Diyarbakır’ın En Ünlü ve Lezzetli Meşhur Yemekleri


Diyarbakır’ın En Ünlü ve Lezzetli Meşhur Yemekleri

Turistik faaliyetler açısından ön plana çıkan Diyarbakır, mutfağıyla da turistlerin ilgisini çekmektedir. Oldukça zengin bir mutfağa sahip olan Diyarbakır şehri, her yıl yüz binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Etli ve sulu yemeklerin ön plana çıktığı Diyarbakır mutfağında lezzetli ve doyurucu yemek ziyafeti çekmeniz mümkündür.

Doğal gıdaların sıklıkla kullanıldığı Diyarbakır yemeklerinde yağ oranı oldukça düşüktür. Sağlıklı beslenme açısından da tercih edebileceğiniz mutfaklardan biri olan Diyarbakır yöresel yemekleri, mutlaka denenmesi gereken yemekleri barındırmaktadır. Diyarbakır’ın en ünlü yemekler arasında:Meftune, Pıçık, Duvaklı Pilav, Nardanaşı, Mahlepli Diyarbakır Çöreği, Ayvalı Kavurma, Mumbar Dolması, Patlıcan Dizme, Cartlak Kebabı, Kaburga Dolması, Gevre, Ciğer Kebabı, Serbizer Çorbası, Bostana Salatası, Acılı Ezme ve Elma Düzmesi bulunmaktadır.

Meftune

Diyarbakır’ın en popüler yemeği olarak bilinen Meftune, etli yemekler kategorisinde yer almaktadır. Meftune eti ile hazırlanan yemeğin baharat ve soslarla akşam yemeklerinde servis edildiği bilinmektedir.

Pıçık

Salça ve yoğurt ile hazırlanan Pıçık yemeği, Diyarbakır’ın ünlü yemekleri arasında yer almaktadır. Bulgur ve baharatların karıştırılmasıyla elde edilen pıçık yemeği yardımcı öğün olarak servis edilmektedir. Pıçık yiyebileceğiniz en ünlü yerler arasında Nasır Usta Restoran bulunmaktadır.

Nasır Usta Restoran Adresi: Peyas Mah. 250 Sok. No:1 Kayapınar, Diclekent Villaları, Diyarbakır

Duvaklı Pilav

Doyurucu olması ile ön plana çıkan duvaklı pilav yemeği ortalama 1 saat içerisinde hazırlanan bir yiyecektir. Pilav, köfte ve patatesin karıştırılmasıyla elde edilen duvaklı pilavına ekstra olarak Diyarbakır’ın yöresel baharatları ve sebzeleri eklenmektedir.

Nardanaşı

Akşam yemeklerinde sıklıkla tüketilen nardanaşı yemeği sağlıklı yaşam açısından da ön plana çıkmaktadır. Maydanoz, nohut ve nar ile hazırlanan Nardanaşı yemeği şehir merkezinde yer alan Onur Ocakbaşı restoranında deneyebileceğiniz bir yiyecektir.

Onur Ocakbaşı Adresi:Dabanoğlu Mah. Varol Sok. No:6 Merkez, Diyarbakır

Mahlepli Diyarbakır Çöreği

Hamur yemekleriyle de ön plana çıkan Diyarbakır mutfağından mahlepli çörek yemeği sıklıkla tüketilmektedir. Poğaça gibi hazırlanan çöreğin ekstra olarak Diyarbakır yöresine ait sebzelerle karıştırıldığı bilinmektedir.

Ayvalı Kavurma

Dana etiyle hazırlanan ayvalı kavurma, patates ve sebzelerler karıştırılarak servis edilmektedir. Ciğer yemeğine benzemesiyle de bilinen ayvalı kavurma, lavaş arasında veya porsiyon olarak servis edilir.

Mumbar Dolması

Koyun etinden hazırlanan mumbar dolması akşam yemeklerinde sıklıkla tercih edilmektedir. Maydanoz ve baharatlarla karıştırılarak hazırlanan dolmanın doyurucu olduğu görülmektedir. Ortalama 1 saat içerisinde hazırlanan dolmanın sabah kahvaltısında da tüketildiği bilinmektedir.

Patlıcan Dizme

Her yöreye ait patlıcanın Diyarbakır’da ki hali dizmedir. Karnıyarık gibi bir şekli bulunan patlıcan dizmenin yöresel salça ve baharatlarla servis edildiği bilinmektedir. Yaz aylarında sık sık tercih edilen dizme yemeğinin yabancı turistler tarafından da beğenildiği görülmektedir.

Cartlak Kebabı

Diyarbakır mutfağının popüler yemeklerinden olan cartlak kebabı, mutlaka denenmesi gereken yemekler arasında bulunmaktadır. Lavaş arasında servis edilen cartlak kebabının genellikle Umut Ciğercisi mekanında tercih edildiği görülmektedir.

Umut Ciğercisi Adres:Lise Caddesi 4.Sokak, Diyarbakır 21100

Kaburga Dolması

Türkiye’nin çoğu bölgesinde hazırlanan kaburga dolması akşam yemeklerinde sıklıkla tüketilmektedir. Diyarbakır yöresine ait sebzelerle servise hazır hale getirilen kaburga dolmasının ayrıca daha acı olduğu görülmektedir.

Gevre

Sabah kahvaltılarında sıklıkla tüketilen gevre yiyeceğinin hamur işleri arasında yer aldığı bilinmektedir. Katmer böreğini andıran şekliyle bilinen gevre yemeğinin dereotu ve patatesli çeşitleriyle servis edildiği görülmektedir.

Ciğer Kebabı

Diyarbakır’da yabancı turistlerin beğenisini kazanan ciğer kebabı, hemen hemen her restoranda bulabileceğiniz bir yemektir. Acı olmasıyla bilinen ciğer kebabının domates, patates ve lavaş ile birlikte servis edildiği bilinmektedir.

Serbizer Çorbası

Akşam yemeklerinde sık sık tercih edilen serbizer çorbası sağlıklı yaşam açısından da ön plana çıkmaktadır. Et suyu ile hazırlanmasına rağmen içerisinde et bulunmayan çorbanın bulgur çorbası olarak adlandırıldığı da görülmektedir. Ortalama 1.5 saat içerisinde hazırlanan çorbanın kış mevsiminde tercih edildiği bilinmektedir.

Bostana Salatası

Yardımcı yemek olarak servis edilen bostana salatasının Diyarbakır’a özgü sebze ve baharatlarla hazırlandığı bilinmektedir. Yağsız olmasıyla dikkat çeken salatanın akşam yemeklerinde sık sık tercih edildiği belirtilmektedir.

Acılı Ezme

Pek çok yemeğin yanında tercih edilen acılı ezme, özellikle etli yemeklerin yanında servis edilmektedir. İsot ve pul biberin ağırlıklı olduğu acılı ezme yerli halk tarafından sıklıkla tüketilen yiyecekler arasındadır.

Elma Düzmesi

Diyarbakır mutfağının tatlıları arasında yer alan elma düzmesi, elma ve krema ile hazırlanmaktadır. Çekirdeğin soyulmasıyla hazırlanan düzmenin karamel ve kakao soslarıyla servis edildiği bilinmektedir.