Denizli Gezinizde Uğramanız Gereken Doğal Güzellikler


Denizli Gezinizde Uğramanız Gereken Doğal Güzellikler

Denizli şehri, Ege Bölgesi’nin önemli turistik şehirlerinden bir tanesidir. Doğal ve tarihi mekanları sayesinde, her sene on binlerce yerli ve yabancı turistin uğrak noktası haline gelmiştir.

Doğal güzellikler açısından oldukça zengin olan Denizli şehrinde, gezip görülecek pek çok doğal alan yer almaktadır. Denizli’de görülmesi gereken doğal güzellikler arasında ise; Pamukkale Travertenleri, Kleopatra Havuzu (Antik Havuz), Bağbaşı Yaylası, Karahayıt Kaplıcaları, Çizmeli (Yenice) Kaplıcaları, Akköy Gölemezli Çamur Kaplıcaları, Honaz Dağı Milli Parkı, Çamlık Parkı, İncilipınar Parkı, Bağbaşı Kent Ormanı, Yeşildere Şelalesi (Ağlayan Kaya Şelalesi), Güney Şelalesi, Kaklık Mağarası, Işıklı Gölü, İnceğiz Kanyonu ve Tokalı Kanyonu yer almaktadır.

Pamukkale Travertenleri

Denizli şehir merkezine yaklaşık olarak 20 km uzaklıkta yer alan Pamukkale Travertenleri, ulaşımı açısından oldukça rahat bir konumda yer almaktadır. Ziyaretçiler, Pamukkale Travertenleri’ne özel araçları, toplu taşıma araçları ya da taksiler aracılığı ile kolayca ulaşım gerçekleştirebilir.

Pamukkale Travertenleri, Türkiye’nin en ünlü doğal güzelliklerinden bir tanesidir. Her sene yerli ve yabancı on binlerce insanın uğrak noktası haline gelen Pamukkale Travertenleri, ayı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesinde de yer almaktadır.

Kaynak sular ve traverten teraslı tepelerden oluşan Pamukkale Travertenleri, yaklaşık olarak bin senedir kaplıca olarak hizmet vermektedir. Pamukkale Travertenleri, gerek görüntüsü gerek ise şifalı suları nedeniyle Denizli’de görülmesi gereken yerler arasındadır. Ziyaretçiler; burada aileleri ya da arkadaş grupları ile birlikte sıcak sularda rahatlayabilir, şifalı sularda keyifli bir gün geçirebilir.

Pamukkale Travertenleri, sene boyunca ziyarete açıktır. Yaz aylarında sabah saat 08:00 ile akşam 21:00 saatleri arasında, Kış aylarında ise sabah saat 08:00 ile akşamüstü 17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Pamukkale Travertenleri’ne giriş ücreti 35 TL’dir.

Kleopatra Havuzu (Antik Havuz)

Kleopatra Havuzu, Pamukkale Travertenlerini hemen yanında yer almaktadır. Bu nedenle de Kleopatra Havuzu’na ulaşım, oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Ziyaretçiler, Kleopatra Havuzu’na özel araçları, taksiler ya da toplu taşıma araçları aracılığı ile ulaşım gerçekleştirebilir.

Kleopatra Havuzu, tamamen doğal koşullarla oluşmuş, tarih boyunca çeşitli hastalıkların iyileştirilmesi için kullanılmıştır. Kalp hastalığı, felç, sinir ve damar hastalıkları, tansiyon ve daha birçok hastalığa şifa verdiği bilinen Antik Havuz, aynı zamanda içildiği zaman mide spazmına da iyi gelmektedir. Pek çok hastalığa iyi gelen bu havuz, yıl boyunca yerli ve yabancı pek çok turistin uğrak noktası haline gelmiştir.

Kleopatra Havuzu’nu ziyaret etmek isteyen tatilciler; Yaz aylarında sabah saat 08:00 ile 21:00 saatleri arasında, Kış aylarında ise sabah saat 08:00 ile akşamüstü 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilir.

Kleopatra Havuzu’na giriş yaparken, Hierapolis Antik Kenti içinde yer aldığından dolayı, önce antik kente giriş ücreti ödemek gerekmektedir. Antik kente giriş ücreti 35 TL’dir. Kleopatra Havuzu’na giriş ücretleri ise yine aynı şekilde 35 TL’dir. Kleopatra Havuzu’na 0-6 yaş aralığındaki çocuklar ücretsiz girebilirken, 7-12 yaş arasındaki çocuklar, 13 TL karşılığında giriş yapabilir.

Bağbaşı Yaylası

Bağbaşı Yaylası, Denizli şehir merkezinden yaklaşık olarak 20 km uzaklıkta yer alan Bağbaşı Mahallesi’nde yer almaktadır. Bağbaşı Mahallesi’ne, Özel araçlar aracılığı ile yarım saat içerisinde ulaşımın gerçekleştirilebildiği gibi aynı zamanda taksiler ve toplu taşıma araçları aracılığı ile ulaşım gerçekleştirmek de mümkündür. Bağbaşı Yaylası’na, Bağbaşı Mahallesi’nden kalkan teleferikler aracılığı ile ulaşım gerçekleştirmek mümkündür.

Bağbaşı Yaylası’nı ziyaret eden tatilciler, aileleri ya da arkadaş grupları ile birlikte teleferiklere binerek Denizli şehrinin eşsiz manzarasını seyredebilir. Bağbaşı Yaylası’nı gezintiye çıkan gezginler, yayla içerisinde bulunan macera parkurlarında eğlenebilir, bungalov evlerde diledikleri kadar konaklayabilir. Ziyaretçiler, aynı zamanda, varsa, çocukları ile çocuk oyun alanında oyunlar oynayabilir, piknik yapabilir. Öte yandan ziyaretçiler, kendi çadırlarını getirip yayla da kamp keyfinin de tadını çıkarabilir.

Bağbaşı Yaylası, yılın her günü ziyarete açıktır. Hafta içi sabah saat 10:00 ile 19:00 saatleri arasında, hafta sonu 09:00 ile 19:00 saatleri arasında Bağbaşı Yaylası hizmetlerinden yararlanmak mümkündür.

Bağbaşı Yaylası’na giriş ücreti 6 TL’dir. Bağbaşı Yaylası’nda çadır kurma bedeli ise 30 TL’dir.

Karahayıt Kaplıcaları

Denizli şehir merkezinden ortalama olarak 20 km uzaklıkta yer alan Karahayıt Kaplıcaları, ulaşımı açısından oldukça rahat bir konumda yer almaktadır. Karahayıt Kaplıcaları’na ulaşım gerçekleştirmek isteyen ziyaretçiler, toplu taşıma araçları, taksiler ya da özel araçları aracılığı ile oldukça rahat ve kolay bir şekilde ulaşımlarını gerçekleştirebilir.

Karahayıt Kaplıcaları, her sene yerli ve yabancı on binlerce turistin uğrak noktası haline gelmiştir. Turistlerin büyük bir çoğunluğu, bu kaplıcalara şifa bulmak için gelmektedir. Hipertermal ve hipotonik maden suyu olması ve pek çok tedavi yöntemi için kullanılmaktadır. İçildiği zaman da pek çok hastalığa şifa kaynağı olan kaplıca suları, aynı zamanda banyo yapıldığı zaman sinir sistemi ve damar hastalıkları gibi birçok hastalığa da şifa kaynağı olmaktadır. Karahayıt Kaplıcaları’nı özel kılan en önemli özellik ise kırmızı termal suyudur.

Karahayıt Kaplıcaları’na giriş, 35 TL’dir. Karahayıt Kaplıcaları’nın bulunduğu otelde konaklamak isteyen ziyaretçiler ise kaplıcalara ücretsiz olarak giriş yapabilir.

Çizmeli (Yenice) Kaplıcaları

Denizli’nin Buldan ilçesinde yer alan Çizmeli Kaplıcaları, Denizli şehir merkezine yaklaşık olarak 40 km, Buldan ilçe merkezine ise aşağı yukarı 20 km uzaklıkta yer almaktadır. Çizmeli Kaplıcaları, ulaşımı açısından oldukça rahat bir konumda yer almaktadır. Çizmeli Kaplıcaları’na ulaşım, özel araçlar ya da otobüsler aracılığı ile oldukça rahat bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Çizmeli Kaplıcaları’nı ziyaret eden tatilciler, kaplıca sularından içtikleri takdirde pek çok hastalığa şifa bulabilir. Ziyaretçiler, çamur ve su banyosu yaparlar ise, romatizma ve cilt hastalıkları gibi pek çok hastalığa şifa bulabilir. Öte yandan ziyaretçiler; kaplıcalarda bulunan pansiyonlarda kalabilir, sauna, cafe ve çay bahçesi gibi birçok hizmetten faydalanabilir.

Çizmeli Kaplıcaları, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilir. Çizmeli Kaplıcaları’na giriş ücreti bulunmamaktadır.

Akköy Gölemezli Çamur Kaplıcaları

Denizli şehir merkezinden ortalama olarak 30 km uzaklıkta yer alan Akköy Gölemezli Çamur Kaplıcaları, ulaşımı açısından oldukça rahat bir konumda yer almaktadır. Akköy Gölemezli Çamur Kaplıcaları’na ulaşım, özel araçlar, taksiler ya da otobüsler aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Akköy Gölemezli Çamur Kaplıcaları, bölgede bulunan 4 jeotermal kaynaktan oluşmaktadır ve her kaynağın ayrı özelliği bulunmaktadır. Kaynaklardan biri çamur hamamı olarak kullanılmaktadır. Kaplıca suyunun sıcaklığı ortalama 45 derecedir. Su ve çamur ise pek çok deri hastalığı ve romatizmaya iyi gelmektedir.

Akköy Gölemezli Çamur Kaplıcaları, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilir. Akköy Gölemezli Çamur Kaplıcaları’na giriş ücreti ise bulunmamaktadır.

Honaz Dağı Milli Parkı

Honaz Dağı Milli Parkı, Denizli şehir merkezinden yaklaşık olarak 30 km uzaklıkta yer almaktadır. Honaz Dağı Milli Parkı’na ulaşım, özel araçları, otobüsler ya da taksiler aracılığı ile oldukça rahat ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Honaz Dağı Milli Parkı, Ege Bölgesi’nin en yüksek noktası olarak kabul edilmektedir. 1995 yılında milli park ilan edilen Honaz Dağı Milli Parkı, içerisinde pek çok çiçek türünün yanı sıra yaban keçisi, porsuk, tavşan, tilki, yaban domuzu ile beraber 4 çeşit sürüngen türü ve altmış dört kuş türünü bulundurmaktadır.

Ziyaretçiler; Honaz Dağı Milli Parkı’nda, aileleri ya da arkadaş grupları ile birlikte yaban hayat gözlemciliği yapabilir, doğa yürüyüşleri düzenleyebilir ya da kamp yaparak doğa ile iç içe bir gün geçirebilir.

Honaz Dağı Milli Parkı, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilir.

Honaz Dağı Milli Parkı’na giriş için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Çamlık Parkı

Denizli şehir merkezinden ortalama olarak 20 km uzaklıkta yer alan Çamlık Parkı, ulaşımı açısından oldukça rahat bir konumda yer almaktadır. Ziyaretçiler, Çamlık Parkı’na özel araçları, toplu taşıma araçları ya da taksiler aracılığı ile oldukça rahat bir şekilde ulaşım gerçekleştirebilir.

Çamlık Parkı’nı ziyaret eden gezginler, aileleri ya da arkadaş grupları ile birlikte, park içerisinde yürüyüş yapabilir, spor yapabilir. Ziyaretçiler, Çamlık Parkı’nda yer alan gazino ve cafe gibi hizmet sunan işletmelerde karınlarını doyurabilir, doğa il iç içe bir gün geçirirken aynı zamanda çay ya da kahvelerini yudumlayabilir. Öte yandan ziyaretçilerin, park içerisinde yer alan paintball alanında, aileleri ya da arkadaş grupları ile birlikte keyifli vakit geçirme şansı bulunmaktadır.

Çamlık Parkı, yılın her günü, sabah saat 07:00 ile gece 23:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Çamlık Parkı’na giriş için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

İncilipınar Parkı

İncilipınar Parkı, Denizli şehir merkezinden aşağı yukarı 20 km uzaklıkta yer almaktadır. İncilipınar Parkı’na ulaşım, özel araçlar, taksiler ya da toplu taşıma araçları aracılığı ile oldukça rahat bir şekilde gerçekleştirilebilir.

İncilipınar Parkı, özellikle hafta sonları, ailelerin ziyaret ettiği, doğa ile iç içe, sessiz, sakin ve bir o kadar da nezih bir parktır. Ziyaretçiler, burada aileleri ya da arkadaş grupları ile birlikte keyifli doğa yürüyüşleri yapabilir, kamelyalarda oturup çaylarını yudumlayabilir ve aynı zamanda harika fotoğraflar çekilebilir. Ziyaretçiler, aynı zamanda İncilipınar Parkı’nda bulunan küçük gölet içerisindeki kuğu ve ördekleri de seyredebilir.

İncilipınar Parkı, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilir. İncilipınar Parkı’na giriş yapabilmek için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Bağbaşı Kent Ormanı

Bağbaşı Kent Ormanı, Denizli şehir merkezinin 2 km uzağında yer aldığından, ormana ulaşım oldukça rahat ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Ziyaretçiler, Bağbaşı Kent Ormanı’na taksiler, özel araçları ya da toplu taşıma araçları aracılığı ile ulaşım sağlayabilir. Öte yandan şehir merkezine yakın konumda bulunan ziyaretçiler, kısa bir yürüyüşün ardından yaya olarak da Bağbaşı Kent Ormanı’na ulaşım gerçekleştirebilir.

Bağbaşı Kent Ormanı, kızılçam, sedir, fıstık çamı, mavi ve kara servi ağacı gibi pek çok ağacı içerisinde bulundurur. Bunların yanı sıra keklik, tavşan, tilki, karga ve kumru gibi daha birçok hayvanın bulunduğu Bağbaşı Kent Ormanı’nda, aileniz ya da arkadaş gruplarınız ile birlikte keyifli doğa yürüyüşleri ya da yaban hayat gözlemciliği yapabilirsiniz.

Bağbaşı Kent Ormanı, yılın her günü ve günün her saati ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebilir.

Yeşildere Şelalesi (Ağlayan Kaya Şelalesi)

Denizli şehir merkezinin aşağı yukarı 50 km uzağında yer alan Yeşildere Şelalesi’ne ulaşım, özel araçlar, otobüsler ya da taksiler aracılığı ile oldukça rahat bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Yeşildere Şelalesi, Denizli şehrinin en eski yerlerinden bir tanesidir. Her sene yerli ve yabancı on binlerce turistin uğrak noktası haline gelen Yeşildere Şelalesi’nde, alabalıkları gözlemlemek mümkündür. Aynı zamanda ziyaretçiler, Yeşildere Şelalesi’nde bulunan tesiste karınlarını doyurma şansına da sahiptir.

Yeşildere Şelalesi, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilir. Yeşildere Şelalesi’ne giriş tamamen ücretsizdir.

Güney Şelalesi

Güney Şelalesi, Denizli’nin Güney ilçesinde yer almaktadır ve Denizli şehir merkezinden yaklaşık olarak 70 km uzaklıktadır. Güney Şelalesi’ne ulaşım, özel araçlar ya da şehirlerarası otobüslerin ardından taksiler veya toplu taşıma araçları aracılığı ile oldukça rahat bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Güney Şelalesi, 20 metre yükseklikten dökülmektedir. Bu kadar yüksekten dökülmesi sayesinde şelalede çeşitli yarıklar, dikitler ve yüzülebilecek derecede bir göl oluşmuştur. Güney Şelalesi’ni ziyaret eden doğa sever ziyaretçiler, burada aileleri ya da arkadaş grupları ile beraber suya girip yüzebilir veya oldukça hoş fotoğraflar çekilebilir.

Güney Şelalesi, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilir. Güney Şelalesi’ne giriş için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması da bulunmamaktadır.

Kaklık Mağarası

Denizli şehir merkezinden yaklaşık olarak 30 km uzaklıkta yer alan Kaklık Mağarası, ulaşımı açısından oldukça rahat bir konumda yer almaktadır. Ziyaretçiler, Kaklık Mağarası’na taksiler ya da özel araçları ile kolayca ulaşım gerçekleştirebilir.

Kaklık Mağarası, içerisinde bol miktarda termal su bulundurmaktadır. Kaklık Mağarası içerisinde bulunan termal suyun aynı zamanda cilt hastalıklarına iyi geldiği de bilinmektedir. Öte yandan Kaklık Mağarası’nı ziyaret eden tatilciler, mağaranın yakınlarında bulunan yüzme havuzu, amfi tiyatro, kafeterya ve seyir alanlarında, sevdikleri ile beraber hoş vakit geçirebilmektedir.

Kaklık Mağarası, yılın her günü sabah saat 09:00 ile akşam 19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Kaklık Mağarası’na giriş ücreti 3 TL’dir.

Işıklı Gölü

Denizli şehir merkezinden ortalama olarak 130 km uzaklıkta yer alan Işıklı Gölü¸ Denizli’nin Çivril ilçesinde yer almaktadır. Işıklı Gölü’ne ulaşım, özel araçlar ya da şehirlerarası otobüslerin ardından, taksiler veya toplu taşıma araçları aracılığı ile oldukça rahat bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Işıklı Gölü, Kufi Deresi, Büyük Menderes, Akçay Deresi ve Işıklı Pınarları ile beslenmektedir. Işıklı Gölü, içerisinde pek çok tatlı su balığını bulundurmaktadır. Aynı zamanda sakarca ve kıl ördek gibi pek çok su kuşunun da bulunduğu Işıklı Gölü’nde, aileniz ya da arkadaş gruplarınız ile birlikte eşsiz manzaranın tadını çıkarabilir, harika fotoğraflar çekilebilirsiniz. Öte yandan ziyaretçiler, göle yakın konumda bulunan işletmelerde çeşitli balık türlerinin de tadına bakabilir.

Işıklı Gölü, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilir.

Işıklı Gölü’ne giriş için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

İnceğiz Kanyonu

İnceğiz Kanyonu, Denizli şehir merkezinden yaklaşık olarak 120 km uzaklıkta, Muğla Denizli sınırında yer almaktadır. İnceğiz Kanyonu’na ulaşım, özel araçlar aracılığı ile oldukça rahat bir şekilde gerçekleştirilebilir.

İnceğiz Kanyonu’nu ziyaret eden tatilciler, burada yer alan seyir tepesinden eşsiz manzarayı seyredebilir. Ziyaretçiler, aynı zamanda tekne turlarına katılabilir, masmavi suda yüzebilir.

İnceğiz Kanyonu, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilir.

İnceğiz Kanyonu’na giriş için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Tokalı Kanyonu

Tokalı Kanyonu, Denizli’nin Çivril ilçesinde yer almaktadır. Denizli şehir merkezinden ortalama olarak 200 km uzaklıkta yer alan Tokalı Kanyonu’na ulaşım, şehirlerarası otobüsler ya da özel araçların ardından taksiler veya toplu taşıma araçları aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Tokalı Kanyonu, ortalama olarak 20 kilometrelik bir alana uzanmaktadır. Tokalı Kanyonu’nu ziyaret eden gezginler, burada pek çok kartal yuvasını görebilir, yüzebilir, tırmanabilir ve kayalıklar arasında yürüyüş yapabilir.

Tokalı Kanyonu, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilir. Tokalı Kanyonu’na giriş için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.