Dörtdivan Nerededir ve Nasıl Gidilir?


Dörtdivan Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Dörtdivan, Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Bolu iline bağlıdır ve il merkezinden aşağı yukarı 53 kilometre uzaklıktadır. Ankara Bolu Yolu, D100 Yolu, Anadolu Otoyolu, O-4, E80 yolları kullanılarak ilçeye ulaşım sağlanabilir. Ulaşımı sağlamak için özel araç veya ilçeler arası otobüsler kullanılabilir.

İl dışından gelecek ziyaretçiler ise kara, hava ve demir yollarını kullanarak, duruma göre aktarma yaparak, kolaylıkla Dörtdivan’a ulaşım gerçekleştirebilirler.

Bölge, gelenekleri ve tarihi yapıları sayesinde yıl boyunca birçok turist misafir etmektedir.

Dörtdivan’a Nasıl Gidilir?

Dörtdivan’a misafir olacak turistler, bu ilçeye gitmek için sıklıkla karayolunu tercih etmektedirler.

Dörtdivan’da ve Bolu ilinde havaalanı ile tren istasyonu bulunmadığı için karayolundan ilçeye ulaşım sağlamak en rahatı ve en sık tercih edilendir. İlçeye hava ve kara yolu ile gitmeyi tercih edenlerin ilk olarak Ankara’ya gitmeleri ve oradan sonra otobüsler ile devam etmeleri gerekir.

Dörtdivan’a Özel Otobüs ile Ulaşım

Dörtdivan’a yapılan ziyaretlerde en sık tercih edilen ulaşım türü otobüs ile ulaşımdır.

İlçe içerisinde şehirlerarası otobüs terminali bulunmamaktadır. Bu nedenle otobüs ile ilçeye gelecek olanların ilk olarak 56 kilometre uzaklıktaki Bolu otogarına gitmeleri gerekmektedir. Bolu otogarına ulaştıktan sonra ilçeler arası otobüsleri kullanarak Dörtdivan ilçesine gidilebilir. Bolu otogarından Dörtdivan’a gitmek için D100 ve Anadolu Otoyolu kullanılmaktadır, yolculuk yaklaşık 53 kilometredir ve aşağı yukarı 1 saat sürmektedir. Bolu’dan Dörtdivan’a yapılan otobüs seferleri için ödenmesi gereken tutar 10 15 TL arasında değişmektedir.

Dörtdivan’a Özel Araç ile Ulaşım

İlçeye yapılan ulaşımlarda, otobüs ile ulaşımdan sonra, en sık tercih edilen; özel araç ile gerçekleştirilen ulaşımdır.

Genellikle yakın çevrelerde ikamet eden ve Dörtdivan’ı ziyaret edecek olan gezginlerin kullandığı bir ulaşım türüdür. Bu ulaşımı gerçekleştirmek için genellikle ilçe merkezinin 6 kilometre yakınında bulunan E80 otoyolu kullanılmaktadır. Bu yol ile Dörtdivan Gerede yoluna girilebilir ve Dörtdivan merkezine ulaşım sağlanabilir.

Dörtdivan’a Havayolu ile Ulaşım

Bolu’da havaalanı bulunmadığı için bu bölgeye yapılan ulaşımlarda en yakında bulunan Ankara Esenboğa Havalimanı kullanılmaktadır.

Dörtdivan’a havayolu ile gidecek olan turistlerin ilk olarak uçak ile Ankara’ya gitmeleri ve oradan otobüsler ile aktarma yaparak Dörtdivan’a ulaşmaları gerekir. Uçak ile Ankara’ya ulaştıktan sonra şehirler arası otobüsleri kullanarak yaklaşık 195 kilometrelik bir yol daha gitmek gerekir. 3 4 saat sürecek olan bu yol için kişi başı 40 TL ile 60 TL arasında bir ücret ödenmesi gerekir.

Otobüs ile Bolu’ya ulaştıktan sonra, Bolu merkezden ilçeler arası otobüsler ile Dörtdivan’a gidilebilir. Bolu merkezinden Dörtdivan ilçesine kadar yaklaşık 53 kilometrelik bir yol bulunmaktadır. İlçeler arası otobüsler ile 10 15 TL arasında bir ücret ödeyerek ortalama 2 saatte ulaşım sağlanabilir. Yurt içinde sıklıkla kullanılmakta olan bir yol değildir. Genellikle yurt dışından gelerek bu bölgeyi ziyaret edecek olan turistlerin kullandığı bir ulaşım türüdür.

Dörtdivan’a Tren ile Ulaşım

İlçede ve ilde tren garı mevcut değildir. Bu nedenle ilçeye en yakın ve en aktif tren istasyonu olan Ankara Tren Garı kullanılmaktadır. Ülkenin her bölgesinde tren istasyonu bulunmadığı için ve trenden sonra 2 aktarma daha yapılması gerektiği için sıklıkla tercih edilmez.

Tren ile Dörtdivan ilçesine ulaşım gerçekleştirecek olanların öncelikle, tren ile, Ankara Tren Garı’na gitmeleri gerekmektedir. Tren ile Ankara’ya ulaşım gerçekleştirildikten sonra Ankara’dan, şehirler arası otobüsleri kullanarak Bolu’ya gidilmesi gerekir. Otobüs ile Ankara’dan Bolu’ya gitmek için ortalama 3 4 saatlik bir yolculuk gerçekleştirilir ve bu yolculuğun ücreti 40 TL’den başlamaktadır.

Otobüs ile Bolu’ya ulaşıldıktan sonra ilçeler arası otobüsleri kullanarak Bolu merkezden Dörtdivan ilçesine ulaşım sağlanabilir. Bu yolculuk aşağı yukarı 2 saat sürmektedir ve bilet ücretleri 10 15 TL arasında değişmektedir. Uzun süreli ve yorucu bir yolculuk olacağı için nadiren tercih edilen bir ulaşım türüdür.

İzmir’den Dörtdivan’a Ulaşım

İzmir ilinden Dörtdivan’a yapılan ziyaretlerde en sık tercih edilen ulaşım şekli otobüs ile yapılan ulaşımdır. Otobüs ile yapılan ulaşımdan sonra en sık tercih edilen yollar ise sırası ile; özel araç ile, uçak ile ve tren ile gerçekleştirilen ulaşımdır.

İzmir’den otobüs ile Dörtdivan’a gidecek olan gezginler, İzmir Mudurnu arası direkt sefer bulunmadığı için, aktarma yapmalıdırlar. Bu nedenle, ilk olarak otobüs ile Bolu’ya gidilmesi ve oradan da ilçeler arası otobüsleri kullanarak Dörtdivan’a gidilmesi gerekir. İzmir Bolu arasında yapılan otobüs seferleri aşağı yukarı 10 11 saat sürmektedir ve bilet ücretleri 120 TL’den başlamaktadır. Bolu’ya ulaşıldıktan sonra kullanılacak olan ilçeler arası otobüs ise yaklaşık 2 saatlik bir yolculuk sonunda Dörtdivan’a ulaşmaktadır ve bilet fiyatı 10 15 TL arasında değişmektedir.

İzmir’den özel araç ile Dörtdivan’a gidecek olanlar ise yaklaşık 700 kilometrelik bir yol gitmelidirler ve ister ücretli ister ücretsiz yolları kullanabilirler. Ücretli yolları kullanacak olan turistler; O-5 ve Anadolu Otoyolu üzerinden giderek yaklaşık 7 saatte Dörtdivan’a ulaşım sağlayabilirler. Ücretsiz yolları kullanmayı tercih edenler ise; D300 Yolu ve E96 Yolu üzerinden giderek yaklaşık 9 saatlik bir yolculuk sonucunda Dörtdivan’a ulaşım sağlayabilirler.

İzmir’den havayolu ile Dörtdivan’a gidecek olan yolcuların aktarma yapmaları gerekmektedir ve ilk olarak İzmir’den Ankara’ya uçak ile ulaşım gerçekleştirmelidirler. Bu ulaşım, yaklaşık 1 saat 15 dakika sürmektedir ve 180 TL’den başlamaktadır. Ankara’ya ulaştıktan sonra şehirler arası otobüsleri kullanarak Bolu’ya ulaşmaları gerekir ve bu yolculuk ise; yaklaşık 3 saat sürmektedir. Ankara Bolu arası otobüs ile gerçekleştirilecek yolculuğun bilet fiyatı 40 TL ile 60 TL arasındadır. Bolu’ya ulaştıktan sonra ilçeler arası otobüsleri kullanarak Bolu otogarından Dörtdivan’a, yaklaşık 1 saatte gidilebilir. Gerçekleştirilecek bu yolculuk için ise; 10 TL ile 15 TL arasında değişen bir bilet ücreti ödenmesi gerekir.

İzmir’den tren ile Dörtdivan’a gitmeyi tercih edenler nadirdir ve bunun nedeni ise yolculuğun uzun sürmesidir. İlk olarak tren ile İzmir’den Ankara’ya gidilmesi gerekir, tren ile yapılan bu yolculuk, aşağı yukarı 10 saat sürmektedir ve bu ulaşım için alınması gereken bilet fiyatı 70 TL’den başlamaktadır. Ankara’ya ulaştıktan sonra şehirler arası otobüsler ile Bolu’ya ulaşılması gerekir ve Bolu’dan ilçeler arası otobüsleri kullanarak Dörtdivan’a ulaşılabilir. Ankara Bolu arası otobüs bileti fiyatları 40 TL’den başlamaktadır ve yolculuk yaklaşık olarak 3 4 saat sürmektedir. Bolu merkezden Dörtdivan’a yapılan otobüs biletlerinin fiyatları ise 10 TL’den başlamaktadır ve yolculuk 2 saat kadar sürmektedir. İzmir Ankara arası yapılan tren seferleri çok az olduğu için bu yol pek fazla kullanılamaz.

İstanbul’dan Dörtdivan’a Ulaşım

İstanbul’dan Dörtdivan ilçesine yapılan yolculuklarda en çok tercih edilen yol karayoludur. Bolu’da havaalanı ve tren istasyonu bulunmadığı için otobüs ve özel araç ile yapılan ulaşımlar daha çok tercih edilmektedir.

İstanbul’dan Dörtdivan’a otobüs ile gidecek olan yolcular, ilk olarak otobüs ile Bolu otogarına gitmelidirler. İstanbul’dan otobüse binerek aşağı yukarı 3 saatte Bolu’ya ulaşılabilir ve bu ulaşım için ödenmesi gereken bilet ücreti 70 100 TL arasındadır. Bolu’ya ulaştıktan sonra ise ilçeler arası otobüsleri kullanarak Bolu merkezinden Dörtdivan’a aşağı yukarı 1 saatte gidilebilir, bu ulaşım için ise 10 15 TL arasında bir ücret ödenmesi gereklidir. Ucuz ve basit olduğu için sıkça tercih edilen bir yoldur.

İstanbul’dan özel araç ile yola çıkarak Dörtdivan’a gidecek olan yolcular ise 3 4 saatlik bir yolculuk gerçekleştirmelidir ve bu yolda ücretli yollar kullanılmalıdır. Ücretli yollardan gidilerek O-4 yolu üzerinden aşağı yukarı 315 kilometrelik bir yol gitmelilerdir ve bu yol üzerinden aşağı yukarı 4 saatte Dörtdivan’a ulaşılabilir.

İstanbul’dan uçak ile Dörtdivan’a gitmeyi tercih edenler ise ilk olarak uçak ile Ankara’ya gitmelidir. İstanbul Ankara arasında yapılan uçak seferleri aşağı yukarı 1 saat sürmektedir ve 120 TL’den başlamaktadır. İstanbul’dan Ankara’ya geldikten sonra, Ankara’dan Bolu’ya otobüs ile gidilmesi gerekir ve bu yolculuk aşağı yukarı 4 saat sürmektedir, Ankara Bolu arası otobüs bileti fiyatları 40 TL ile 60 TL arasındadır. Ankara’dan Bolu’ya ulaşım gerçekleştirildikten sonra ise Bolu’dan ilçeler arası otobüsleri kullanarak Dörtdivan’a gidilmesi gerekir ve bu yol aşağı yukarı 2 saat sürmekte olup fiyatı 10 15 TL arasındadır. Zahmetli ve diğerlerine göre daha pahalı bir ulaşım olacağı için sıkça tercih edilmez.

İstanbul’dan tren ile Dörtdivan’a gitmek seyrek kullanılan bir yoldur. Öncelikle İstanbul’dan Ankara’ya trenle gidilmesi gerekir ve sonrasında Ankara’dan otobüs ile Bolu’ya, oradan da otobüs ile Dörtdivan’a gidilmesi gerekir. Bu ulaşım için neredeyse tüm bir günü harcamak gerekir ve tren seferleri seyrek yapılır. Bu nedenler sebebiyle tercih edilmeyen bir yoldur.

Ankara’dan Dörtdivan’a Ulaşım

Ankara’dan Dörtdivan’a gitmek için tek yol karayoludur.

Ankara’dan otobüs ile Dörtdivan’a gidecek olan gezginler, ilk önce Ankara’dan otobüse binerek aşağı yukarı 4 saatlik bir yolculuk sonucunda Bolu’ya gitmelidir. Bu yolculuk için alınacak olan otobüs biletinin fiyatı 40 TL ile 60 TL arasında değişiklik göstermektedir. Bolu’ya ulaştıktan sonra ise ilçeler arası otobüsleri kullanarak yaklaşık 2 saatlik bir yolculuk sonucunda Dörtdivan’a ulaşılabilir. Bolu merkezden Dörtdivan’a giden otobüslerin bilet fiyatları 10 15 TL arasındadır.

Otobüsten sonra en çok tercih edilen yol, özel araçla ulaşım sağlamaktır. Ankara’dan Dörtdivan’a aşağı yukarı 2 saatlik bir mesafe vardır. Anadolu otoyolu ve O-4 Yolu üzerinden gidilirse aşağı yukarı 145 kilometrelik bir yol gidilmesi gerekir. Bu yol üzerinde ücretli geçişler bulunmaktadır ve Ankara’dan Dörtdivan’a giden yollar arasında ücretsiz olan bir yol bulunmamaktadır.