Dikili’de Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler


Dikili’de Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde İzmir’in sahil şeridinde yer alan bir ilçesi olan Dikili; hem kıyı şeridi hem de iç kesimlerinde etkileyici manzaralar sunmaktadır. Sessiz, sakin ve huzurlu atmosferi ile Dikili, İzmir şehir merkezine ortalama 120 km uzaklıkta yer almaktadır.

Ege Denizi’nin yanı başında, geniş bir körfezin kıyısına yayılan ilçenin merkezi, sokaklarını süsleyen çam ağaçları ile etkileyicidir. Ayrıca, sahil şeridini süsleyen kum plajları da tatil severlerin uğrak noktalarından biridir.

Dikili’ye ortalama 10 km uzaklıktaki Çandarlı Köyü’nün Orta Çağ’dan kalma kalesi, Merdivenli Köyü’ndeki krater gölü, köylerinde bulunan antik mağaraları, Madra Çayı’na doğru uzanan çam ormanları, yine Dikili’ye bağlı köylerde bulunan kaplıcalar son derece ilgi çekicidir.

Kısacası Dikili; köyleri, koyları, plajları, tarihi yapıları, şifa merkezleri ve çok daha fazlası ile gezilecek ve görülecek yerlerle doludur. Dikili tatilinizde mutlaka gezmeniz gereken yerler ise; Kalem Adası, Bademli Köyü, Zindancık Koyu, Nebiler Köyü, Dikili Sahil Şeridi, Atatürk Botanik Bahçesi, Çandarlı Köyü, Bademli Ilıcası, Killik Koyu, Adnan Menderes Caddesi yer almaktadır.

Kalem Adası

Dikili ilçesine bağlı Bademli Köyü’nün karşısında yer alan Kalem Adası, ziyaretçilerine harika bir ortam ve keyifli bir tatili olanağı sunmaktadır.

Günübirlik deniz tatili için ziyaret edebileceğiniz Kalem Adası’nda, gün boyunca güneş altında ve kristal berraklığındaki sularda keyifli vakit geçirebilirsiniz. Adada, lüks bir otel de bulunmaktadır. Otel, Türkiye’de en iyi balayı otellerinden biri olarak gösterilmektedir.

Tarih ve doğayı kucaklayan Kalem Adası, Ege’nin Maldivleri’i olarak da bilinmektedir.

Kalabalık Dikili plajlarından uzakta, berrak sularda, sakin bir ortamda denize girmek için tercih edebileceğiniz Kalem Adası’nın kara ile bağlantısı olmadığı için, ulaşım Bademli Köyü’nden kalkan tekneler ile sağlanmaktadır.

Dikili için planladığınız tatilinizde görülecek yerler listenizi hazırladıktan sonra otel seçeneklerine de göz atmak isterseniz Dikili Otelleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bademli Köyü

Dikili ilçesine bağlı bir köy olan Bademli Köyü, muhteşem denizi, koyları ve ilgi çekici gezi noktaları ile bölgenin en dikkat çekici köylerinden biridir.

Köy; beyaz kumlu ve muhteşem berraklıktaki mavi denizinin dışında, sıcak ve samimi yerlileri, sessiz sakin sokakları ve huzurlu atmosferi ile de görülmeye değerdir. Bademli Köyü, İzmir tekne gezilerinin uğrak noktaları arasında yer alan Kalem Adası ve Garip Adası’na da yalnızca 5 dakika uzaklıkta yer almaktadır.

Bademli Köyü’ne gelindiğinde, yerel satıcıların tezgahlarından organik ürün alışverişi de mutlaka yapılmalıdır. Köy, Dikili’ye ortalama 10 km uzaklıktadır ve araba ile yolculuk ortalama 10-15 dakika sürmektedir. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz, Dikili Otogar’dan kalkan Bademli dolmuşlarını kullanabilirsiniz.

Zindancık Koyu, Dikili ilçesinin Bademli Köyü’ne bağlı küçük bir koydur. Koyun etrafında yer alan küçük evlerin yollarından yürüyerek denize ulaşım sağlanmaktadır.

Koy, adını geceleri hiç ay ışığı almaması ve zindan gibi karanlık olmasından almaktadır. Adı zindan olsa da, muhteşem denizi ile sabahları bir cennet gibidir. Denizinin suyu çok temizdir ve genellikle dalgalı değildir.

Koya çok yakın bir konumda küçük bir ada bulunmakta ve yaklaşık 15-20 dakika yüzerek adaya ulaşmak mümkündür.

Zindancık Koyu, turistler tarafından çok fazla bilinmediği için, hafta sonları ya da kalabalık Dikili sahillerinden kaçmak için güzel bir yerdir.

Koyun suyu çok temiz olduğundan, su altı çekimleri yapmak için de idealdir. Ayrıca, hemen yanı başındaki Killik Koyu da görülmeye değerdir.

Zindancık Koyu, Dikili merkeze ortalama 10 km uzaklıkta ve araba yolculuğu ortalama 10-15 dakika sürmektedir.

Nebiler Köyü

Dikili’ye bağlı Nebiler Köyü, ilçe merkezine ortalama 15 km uzaklıkta yer almaktadır. Kendine has, bozulmamış doğası ile dikkat çeken köyde, görülmeye değer bir şelale, mağara ve çok çeşitli doğal güzellikler de vardır.

Nebiler Köyü’ne gelindiğinde ilk görülmesi gereken yerlerden biri Aşıklar Şelalesi’dir. Muhteşem manzaralarına ek olarak, ilginç bir hikayeye de sahip olan şelale etrafında tırmanma ve yürüyüş parkurları da bulunmaktadır.

Nebiler Köyü’ne gelindiğinde Ağlayan Mağara, Sümeyra Şelalesi, Ece Çağlayanı ve Nebiler Kaplıcası da mutlaka gezilmelidir.

Köye ulaşım İzmir-Ayvalık yolu ile sağlanmaktadır. Bu yolda, Nebiler Köyü tabelasından girdikten sonra, ortalama 3 km’lik bir araç yolculuğu ile köye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlamak isterseniz, İzmir şehir merkezinden kalkan Dikili otobüslerini kullanabilirsiniz. Burada, Nebiler Köyü dolmuşları ile köye gidebilirsiniz.

Dikili Sahil Şeridi

Özellikle yaz aylarında binlerce ziyaretçi ağırlayan Dikili sahili, ilçe merkezindeki uzunluğu 5 km’yi geçen mavi bayraklı plajları ile dikkat çekici bir güzelliğe sahiptir.

Klasik bir tatil beldesi manzarasında, ilçe merkezinin farklı noktalarında denize girmek, sahil şeridinde vakit geçirmek ve huzurun tadını çıkarmak mümkündür.

Kayra Plajı ve Dikili Halk Plajı, Dikili sahil şeridinde mavi bayraklı plajlarda yüzmek için idealdir.

Dikili sahillerinin tadını doyasıya çıkarırken konforlu ve kaliteli bir konaklama deneyimi yaşayabileceğiniz otel seçenekleri için Dikili Denize Sıfır Oteller sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Atatürk Botanik Bahçesi

Atatürk Botanik Bahçesi, zengin bitki çeşitliliği ile ziyaretçilerine büyük bir renk cümbüşü yaratmaktadır. İçerisinde toplam 3000’in üzerinde bitki ve çiçek türü barındıran botanik bahçe, çeşitliliği ve güzelliği ile dünya botanik literatürüne girmeyi de başarmıştır.

Türkiye genelinde en yetkin ve uluslararası botanik bahçesi olan Atatürk Botanik Bahçesi, Dikili’de Kızılçukur Köyü’nde yer almaktadır ve ilçe merkezine ortalama 5 uzaklıkta yer almaktadır.

Özel araba ile yolculuk ortalama 10 dakika sürmektedir. 

Çandarlı Köyü

Çandarlı, Dikili’nin en popüler mahallelerinden biridir. Tarihi 4000 yıl öncesine kadar uzandığı düşünülen Çandarlı, hem denizi hem kalesi hem de huzurlu atmosferi ile görülmeye değerdir.

Sahilin hemen arkasında Helenistik dönemin estetiğini yansıtan Çandarlı Kalesi, tarih boyunca pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Ülkemizde en iyi korunan kalelerden biri olan bu tarihi yapı, aynı zamanda UNESCO Tarihi Dünya Mirası Geçici Listesi’nde de yer almaktadır.

Denizi son derece temiz ve berraktır. Sahil kenarında yürürken, denizin içinde yüzen balıkları görmek mümkündür.

Çandarlı, eski ismiyle Pitane Antik Kenti, amazon kadınları tarafından kurulmuş bir kıyı kenti olarak geçmektedir.

İlçe merkezine ortalama 15 km uzaklıkta olan Çandarlı’ya özel araba ile yolculuk ortalama 20 dakika sürmektedir. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz, 837 no’lu otobüs hattını ve Çandarlı minibüslerini kullanabilirsiniz.

Bademli Ilıcası

İzmir’in Dikili ilçesine bağlı Bademli Köyü içerisinde yer alan Bademli Ilıcası, İzmir’de termal suların yer aldığı bölgelerden biridir.

45 derece sıcaklıktaki suyu ile meşhur olan Bademli Ilıcası, başta romatizma ve cilt hastalıkları olmak üzere, pek çok hastalığa şifa bulmak için tercih edilmektedir.

Bademli Ilıcası’na giriş için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

İzmir ile Ayvalık arasında yer alan Bademli Köyü, Dikili ilçe merkezine ortalama 10 km uzaklıkta yer almaktadır. El değmemiş doğası ile bu köyün ünlü ılıcasına ulaşım yalnızca özel araç ile sağlanmaktadır.

Killik Koyu

Killik Koyu, Dikili ilçesinde denize girmek ve kamp yapmak isteyenler tarafından en çok tercih edilen koylardan biridir.

Dikili’ye bağlı Bademli Köyü içerisinde yer alan koy, Maldivler’i anımsatan güzelliği ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakmaktadır.

Turkuaz renkli, sakin ve tertemiz denizi ile keyifli bir deniz tatili için Dikili’den günübirlik ziyaret edebileceğiniz koyda, konaklama için pansiyon, bungalov evler ve kamp alanları tercih edilebilmektedir.

Dikili ilçe merkezine ortalama 7-8 km uzaklıkta yer alan Killik Koyu’na Bademli Köyü tabelalarını takip ederek ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma aaçları ile ulaşım sağlamak isterseniz, Aliağa-Dikili minibüslerini kullanmanız gerekmektedir.

Dikili’de indikten sonra Bademli dolmuşları ile ortalama 15 dakika sonra Killik Koyu’na ulaşım sağlayabilirsiniz.

Adnan Menderes Caddesi

İzmir’in turistik bir tatil beldesi olan Dikili’de alışveriş için en çok tercih edilen caddedir.

Alışveriş yapabileceğiniz el işi tezgahları, butikler, organik gıda dükkanları, hediyelik eşya dükkanları, halı ve kilim dükkanları gibi çok çeşitli alternatifler mevcuttur.

Burada, Dikili’nin meşhur lezzetleri olan zeytinyağı ve dağ kekiği de mutlaka alınmalıdır.

Dikili’de Salimbey mevkiinde deniz kenarında yer alan Adnan Menderes Caddesi, ilçe merkezine ortalama birkaç dakikalık yürüyüş mesafesinde yer almaktadır. Buraya toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz, 837 no’lu otobüs hattını kullanabilirsiniz.

Dikili Günübirlik Gezilecek Yerler

Bergama

İzmir’e bağlı ve Dikili ile komşu Bergama ilçesi, Dikili tatilinde günübirlik bir gezi için tercih edilebilecek rotalardan biridir. Her yıl yüzbinlerce turisti ağırlayan ilçe, hem tarih severler hem de doğa severler tarafından tercih edilmektedir. Buraya gelindiğinde; Akropolis, Kırmızı Bazilika ve Bergama Müzesi mutlaka görülmelidir.

Dikili ile Bergama arası ortalama 30 km’dir ve araba ile yolculuk ortalama 30-40 dakika sürmektedir.

Ayvalık

Dikili, Balıkesir’e bağlı Ayvalık ilçesine ortalama 35-40 km uzaklıktadır.

Renkli kapıların hakim olduğu eski Yunan evleri, taş evlerde gizlenen butik otelleri, Rum Ortodoks kiliselerinden dönüştürülen camileri, tarihi kafeleri, gizli kalmış meydanları ve muhteşem Ege havası ile Dikili tatilinde günübirlik bir gezi için yapılacak çok fazla şey sunmaktadır. Burada, Köy Pazarı ve Cunda Adası da mutlaka görülmelidir.

Dikili’den Ayvalık’a özel araba ile yolculuk ortalama 40-45 dakika sürmektedir. Toplu taşıma ile gitmek isterseniz, Dikili Otogar’dan kalkan Ayvalık otobüslerini kullanabilirsiniz.

Huzurlu atmosferi, mavisi ve doğasıyla ziyaretçilerini etkisi altına alan Dikili’de her bütçeye ve her zevke hitap eden Dikili Otelleri arasından seçiminizi yaparak, tatilinizi planlayabilirsiniz.

 

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.