Datça’ya Gideceklere Plaj Rehberi


Datça’ya Gideceklere Plaj Rehberi

Güzel ülkemizin en gözde tatil merkezlerinden birini oluşturan Datça, Muğla’nın eşsiz güzelliklerini bünyesinde barındırmaktadır. En özel tatil rotalarının başında yer alan Datça plajları ve koyları tatilcilere unutamayacakları bir tatil yaşatmaktadır.

Datça Yarımadası, eşsiz güzellikleriyle, Ege Denizi ve Akdeniz’in bütünleşmekte olduğu bir alanda yerde bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 235 km’yi bulan sahili ile en uzun sahiller arasındaki yerini almaktadır

Doğa ile iç içe geçmiş bir tatil merkezi olan Datça aynı zamanda berrak denizi, turkuaz renkli koyları, cenneti andıran doğal güzellikleri ile tatil için düşünülebilecek en özel yerlerden birini oluşturmaktadır.

Datça tatilinde tercih edebileceğiniz plajlar; Hayıtbükü Koyu, Gabaklar Koyu, Ovabükü Koyu, Kurubük Koyu, Palamutbükü, Gerence Plajı, Akçabük Koyu, Kargı Koyu, Karaincir Koyu, Gereme Koyu, olarak sıralanmaktadır. 

Hayıtbükü Koyu

Hayıtbükü, Datça’da denize girilebilecek en güzel yerlerden biri olmaktadır. Mesudiye köyü sınırlarında kalan bu özel nokta, oldukça sakin, rüzgârsız ve berrak bir denize sahip olması nedeniyle oldukça yoğun ilgi görmektedir.

Datça’da denize girebileceğiniz popüler plajlardan olan Hayıtbükü Koyu, ilçe merkezine 20 kilometre uzaklıkta Mesudiye mahallesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Koya ulaşımlar, ilçe merkezinden özel araçla Kazım Yılmaz caddesini batı yönüne takip ederek, taksiyle veya Mesudiye dolmuşlarıyla yapılabilmektedir.

Hayıt büküne gelindiğinde konaklamak için sorun yaşamak durumunda kalmazsınız. Uygun fiyatlardan oluşan çok sayıda pansiyon ya da apart bütçenize özel çözümler sunabilmektedir.

Yine plajda kaldığınız süre boyunca ihtiyaç duyacağınız yiyecekleri, şezlong ihtiyaçlarınız ve güneş şemsiyesi gibi diğer olanakları da konaklama noktalarına ait kafelerden kolayca temin edebilirsiniz.

Hayıtbükü Plajı’nda denize girerken ihtiyaç duyacağınız şemsiye yada şezlonglar için 20 ila 35 TL arasında değişen bir bedel ödeyebilirsiniz. Özel araç ile Hayıtbükü’ne gitmeyi planlıyorsanız otopark ücreti olarak 10 TL günlük ödeme yaparak aracınızı park edebileceğiniz otoparklar bulabilirsiniz.

Datça Denize Sıfır Oteller arasından seçiminizi yaparak tatilinizi Datça’nın eşsiz sahillerinin yanı başında planlayabilirsiniz.

Kızılbük, Gabaklar Koyu

Kızılbük, Datça’nın en şirin koylarını içine alan özel bir noktadır. Bulunduğu yer olarak Mesudiye Köyü sınırlarında yer almakta, diğer bir meşhur plaj olan Hayıtbükü’nün hemen sol tarafında bulunmaktadır.

Yemyeşil bir alan içerisinde şekillenmiş bu Kızılbük, Gabaklar Koy’u insanın tüm yorgunluğunu üzerinden alabilecek bir güzelliğe sahip. Özel bir işletme tarafından işletilmekte olan koy, farklı seçenekleri içerisinde barındırmaktadır.

Gabaklar Plajı, çakıllı kum olma özelliğine sahiptir. Oldukça geniş bir plaj alanına sahiptir. Muhteşem manzaralar ile bütünleşen bu güzel nokta, sevdikleriniz ile güzel anılar biriktirmenize olanak sağlayacak türden.

Gelen misafirler için plaj bölgesinde özel gölgelik alanda masa kurulmuş yerler bulunurken, Güneş’in tadını çıkartmaktan hoşlanalar içinde güneşin hüküm sürdüğü alanlar bir arada bulunmaktadır.

Plajda bulunduğunuz anlarda ortaya çıkan şezlong ve şemsiye gibi ihtiyaçlarınızı bu işletmeden kolayca temin ederek denizin sefasını sürebilirsiniz.

Eğer şezlong için ödeme yapmak istemiyorsanız ücretsiz alana geçerek kendi imkanlarınızı kullanarak güzel bir gün geçirme şansı bulabilirsiniz. Ücretsiz otopark ayrıcalıkları da sizi bu özel koyda beklemektedir.

Ovabükü Koyu

Yine Muğla’nın Datça ilçesine bağlı Mesudiye Köyü’ndeki bir başka koy Ovabükü, genellikle çocuklu aile bireyleri için kaçırılmayacak bir yer. Göz alabildiğince uzun plajı ve gepgeniş kumlara bezenmiş sahili ile gün boyu eğlenebileceğiniz bir mekan.

Datça’nın popüler koylarından olan Ovabükü Koyu, ilçe merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta, Mesudiye mahallesi sınırları içerisindedir. Koya ulaşımlar, ilçe merkezinden özel araçla Mesudiye tabelasını takip ederek, taksiyle veya otogardan yarım saatte bir hareket eden Mesudiye minibüsleriyle yapılabilmektedir.

Koyun etrafında çok sayıda pansiyon, normal evler, bağ ve bahçeler de bulunmaktadır. Geniş bir plaja sahip olması insanlar ile iç içe olmamanızı da sağlamaktadır.

Kendi araçları ile gelmek durumunda kalan kişiler için koy etrafında ücretsiz otopark alanları da bulunmaktadır.

Burada yemek ihtiyaçlarınızı ister evden getirdiğiniz besimler ile giderebilir isterseniz de sahil kenarında konumlanmış ola kafeteryalardan sağlayabilirsiniz.

Ovabükü Koyu’na girişler ücretsizdir.

Kurubük Koyu

Kurubük, kalabalıktan uzak ve adeta keşfedilmemiş bir doğal güzellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Güneşin gün boyu tüm ışıklarını üzerine vurmaktan kaçınmadığı bu özel noktada sizleri güzel anlar beklemektedir.

Datça’nın meşhur koyları arasındaki Kurubük Koyu, ilçeye bağlı Mesudiye mahallesinde yer almaktadır. İlçe merkezine yaklaşık 22 kilometre uzaklıkta bulunan koya ulaşımlar, ilçe merkezinden özel araçla Mesudiye tabelasını takip ederek, taksiyle veya Mesudiye dolmuşlarıyla gerçekleştirilebilmektedir.

Etrafında herhangi bir işletmenin yer almadığı Kurubük, oldukça sakin ve dingin bir yer. Kalabalıktan hoşlanmayanlar için en başta gidilmesi gereken koyların başını çekmektedir.

Koy içerisinde irili ufaklı taşlar bulunduğu için ayaklarınıza özel önlemler alarak denize girebilirsiniz.

Kurubük’e geldiğinizde sakinliğine ve tenhalığına şaşırarak sanki size özel tahsil edilmiş gibi düşünceye kapılabilirsiniz. Araçlarınızı koyun kenarındaki herhangi bir noktaya ücretsiz olarak bırakma şansı bulabilirsiniz.

Kurubük Koyu’na girişler ücretsizdir.

Palamutbükü

Palamutbükü, Datça’nın en çok bilinen koylarından biridir. Oldukça sığ ve berrak bir kıyıya sahip olması, tatilcileri fazlasıyla cezp etmektedir.

Datça’ya bağlı Yaka Köyü’nde bulunan Palamutbükü Plajı, ilçe merkezine yaklaşık 26 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Plaja ulaşımlar, ilçe merkezinden özel araçla Reşadiye, Hızırşah ve Yaka Köyü tabelalarını takip ederek, taksiyle veya Yaka Köyü dolmuşlarıyla yapılabilmektedir.

Uzunca bir plaja sahip olması yine denizcilerin istedikleri gibi rahat hareket edebilmelerine olanak sağlamaktadır. Fakat ücretli şezlongların bulunduğu noktalarda insanlar neredeyse iç içe oturmaktadır.

Oldukça fazla sayıda konaklama imkânı bir arada bulunmaktadır. Dilerseniz otellerde, apartlarda ya da pansiyonlarda kalarak tatil süresince plajın tadını sürebilirsiniz.

Yerli ve yabancı turistlerin ağırlıklı olarak bulunduğu popüler bir plajdır.

Plajın etrafında yer edinmiş olan işletmelerden yemek ihtiyaçlarınızı kolayca giderebilir, şemsiye ve şezlong hizmetlerinden de kolayca yararlanabilirsiniz. Özel tatillerde iğne atsan düşmeyecek bir doluluğa sahiptir. Bu nedenle o tarihlerde burada bulunmanız pek tavsiye edilmemektedir.

Farklı bir ayrıcalık olarak bölgede yer alam Mavi Beyaz Otel’in Beach’ine de kişi başı 40 ila 50 TL arasında değişen bir ödeme yaparak girebilir ve burada da eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

2 kişilik bir öğlen yemeği, kahve vb. şeyler dahil biçimde yaklaşık olarak 130 TL gibi bir ücreti gözden çıkartmanız gerekmektedir.

Gerence Plajı (Küçük Akvaryum Koyu)

Datça’nın öne çıkan destinasyonlarından olan Gerence Plajı, Küçük Akvaryum Koyu olarak da bilinmektedir. İlçe merkezine 26 kilometre uzaklıkta yer alan plaja ulaşımlar ise, ilçe merkezinden özel araçla Palamutbükü tabelasını takip ederek, taksiyle veya Palamutbükü dolmuşlarıyla yapılabilmektedir.

Çok küçük bir plaj ile masmavi berrak sulara açılan koy, keşfedilmeyi bekleyen tenya yerlerden bir tanesidir.

Aracınızı yakınlarda herhangi bir noktaya bırakarak kolayca yüzmeye başlayabilirsiniz. Bu alanda hazırda şezlong veya şemsiye bulma şansınız olmamaktadır. Bu nedenle tüm gün burada zaman geçirmeyi düşünüyorsanız mutlaka yanınıza şemsiye ve havlu almayı unutmayınız.

Gerence Plajı’na girişler ücretsizdir.

Akçabük Koyu

Akçabük Koyu, yol üzerinde bulunan en doğal ve sakin koylardan bir diğeridir. Etrafında hiçbir şekilde tesis vb. mekân bulunmamaktadır. Datça’ya bağlı Yaka Köy sınırları içerisinde bulunan Akçabük Koyu, ilçe merkezine yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta konumlanmaktadır. Plaja, Datça ilçe merkezinden özel araçla Yaka Köy tabelasını sahile kadar takip ederek, taksiyle veya Yaka Köy dolmuşları ile ulaşım sağlanabilmektedir.

Hem deniz keyfi hem de piknik yapılabilecek bir nokta arayanlar için son derece uygun olan Akçabuk Koy, Datça tatilinde denize girilebilecek ideal konumlardan biridir.

Hemen üst tarafında bulunan ağaçlık bölgede deniz sonrası uzanabilir ailenizle güzel bir piknik yapabilirsiniz.

Akçabük Koyu’na girişler ücretsizdir.

Kargı Koyu

Kargı Koyu’na giderken oldukça sık gelen virajları aşmayı en başta kabul etmeniz gerekmektedir. Datça ilçe merkezine 4 kilometre uzaklıkta bulunan Kargı Koyu’na ulaşımlar, ilçe merkezinden özel araçla Kargı yolunu takip ederek, taksiyle veya Kargı dolmuşlarıyla kısa bir süre içerisinde yapılabilmektedir.

Eşsiz yeşiller içerisinde yola devam ederken doğanın manzarasına adeta mest olacaksınız.

Ücretsiz olarak aracınız park edebileceğiniz alanlar sizler için Kargı Koyu’nda bulunmaktadır. Çakıllı ve gayet taşlı bir denize sahip olduğu için en başta ayaklarınız için mutlaka önlem almanız gerekmektedir. Oldukça etkileyici bir manzaraya sahip olan koyun denizi ise son derece berraktır.

Plaj noktasında çok sayıda işletme müşterileri için, yeme iç ve konaklama hizmetlerini sağlamaktadır. Bütçenize özel farlı çözümleri bu işletmelerden kolayca temin edebilirsiniz.

Bölgede yer alan şemsiyeler, birbirine oldukça uzakta ve rahat hareket edebilme imkanını fazlasıyla sağlamaktadır. Ücretli şemsiyeler ve şezlongların kullanımı 20 ila 30 TL gibi bir ücrete tabi olmaktadır.

Ama dilerseniz ücret ödeme gereği olmaksızın ağaçlık bölgede kolayca oturabilirsiniz.

Karaincir Koyu

Datça’nın en özel koylarından biri olan Karaincir Koyu, geniş aileler için kaçırılmayacak bir nokta. Datça’nın en güzel koylarından biri olan Karaincir Koyu, ilçe merkezine 16 kilometre uzaklıkta, Emecik mahallesinde yer almaktadır. Koya ulaşımlar, ilçe merkezinden özel araçla D400 karayolunu batı yönüne takip ederek, taksiyle veya Emecik dolmuşlarıyla yapılabilmektedir.

Özel bayram tatillerinde yoğun ilgi bulurken normal dönemlerde kafa dinleyerek denizin keyfi sürülebilecek muazzam yerlerden bir tanesidir.

Öyle çok fazla derin olmayan bir deniz yapısıyla çocuklu ailelerin uğrak mekanlarından birini oluşturmaktadır. Denizin içerisindeki incecik kumlardan dolayı yüzme keyfi iki katına çıkmaktadır.

Yazlık binaların çok fazla sayıda olduğu bir nokta. İsterseniz ücretli alana giriş yaparak şemsiye ve şezlong hizmetlerinden yararlanabilir isterseniz de ücretsiz olarak hizmet vermekte olan halk plajına giriş yapabilirsiniz.

Gereme Koyu

Gereme Koyu, Datça’ya bağlı bulunan Kızlan köyüne sadece 6 kilometre uzaklıkta yer alan bir koydur. Zorlu yolları aşarak kendi aracınız ile kolayca gelebilirsiniz.

Koy civarında herhangi bir tesis bulunmamaktadır. Bu nedenle konaklama noktası olarak farklı bir noktayı tercih etmeniz gerekmektedir.

Datça’nın en güzel plaj ve koylarına doğru yola çıkarken kendi aracınızla yada araç kiralama hizmetlerinden yararlanarak dolaşmanız; toplu taşımalara göre daha keyif almanıza imkan sağlamaktadır. Oldukça bakir bir bölgede bulunan Gereme Koyu, Datça’nın eşsiz doğal güzelliklerini gözler önüne sererken, ziyaretçilerine keyifli bir plaj keyfi de sunmaktadır.

Gereme Koyu’na girişler ücretsizdir.

Datça Beachleri

Doğal güzellikleriyle birlikte öne çıkan Datça, birbirinden güzel plajları ile ziyaretçilerine keyifli bir tatil imkanı sunarken, bölgede hizmet veren beachler de Datça’da deniz, kum ve güneşin tadını çıkarabileceğiniz farklı destinasyonlar olarak sıralanmaktadır.

Taşlık Beach

Datça ilçe merkezi sahilinde yer alan Taşlık Beach, ulaşımların kolay bir şekilde yapılabildiği bir konumda bulunmaktadır. İlçe merkezinden yürüyerek gidilebilen beach, aynı zamanda Datça’nın en kalabalık tesisleri arasında bulunmaktadır. Denizinin oldukça soğuk olduğu beach, sığ bir denize sahip olduğu için özellikle çocuklu aileler tarafından tercih edilmektedir.

Rüzgar alan bir konumda bulunmasından ötürü hafif dalgalı bir denizi olan beach içerisinde hizmet veren restoranda, başta Akdeniz olmak üzere dünya mutfağının en özel lezzetlerini tadabilir; alkollü ve alkolsüz içecek çeşitlerinden seçim yapabilirsiniz. Tesiste, alkollü içecek ücretleri 40 TL’den başlarken; yemek fiyatları ise 25 TL’den başlamaktadır.

Şezlong ve şemsiye kiralama ücretlerinin 30 TL olduğu beach içerisinde duş, tuvalet ve giyinme kabini gibi imkanlar da bulunmaktadır.

Taşlık Beach’e giriş ücreti 25TL’dir.

Bedya Beach

Datça’ya bağlı Yaka mahallesinde bulunan Bedya Beach, bölgenin en meşhur beachleri arasındadır. Tesise ulaşımlar, ilçe merkezinden özel araçla Yaka tabelasını takip ederek, taksiyle veya Yaka dolmuşlarıyla yapılabilmektedir.

Yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla tercih edilen Bedya Beach, oldukça temiz bir denize sahiptir. Sahili kısmen taşlı ve kumlu olmasından ötürü deniz ayakkabısı giymeniz tavsiye edilen beach içerisinde duş, giyinme kabini ve tuvalet gibi imkanlar bulunmaktadır. Denizinin sığ olmasının yanı sıra hafif dalgalı olduğu beach, eğlenceli atmosferi ile birlikte konuklarına keyifli bir tatil deneyimi sunmaktadır.

Bedya Beach’e giriş ücreti 30 TL’dir.

Leo Beach

Datça’nın popüler beachlerinden olan Leo Beach, ilçe merkezine 26 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Beache ulaşımlar, ilçe merkezinden özel araçla Emecik tabelasını takip ederek, taksiyle veya Emecik dolmuşlarıyla yapılabilmektedir.

Oldukça temiz bir sahili olan Leo Beach, manzarası ile de öne çıkmaktadır. Sabahın erken saatlerinden akşama kadar eğlenceli şarkılar eşliğinde keyifle denize girebileceğiniz tesislerden olan Leo Beach içerisinde hizmet veren 1 adet restoran ve bar bulunmaktadır. Barında alkollü ve alkolsüz içeceklerin tadına bakabileceğiniz beachte, alkollü içecek ücretleri 30 TL’den başlamaktadır.

Denizinin sığ olmasından ötürü çocuklu aileler tarafından rahatlıkla tercih edilebilecek olan Leo Beach’in sahili de kumsal alanlarla kaplıdır.

Leo Beach’e giriş ücreti 35 TL’dir.

Muğla’nın ışıldayan cenneti Datça’da tatilinizi planlamak için Datça Otelleri sayfamızı inceleyebilir, kendinize en uygun oteli seçerek hemen rezervasyonunuzu oluşturabilirsiniz.

 

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.