Dikili Gezinizde Uğramanız Gereken Tarihi ve Turistik Yerler


Dikili Gezinizde Uğramanız Gereken Tarihi ve Turistik Yerler

İzmir şehir merkezine ortalama 100 km uzaklıkta yer alan Dikili ilçesi; huzurlu doğası, keyifli atmosferi, el değmemiş koyları, Helenistik Dönem öncesine kadar uzanan tarihli antik kentleri, etkileyici köyleri, şifalı sulara ev sahipliği yapan ılıcaları, pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış kalesi, dünyaca ünlü bir botanik bahçesi ve çok daha fazlası ile gezilecek ve keşfedilecek tarihi ve turistik yerlerle doludur.

Masmavi bir denize, uzun kumlu bir plaja, balıkçı tekneleri ile dolu şirin bir limana, şifalı kaplıcalara ve kültürel zenginliklere ev sahipliği yapan Dikili; Ayvalık, Foça, Bergama ve Aliağa gibi önemli geçiş yolları üzerinde yer almaktadır.
İlçe, yöresel festivaller, köyleri ve plajları ile de İzmir’de etkileyici bir cazibe merkezidir. Dikili gezinizde mutlaka görmeniz gereken tarihi ve turistik yerler arasında ise; Atarneus Antik Kenti, Nebiler Köyü, Bademli Ilıcası, Çandarlı, Çandarlı Kalesi, Pitane Antik Kenti, Atatürk Botanik Bahçesi, Killik Koyu ve Adnan Menderes Caddesi yer almaktadır.

Keşfedilecek pek çok noktası ile İzmir’in en çok ziyaretçi çeken noktalarından Dikili için planladığınız tatilinizde konaklama yapacağınız otele henüz karar vermediyseniz Dikili Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Atarneus Antik Kenti

Atarneus, Küçük Asya’nın Aeolis bölgesinde yer alan antik bir Yunan kentiydi. İzmir iline bağlı Dikili ilçesinde bulunan şehir, M.Ö 2. ve 3.yüzyıllarda Bergama Krallığı’nın önemli bir sahil kasabasıydı.

Atarneus Antik Kenti, çok zengin bir tarihe sahiptir. Burada yaşam, aslında Tunç Çağı’ndan beri devam etmektedir. Kent, Bergama Krallığı’ndan çok önce kurulmuştur. Bu nedenle, etkileyici bir kültürel mirasa sahiptir.

O dönemde Bergama Krallığı’nın önemli bir limanı olan Atarneus Antik Kenti, bir salgın ya da deprem nedeniyle terk edildiği 1.yüzyıla kadar varlığını sürdürmüştür.

Dikili ilçe sınırları içerisinde yer alan ve kale tepesinde bulunan antik kente gitmek için Dikili Sapağı’na girdikten sonra yolu takip etmeniz yeterlidir.

Pitane Antik Kenti

Pitane Antik Kenti, ilçe merkezine 20 km uzaklıktadır ve ulaşım Dikili- Çandarlı Yolu üzerinden sağlanmaktadır. Toplu taşıma araçları ile gitmek için, Dikili ilçe merkezinden kalkan Çandarlı minibüsleri ile sağlanmaktadır.

Pitane Antik Kenti, Dikili’ye bağlı Çandarlı Köyü’nün antik dönemdeki adıdır. Bu antik kentin kuruluşu hakkında kesin bir bilgi olmasa da, kaynaklar, buradaki yerleşimin Helenistik Dönem’e kadar uzandığını göstermektedir.

Günümüzde, antik kentin izlerini görebileceğiniz bir kalıntı olmasa da; burada yapılan çalışmalarda bulunan camlar, mezarlar, kaplar ve heykeller Bergama Müzesi’nde sergilenmektedir. Bergama Müzesi, Dikili ilçe merkezine 30 dakika uzaklıktadır.

Çandarlı Kalesi

Tarihinin M.Ö 6.yüzyıla kadar uzandığı düşünülen Çandarlı Kalesi, tarihte İyonyalılar, Cenevizliler, Romalılar, Bizanslılar Osmanlılar gibi farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır.

Son olarak Osmanlı döneminde Çandarlı Halil Paşa tarafından 14.yüzyılda yenilenen kale, bugünkü adını almıştır.

İzmir otobanından Dikili yoluna girdikten sonra Çandarlı tabelalarını takip ederek Çandarlı Mahallesi’ne ulaşım sağlayabilirsiniz. Çandarlı’ya özel araç ile ulaşım ortalama 20 dakika sürmektedir. Toplu taşıma araçlarını kullanmak isterseniz, İzban’ı kullanarak Aliağa durağında indikten sonra Çandarlı dolmuşlarına binebilirsiniz.

Çandarlı Köyü

Dikili’ye bağlı mahallelerinden biri olan Çandarlı, ilçe merkezine ortalama 20 km uzaklıkta yer almaktadır.

İlçede deniz tatili için tercih edebileceğiniz bölgelerden biri olan Çandarlı’nın tarihi M.Ö 6.yüzyıla kadar uzanmaktadır.

Tarihte Amazonlu kadınlar tarafından yönetildiği düşünülen ve Cenevizliler döneminde de önemli bir yere sahip olan bölge, üç tarafı denizle çevrili yarımada şeklindeki görünümü ile de etkileyicidir.

Çandarlı’ya gelindiğinde, tarihi M.Ö 6.yüzyıla kadar uzanan Çandarlı Kalesi, 15.yüzyıl eseri olan Tarihi Çandarlı Hamamı ve bir 17.yüzyıl eseri olan Çandarlı Şadırvanı mutlaka görülmelidir.

Günümüzde kültürel etkinliklere ev sahipliği yapan şadırvan içerisinde bir kafe de yer almaktadır.

Çandarlı’ya gelindiğinde, denize girmek için tercih edilebilecek çok çeşitli koylar da bulunmaktadır. İlçe merkezinden kalkan teknelerle Kalem Adası’na ulaşım ise oldukça kolaydır.

Dikili’nin güney tarafında yer alan mahalle, ilçe merkezine ortalama 20 km uzaklıkta yer alır ve özel araç ile yolculuk ortalama 25 dakika sürmektedir. Toplu taşıma araçlarını kullanmak isterseniz; Aliağa’dan kalkan Çandarlı dolmuşlarını kullanabilirsiniz. 

Tatilinizi İzmir’in en güzel köşelerinden Dikili’de planlamak ve konaklama seçeneklerine göz atmak için Dikili Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.