluşturabilirsiniz.

Datça Tarihine Yolculuk Yapın:Knidos Antik Kenti

Datça’nın gezilecek tarihi yerleri arasında yer alan Knidos Antik Kenti, ilçe sınırları içerisinde bulunan yarımadanın batısında konumlanmaktadır. Antik kente ulaşımlar, özel araç, taksi veya ilçe otogarından hareket eden Yazı dolmuşlarıyla sağlanabilmektedir.

Bölgedeki önemli tarihi yapılar arasında yer alan Knidos Antik Kenti, M.Ö. 4. yüzyılda inşa edilmiştir. Tarihi süreçte askeri amaçlı kullanılan antik kentte, doğu ve batı şeklinde uzanan birbirine paralel dört adet cadde yer almaktadır. Kentin orta kısmında akropol ve sur duvarları yer alırken; doğu kısmında Demeter Kutsal Alanı ile Büyük Tiyatro öne çıkmaktadır. Bunların yanı sıra kent içerisinde 7 adet kilise ile birlikte Helenistik Dönem’e ait 1 adet vila yer almaktadır. Kentin liman kısmının kuzeyinde ise Küçük Tiyatro bulunmaktadır..

Doğa ile iç içe konumu, eşsiz manzarası ve tarihi yapılarıyla keyifli bir gezi düzenleyebileceğiniz Knidos Antik Kenti’ni ziyaret etmek ücretsizdir.

Eski Datça’nın Tarihi Sokaklarında Gezin

Datça ilçe merkezine ortalama 3 kilometre uzaklıkta bulunan Eski Datça, bölgenin en eski yerleşim yerleri arasındadır. Günümüzde hala otantik dokusunu koruyan mahalleye ulaşımlar, özel araç, taksi veya ilçe merkezinden hareket eden Eski Datça dolmuşlarıyla gerçekleştirilebilmektedir.

Datça’nın yaşayan tarihi olarak adlandırılan Eski Datça, M.Ö. 11. yüzyılda inşa edilmiştir. Dar sokaklarıyla, kesme taştan yapılmış evleriyle, begonville çevrili yapılarıyla etkileyici bir atmosfere sahip olan bölgede gezip görülebilecek birçok destinasyon yer almaktadır.

Datça’nın cazibe merkezleri arasında bulunan Eski Datça’da doğa yürüyüşleri yapabilir, tarihe tanıklık eden yapıları yakından inceleyebilir, hizmet veren yiyecek ve içecek dükkanlarında soluklanabilirsiniz.

Bölgedeki ilk yerleşim yerlerinden olan Eski Datça’yı ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Datça’nın Gizli Cennetini Keşfedin:Palamutbükü Adası

Datça’nın ünlü doğal güzellikleri arasında bulunan Palamutbükü Adası, bölgenin huzur dolu doğasını keşfetmeniz açısından ideal bir seçim olacaktır. İlçe merkezine ortalama 26 kilometre uzaklıkta yer alan adaya ulaşımlar özel araç, taksi veya Palamutbükü dolmuşlarıyla kısmi bir şekilde sağlanabilmektedir. Yolculuğun kalan kısmı teknelerle yapılmaktadır.

Ormanlık alanlarla çevrili olan ada, huzurlu ve sakin bir ortama sahiptir. Datça tatilinde keyifli bir gün geçirebileceğiniz adanın çevresindeki berrak sularda rahatlayabilir ve günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Ulaşımların, Palamutbükü kıyısından hareket eden tekneler aracıyla yapıldığı adaya giderken, aynı zamanda bölgenin doğal güzelliklerini uzaktan görebilme fırsatına sahip olabilirsiniz. Yüzünüze hafif esen rüzgarın da etkisiyle birlikte Datça’nın temiz havası, daha adaya varmadan sizi etkileyecektir.

Sahilinin büyük bir kısmının kumsal alanlardan oluştuğu adanın bazı kısımları çakıl taşlarıyla kaplıdır. Günümüzde popülaritesinin artması nedeniyle son yıllarda kalabalık olabilen Palamutbükü Adası, yine de keşfedilecek birçok alana ev sahipliği yapmaktadır.

Doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz, deniz keyfi, olta balıkçılığı, kamp ve piknik gibi aktivitelerinizi gerçekleştirebileceğiniz Palamutbükü Adası’na girişler ücretsizdir.

Datça’nın en güzel tatil köşelerinden Palamutbükü’ndeki konaklama seçeneklerine Palamutbükü Otelleri sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kent Park’a Gidin

Datça’nın ilçe merkezini gezerken soluklanabileceğiniz, bunun yanı sıra çayınızı veya kahvenizi yudumlayabileceğiniz bir lokasyon olan Kent Park’a ulaşımlar yürüyerek sağlanabilmektedir.

Datça’nın doğal güzellikleri arasında bulunan, şifalı sularıyla ünlü Ilıca Gölü’ne oldukça yakın bir konumda yer alan Kent Park, gün içerisinde oturup bölgenin eşsiz manzarasını izleyebileceğiniz, yürüyüşler yapabileceğiniz bir park olarak hizmet vermektedir. Datça’da gün batımı izleyebileceğiniz yerlerden olan park, palmiye ağaçları ile çevrili, huzur dolu bir destinasyondur.

Sahilin hemen yanında olması sebebiyle denizden geçen tekneleri izleyebileceğiniz; bunun yanı sıra bölgede hizmet veren işletmelerden alabileceğiniz çay, kahve veya meşrubatınızı keyifle yudumlayabileceğiniz bir bölge olan Kent Park, Datça tatilinin olmazsa olmazları arasında yer almaktadır.

Can Yücel’in Evi’ni Ziyaret Edin

Yaşamının uzun bir bölümünü Datça’da geçirmiş olan ünlü şair Can Yücel’in evi, Eski Datça mahallesindedir. Begonvillerin çevrelediği eve ulaşımlar, özel araç, taksi veya Reşadiye dolmuşlarıyla yapılabilmektedir.

İlçe merkezine yaklaşık 4 kilometrelik mesafede bulunan ev, Datça’nın sembolik yapıları arasında yer almaktadır. Özellikle hayatının son 10 yılını Datça’da geçirmiş olan, Türk edebiyatının ünlü şairi Can Yücel’in kişisel eşyalarının ve tablolarının sergilendiği evi ziyaret ederek, Yücel’in hayatına yakından tanıklık edebilirsiniz.

Datça’nın önemli tarihi ve turistik destinasyonları arasında bulunan Can Yücel’in evine girişler ücretsizdir.

Berrak Deniziyle Hayıtbükü Koyu’nu Keşfedin

Bölgenin önemli doğal güzelliklerinden olan Hayıtbükü Koyu, ilçe merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Koya ulaşımlar özel araç, taksi veya Mesudiye dolmuşlarıyla sağlanabilmektedir.

Ormanlarla çevrili, doğa ile iç içe bir konumda bulunan koy, oldukça etkileyici bir atmosfere sahiptir. Sahilinin kumsallardan oluştuğu koyun denizi ise berraktır. Denizinin sığ olduğu koy, özellikle çocuklu aileler ve profesyonel olmayan yüzücüler tarafından tercih edilmektedir.

Çevresinde piknik, olta balıkçılığı ve kamp gibi aktiviteleri yapabilmenize olanak sağlayan alanlar bulunan koy, gün batımının keyifle izlendiği noktalardan birinde yer almaktadır. Aynı zamanda konumu nedeniyle, Datça’nın doğal güzelliklerini de keşfetmenize olanak sağlayan koya girişler ücretsiz olarak yapılabilmektedir.  

Datça’da Tekne Turu

Datça limanından hareket eden tekne turlarına katılarak, bölgenin eşsiz koylarını ve doğal güzelliklerini daha yakından tanıma fırsatına sahip olabilirsiniz. Yarımadanın benzersiz manzarasına tanıklık edebileceğiniz tekne turlarında, Datça’nın berrak denizinde yüzebilir, sımsıcak güneşinde bronzlanabilirsiniz.

Rüzgar Sörfünün Tadını Çıkarın

Datça’da yapılabilecek aktiviteler arasında yer alan rüzgar sörfü ile tatilinizi renklendirebilir ve aynı zamanda spor yapabilirsiniz. Datça ilçe merkezinde yer alan Sevgi Yolu üzerinde hizmet veren Surf Tatil Köyü ve Flow Datça Surf gibi sörf eğitimi veren işletmelerden kurs alabilir veya toplu etkinliklere katılabilirsiniz.

Datça Denize Sıfır Oteller arasından seçiminizi yaparak tatilinizi Datça’nın eşsiz sahillerinin yanı başında planlayabilirsiniz.