Erzurum Seyahatinde Hediyelik Eşya Rehberi


Erzurum Seyahatinde Hediyelik Eşya Rehberi

Bir tatil, kültür ve tarih kenti Erzurum, keşfedilmeye değer cazibe merkezleri ve kayak pistlerinin dışında, alışveriş çeşitliliğine sahip çarşıları ve hanları ile de ziyaretçilerine keyifli bir gezi deneyimi sunmaktadır.

Taş oymacılığı ile tüm dünyada tanınan Erzurum’un ünlü Oltu taşı, yarı değerli taşların dünyadaki en saf örneklerinden biridir. Zarif takılardan tesbih ve pipolara, küpelerden saç tokalarında, Erzurum çarşılarında alınması gereken şeylerin başında oltu taşı gelir.

Erzurum, bir büyük şehir olarak kabul edilmese de, yüzlerce yıldır birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bu topraklarda, ekonomik çeşitlilik ve ticari faaliyetler oldukça gelişmiştir. El yapımı ürünler ve butik mağazaların bulunduğu ve eski bir kervansarayda hizmet veren Taşhan, şehrin merkezindeki en ünlü alışveriş yeridir. Bu han, aynı zamanda tarihi dokusu ile de ziyaret edilebilecek bir yerdir.

Yöresel ürünler, Erzurum peynir çeşitleri ve doğal ürünler alışverişi için de Kars Bakkaliyesi gibi dükkanlar ziyaret edilebilir.

Erzurum seyahatinde kendiniz ve sevdikleriniz için hediye olarak; bakır hediyelik eşyalar, deri ürünleri, civil peyniri gibi Erzurum’un meşhur peynirleri ve kıtlama şekeri ve yöreye özgü ehram kumaşı tercih edilebilir.

Taşhan’dan Oltu Taşı Eşyalar

Erzurum’un tescilli ürünlerinden biri olan oltu taşı, yarı değerli taşların en değerlilerinden biri olan özel bir taştır. Aynı zamanda kehribar olarak da bilinir.

Erzurum halkı tarafından yüzlerce yıldır süs eşyaları, takılar ve gündelik eşyalarda kullanılan bu taş, Erzurum seyahatinde alınmadan geri dönülmemesi gereken şeylerden biridir.

Oltu taşı tesbih, özel işçiliği ve şık görünümü ile sevdikleriniz için iyi bir hediye seçeneği olabilir. Bileklik, yüzük, kolye gibi hediyelik eşyalarda da oltu taşından yapılmış tasarımlar Taşhan’ın dükkanlarında bulunabilir.

Bu han, Kanuni Sultan Süleyman döneminde inşa edilmiş bir kervansaray olması ile de ziyaret edilmeye değerdir.

Adres:Rabia Ana, Ayazpaşa Cd. No:31, 25030 Yakutiye/Erzurum

Tebrizkapı Kültür Ve Sanat Çarşısı’ndan Ehram

Yüzlerce yıllık bir geleneğin ürünü olan ve koyun yününden yapılan Ehram, bir çeşit kadın giysisidir. 19.yüzyılın ortalarından beri kullanıldığı bilinen ehram, koyunların kırkılan yünlerinin dokunması ile hazırlanır. Genellikle doğal renkli yün kullanılır ve nakış işlenerek renklendirilir. Hem yaz hem de kış mevsiminde kullanılır.

Kadın kıyafetleri, şallar, çantalar, kravatlar, kemerler ve aksesuarlarda kullanılan ehram ürünleri, atölyelerde üretilerek şehrin pek çok yerindeki çarşı ve hanlarda satışa sunulmaktadır.

Adres: Camiikebir, Yenikapı Cd. No:2, Yakutiye/Erzurum

Nedim Usta’dan Pekmezli Baklava

Erzurum yöresel lezzetlerinden biri olan tescilli lezzet pekmezli baklava, dut pekmezi ile hazırlanmaktadır.

Yapımında yöresel dut pekmezi, Tortum cevizi ve Antep fıstığı kullanılır. Bolca fıstık ve ceviz serpilen yufkaların pekmezle buluşturulduğu ve şerbetlenerek servis edildiği pekmezli baklava, Erzurum’daki pek çok restoranın menüsünde bulunabilir.

Erzurum seyahati dönüşünde, sevdiklerinize unutulmaz bir lezzet hediye etmek isterseniz, özel Erzurum pekmezi ve cevizi ile hazırlanan pekmezli baklava satın alabilirsiniz.

Adres: Lalapaşa Mahallesi, Tebrizkapı Cad. No:172, 25100 Yakutiye/Erzurum, Türkiye

Tebrizkapı Kültür Ve Sanat Çarşısı’ndan Bakır Eşyalar

Şehrin el işçiliği ürünlerinin merkezlerinden biri olan Tebrizkapı Kültür ve Sanat Çarşısı, hem tarihi atmosferi hem de hediyelik eşya çeşitliliği ile mutlaka gezilmesi gereken bir yerdir.

İçerisinde kafesi ve dükkanları ile buram buram tarih kokan bu çarşı, aynı zamanda sanat ve bakırı buluşturması ile de bilinmektedir. Cezvelerden kahve setlerine, bakır tencerelerden çaydanlıklara, bakırdan yapılmış çok çeşitli ürünü bu çarşının bakırcı dükkanlarında bulabilir, sevdikleriniz için bir hediyelik eşya seçeneği olarak değerlendirebilirsiniz.

Adres: Camikebir, Yenikapı Cd. No:2, Yakutiye/Erzurum

Kars Bakkaliyesi’nden Civil Peyniri

Erzurum’un lezzeti ile ünlü yöresel peynirlerinden biri olan civil peyniri, hafif ekşi ve lezzetli tadı özel bir peynirdir. Tel tel ayrılması ile bilinir ve oldukça iştah açıcı bir lezzete sahiptir. Erzurum yöre halkının kahvaltılarının da vazgeçilmezdir. Aynı zamanda, yüksek oranda protein ve kalsiyum içerir.

Şehirdeki hemen her market ve şarküteriden satın alabileceğiniz çivil peyniri; yöresel ürün satışı ile şehre gelen, yerli ve yabancı ziyaretçiler arasında popüler olan Kars Bakkaliyesi’nden satın alınabilir.

Peynir çeşitleri; Erzurum tereyağı, pekmez, ceviz, bal ve daha birçok yöresel ürün için de tercih edilebilir.

Adres: Bakırcı Mah, Pelit Meydan Cad., Yakutiye/Erzurum

Esen Gıda’dan Kıtlama Şekeri

Çay, Türk halkı için vazgeçilmez içeceklerin başında gelir. Kış aylarının oldukça çetin geçtiği Doğu Anadolu insanı için de içi ısıtan demli bir bardak çayın yerini tutabilecek çok az şey vardır.

Erzurum halkı, genellikle çaya şeker atma kültürüne sahip değildir. Onun yerine, yüzlerce yıllık bir geleneğin ürünü olarak, çayın yanında kıtlama şekeri ikram edilir. Uzun ve sert yapısı ile içilen çayın lezzetini arttırması ile de bilinen kıtlama şekeri, demli bir çayın en iyi arkadaşıdır.

Şehirdeki çarşılarda, hanlarda ve yöresel ürünlerin satıldığı dükkanlarda, kıtlama şekerini rahatlıkla bulabilirsiniz. O adreslerden biri olarak, şehir merkezinde hizmet veren Esen Gıda’yı ziyaret edebilirsiniz. Burada, Erzurum’un daha birçok yöresel ve doğal ürününü bulmak da mümkündür.

Adres: Kongre Caddesi, Özel İdare İşhanı. No:77/L Yakutiye/Erzurum