Fatsa’da Gezilecek Birbirinden Güzel Yerler


Fatsa’da Gezilecek Birbirinden Güzel Yerler

Fatsa şehri, Ordu’nun en popüler şehirlerinden bir tanesidir. Her sene yerli ve yabancı on binlerce turistin uğrak noktası haline gelen Fatsa’da, ziyaretçileri birçok doğal, tarihi ve turistik mekanda gezebilir, keyifli bir gün geçirebilir.

Ziyaretçiler, Fatsa gezilerinde doğa ile iç içe bir gün geçirebilir, tarihi bir yolculuğa çıkabilir. Fatsa’nın gezilecek popüler alanları arasında; Bolaman Kalesi ve Konağı, Cıngırt Kaya Mezarları, Göreği Manastırı, Gaga Gölü, Kabakdağ Köyü ve Yalıköy yer almaktadır.

Bolaman Kalesi ve Konağı

Bolaman Kalesi ve Konağı, Fatsa şehir merkezine ortalama olarak 9 km uzaklıkta yer almaktadır. Bolaman Kalesi ve Konağı’na ulaşım, özel araçlar, taksiler ya da toplu taşıma araçları aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Bolaman Kalesi ve Konağı, ilçenin sembol yapılarındandır. Tarihi, Pontus Rum Devleti Dönemi’ne kadar dayanan kale, tarihi dokusunu korumuş, günümüze kadar bozulmadan gelmeyi başarmıştır. Bolaman Konağı ise Mehmet Bey tarafından yaptırılmış bir Osmanlı konağıdır. Ziyaretçiler, Bolaman Kalesi ve Konağı’nda, aileleri ya da arkadaş grupları ile birlikte keyifli bir gün geçirebilir, şehrin tarihi dokusunu inceleyebilir.

Bolaman Kalesi ve Konağı, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilir. Bolaman Kalesi ve Konağı’na giriş yapabilmek için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Cıngırt Kaya Mezarları

Cıngırt Kaya Mezarları, Fatsa ilçe merkezinden ortalama olarak 5 km uzaklıkta yer almaktadır. Cıngırt Kaya Mezarları’na ulaşım, özel araçlar, taksiler ya da toplu taşıma araçları aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Cıngırt Kaya Mezarları, Helenistik döneme ait kalıntılardır. Ormanın içine gizlenmiş olan Cıngırt Kaya Mezarları, arkeolojik kazılar sonucunda bulunmuştur. Çeşitli boylarda mezar görmek mümkündür.

Cıngırt Kaya Mezarları, yılın her günü ve günün her saati ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

Ordu'nun doğal güzellikleri bakımından zengin ve tarihi öneme sahip en turistik ilçelerinden Fatsa için planladığınız tatilinizde konaklama yapacağınız otele henüz karar vermediyseniz Fatsa Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Göreği Manastırı

Fatsa şehir merkezinden ortalama olarak 5 km uzaklıkta yer alan Göreği Manastırı’na ulaşım, özel araçlar, taksiler ya da toplu taşıma araçları aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Göreği Manastırı, kale, şato, kilise ve manastır kalıntılarının bulunduğu tarihi bir mekandır. Göreği Manastırı’nı ziyaret eden gezginler, burada aileleri ya da arkadaş grupları ile birlikte çeşitli buluntuları inceleyebilir.

Göreğ Manastırı, yılın her günü ve günün her saati tamamen ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebilir.

Gaga Gölü

Fatsa şehir merkezinden ortalama olarak 10 km uzaklıkta yer alan Gaga Gölü’ne ulaşım, özel araçlar ya da taksiler aracılığı ile oldukça rahat ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Heyelan felaketi sonucunda oluşan çukurun, yağışlar ile dolması sonucu oluşan Gaga Gölü, iki köy arasında, ormanlık bir alanda yer almaktadır. Ziyaretçiler, Gaga Gölü’nü ziyaret ederek pek çok su canlısını gözlemleyebilir, doğa ile iç içe bir gün geçirebilir.

Gaga Gölü, yılın her günü ve günün her saati ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

Kabakdağ Köyü

Fatsa şehir merkezinden yaklaşık olarak 8 km uzaklıkta yer alan Kabakdağ Köyü’ne ulaşım, özel araçlar, taksiler ya da toplu taşıma araçları aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Kabakdağ Köyü içerisinde 100’den fazla yöresel yemek türü bulunmaktadır. Kabakdağ Köyü’nü ziyaret eden gezginler, burada bulunan ve neredeyse her damak tadına uygun yemek türlerinin tadına bakabilir, eski ve hoş görünümlü binaları inceleyebilir.

Kabakdağ Köyü, yılın her günü ve günün her saati ziyarete açıktır. Kabakdağ Köyü’ne giriş yapabilmek için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Yalıköy

Yalıköy, Fatsa şehir merkezinden ortalama olarak 10 km uzaklıkta yer almaktadır. Yalıköy’e ulaşım, özel araçlar, toplu taşıma araçları ya da taksiler aracılığı ile oldukça rahat bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Ziyaretçiler, Yalıköy gezilerinde oldukça meşhur ekmek ve köftenin tadına bakabilir, fındık, balık ve mısır gibi birçok lezzetin tadına ilk elden bakabilir. Yalıköy, bir sahil kasabasıdır ve ziyaretçiler burada denize girip suyun tadını çıkarabilir.

Yalıköy, yılın her günü ve günün her saati ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebilir.

Günübirlik Gezilecek Yerler

Ziyaretçiler, Fatsa’da bulunan doğal, tarihi ve turistik yerleri gezdikten sonra, dilerler ise Fatsa’ya en fazla 70 km uzaklıkta yer alan turistik yerleri günübirlik ziyaret edebilirler. Fatsa tatilleri boyunca günübirlik gezilecek yerler arasında; Yunus Emre Türbesi, Gölköy Kalesi, Taşbaşı Kilisesi ve Bakırcılar Arastası (Çarşısı) yer almaktadır.

Yunus Emre Türbesi

Yunus Emre Türbesi, Fatsa şehir merkezinden ortalama olarak 30 km uzaklıkta yer almaktadır. Yunus Emre Türbesi’ne ulaşım, özel araçlar ya da taksiler aracılığı ile oldukça rahat bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Yunus Emre Türbesi, Selçuklu mimarisinin özelliklerini taşımakla birlikte Türkiye’de bulunan 14 Yunus Emre Türbesinden bir tanesidir. Ziyaretçiler, bu türbeyi ziyaret ettikleri sırada türbenin tarihi dokusunu inceleyebilir.

Yunus Emre Türbesi, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilir.

Yunus Emre Türbesi’ne herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Gölköy Kalesi

Fatsa şehir merkezinden ortalama olarak 65 km uzaklıkta yer alan Gölköy Kalesi’ne ulaşım, özel araçlar aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Gölköy Kalesi, şehrin yüksek kesimlerine gözetleme amacıyla inşa edilmiştir. Bu sayede herhangi bir saldırı sırasında direkt olarak savunmaya geçmek kolaylaşmıştır. Gölköy Kalesi, aynı zamanda UNESCO tarafından Dünya Antik Eserler Listesi’ne alınmıştır. Ziyaretçiler, Gölköy Kalesi’nde, aileleri ya da arkadaş grupları ile birlikte, eşsiz manzaranın tadını çıkarabilir, tarihi kalıntıları inceleyebilir.

Gölköy Kalesi, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilir. Gölköy Kalesi’ne giriş yapabilmek için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Taşbaşı Kilisesi

Fatsa şehir merkezine ortalama olarak 40 km uzaklıkta yer alan Taşbaşı Kilisesi’ne ulaşım, özel araçlar aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Taşbaşı Kilisesi, on dokuzuncu yüzyılın ortalarında yapılmıştır. Önceden kilise olarak kullanılan bina, günümüzde kültür merkezi olarak kullanılmaktadır. Taşbaşı Kilisesi’ni ziyaret eden gezginler, kültür merkezinin hizmetlerinden yararlanabilir, eşsiz deniz manzarasının keyfini çıkarabilir.

Bakırcılar Arastası (Çarşısı)

Fatsa şehir merkezinden ortalama olarak 25 km uzaklıkta yer alan Bakırcılar Arastası’na ulaşım, özel araçlar ya da taksiler aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir.

Bakırcılar Arastası, adından da anlaşılacağı gibi pek çok bakır ürününün bulunduğu kapsamlı bir çarşıdır. Ziyaretçiler, burada otantik ürünler satın alabilir, bakın sanatını yakından inceleyebilir.

Bakırcılar Arastası, yılın her günü ve günün her saati ziyaret edilebilir. Bakırcılar Arastası’na giriş yapabilmek için herhangi bir giriş ücreti ya da giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.