Diyarbakır’da Görülmesi Gereken Tarihi Yerler


Diyarbakır’da Görülmesi Gereken Tarihi Yerler

Her yıl yüz binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Diyarbakır, tarihi yapılarıyla da ön plana çıkmaktadır. Yabancı turistlerin uğrak noktaları arasında yer alan Diyarbakır, yüzölçümü açısından da oldukça geniş bir bölgeyi kapsamaktadır.  Yaz aylarında sıklıkla tercih edilen şehrin yüzlerce yıllık geçmişe dayanan tarihi yapılara ev sahipliği yaptığı görülmektedir.

Diyarbakır ziyaretlerinde mutlaka görmeniz gereken tarihi yerler arasında:Diyarbakır Surları, Hasan Paşa Hanı, Kervansaray, Sülüklü Han, Ulu Camii, Asur Kalesi, Meryem Ana Kilisesi, Çayönü Buluntuları ve On Gözlü Köprü bulunmaktadır.

Diyarbakır Surları

Dünyanın en uzun ikinci surları olarak bilinen Diyarbakır Surları, yaklaşık 5 kilometrelik bir uzunluğa sahiptir. Şehir merkezden 7 kilometre uzaklıkta yer alan Diyarbakır surlarını özel araçlarla veya otobüsler yardımıyla ulaşarak ziyaret edebilirsiniz.

Yüzlerce yıllık geçmişiyle ön plana çıkmayı başaran Diyarbakır surlarının oldukça güçlü bir yapıya sahip olduğu bilinmektedir. Yabancı turistlerin ilgisini çeken surlar her yıl on binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Yılın her günü ziyarete açık olduğu belirtilen surların herhangi bir giriş kısıtlaması söz konusu değildir.

Diyarbakır surlarının giriş ücreti yoktur.

Hasan Paşa Hanı

Sokullu Mehmet Paşa tarafından inşa ettirilen Hasan Paşa Hanı, her yıl on binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Özel araçlarla veya otobüslerle ulaşım sağlayabileceğiniz hanın şehir merkezinden 25 kilometre uzaklıkta yer aldığı bilinmektedir.

Yaklaşık 1 kilometrekare genişliğe sahip olan Hasan Paşa Hanı, pek çok mekana sahiptir. Medrese, cami ve kütüphane gibi çeşitli mekanların yer aldığı handa saatlerce vakit geçirmenize olanak sağlanmaktadır.

Yılın her günü ziyarete açık olduğu belirtilen Hasan Paşa Hanı’nın sabah 09:00 ile akşam 18:30 saatleri arasında ziyarete açık olduğu görülmektedir.

Hasan Paşa Hanı’nın giriş ücreti yoktur.

Kervansaray

Şehrin çeşitli bölgelerinde günümüze kadar varlığını sürdürmüş olan Kervansaraylar her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Özel araçlarla veya otobüslerle rahatça ulaşım sağlayabileceğiniz kervansarayların Osmanlı İmparatorluğu döneminde inşa edildiği bilinmektedir.

Yabancı turistler tarafından da dikkat çeken yapının mimarisi de sıklıkla konuşulmaktadır. Genellikle ticaret yolları üzerinde yer alan kervansarayların restorasyon çalışmalarıyla günümüze kadar ulaştığı bilinmektedir.

Yılın her günü ziyarete açık olduğu belirtilen Kervansarayların herhangi bir giriş kısıtlaması söz konusu değildir.

Kervansarayların giriş ücreti yoktur.

Sülüklü Han

Şehir merkezinden 7 kilometre uzaklıkta yer alan Sülüklü Han, her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Otobüse veya özel araçlarla ulaşım sağlayabileceğiniz tarihi yapının yüzlerce yıllık geçmişiyle ön plana çıktığı bilinmektedir.

Herhangi bir giriş kısıtlamasının bulunmadığı hanı yılın her günü ziyaret etmeniz mümkündür. Araç girişine uygun bir bölgede yer alan hanı istediğini zaman ziyaret edebilirsiniz.

Sülüklü Han’ın giriş ücreti yoktur.

Ulu Camii

Şehir merkezinden 5 kilometre uzaklıkta yer alan Ulu Camii, her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Yabancı turistlerin ilgisini çeken Ulu Camii’ye özel araç veya otobüslerle ulaşım sağlamanız mümkündür.

Mimari yapısıyla dikkat çeken Ulu Camii’nin yaklaşık 500 metrekare alanı kapsadığı bilinmektedir. Yılın her günü ziyarete açık olduğu belirtilen caminin herhangi bir giriş kısıtlaması söz konusu değildir.

Ulu Camii’nin giriş ücreti yoktur.

Asur Kalesi

Şehir merkezinin 15 kilometre uzaklıkta yer alan Asur Kalesi her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Özel araçlarla ziyaret edebileceğiniz Asur Kalesi’nin mimari yapısı da ilgi çekmektedir.

Yabancı turistlerin beğenisini kazanan Asur Kalesi, yaklaşık 25 metre yüksekliğe sahiptir. Sessizce sakin bir bölgede yer alan kalenin herhangi bir giriş kısıtlaması söz konusu değildir.

Asur Kalesinin giriş ücreti yoktur.

Meryem Ana Kilisesi

Diyarbakır şehir merkezinden 10 kilometre uzaklıkta yer alan Meryem Ana Kilisesi, yabancı turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği yerler arasında bulunmaktadır. Özel araç veya otobüsler yardımıyla ulaşım sağlayabileceğiniz kilisenin yılın her günü ziyarete açık olduğu görülmektedir.

Yüzlerce yıl önce inşa edilmiş olan kilise restorasyon çalışmalarıyla günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Genellikle yaz aylarında ziyaret edilen kilisenin herhangi bir giriş kısıtlaması söz konusu değildir.

Meryem Ana Kilisesi’nin giriş ücreti yoktur.

Çayönü Buluntuları

İlk yerleşim yerleri arasında bulunan Çayönü, tarihi ve turistik yapılar açısından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Her yıl on binlerce kişinin ziyaretine uğrayan Çayönü buluntularına özel araçla veya otobüsler yardımıyla yaklaşık 20 dakika içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Günümüzde de arkeolojik çalışmaların sürdürüldüğü Çayönü’nde günübirlik ziyaret gerçekleştirmeniz mümkündür. Herhangi bir giriş kısıtlamasının bulunmadığı bölgeyi yılın her günü ziyaret edebilirsiniz.

Çayönü’nün giriş ücreti yoktur.

On Gözlü Köprü

Şehir merkezinden 15 kilometre uzaklıkta yer alan On Gözlü Köprüye özel araç veya otobüsler yardımıyla ulaşım sağlamanız mümkündür. Her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği tarihi yapılar arasında bulunan On Gözlü Köprü, mimari yapısıyla da dikkat çekmektedir.

Yılın her günü ziyarete açık olduğu belirtilen tarihi yapının herhangi bir giriş kısıtlaması uygulaması bulunmamaktadır. Yüzlerce yıl önce inşa edilmiş olan yapı restorasyon çalışmalarıyla günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.

On Gözlü Köprü’nün herhangi bir giriş ücreti yoktur.