Dikili Tatiline Gideceklere Plaj Rehberi


Dikili Tatiline Gideceklere Plaj Rehberi

İzmir’de Ege Denizi’nin kıyısında ve Yunanistan’ın Midilli Adası’nın tam karşısında sahil boyunca uzanan Dikili ilçesi, mavi bayraklı plajları ve turkuaz rengi suları ile yüzmeyi sevenler için harika bir tatil noktasıdır.

Toplamda 5 adet mavi bayraklı plaja sahip olan Dikili’de, ayrıca gizli kalmış koylar ve deniz tatili için tercih edebileceğiniz adalar da vardır. İlçe merkezine ortalama 8-10 km uzaklıkta bulunan Bademli Köyü’ne bağlı koylar da hem denizinin güzelliği hem de huzurlu atmosferi ile idealdir.

40 km’lik kıyı şeridi boyunca uzanan Dikili’de denize girmek için en ideal zaman dilimi Mayıs ve Ekim ayları arasıdır. Burada, yaz aylarında su sıcaklığı ortalama 25 derece ve hava sıcaklığı ortalama 30-35 derece arasındadır.

Dikili’de denize girmek için tercih edebileceğiniz yerler arasında ise; Dikili Halk Plajı, Kayra Plajı, Bademli Koyu, Killi Koyu, Kalem Adası, Garip Adası, Zindancık Koyu, Fame Beach, Pisa Koyu ve Hayıtlı Koyu yer almaktadır.

 

Bademli Koyu

Dikili’ye bağlı Bademli Köyü’ne ortalama 1 km uzaklıkta bulunan Bademli Koyu, ilçenin en popüler plajlarından biridir. Gerçek bir doğa harikası görüntüsü ve tertemiz denizi ile ziyaretçilerini ağırlayan koy, aynı zamanda çevredeki en büyük koydur.

Sarı kumlu oldukça büyük bir plaja sahip olan Bademli Koyu’nda bulunan halk plajına giriş ücretsizdir.

Koy içerisinde restoran bulunmamakta, koya yakın bir konumda bulunan market ve kafelerden alışveriş yapmak mümkündür.

Dikili’nin en güzel sahillerinde masmavi denizin keyfini çıkarırken mükemmel bir konaklama deneyimi yaşayacağınız otellere Dikili Denize Sıfır Oteller sayfamızı inceleyerek karar verebilirsiniz.

Killik Koyu

Adını burada çıkan doğal kilden alan Killik Koyu, Dikili ilçe merkezine ortalama 8-10 km uzaklıktadır ve Bademli Koyu’nun yanında yer almaktadır. Bademli Koyu’na göre biraz daha küçük olan bu koy, hem denizi hem de atmosferi ile tropikal adaları anımsatmaktadır.

Killik Koyu’nun tepesinde bulunan Ruhi Baba’nın Yeri de uygun fiyatlı yemek için tercih edebileceğiniz bir mekandır. Burası, özellikle deniz mahsulleri ve sigara böreği ile meşhurdur.

Killik Koyu, çadır kampı yapmak isteyenler için de idealdir. Kamp yapmak için özel bir tesis olarak koy içerisinde yer alan İkizler Beach’i tercih edebilirsiniz.

Bademli Köyü içerisinde yer alan Killik Koyu’na Dikili’den toplu taşıma ile ulaşım seçeneği bulunmamaktadır.

Kalem Adası ve Garip Adası

Bademli Köyü’nden kalkan tekneler ile ulaşım sağlanan Kalem ve Garip adaları, deniz severler için muhteşem bir atmosfer ve tertemiz bir deniz sunmaktadır. Zaten, bu iki ada arasındaki bölge akvaryum olarak bilinmektedir.
Ege’nin Maldivler’i olarak gösterilen bu iki ada, tropikal adaları aratmayan muhteşem birer Ege adasıdır.

Kalem Adası’na karadan yüzerek 10-15 dakikada ulaşabilirsiniz.

Adayı yüzerek geçtikten sonra Garip Adası’na gitmek mümkündür. Farklı bir ulaşım seçeneği tercih etmek isterseniz, Bademli Köyü’nün limanından bulunan tekneleri saatlik olarak kiralamanız da mümkündür.

Garip Adası ve Kalem Adası’na giriş için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Konaklama için tercih etmek isterseniz, Kalem Adası’nda yer alan Oliviera Resort’u tercih edebilirsiniz. Otelin özel plajını ise belirli bir ücret karşılığında günübirlik olarak kullanabilirsiniz.

Zindancık Koyu

Dikili ilçe merkezine ortalama 10 km uzaklıkta bulunan Zindancık Koyu, Bademli Köyü’nde yer alan diğer koylara göre biraz daha küçük bir alana sahiptir.

Sakin bir plajda, temiz bir denize girmek için tercih edebileceğiniz bu koyda yalnızca birkaç ev bulunmaktadır.

Killik Koyu’na yaklaşık 5 dakika yürüme mesafesinde olan Zindancık Koyu’nun karşısında biraz yüzerek ulaşabileceğiniz At Adası da yüzme için idealdir.

Zindancık Koyu’na toplu taşıma araçları ile ulaşım mümkün değildir.

Pisa Koyu

Pissa Koyu, Dikili’de denize girmek için en popüler noktalardan biridir. Özellikle yaz sezonunda, yerli ve yabancı turistlerden büyük ilgi görmektedir.

Tertemiz, mavi denizi ve beyaz kumu ile tropikal adaları anımsatan bu koy, Dikili ilçe merkezine ortalama 12 km uzaklıkta bulunmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım seçeneği bulunmayan, özel araba ya da taksi ile ulaşım sağlayabileceğiniz Pisa Koyu’na, Bademli Köyü’ne geldikten sonra Pisa Koyu tabelalarını takip ederek ulaşabilirsiniz.

Kumsallarıyla kendine hayran bırakan Dikili’de mavi bayrak sertifikasına sahip oteller konaklama tercihiniz olabilir. Dikili Mavi Bayraklı Oteller sayfamızı inceleyerek mavi bayraklı,  misafirlerine özel plaj alanı bulunan oteller arasından seçiminizi yaparak, tatilinizi planlayabilirsiniz.

Hayıtlı Koyu

Bademli Koyu’na oldukça yakın bir konumda bulunan ve sessiz sakin bir atmosferde denize girmek için tercih edebileceğiniz Hayıtlı Koyu, Dikili ilçe merkezine ortalama 15 km ve Bademli Köyü’ne ortalama 5 km uzaklıkta yer almaktadır.

Hayıtlı Koyu içerisinde denize girmek ya da konaklamak için herhangi özel bir tesis bulunmamaktadır. Ayrıca kafe, restoran ve market de yoktur. Denize giriş için de herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Hayıtlı Koyu’na toplu taşıma ile ulaşım seçeneği bulunmamaktadır. Özel araç ya da taksi ile ulaşım sağlayacaksanız, Bademli Köyü- Denizköy yolunu takip ederek ulaşabilirsiniz.

Dikili Beachleri

İzmir’in tarih ve doğa kokan ilçesi Dikili, deniz tatili yapmak isteyenler için gizli kalmış koyların yanı sıra, masmavi ve tertemiz bir denize girme fırsatını eğlence ile buluşturan beachler de bulunmaktadır.

Kayra Beach Club

Bademli Yolu üzerinde, ilçe merkezine oldukça yakın bir konumda yer alan Kayra Plajı, Dikili’nin mavi bayraklı plajlarından biridir. Nezih ve sakin atmosferi ile denize girmek için ideal bir ortam sunan plajda; voleybol, satranç ve pinpon gibi aktivite seçenekleri, gün boyunca fonda çalan müzik, restoran ve çim alanda dinlenebileceğiniz puflar gibi olanaklar da mevcuttur.

Dikili ilçe merkezine ortalama 8 km uzaklıkta bulunan Kayra Plajı’na özel araba ile yolculuk ortalama 10 dakika sürmektedir. Dikili’den Bademli Köyü’ne toplu taşıma ile ulaşım oldukça zor olduğundan, araba ile gidilmesi tavsiye edilmektedir.

Fame Beach

Dikili ilçe merkezine yaklaşık 12 km uzaklıkta bulunan Fame Beach, tropikal adaları aratmayan berraklıkta denizi ile ilçenin en çok tercih edilen özel plajlarından biridir.

Bademli Köyü’nden özel araç ya da taksi ile ulaşım sağlanabilen Fame Beach, yaz sezonunda, özellikle hafta sonları oldukça kalabalıktır.

Fame Beach içerisinde restoran ve kafe bulunmaktadır.

Dikili’nin maviliklerini ve güneşini teninizde hissedeceğiniz, ailecek konforlu bir konaklama deneyimi yaşayacağınız otel seçeneklerini Dikili Otelleri sayfamızdan inceleyebilirsiniz.