Gebze’de Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler


Gebze’de Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

Gebze, Kocaeli’nin en güzel ve en önemli ilçelerinden biridir. Doğal güzelliklerinin yanında önemli birçok tarihi ve turistik yapıyı içerisinde barındırmaktadır. İlçenin oldukça fazla gezilip görülmesi gereken yerleri bulunmaktadır. Özellikle yaz aylarında ilçenin nüfusu neredeyse iki katına çıkmaktadır. Şehir dışından gelen yerli ve yabancı turistler sayesinde kültür turizmi de gelişmektedir.

Gebze’ye yolunuz düşerse mutlaka gezilmesi gereken yerlerin başında Ballıkayalar Tabiat Parkı gelmektedir. Gazilerdağı Tabiat Parkı, Ballıkayalar Kanyonu, Malkaya Adası, Eskihisar Kalesi, Darıca Kalesi, Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi, Hünkâr Çayırı, Çoban Mustafa Paşa Camii ve Külliyesi, İbrahim Paşa Çeşmesi görmeniz gereken yerler arasında bulunmaktadır

Ballıkayalar Tabiat Parkı
Ballıkayalar Tabiat Parkı, Gebze ilçesine bağlı Tavşanlı Köyü’nde bulunmaktadır. Gebze’ye yaklaşık olarak 9 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile gitmek isterseniz, Kömürcüoğlu Caddesi üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma araçlarını tercih ederseniz, Gebze’den geçen minibüslere de binebilirsiniz.

Ballıkayalar Tabiat Parkı’nda irili ufaklı birçok çay ve şelale yer almaktadır. Özellikle doğa yürüyüşü yapmayı sevenlerin uğrak noktalarından biridir. Kayaların arasından akan çayların sesleri arasında muhteşem bir doğa gezintisine çıkmanız mümkündür. İçerisinde tırmanış alanları ve gezi parkurları da mevcuttur. Trekking bu bölgede yapılan en büyük doğa sporlarından biridir.

Tabiat Parkı’nda birçok farklı türden canlıya rastlamanız mümkündür. Bu yüzden yanınızda fotoğraf makinenizi de getirmenizi tavsiye ederiz. Kamp yapmayı seviyorsanız, kamp yapma alanları da bulunmaktadır.

Ballıkayalar Tabiat Parkı’na giriş ücretsizdir.

Gazilerdağı Tabiat Parkı
Gazilerdağı Tabiat Parkı, Gebze’nin Gaziler Mahallesi’nde bulunmaktadır. Özel aracınız ile gitmek isterseniz, D100 karayolunu kullanabilirsiniz. Toplu taşıma araçlarını tercih ederseniz, Gebze-Mutlukent araçlarına binerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Büyük bir alana sahip olan Gazilerdağı Tabiat Parkı, yürüyüş ve piknik yapmak için oldukça elverişli bir yerdir. Birçok meyve ağacının bulunduğu bu yerde aileniz ve sevdiklerinizle birlikte doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Mangal yapmak için de belirli alanlar mevcuttur. Keyifli bir gün geçirmek için oldukça ideal bir yerdir.

Özellikle sıcak ve güzel havalarda piknik yapmak için gelmeyi tercih edebilirsiniz. Ayrıca Tabiat Parkı’nın içerisinde basketbol, voleybol, futbol, çocuk oyun alanları bulunmaktadır. Sıklıkla tercih edilen bölümü ise at çiftliğidir. Belirli bir ücret karşılığında atlara binebilirsiniz.

Parka giriş ücreti yoktur. Özel aracınız ile de otopark ücreti ödemeden giriş yapabilirsiniz.

Ballıkayalar Kanyonu
Ballıkayalar Kanyonu, Gebze’ye yaklaşık olarak 9 km uzaklıktadır. Burası aynı zamanla kamp yapma alanı olduğundan şehir dışından birçok ziyaretçi kamp yapmak için burayı tercih etmektedir. Özel aracınız var ise İzmit Yolu üzerinden kısa sürede ulaşım sağlayabilirsiniz.

Özellikle kamp yapanların sıklıkla geldiği bir yer olmakla birlikte piknik yapmak içinde elverişli alanları bulunmaktadır. Kanyon içerisinde uzun doğa yürüyüşleri yapabilir ve temiz havanın keyfini sürebilirsiniz. Daha çok doğa tutkunu olanların en çok tercih ettiği yerlerden biridir.

Doğa yürüyüşü yapmak için kış ayları harici diğer mevsimler uygun olmaktadır. Ayrıca kanyonun giriş kısmında ücretli kamp alanları bulunmaktadır. Kamp ücretleri 50-70 TL arasındadır.

Ballıkayalar Kanyonu’na giriş ücreti yoktur.

Malkaya Adası
Malkaya Adası, Kocaeli’nin Sardala Koyu’nda bulunmaktadır. Özel aracınız ile gitmek isterseniz, D20 karayolunu kullanarak Kandıra’ya gitmeniz gerekmektedir. Ardından Kandıra’dan devam ederek bölgeye ulaşabilirsiniz.

Gördüğünüzde hayran kalabileceğiniz bir güzelliğe sahip olması ile birlikte aynı zamanda saklı cennet olarak da bilinmektedir. Malkaya Adası, Sardala Koyu’nun ortalama 50 metre açıklığında bulunmaktadır. Bir rivayete göre buraya saklanan hazinelerden dolayı adı Malkaya olmuştur.

Yaz aylarında şehir dışından birçok kişi buraya gelmektedir. Özellikle hafta sonları oldukça kalabalıkken hafta içi daha sakin bir yerdir.

Giriş ücreti yoktur.

Eskihisar Kalesi
Gebze’ye uzaklığı 6 km olan Eskihisar Kalesi’ne özel aracınız ile gitmek isterseniz, D100 karayolunu kullanabilirsiniz. Toplu taşıma araçlarını kullanarak gitmek isterseniz, Gebze-Darıca otobüslerini tercih edebilirsiniz.

Antikçağdaki ismi Pelekanon olan Kale’nin Bizans dönemlerinde yapıldığı tahmin edilmektedir. Pelekanon Savaşı sebebi ile tarihte önemli bir yer tutmaktadır. Kale’nin yapılmasının asıl sebebi limanın güvenliğini sağlamak olmuştur. Kale, iç ve dış olmak üzere toplam iki bölümden oluşmaktadır.

1998 yılında restore edilerek, konser gibi etkinliklerin düzenlemesi amacı ile kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde halen kullanılmaktadır.

Dört mevsim de ziyaret edebileceğiniz tarihi bir yerdir. Giriş ücreti yoktur.

Darıca Kalesi
Darıca Kalesi, Gebze’nin en önemli tarihi yerlerinden biridir. Gebze ilçesine ortalama 7 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile gitmek isterseniz, D100 karayolunu kullanabilirsiniz. Ayrıca merkezden kalkan toplu taşıma araçlarını da tercih ederek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Eski kaynaklarda Tararion Kalesi olarak bilinen Darıca Kalesi, Bizans Döneminde Daritsion adı ile anılmıştır. Kale’nin adı Osmanlıların eline geçtikten sonra Darıca olarak değiştirilmiştir.  Bizans Döneminde, önünde bulunan iskeleyi korumak için yapılmıştır. Tarihsel olarak önemli izler bırakmış olan Darıca Kalesi’ne her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist ziyaret etmektedir.

Ayrıca Kale’yi gezerken sahile doğru inen gizli yer altı geçidini de keşfedeceksiniz. Herhangi bir giriş ücreti yoktur.

Gebze'nin tarihi ve turistik duraklarını yerinde göreceğiniz ve konforlu bir tatil planı yapmak için Gebze Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi
Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi, Gebze’ye bağlı Eskihisar Beldesi’nde bulunmaktadır. Özel aracınız ile kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma araçlarını tercih ederseniz, Gebze ilçe merkezinden kalkan otobüslere binerek ulaşım sağlayabilmeniz mümkündür.

Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi, Türk Müzecilik Tarihinin kurucularından olan Osman Hamdi Bey tarafından 1884 senesinde yapılmıştır. Kendisi ayrıca ünlü Kaplumbağa Terbiyecisi kitabının yazarıdır. Fransız mimarisi ile yapılmış olan bu tarihi müzede, Osman Hamdi Bey’in geçmiş fotoğrafları, kişisel eşyaları, tabloları ve daha birçok kullandığı eşyalar sergilenmektedir.

Gelip görülmesi gereken tarihi ve önemli yerlerden biridir. Özellikle müzelere meraklı olan kişilerin sıklıkla ziyaret ettiği yerler arasındadır.

Müzeye giriş ücreti yoktur. Pazartesi günleri hariç haftanın her günü açıktır. Ziyaret saatleri sabah 08.30-17.30 arasıdır.

Hünkâr Çayırı
Hünkâr Çayırı, Gebze’ye yaklaşık olarak 11 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile D100 karayolu üzerinden ortalama 15 dakika içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz. Özel aracınız yok ise Gebze merkezindeki otogardan tarifeli otobüslere binerek de gidebilmeniz mümkündür.

Fatih Sultan Mehmet’in İtalya’ya yapmayı planladığı sefer için çıktığı yolda mola verdiği yer Hünkâr Çayırı adıyla anılmaktadır. Fatih Sultan Mehmet’in anısını yaşatmak adına 1659 senesinde kitabeli çeşme inşa edilmiştir.

Tarihi açıdan önemli bir yeri olan Hünkâr Çayırı’nı istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz. Özellikle tarihe meraklı olanların tercih ettiği yerlerden biridir. 

Çoban Mustafa Paşa Camii ve Külliyesi
Çoban Mustafa Paşa Camii ve Külliyesi, Gebze’nin ilçe merkezinde bulunmaktadır. Konumu gereği ulaşımı son derece kolaydır. Toplu taşıma araçlarından Harem-Gebze arası sefer yapan minibüsleri tercih edebilirsiniz.

Çoban Mustafa Paşa Camii ve Külliyesi, hicri takvime göre 930 senesinde yapılmıştır. Kanuni Sultan Süleyman döneminin en değerli eserlerinden biridir. Aynı zamanda bir menzil külliyesi olarak da bilinen Çoban Mustafa Paşa Külliyesi’nin çevresinde medrese, tekke, türbe, kütüphane, hamam, imaret, kervansaray yapıları bulunmaktadır.

Dört mevsimde gelip görebileceğiniz tarihi yerlerden biridir. Herhangi bir giriş ücreti yoktur.

İbrahim Paşa Çeşmesi
İbrahim Paşa Çeşmesi, Gebze’nin merkezinde bulunmaktadır. Konumu gereği kolay bir şekilde ulaşım sağlanmaktadır.

Köprülü Mehmet Paşa’nın vezirliğini yapan İbrahim Paşa tarafından 1664 yılında yaptırılmıştır. Çeşmenin eni ve boyu kare şeklindedir. Çeşmeden akan suyun akışı için terazi sistemi yapılmıştır. Gebze gezi listenize eklemeniz gereken tarihi yerlerden biridir.

Gebze’de Günübirlik Gezebileceğiniz Yerler
Gebze, doğal güzelliklerinin yanı sıra özellikle tarihi ve turistik yapılarının oldukça yoğun olduğu bir ilçedir. Bu yüzden de birçok yerli ve yabancı turistler ilçeyi ziyaret etmektedir. Özellikle günübirlik geziler için oldukça uygun bir yerdir. Aşağıda ailenizle, arkadaş grubunuzla veya da tek başınıza gelip günübirlik gezebileceğiniz yerler bulunmaktadır.

Kocaeli Bilim Merkezi ve SEKA Kâğıt Müzesi
Kocaeli Bilim Merkezi ve SEKA Kâğıt Müzesi, Gebze ilçe merkezine 45 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile gitmeyi tercih ederseniz, Anadolu Otoyolu’nu kullanabilirsiniz. Bu yol üzerinde ücretli geçişlerin olduğunu belirtmek isteriz. Toplu taşıma araçlarını tercih ederseniz, merkezden kalkan otobüs veya minibüslere de binebilirsiniz.

SEKA kâğıt fabrikası 70 sene kadar kâğıt üretmiş bir yerdir. Daha sonrasında fabrika restore edilmiş ve Kocaeli Bilim Merkezi ve SEKA Kâğıt Müzesi’ne dönüştürülmüştür. Özelikle tarihi müzelere ilgisi olanların tercih ettiği önemli yerlerden biridir. Günübirlik tarihi yerleri gezmek isterseniz, burayı da gezi listenize ekleyebilirsiniz.

Pazartesi günleri hariç haftanın her günü açıktır. Ziyaret saatleri ise sabah 09.00 ile akşam 18.00 saatleri arasındadır. Burada düzenlenen tüm etkinlikler ücretsizdir.

Kocaeli Bilim Merkezi ve SEKA Kâğıt Müzesi’ne giriş ücreti yoktur.

Soğuksu Piknik Alanı
Soğuksu Piknik Alanı, Kocaeli’nin Bahçecik Beldesi’nde yer almaktadır. Günübirlik piknik yapmak için yeni yerler keşfetmek için oldukça uygun bir yerdir. Gebze’ye ise ortalama 60 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile Anadolu Otoyolu üzerinden kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Yollarda ücretli geçişler bulunmaktadır.

Özellikle ağaçlar altında ve tertemiz havayı soluyarak piknik yapmak isteyenler için oldukça güzel bir yerdir. Körfez manzarasına sahip olmasından dolayı binlerce turist bu alanlara gelerek, keyifli vakitler geçirmektedir. Sizler de günübirlik aileniz veya arkadaş grubunuz ile piknik yapmaya gelebilir ve manzaraya karşı keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Özellikle yaz ve bahar aylarında günübirlik kaçamak yapabileceğiniz yerlerden biridir. Soğuksu Piknik Alanı halka açık bir yer olduğundan dolayı giriş ücreti yoktur. 

Gebze'deki konaklama seçeneklerine göz atmak için Gebze Otelleri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

İnternet sitemizin doğru biçimde çalışması için zorunlu olan çerezler kullanılmaktadır. Reklam/pazarlama, performans/analitik çerezleri ise üçüncü taraf çerezler olup ancak açık rıza vermeniz halinde kullanılabilecektir. Çerezler aracılığıyla kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında detaylı bilgiye "Çerez Aydınlatma Metni"nden ulaşabilirsiniz. Tüm çerezlerin kullanımına ve üçüncü taraf çerezler aracılığıyla toplanan kişisel verilerin yurt dışına aktarılmasına onay vermek için "Tümünü Kabul et" e, zorunlu olmayan çerezleri reddetmek için "Tümünü Reddet"e tıklayabilir ya da çerezlere ilişkin tercihlerinizi Çerez Tercihleri seçeneğinden yönetebilirsiniz.